• Čtvrtek, 18. říjen 2018
  • Svátek má Rukojmí Lukáš

Německo by mělo vrátit Řecku půjčené miliardy!
Počet návštěv: 310

Německo by mělo vrátit Řecku půjčené miliardy!

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Německý politik Gregor Gysi požaduje, aby Merkelová vrátila miliardy z nucených úvěrů  uzavřených během druhé světové války mezi Německem a Řeckem.

Německý politik požaduje, aby jeho země zaplatila Řecku miliardy jako  náhradu za "půjčky"  vynucené  nacisty během druhé světové války. Gregor Gysi  uvedl, že Berlín by měl převzít plnou zodpovědnost za akce Hitlerovy fašistické vlády a vrátit nejméně 8,7 miliardy liber (10 miliard euro) na vypořádání zbývajících dluhů.

Tzv. nucená půjčka je podle odborníků nezávislá na výši válečných reparací, které by mělo Německo Řecku zaplatit a podle řeckých odhadů činí více než 100 miliard euro.

 Zatímco pohledávka po splacení reparací je velmi kontroverzní, nucená půjčka  z doby německé okupace mezi hospodářskými historiky je brána jako legitimní poptávka. Je to půjčka od řecké centrální banky ve výši přes 1,5 bilionu drachmy  Německé říši a jeho spojenci Itálii. Splacení půjčky mělo proběhnout po skončení války.

Řecko tvrdí, že peníze ukradené z řeckých bank musí být splaceny, ale Německo to odmítlo a trvá na tom, že uhradilo veškeré nevyrovnané pohledávky v roce 1990.

„Podle mého názoru je Spolková republika Německo stále odpovědná za tuto půjčku," tvrdí Gysi.

Výbušná poznámka přichází těsně před návštěvou německého prezidenta  Frank-Walter Steinmeiera právě v Řecku.

Právě prohlášení německého politika  podporuje řecké požadavky na splacení dluhů.

Nacistické Německo napadlo Řecko v dubnu 1941 a potlačilo řecký odpor během pouhých několika týdnů.  Hitlerovo vojsko zůstalo v zemi až do počátku roku 1944 a během brutální okupace byly ozbrojené síly zodpovědné za zabití tisíců civilistů.

Nacisté byli obviněni také z toho, že donutily řeckou centrální banku, aby poskytla půjčky ve výši zhruba  476 milionů říšských marek Hitlerovu režimu - dnes kolem 8,7 miliardy (10 miliard euro).

Peníze byly původně určeny na pokrytí nákladů na okupační síly, ale požadavky Německa se rychle zvyšovaly a brzy Řecko financovalo vojáky i na jiných frontách.

Gregor  Gysi uvedl, že Německo by nemělo vrátit pouze původní částku, ale i úroky z obrovské částky.

„Spolková vláda by měla platit z právních, politických a morálních důvodů, splatit půjčky  a nabídnout další jednání o odškodnění," je přesvědčen Gysi.

Gregor Gysi  cestuje do Řecka spolu s prezidentem Frankem-Waltrem Steinmeierem na dvoudenní návštěvu, která údajně bude zahrnovat i návštěvu koncentračního tábora Haidari poblíž Atén.

Během oficiální návštěvy se německý prezident setká s řeckým prezidentem Prokopisem Pavlopoulosem a premiérem Alexisem Tsiprasem.

„Byl bych velmi vděčný prezidentovi Steinmeierovi, kdyby vyslal signál, že chceme překonat napětí mezi oběma zeměmi,“ dodal Gysi.

zdroj: prvnizpravy.cz

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

11.10.2018 20:09

To není možné!To by se slavný německý zázrak zcela zničil a jejich ekonomika by se octla právě na úrovni Řecka.Jak by pak mohli diktovat Evropě svoje představy?Už takto jsou kolonií USA a jejich politici jsou odposloucháváni službami USA.Jen se to poté hodí na Rusko.Německo by mělo zaplatit válečné reparace celé Evropě,s výjimkou ČR.Protektorát Čechy a Morava byl součástí velkoněmecké říše.Tudíž nemá na žádné válečné reparace právo.Jinak platit celé Evropě!V podobném duchu jsem poslal mail na velvyslanectví SRN,samozřejmě bez odpovědi.Jeho Excelence se přece nebude vybavovat jen tak s někým.Dal jsem mu také na vědomí,že Merkel ist deutche schweine.


 
Milada Horáková založila “Svaz přátel SSSR“, stala se jeho místopředsedkyní a v říjnu 1946 letěla do Moskvy, ubytovali ji v luxusním hotelu “National“; vrátila se domů a v roce 1950 byla pro velezradu popravena

Milada Horáková založila “Svaz přátel SSSR“, stala se jeho místopředsedkyní a v říjnu 1946 letěla do Moskvy, ubytovali ji v luxusním hotelu “National“; vrátila se domů a v roce 1950 byla pro velezradu popravena

Letošní říjen znamená nejen 100. let založení Československa, ale je rovněž doslova napěchován dramatickými chvílemi i lidskými tragédiemi. Ta, která se týká Milady Horákové, je velmi ponurá a začala de facto v Moskvě, kde s ní vedli dlouhé rozhovory, o kterých není veden žádný záznam.

Jan Padych: Fotbálek v šedesátce

Jan Padych: Fotbálek v šedesátce

Už se mi ty kulatiny blížily a já se cítil stále víc ztuhlý. Jasně, když člověku schází pohyb. Avšak přišel podnět. Od syna, třicátníka. Docela se vychloubal, že běhá na delší tratě a že mu to svědčí. Za nedlouho někde na nettu přečetl, že lepší než běh je ostrá chůze.

Kdo víc lže o Tibetu? Předseda exilové tibetské vlády Lozang Sanggjä, nebo fakta, která jsem zažil přímo v Tibetu; bez údajného sledovacích kamer a prohlídek vna kontrolních stanovištích ve Lhase..?.

Kdo víc lže o Tibetu? Předseda exilové tibetské vlády Lozang Sanggjä, nebo fakta, která jsem zažil přímo v Tibetu; bez údajného sledovacích kamer a prohlídek na kontrolních stanovištích ve Lhase..?.

Přečetl jsem si v Lidových novinách článek Ivany Milenkovičové, specialistkou na protitibetskou propagandu, její další rozhovor, tentokrát ne s Tibeťankou paní Nyimou Lhamovou, neteři lámy a duchovního vůdce Tenzina Deleka Rinpočheho, nýbrž s předsedou exilové tibetské vlády Lozangem Sanggjänem.

Poslední domácí zprávy