• Sobota, 19. říjen 2019
  • Svátek má Rukojmí Michaela

Jak ospravedlnit nekonečnou okupaci Afghánistánu?
Počet návštěv: 1781

Jak ospravedlnit nekonečnou okupaci Afghánistánu?

Radomír Dolanský Článek od Radomír Dolanský

Není okupace jako okupace. Jedna vadí i po padesáti letech, druhá se kryje za řadu alternativních názvů a odůvodňuje kdečím, jen, aby mohla v klidu pokračovat, většinu času bez velkého zájmu občanů. Jen smrt českého vojáka zabolí.  

Řady zavilých kritiků osmašedesátkové okupace vůbec nezajímá, že Sovětský svaz, hlavní okupant mezi pěti státy Varšavské smlouvy, oficiálně zanikl 21. prosince 1991, tedy bez pár dnů před 27 lety. Svoji nenávist dnes udržují ve stoupající tendenci za pomoci mainstreamu mediálního, ale i politického proti Rusku. Po roce 1989 se kritizovali komunisti, že se mstili na dětech rodičů, kteří vystoupili proti politice socialistické vlády a jediné strany a všichni znechuceně bučeli. Že mnozí dnes razí naprosto stejnou bolševickou politiku viny vůči Rusku, je však normální a správné. Podobně je to i s Afghánistánem.

Těch článků a plivání na Sovětský svaz, posléze Rusko za desetiletou okupaci Afghánistánu, který se snažil v zemi nainstalovat socialismus a mimo Kábulu zcela pohořel. Vojska NATO, samozřejmě včetně českých vojáků a v čele se Spojenými státy oslavila 7. října 2018 celých a neuvěřitelných 17 let trvající válku, kterou zahájili, s americky klasicky pokryteckým názvem Trvalá svoboda. Kde udělal Georg Walker Bush chybu, že to dnes spíše vypadá jako Trvalá válka? Nicméně, vydrží-li státy NATO okupovat Afghánistán ještě další 3 roky, bude další důvod k oslavě – 20 let trvala válka (to už byla taky okupace) ve Vietnamu. Tehdy proti hrůznému nebezpečí komunismu, které bezprostředně ohrožovalo Spojené státy. Vždyť Vietnam s USA mají hranice takřka vedle sebe, není-liž pravda? Podobně jako Libye, Egypt, Irák, Sýrie, za chvíli Írán...

Úporná snaha okupantů udělat z Tálibánu teroristy začíná nevycházet. Dokonce už i v České republice se stále častěji nechávají slyšet vojenští experti, že Tálibán nikdy násilí neexpandoval mimo území Afghánistánu. To přece dělal bývalý přítel všemožně vyzbrojovaný USA a pilný žák expertů CIA Ussáma bin Ládin, narozen v Rijádu v Saúdské Arábii. Není to náhodou ta země, která podporuje, a to prokazatelně, terorismus ve světě? A přesto zde mudrlanti z Bílého domu, ani z baráku ve tvaru pentagramu žádnou Operaci Trvalá svoboda nezahájili. Naopak, co by neudělali pro prachy, dle Trumpova sdělení zbraně budou do země dodávat i nadále. Kšeft je kšeft, v tom se rychle učí i Česká republika. Navenek kecy o míru a potřebě omezit světový terorismus, ale prodej českých zbraní jej vlastně skrze Saúdskou Arábii taky podporuje jako náš americký vzor. Ministr průmyslu Jiří Hynek vývoz zbraní do Saúdské Arábie hájí tvrzením, že by byl zákazem prodeje českých zbraní ohrožen celý český export do země. Ale že nefunkční sankce náš export do Ruska poškodily mnohem více než samotné Rusko, to už nikoho z pokřivených páteří ve Strakovce a Parlamentu vůbec nezajímá. A návštěvy Ruska se v Parlamentu řeší téměř jako velezrada!

Takže se klidně může stát, že některého z českých vojáků na vojenské misi může zabít kulka z české továrny. Po jednadvaceti letech šeptané nenávisti na okupanty v České republice bychom měli chápat, o co jde chlapíkům z Tálibánu, i když si zem brání pro nás nepřijatelným způsobem. Ač se nám jejich představy o státním zřízení a spíše nesvobodách příčí jakkoliv, oni jsou na tom naprosto stejně, když se jim násilím snažíme vnutit náš způsob života. Stejně jako předtím sovětský. Prostě v Afghánistánu jsou i Češi jako okupanti. Ze země, která okupanty nenávidí 50 let, naprosto přehlížející ty německé, kteří zde za šest let napáchali nezměrně více škod, vražd, teroru a hrůzy. Ale to jsou dnes přece přátelé... V řeči čísel nenávist za nejčastěji uváděných 137 (ale i 402) obětí okupace státy Varšavské smlouvy proti přátelství za zhruba 343.000 (ale i 360.000) obětí německého nacismu.

Okupovaní se stali okupanty! Dnes se okupace Afghánistánu ospravedlňuje, čím se dá i mezi českými politiky. Zvýšenou výrobou a vývozem drog, která ovšem stoupla teprve se slavnou Trvalou svobodou. Možná by stažená vojska mohla sloužit k ničení pašeráckých cest. Dále politici tvrdí, že se země bez přítomnosti vojsk stane základnou teroristů. Ovšem to jsou pouze domněnky a nikdo nedokáže říct jak moc opodstatněné. Stejně to spíše vypadá, že všechno, co vojska v Afghánistánu chrání, jsou právě jen základny vojsk a zásobovací trasy těchto základen. Konflikt je moc daleko, aby vzrušoval české občany, vyjma pozůstalých rodin a kamarádů padlých, kteří plnili rozkazy nadřízených a ti zase politiků, jak už to v nesmyslných válkách bývá. Kdoví, jestli i český stát začne trestat protestující proti nekonečné válce podobně, jako v minulosti americké demonstranty proti té vietnamské? Nicméně když nás nerozhází omezování svobod doma, proč bychom se zajímali o problémy vzdálené cca 6.000 kilometrů autem? Ať se nám to líbí či nikoliv, Tálibánci jsou v Afghánistánu doma a brání se proti násilnému napadení. To přece známe od nás z dob 2. světové války. Tehdy by se afghánští teroristé nazývali partyzány.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

24.10.2018 20:42

Smutná skutečnost je to,že právě ti politici,kteří ji rozdmýchávají,pak do ní nechodí a svoje fakany z ní lehce dokáží vytáhnout.Na cizích dětech přece nezáleží,ty se jich netýkají.A vůbec nejsmutnější je,že národ,v minulosti několikrát okupován,se té okupace cizího státu vůbec zúčastní.Je to známka toho,jak moc jsou čeští politici závislí na rozhodování cizích vlád států,jež jsou "hráz míru" v Evropě i ve světě,tedy USA a NATO.Český národ je dostatečně dementní,aby aspoň jeho část uvěřila lžím politiků,že se tam bojuje proti teroristům.Tam se "proti nim bojuje" a teroristé se zatím v poklidu stěhují do Evropy.Tady se proti nim nebojuje,tady jsou vítáni.


 
Miloslav Dědek

Miloslav Dědek

24.10.2018 13:10

Smutnou skutečností je, že drtivá většina politiků na celém světě považuje za samozřejmost, že se vlády všech států buď připravují na válku nebo vedou válku. Válka vedená podle pravidel dohodnutých v Ženevských úmluvách je většinově chápaná podobně jako sportovní utkání, ale válka je především zlo spočívající v maření lidských životů a ničení pracně vytvořených hodnot. Jsem toho názoru, že je nejvyšší čas tuto skutečnost změnit, a to především vzhledem k existenci neustále zdokonalovaných jaderných zbraní. Válka s použitím jaderných zbraní by měla katastrofální následky nejen pro celé lidstvo. Jaderná válka by ohrozila existenci všech živých organizmů na celém světě. Všichni rozumní lidé na světě by se mněli spojit a prosadit nastolení trvalého míru na celé planetě. Jednu možnou cestu k dohodě o nastolení trvalého míru na celém světě popisuje článek: KDO OVLÁDÁ SVĚT? https://miloslav7.blogspot.com/2018/09/kdo-ovlada-svet.html


 
Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Automobilová nehoda 1. září 1992 na dálnici u Humpolce ukončila 7. listopadu 1992 politickou i životní cestu Alexandera Dubčeka. Řidič luxusního BMW dostal v dešti na problematickém úseku 88. kilometru smyk, nezvládl řízení a proletěl svodidly.

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní vyznamenání - Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Halík kříž obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími.

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Ve věku 85 let zemřel 11, října 2019 bývalý sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který 18. března 1965 jako první člověk vystoupil do otevřeného kosmu. Informovala o tom ruská média s odvoláním na páteční oznámení Leonovovy spolupracovnice Natalije Filimonovové.

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které  tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku konečně vynesl v říjnu 2019 rozsudek, podle nějž norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte, když jí ho odebrala a proti její vůli dala k adopci. Znamená to pro Norsko nějaké změny, nebo se přístup Barnevernetu měnit nebude?

Poslední domácí zprávy