• Čtvrtek, 21. únor 2019
  • Svátek má Rukojmí Lenka

Německo by mělo vrátit Řecku půjčené miliardy!
Počet návštěv: 503

Německo by mělo vrátit Řecku půjčené miliardy!

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Německý politik Gregor Gysi požaduje, aby Merkelová vrátila miliardy z nucených úvěrů  uzavřených během druhé světové války mezi Německem a Řeckem.

Německý politik požaduje, aby jeho země zaplatila Řecku miliardy jako  náhradu za "půjčky"  vynucené  nacisty během druhé světové války. Gregor Gysi  uvedl, že Berlín by měl převzít plnou zodpovědnost za akce Hitlerovy fašistické vlády a vrátit nejméně 8,7 miliardy liber (10 miliard euro) na vypořádání zbývajících dluhů.

Tzv. nucená půjčka je podle odborníků nezávislá na výši válečných reparací, které by mělo Německo Řecku zaplatit a podle řeckých odhadů činí více než 100 miliard euro.

 Zatímco pohledávka po splacení reparací je velmi kontroverzní, nucená půjčka  z doby německé okupace mezi hospodářskými historiky je brána jako legitimní poptávka. Je to půjčka od řecké centrální banky ve výši přes 1,5 bilionu drachmy  Německé říši a jeho spojenci Itálii. Splacení půjčky mělo proběhnout po skončení války.

Řecko tvrdí, že peníze ukradené z řeckých bank musí být splaceny, ale Německo to odmítlo a trvá na tom, že uhradilo veškeré nevyrovnané pohledávky v roce 1990.

„Podle mého názoru je Spolková republika Německo stále odpovědná za tuto půjčku," tvrdí Gysi.

Výbušná poznámka přichází těsně před návštěvou německého prezidenta  Frank-Walter Steinmeiera právě v Řecku.

Právě prohlášení německého politika  podporuje řecké požadavky na splacení dluhů.

Nacistické Německo napadlo Řecko v dubnu 1941 a potlačilo řecký odpor během pouhých několika týdnů.  Hitlerovo vojsko zůstalo v zemi až do počátku roku 1944 a během brutální okupace byly ozbrojené síly zodpovědné za zabití tisíců civilistů.

Nacisté byli obviněni také z toho, že donutily řeckou centrální banku, aby poskytla půjčky ve výši zhruba  476 milionů říšských marek Hitlerovu režimu - dnes kolem 8,7 miliardy (10 miliard euro).

Peníze byly původně určeny na pokrytí nákladů na okupační síly, ale požadavky Německa se rychle zvyšovaly a brzy Řecko financovalo vojáky i na jiných frontách.

Gregor  Gysi uvedl, že Německo by nemělo vrátit pouze původní částku, ale i úroky z obrovské částky.

„Spolková vláda by měla platit z právních, politických a morálních důvodů, splatit půjčky  a nabídnout další jednání o odškodnění," je přesvědčen Gysi.

Gregor Gysi  cestuje do Řecka spolu s prezidentem Frankem-Waltrem Steinmeierem na dvoudenní návštěvu, která údajně bude zahrnovat i návštěvu koncentračního tábora Haidari poblíž Atén.

Během oficiální návštěvy se německý prezident setká s řeckým prezidentem Prokopisem Pavlopoulosem a premiérem Alexisem Tsiprasem.

„Byl bych velmi vděčný prezidentovi Steinmeierovi, kdyby vyslal signál, že chceme překonat napětí mezi oběma zeměmi,“ dodal Gysi.

zdroj: prvnizpravy.cz

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

11.10.2018 20:09

To není možné!To by se slavný německý zázrak zcela zničil a jejich ekonomika by se octla právě na úrovni Řecka.Jak by pak mohli diktovat Evropě svoje představy?Už takto jsou kolonií USA a jejich politici jsou odposloucháváni službami USA.Jen se to poté hodí na Rusko.Německo by mělo zaplatit válečné reparace celé Evropě,s výjimkou ČR.Protektorát Čechy a Morava byl součástí velkoněmecké říše.Tudíž nemá na žádné válečné reparace právo.Jinak platit celé Evropě!V podobném duchu jsem poslal mail na velvyslanectví SRN,samozřejmě bez odpovědi.Jeho Excelence se přece nebude vybavovat jen tak s někým.Dal jsem mu také na vědomí,že Merkel ist deutche schweine.


 
Jaký je rozdíl mezi diktaturou proletariátu a diktaturou pár desítek oligarchů, co si za rok vydělají dohromady víc, než přes tři miliardy chudých lidí planety. Kdo koho víc oškubavá…?

Jaký je rozdíl mezi diktaturou proletariátu a diktaturou pár desítek oligarchů, co si za rok vydělají dohromady víc, než přes tři miliardy chudých lidí planety. Kdo koho víc oškubavá…?

Tak si nalijme čistého vína, jak se praví na jihu Moravy. Jaký je tedy rozdíl mezi diktaturou proletariátu a diktaturou pár desítek nechutně bohatých oligarchů, co si nakradli tolik, že si za kalendářní rok vydělají dohromady víc, než na oněch dvanáct měsíců přes tři miliardy chudých lidí planety. Kdo koho víc oškubavá, která pak z těch výše jmenovaných diktatur…?

Před nedávnem řekla bývalá wimbledonská šampiónka Martina Navrátilová, tenistka českého původu, směrem k transgender sportovkyním: „Je to šílenství a je to podvádění”. S penisem nelze s ženami soutěžit, dodala...

Před nedávnem řekla bývalá wimbledonská šampiónka Martina Navrátilová, tenistka českého původu, směrem k transgender sportovkyním: „Je to šílenství a je to podvádění”. S penisem nelze s ženami soutěžit, dodala...

Už loni v prosinci bývalá světová tenisová jednička Martina Navrátilová na svém Twitteru kritizovala účast transgender žen na ženských turnajích. „Nemůžete jen sama sebe prohlásit za ženu a najednou soutěžit proti ženám. Musí existovat nějaké standardy, a to, že má někdo penis, ale soutěží se ženami, do nich rozhodně nezapadá,” napsala tenistka na sociální síti.

Jan Padych: Byznys a takové ty jemnosti

Jan Padych: Byznys a takové ty jemnosti

 Před čtyřiadvaceti lety, šestý rok po sametové revoluci. Kdekdo zkoušel podnikat v rámci svých možností. Někomu to šlo, někomu vůbec. Ani já jsem nezůstal stranou a také jsem přiložil ruku k dílu. A to nejednou. Nicméně zrovna tento příběh by jako rada pro začínající podnikatele zcela určitě neobstál.

Poslední domácí zprávy