• Středa, 19. červen 2019
  • Svátek má Rukojmí Leoš

Jak zradili Československo. Moskva zveřejnila tajné dokumenty o Mnichovské dohodě
Počet návštěv: 9125

Jak zradili Československo. Moskva zveřejnila tajné dokumenty o Mnichovské dohodě

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Sputnik viděl tajné dokumenty Mnichovské zrady, kvůli níž před osmdesáti lety Československo přišlo o Sudety. Odteď si je může pohlédnout každý.

V Moskvě jsou k vidění unikátní dokumenty vztahující se k Mnichovskému diktátu. Ruský státní archiv uspořádal výstavu Mnichov 38: Na prahu katastrofy věnovanou tragickému okamžiku v českých, ale i evropských dějinách. Okamžiku, který přivedl svět k druhé velké válce, ač tehdejší západní politici byli přesvědčeni o opačném.

V Moskvě se koná výstava Mnichov 38: Na prahu katastrofy. Návštěvníci si mohou prohlédnout dříve přísně tajné dokumenty
 
V Moskvě se koná výstava Mnichov 38: Na prahu katastrofy. Návštěvníci si mohou prohlédnout dříve přísně tajné dokumenty

Ruské státní instituce pro výstavu odtajnily více jak 200 dokumentů. K široké veřejnosti se dostaly poprvé po osmdesáti letech, od odtržení od Československa sudetských oblastí. Jak se vyjádřil ředitel ruského Federální archivní agentury Andrej Artizov, jeho úřad navíc připravil a na internetu zveřejnil celkem 473 unikátních dokumentů týkajících se Mnichovského diktátu, které dříve byly tajné a veřejnost do nich nemohla nahlédnout.

Návštěvníci výstavy mohou na vlastní oči uvidět, kromě kopie samotné Mnichovské dohody, další historicky důležité listiny, které zradě naší republiky předcházely a dláždily k ní cestu.

Návštěvnici výstavy Mnichov 38: Na prahu katastrofy
 
Návštěvnici výstavy Mnichov 38: Na prahu katastrofy

Například protokol z jednání špiček nacistického Německa z listopadu 1937, který svědčí o tom, že Hitler plánoval zábor Rakouska a sudetských oblastí. Neměl by uniknout pozornosti ani stenografický záznam besedy mezi Adolfem Hitlerem a vlivným politikem a později ministrem zahraničí lordem Halifaxem o zlepšení vztahů mezi Berlínem a Londýnem, který obsahuje záměr britské vlády nebránit nacistickým snahám o připojení Sudet k Třetí říši.

K vidění jsou i dokumenty spojené s plánovanou operací Grün. Šlo o německý plán vojenského úderu proti Československu, který nacisté chystali od roku 1937. Operace měla být alternativou, pokud by selhal diplomatický nátlak na Prahu. Berlín byl připraven roztrhat Československo na kusy stůj co stůj.

Zveřejněné dokumenty umožní získat jasnější pohled na fašistické plány a atmosféru, která před osmdesáti lety panovala v Československu, Německu, ale také Sovětském svazu, který pozorně sledoval jak západní země hází svého středoevropského spojence do chřtánu nenasytného Hitlera.

 

Zajímavé jsou taktéž dokumenty, které popisují vztah československé armády k Sovětskému svazu, s nimž Praha byla v obranném paktu. „Hlavní štáb československé armády vyjádřil přání navázat těsnější vztahy s generálním štábem Rudé armády. Generál Miklík, první zástupce náčelníka Hlavního štábu branné moci, vyjádřil toto přání přesněji. Chtěli bychom mít s vaším generálním štábem takové kontakty, jaké máme s francouzským generálním štábem, prohlásil." To je uvedeno v diplomatické depeši sovětského vojenského přidělence v Praze z března 1938, půl roku před Mnichovským diktátem.

Kopie Mnichovské dohody, která připravila Československo o Sudety a přivedla svět k druhé světové válce
 
Kopie Mnichovské dohody, která připravila Československo o Sudety a přivedla svět k druhé světové válce

Zahájení výstavy se zúčastnil ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov. Vrchní ruský diplomat v projevu uvedl, že Mnichovská dohoda je klasický příklad toho, jaké katastrofické následky může mít pohrdání mezinárodním právem. To je aktuální i našich nynějších časech.

„Výstava je jasným potvrzením toho, že na události té doby je nutné hledět v dějinném kontextu. Mnichovská dohoda, která se stala předehrou k druhé světové válce, stvrdila hanebnou a v podstatě zločinnou politiku appeasementu vůči Třetí říši. Země, které přistoupily na tuto dohodu — Velká Británie, Francie, Itálie — žily v bláhové naději, že se jim podaří odvrátit hrozbu hitlerovské agrese a že se jim podaří nasměrovat ji na Východ," řekl v projevu Lavrov.

Jak ruský ministr zahraničních věcí dodal, pacifistická politika Západu měla za následek přehlížení německé agrese vůči sousedům i vlastním obyvatelům židovské a jiné národnosti. To vyústilo v tragédii celosvětového měřítka.

Kurátor výstavy Mnichov 38: Na prahu katastrofy Valerij Arcybašev ukázal přítomným novinářům nejvzácnější exponáty a podělil se o své dojmy.

„Když jsem připravoval výstavu četl jsem si dokumenty té doby. Byl jsem překvapen, že tehdejší situace nebyla pouze politickou krizí, ale plánovala se skutečná válka proti Československu. Proti Československu byly nasazeny sudetoněmecké polovojenské jednotky, a také tak zvané polské dobrovolnické jednotky," řekl Sputniku historik.

Pan Arcybašev zpravodajku Sputniku upozornil, aby si všimla zajímavého dokumentu s označením přísně tajné v poslední části výstavy. Jedná se o rozhovor mezi představitelem sovětského komisariátu obrany Grigorijem Osetrovem a československým vojenským atašé v Moskvě Oldřichem Farským, který koncem října 1938 oznámil, že je Československo připraveno poskytnout Sovětskému svazu jakýkoli počet demobilizovaných důstojníků i za podmínky změny jejich občanství, pokud o ně Moskva projeví zájem.

K dohodě nedošlo. Československá jednotka v SSSR vznikla až začátkem roku 1942 v uralském Buzuluku. Ale to je jiný příběh.

Archivní dokumenty o Mnichovské zradě jsou umístěny na oficiální stránce Federální archivní služby http://rusarchives.ru.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

https://cz.sputniknews.com/svet/201809208099907-mnichovska-dohoda-vystava-moskva/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Václav Lukeš

Václav Lukeš

24.09.2018 09:58

Paní Silvinka si může český překlad mnichovské dohody přečíst např tady https://cs.wikisource.org/wiki/Mnichovsk%C3%A1_dohoda


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

23.09.2018 09:58

Nutno dodat, že tato zrada byla zárodkem pozdějšího rozšíření SSSR o satelity, mezi něž patřila i naše vlast. Bylo to dojednáno na Jaltské konferenci za účasti vítězných mocností Velké Británie, USA a SSSR. Nebýt Hitlerovy agrese, SSSR si na naše území nikdy nečinil nároky. Byl to zárodek, který ve svých důsledcích převrátil naruby politické směřování řady evropských států. Na území Německa zůstaly dnes jen USA se svými vojenskými základnami. Mají na to nárok. Stoletý trest vyměřený německu za rozpoutání druhé světové války ještě nevypršel. USA v současnosti využily faktu, že SSSR zrušil "Varšavskou smlouvu". NATO tak bez boje obsadilo na 1 milion čtverečních kilometrů území bývalých satelitů Sovětského svazu. Dostalo se tak na hranici se současným kapitalistickým Ruskem. Odtud pořádá vojenské provokace a přesouvá tisíce svých vojáků a moderní vojenské tachniky těsně k hranicím RF. (Linie střetu). Hitlerův: "Drang nach Osten" je znovu ve hře. Máme být přesvědčeni, že ten, koho chceme vojensky napadnout, je takový nepřítel, že ho musíme zničit ještě na jeho území. Odporná propaganda nám vysvětluje něco na ten způsob, že ruské hranice se neustále přibližují k vojenským základnám NATO... ....Mějte se hezky.


 
Silvinka Pink

Silvinka Pink

21.09.2018 18:42

Pořád se mluví o Mnichovské dohodě, už 80 let se soustavně mlátí ta samá stokrát vyprázdněná sláma, ale ještě jsem neviděla v žádném českém médiu originální text (v češtině pochopitelně) zmíněné dohody. Určitě to není náhoda, pro jen trochu přemýšlivé hlavy by to bylo velké překvapení ... totiž že to vůbec není o tom, o čem české elity tvrdí, že to je. Už z první věty textu vyplývá, že se vůbec neřeší, jaké území bude odstoupeno, protože to už bylo odsouhlaseno samotnou čsl. vládou někdy 21. září, tedy víc jak týden před konáním konference. Tím padá hlavní teze našich vládnoucích zločinců, že "O NÁS BEZ NÁS". To samozřejmě nic nemění na tom, že nás Západ hodil přes palubu, ovšem ne až v Mnichově ale už mnohem dřív ... už v době, kdy podpořili Hitlera v jeho nástupu k moci (což nebylo jen tak, jak mainstream stále tvrdí). To je v podstatě i to, co tam říká Lavrov - o ČSR až zas tolik nešlo, to pouze stálo v cestě. V Češích je stále pěstován sebestředný pocit, že jsou pupkem světa (v té době prezentovaný jako "ostrůvek demokracie" uprostřed fašistických států), který není okolním světem pochopen, zatímco pro okolní svět jsme byli úplně nic.


 
Je Británie výkladní skříní demokracie, či jen chaosem populismu?  Proč? Jelikož místo premiérky Mayové, co hlasovala proti brexitu, nastoupí do čela vlády asi šašek Boris Johnson, co veřejně lhal

Je Británie výkladní skříní demokracie, či jen chaosem populismu? Proč? Jelikož místo premiérky Mayové, co hlasovala proti brexitu, nastoupí do čela vlády asi šašek Boris Johnson, co veřejně lhal

Kdepak asi skončí Velká Británie, dnes varovný příklad světové demokracie? Podle  ankety z 12. června 2019 by konzervativci s ohledem na jednokolový volební systém, ve kterém vítěz „bere vše“, obsadili v parlamentu 395 mandátů. Labouristé by byli druzí se 151 poslanci. Liberálové by skončili až čtvrtí s 26 křesly a Faragova strana by jako v minulosti „ostrouhala“. Třetí by byla Skotská národní strana s 59 zástupci v dolní komoře britského parlamentu.

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. A co havárie reaktoru TMI-2 ? Dle Drábové se nelišila od rozsahu poškození reaktoru v Černobylu

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. A co havárie reaktoru TMI-2 ? Dle Drábové se nelišila od rozsahu poškození reaktoru v Černobylu

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. Jak to tedy bylo? Výbuch v Hirošimě byl rovnocenný asi 13 kilotunám TNT (54 TJ). Podle největších odhadů účinek výbuchu v Hirošimě okamžitě zabil asi 70 000 lidí.

Trump „honí několik zajíců“; na Floridě zahájil volební kampaň za své druhé zvolení, poslal tisíce vojáků na Blízký východ proti Íránu a souhlasil, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy USD ale trvá

Trump „honí několik zajíců“; na Floridě zahájil volební kampaň za své druhé zvolení, poslal tisíce vojáků na Blízký východ proti Íránu a souhlasil, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy USD ale trvá

Donald Trump si vzal velké sousto; „honí několik zajíců“ najednou; na Floridě zahájil kampaň za své druhé zvolení do Bílého domu. Navíc poslal tisíce vojáků na Blízký východ v kampani proti Íránu a „na žádost demokratů“ souhlasil v Kongresu, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na 5,7 miliardách USD (cca 127 miliard Kč) šéf Bílého domu trvá.

O čem je Milion chvilek pro demokracii; žádá demisi Babiše, demokraticky zvoleného. Požádá Minář o prošetření podvodů v privatizačních kauzách za desítky miliard Kč v oslavovaných 30 letech...? Babiš dostal jen 52 milionů na Čapí hnízdo

O čem je Milion chvilek pro demokracii; žádá demisi Babiše, demokraticky zvoleného. Požádá Minář o prošetření podvodů v privatizačních kauzách za desítky miliard Kč v oslavovaných 30 letech...? Babiš dostal jen 52 milionů na Čapí hnízdo

„Když se bude připomínat na Letné třicet let svobody, jistě se připomenou i privatizační podvody za toto období. Jinak by se celé protestování Milionu chvilek pro demokracii změnilo jen ve frašku a šaškárnu,“ řekli mi přítel, co se vyzná, navíc je vzdělaný na rozdíl ode mě…

Poslední domácí zprávy

Máme fašistický senát

Máme fašistický senát

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. A já sám tomu uvěřil, lépe řečeno jsem si tuhle skutečnost poprvé uvědomil ve středu minulého týdne, kdy...