• Sobota, 20. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Ilja

Volby: Meze manipulace? Realita. Otloukánek: SPD
Počet návštěv: 1186

Volby: Meze manipulace? Realita. Otloukánek: SPD

Radim Valenčík Článek od Radim Valenčík

Manipulace veřejným míněním je realita. Tak nějak by se dal nazvat posun mezi dvěma nedávno zveřejněnými průzkumy veřejného mínění, resp. modely. Nejdříve je připomenu: CVVM viz: https://www.novinky.cz/domaci/484587-volby-by-vyhralo-ano-spd-je-na-hrane-vstupu-do-snemovny.html Kantar TNS viz: https://www.novinky.cz/domaci/484700-pruzkum-komuniste-s-lidovci-na-hrane-top-09-mimo-snemovnu.html

Za několik málo dní uvidíme, kdo vycházel z reality a kdo se pokoušel manipulovat.

Co lze vyčíst z porovnání výsledků CVVM a Kantar?

Především je nutné připomenout, že oba se týkají hypotetických voleb do Sněmovny. V případě jejich "přepočtu" na říjnové volby by bylo nutné uvážit, že do komunálních voleb kandidují místní strany, které vezmou parlamentním 20-30 % hlasů.

Proporce by však měly být poměrně zachovány, protože i komunální volby budou hodně zpolitizované. Navíc se do nich promítne fakt, že zejména vůči ČSSD, KSČM, ale částečně i ODS se voliči pokusí ovlivnit vývoj v těchto stranách, resp. vynutit si "nápravu" (v případě ODS návrat ke "klausovské" ODS reprezentované nyní juniorem, v případě ČSSD a KSČM též návrat k původnímu pojetí politiky těchto stran, protože jejich nynější politiku část symaptizantů a členské základny považuje za "zradu").

Jak je vidět, otloukánkem těchto voleb je SPD.

SPD si oproti výzkumům CVVM a Knatar nejvíce polepší. Kantar ve svém "modelu" (prefabrikaci) jen využila toho, že "renomovaná" CVVM to trochu (spíše hodně) přehnala, pokud jde o podhodnocení SPD a nadhodnocení ČSSD (někomu ty hlasy musela připsat, tak je dala stranám z blízkého voličského spektra). Kantar provedla "mírnou korekci", aby zůstala v koridoru toho "co se chce", ale současně CVVM za přešlap potrestala. A také sázkou na Piráty. Podle mě také přeskočí ODS, která je dost nadhodnocena.

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

03.10.2018 20:00

Tyto průzkumy veřejného mínění jsou zmanipulované podle toho,kdo si je objednal.Všechny tyto agentury mají své abonenty rozdělené do skupin podle jejich zaměření a podle toho je oslovují.Je v tom případě zcela jasné,že otázky o situaci v TOP09 se nebudou dávat příznivcům třeba SPD či socanů.Tak totiž funguje průzkum veřejného mínění.Když takový průzkum dělají zahraniční agentury,nikdy se s našimi v ničem neshodnou. Stačí průzkum o podpoře členství v EU.Podle všech našich agentur je pro naše členství přes 50% občanů.Podle zahraniční agentury je pro členství jen 35% obyvatel a asi 60% občanů je proti.A tak si můžete vybrat.Já jsem pro výsledky zahraničních agentur,které nemají vazby na naše politiky.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

03.10.2018 08:27

Jistě jsme se všimli, že při hlasování o preferencích na internetu zvítězí (byť o pár desetin procenta) SPD. Nechá tedy za sebou všechny další strany i hnutí ANO. je to způsobeno tím, že uživatelé internetu mají k dispozici širokou škálu informací, které mainstream nezveřejňuje. Jde především o uprchlickou tsunami, která vznikla především americkou intervencí do zemí Perského zálivu a Afghánistánu. Z pobořených měst, kde zůstaly po náletech tisíce mrtvých a zraněných, prchají do Evropy statisíce muslimů, protože příšli při náletech o střechu nad hlavou, svou práci, infrastrukturu , ale i své blízké. Jistě k nám nepřicházejí s dobrými úmysly, už proto, že přichází ze zemí, které jsme zničili my pod velením NATO: Je třeba tak zabránit vstupu na naše výsostné území těm, kteří se jedou pomstít za způsobenou katastrofu. Jsme otevřenou zemí. Nachází se u nás statisíce Slováků, Ukrajinců, desetitisíce Vietnamců i Číňanů, Komunita z bývalé Jugoslávie je také početná. V Sudetech se hlásí k německému původu stále více občanů. a tak bych mohl pokračovat. Každý desátý pracující pochází mimo naši republiku. Všichni víme, jaká etnika zaujímají která zaměstnání ve společenské infrastruktuře. Tuto skutečnost můžeme deklarovat i v Bruselu. (Současná bytová krize je zaviněna také tím, že statisíce zahraničních pracovníků bylo také třeba, provizorně, ubytovat). Jsme tedy vstřícnou zemí k zahraničním pracovním silám. Podmínkou je, aby se tito lidé dovedli u nás postarat sami o sebe. Aby nebyli další přítěží pro náš rozpočet a zároveň nepředstavovali bezpečnostní riziko. ...U voleb máme na vybranou...A) Volit strany, které mají v sobě zabudovány struktury, jež mají na svědomí rozkrádání státního rozpočtu....B) Hnutí, které funguje tak, aniž se smočilo ve stamiliardových rozkrádačkách. I čistý štít přispívá velkou měrou k bezpečí v hospodářské obasti. Peníze je třeba investovat, nikoliv rozkrádat zevnitř za pomoci důmyslné sítě tvořené kmotry. Pro ty, kteří ctí, preferují bezpečnost a stabilitu spojenou s prosperitou, je volba SPD samozřejmostí. Jsme si vědomi, že ze strany zločineckých struktur bude podniknuto nemálo útoků na toto hnutí. Je třeba tlaku odolat. Máme na svém území statisíce cizinců. S jejich prací se setkáváme téměř ve všech oborech. Popřejme těm, kteří u nás poctivě pracují a žijí, aby byli v naší zemi spokojeni a měli zde pocit zázemí a bezpečí. Aby ctili tradice naší země. Chraňme svou zemi před jinověrci, kteří by nám vnucovali jejich víru. Žijme jako praví křesťané. mějme úctu k těm, kdo u nás přiloží ruku k dílu a střezme se těch, kdo nám chtějí stavět ve městech mešity a obracet nás na svou, pro mne osobně nepřijatelnou, víru. Přeji SPD co nejvyšší možný úspěch ve volbách! .......Mějte se hezky.


 
Čtení na prázdniny: Podivné setkání

Čtení na prázdniny: Podivné setkání

Na louce u lesa si hrály děti. Některé si hrály na honěnou, jiné si prohlížely pestrobarevné květy a další se vzrušeně o čemsi dohadovaly u malého mraveniště.

Pojďte sem,děti, posaďte se a já vám budu vyprávět pohádku,“ svolal je k sobě učitel.

 
SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti jsem 17. července 2019 zkritizoval paní ministryni Marii Benešovou v článku Nesnesitelná lehkost vládnutí II.

 

(Ne)milý Jane Hrušínský,

(Ne)milý Jane Hrušínský,

sice jste nás občany láskyplně oslovil slovy „Milí voliči Miloše a Andreje, milí odpůrci eura. Milí největší odpůrci eura v Evropě!“, ale ve mně se v ten moment vybavil jistý vlastizrádný představitel KDU-ČSL, který na sjezdu bavorského Landsmančaftu oslovil přítomné německé delegáty slovy: „Milí krajané“! Je to náhoda, nebo záměr, pane Hrušínský? Proto také to „(ne)milý“ v oslovení. Ostatně, pro mne (a nejen pro mne mě) nebudete nikdy milý, i kdybyste se o to snažil sebevíc, což je vám jistě zcela lhostejné, protože Vy máte svůj okruh „přátel“, které milujete a oni milují Vás. Tak si to užijte! Ale k věci.

Poslední domácí zprávy

SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti...