• Úterý, 26. leden 2021
  • Svátek má Rukojmí Zora

Ztratí Kurdové už poněkolikáté možnost vzniku svého Kurdistánu, byť jen jich přes 40 milionů? Napřed dělali užitečné idioty USA v irácko-kuvajtské válce, dnes zase v Sýrii
Počet návštěv: 2261

Ztratí Kurdové už poněkolikáté možnost vzniku svého Kurdistánu, byť je jich přes 40 milionů? Napřed dělali užitečné idioty USA v irácko-kuvajtské válce, dnes zase v Sýrii

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Syrské kurdské milice YPG v prohlášení vyzvaly koncem roku 2018 syrskou vládu prezidenta Bašára Asada, aby převzala kontrolu nad územím na severu Sýrie, které dosud ovládaly. Chtějí, aby vláda zamezila turecké invazi v regionu, v němž dosud působí i americké jednotky. Ty by se ale měly podle nedávného oznámení USA odsud stáhnout.

Donald Trump v závěru roku 2018 oznámil, že stáhne své vojenské síly ze Sýrie. Boj proti takzvanému Islámskému státu je podle něj na syrském území u konce. Analytici i politici se shodují, že stažení Američanů ohrozí kurdská autonomní území na severu země, známá pod názvem Rojava.

Ta čelí od ledna turecké ofenzivě, jež si klade za cíl zničit tamější oddíly Syrských demokratických sil. Právě ty přitom sehrály rozhodující roli v boji proti Islámskému státu. Vojáci US Army by mohli odejít v příštích dvou až třech měsících.

Výsledek obrázku pro olser trump kurdové Sýrie

Kurdové, konkrétně jejich fakticky autonomnímu území na severu Sýrie, dlouhodobě hrozí anexe ze strany Turecka vedeného autoritářským prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem. Ten oznámil, že turecká armáda přejde do další fáze útoku proti kurdským milicím YPG a YPJ. Ty pokládá za teroristické navzdory tomu, že je jeho západní spojenci pomáhají vyzbrojovat.

„Mluvili jsme s panem Trumpem a dal nám pozitivní odpověď. Budeme čistit syrské země, dokud nebude poslední terorista eliminován,“ prohlásil v pondělí Erdoğan. Američané nicméně odmítají, že by Turecku dali zelenou k útoku na Kurdy. Mluvčí ministerstva zahraničí Robert Palladino na tiskové konferenci připustil, že se jedná o nesprávnou interpretaci. http://denikreferendum.cz/clanek/28848-trump-stahuje-vojska-ze-syrie-kurdove-se-obavaji-tureckeho-utoku

Kurdové se chtějí soustředit na boj proti IS (teroristická organizace v Rusku zakázaná) východně od Eufratu, praví se v prohlášení kurdských Lidových obranných jednotek (YPG). Nicméně se tak znovu opakuje situace, která je pro Kurdy tragická; ani nyní nebudou mít svůj vysněný Kurdistán, protože už desítky let si tento 40milionový národ bez svého státu slouží pro mocnosti jako užitečný idiot…Kurdské ženy v bojové linii v emancipovaném postavení.

Pomyslný Kurdistán, o který léta Kurdové neúspěšně usilují, zaujímá rozlohu zhruba 450 tisíc kilometrů čtverečních (zhruba jako Irák) v pěti státech - v jihovýchodním Turecku, severním Iráku, severozápadním Íránu, v Sýrii a Arménii. Přes polovinu tohoto indoevropského národa žije v Turecku (asi až 25 miliónů), okolo čtyř miliónů v Iráku, tři milióny v Íránu, milión v Sýrii a menší komunity žijí i v Arménii, Gruzii, Ázerbájdžánu a na Západě - hlavně v Německu (kolem 500 tisíc).

Photo_2018-12-20_18-01-54

Cílem turecké vojenské kampaně jsou především kurdské milice YPG a YPJ. Foto Kurdishstruggle, flicker

Od okamžiku, kdy nedostalo Turecko zelenou pro vstup do EU, uraženě dělá jen naschvály, aby přitížilo Kurdům, co jako jediní bojovníci mohou k neštěstí Turecka teroristy Islámského státu porazit; Turci jim proto házejí pod nohy jeden klacek provokativního nezájmu za druhým, Američané však mají také za ušima, porumsfeldsku si vylhali i válku v Iráku… http://www.youtube.com/watch?v=zaP7ZrmkcuU

Nyní připomenu pár otázek a opovědí z rozhovoru, o který jsem nedávno požádal MUDr. Yektu Uzunoglu, bylo to ještě v době Obamovy vlády v Bílém domě:

(MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, narozen 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci 1. sv. války. Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. Má trvalý pobyt v ČR a od roku 1996 německé občanství.

Navzdory protivenstvím osudu zůstává však pořád věrným Kurdem, a proto mu není situace v podivných turecko-kurdských vztazích lhostejná... Přesto ho policie jako člena organizace “Lékaři bez hranic” skandálně zatkla v září 1994 za “obchodoval se zbraněmi a drogami”. Dodatečně přibyla ještě obvinění z loupeží, podvodů, mučení, nedovoleného ozbrojování a přípravy vražd… Vytvořil tak český rekord v době trvání svého pobytu 2,5 roku ve vazební věznici… Český helsinský výbor (ČHV) případ označil za “určité selhání právního systému České republiky” )

Děsivý úděl doktora Uzunoglu: http://www.rukojmi.cz/clanky/domaci-politika/3373-mudr-uzunoglu-ma-za-sebou-desive-zazitky-s-ceskou-justici-jako-nevinny-vytvoril-cesky-rekord-v-dobe-trvani-sveho-pobytu-2-5-roku-ve-vazebni-veznici-ve-znameni-policejniho-bezpravi-a-sikany

A jediní z Iráčanů, kteří jsou schopni islamistům vzdorovat, jsou již mockrát podvedení Kurdové, jež cítí, že mají nyní opět šanci na vznik vlastního nezávislého státu. Na rozdíl od vládních jednotek, zbaběle prchajícím z bojišť před IS, se dokázali postavit sunnitským radikálům.... Pořád věříte ve vznik samostatného Kurdistánu?

Dívka z Istanbulu... Snímek Břetislav Olšer

Existoval sice autonomní Irácký Kurdistán, ten však de facto vznikl místo slibovaného nezávislého státu jako šidítko hned po první válce v Zálivu, kdy si nad zdejší oblastí vynutila OSN bezletovou zónu. O více než deset let později se pak Kurdové opět přidali k západním jednotkám, které konečně svrhly Saddáma Husajna. A slibovaný samostatný Kurdistán zase nikde?

"Těch slibů za posledních 50 let bylo… Dnes, kdy už Kurdové svépomocí přes veškeré represe, nátlak a bojkot ze strany Turecka, Íránu a ostatních zemí de facto založili svůj fungující a od teroru vyčištěný právní stát, nedávno ještě Obamovy demokratické USA jim dodnes nedávají možnost k vyhlášení samostatnosti..."

Hypotetický irácký Kurdistán by však měl šanci na existenci, leží totiž na území bohaté na ropu a zemní plyn, mohl by exportoval až tři miliony barelů ropy denně, přičemž první ze dvojice nových ropovodů má kapacitu 700 tisíc barelů denně a druhý “nejméně jeden milion”. Jeho zásoby činí zhruba 45 miliard barelů ropy, což je šesté největší naleziště na světě. Kurdové také chtějí vyvážet minimálně deset miliard kubických metrů plynu ročně, což odpovídá pětině kapacity velkého ruského plynovodu Nord Stream. Co k tomu můžete říct?article_photo

"Ano, Kurdistán jako takový by se s klidem mohl zařadit mezi nejbohatší státy na zeměkouli. A to je také důvod, proč ho po první světové válce Anglie, Francie a USA raději rozdělily mezi 4 státy! To bohatství se stalo naším největším neštěstím. Jenom ropa z iráckého Kurdistánu patří k těm nejkvalitnějším na světě. A náklady na jeden vrt jsou v našich podmínkách nejméně 100x menší než v Saúdské Arábii apod. Rezervy jsou navíc obrovské, protože kvůli neustálým válkám zůstala naše naleziště prakticky nedotčená. Dnes už se těží kolem 900 tisíc barelů denně, a kdyby nás nechali, už bychom těžili kolem 2 milionů barelů.

Vedle ropy a plynuby měl možný irácký Kurdistán ještě daleko cennější bohatství, a tím je voda! Největším problémem 21. století bude nedostatek pitné vody, a přitom disponuje kvalitní, levnou vodou v téměř neomezeném množství – ta voda doslova stříká z našich hor. Od syrského Kurdistánu až po Jemen, tedy nejméně 2000 kilometrů, není voda skoro nikde. To znamená trh s nejméně 200 miliony lidí, kde se kvůli přírodním podmínkám voda konzumuje více, než v Evropě, a přitom jeden litr jí tam stojí nejméně třikrát více, než litr benzínu.

A dalším bohatstvím tohoto Kurdistánu jsou zemědělské produkty. Tam, kde končí irácký či syrský Kurdistán, začíná poušť. A v té poušti 200 milionů lidí, kteří si vše k životu musí kupovat. Autonomní Kurdistán má též velice kvalitní půdu, nakonec samotný Bůh tu oblast označil za biblický Ráj. Jak známo, Kurdové jsou zemědělci a pastevci. Vše, co produkují má odbyt, bez větší konkurence. Naše bohatství je takřka nekonečné, a to je také naše největší neštěstí, které vedlo k tak nelidským represím Kurdů..."

Současní Kurdové tedy obývají území na hranicích čtyř států. Největší území leží v Turecku, dále v Íránu, Iráku a Sýrii. O Kurdech se mluví jako o největším národu, který nemá svůj vlastní samostatný stát. A ani ho v moderní historii nikdy neměl. Na světě jich žije až 40 milionů; zhruba 14 milionů v Turecku, významnou menšinu tvoří i v Íránu, Iráku a Sýrii. Kurdský osud je celosvětově znám zejména právě v souvislosti s Tureckem. Zde už přes osmadvacet let vede svůj boj ozbrojená Strana kurdských pracujících. Od roku 1984 si prosazování jejich národních zájmů vyžádalo už 45 tisíc mrtvých. Copak to NATO nevidí?

"A copak to někoho v NATO zajímá? Copak někoho v NATO někdy zajímalo, jak museli kurdští vesničané pod hlavněmi evropských pušek v rukou tureckých vojáků NATO jíst vlastní výkaly? Copak někoho zajímalo, jak byli křesťané vyháněni z jejich tisíce let obydlených vesnic a měst v tureckém Kurdistánu? Nebo snad někoho zajímalo, jak byl Kurdistán „čištěn“ a vylidňován od kurdských jezídů?"

(Doplňme slova MUDr. Uzunoglu, je tady totiž háček, pokud se někdo chce v souvislosti s Tureckem spoléhat na NATO; se svými 510 600 vojáky v činné službě je turecká armáda početně druhou největší v rámci NATO po americké armádě a platí za jednu z nejlépe vycvičených na světě. Ozbrojené síly Turecka mají 402 tisíc mužů v pozemních silách - 77 tisíc profesionálních vojáků a 325 tisíc odvedenců,

A ještě zhruba 48 600 příslušníků vojenského námořnictva (14 100 a 34 500) a 60 100 ve vzdušných silách (28 600 a 31 500). K této kapacitě je možné dodat přes 102 200 příslušníků polovojenských sil Národní gardy (údaj z roku 2015). Navíc má Turecko v uvedených třech armádních složkách k dispozici 378 700 záložníků…)

Vy jste prchl před islamisty, ale co když brzy bude Evropa ve znamení černých praporů IS?

"Obávám se, že se současným postojem státníků EU to zas tak dlouho trvat nebude. Evropa se nyní nachází ve fázi regrese a eroze, eroze ve všech stránkách a oblastech lidského života. Skupiny jako IS ten rozpad mohou akorát urychlit, a to pochopitelně s pomocí evropských úředníků, policejních činitelů a politiků. Ty osud evropské civilizace nezajímá, jak by od nich dalo očekávat, že budou myslet na budoucnost evropské civilizace, když už jen to je jimi samotnými vnímáno jako trestuhodný extremismus!"

Dnes Yekta Uzunoglu, který erdoganovské Turecko nadále i v roce 2018 pečlivě sleduje, vidí za rozhodnutím USA velké nebezpečí a prst na spoušti politiky prezidenta Erdogana. „Celý svět ví, že současné Turecko podporovalo a nadále podporuje islamistickou ideologii. Co islamismus dovede, už celý svět ví, ale nepoučil se. Náš národ byl vedle USA jediným, který efektivně bojoval za společné lidské hodnoty. Ostatní národy se jen dívaly,“ míní kurdský lékař.

Zrada Kurdy staví před zásadní otázku, a to jak dále postupovat. Afrín neubránili a dá se předpokládat, že neubrání ani svá města a území na východě Sýrie. Ne že by se nebránili, bude to krvavý konflikt, ale Erdoganovy zdroje jsou proti těm kurdským prakticky nekonečné. Musel by se stát vojenský zázrak, aby jeho ofenziva neuspěla. A na ten Kurdové sázet nemohou.

Kurdové, Uzunoglu a Turecko: https://www.expres.cz/yekta-uzunoglu-kurdove-kurdistan-islamsky-stat-turecko-syrie-pvg-/zpravy.aspx?c=A181227_185908_dx-zpravy_bpet

(Válka v Zálivu či válka v Perském zálivu, pro operace vedoucí k nahromadění vojsk na území Saúdské Arábie i k její obraně známá jako operace Pouštní štít a operace Pouštní bouře, byla ozbrojeným konfliktem mezi Irákem a koalicí 28 států v čele s USA, kterým OSN poskytla mandát k provedení vojenské operace za účelem osvobození Kuvajtu od Hussajna. Uskutečnila se od 2. srpna 1990 do 28. února 1991…)

Inu, ztratí Kurdové už poněkolikáté možnost vzniku svého Kurdistánu, byť jen jich přes 40 milionů? Napřed dělali užitečné idioty USA v irácko-kuvajtské válce, dnes zase v Sýrii…

Proč by měli mít Kurdové svůj stát: https://www.expres.cz/proc-si-kurdove-zalouzi-vlastni-stat-dwo-/viral.aspx?c=A160408_174419_dx-viral_bpet

Proč je Islámský stát nejbohatší teroristickou organizaci světa…?

Jak Dick Cheney s Halliburtonem “demokraticky” vydrancovali Irák…

http://www.rukojmi.cz/clanky/208-prohlaseni-mudr-yekta-uzunoglu-ze-od-rijna-2014-je-vystaven-systematickemu-teroru-ze-strany-nekterych-prislusniku-policie-cr-praha-venkov-jih

Přišli s frází o demokracii a svobodě, s miliardami pak vzali roha

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

03.01.2019 19:37

Kurdové vsadili na sliby USA.Nevzali v úvahu,že USA nemají přátele,ale pouze své zájmy.V Syrii USArmy nic nedokázala,kromě podpory islamistických skupin.Nakonec odejde bez vavřínů,protože jen divní občané USA sežerou prohlášení o jejich vojenském vítězství.Ničeho nedocílili a teď nechaly Kurdy napospas.Myslím,že ani není na žádné straně zájem o vytvoření kurdského státu.Nakonec měli v Syrii určitou autonomii a tu sami obětovali svému snu o vlastním státu.Dnes jsou rádi,že se mohou obrátit na Damašek a Moskvu.Sázka na Washington nevyšla.


 
Papaláši a pandemie

Papaláši a pandemie

Papaláši se sešli v hotelu a slavili narozeniny. Celkově mě to nijak nepohoršuje, protože to ukazuje jednu důležitou věc. Papaláši jsou jako všichni ostatní, covidu se nebojí. Kdyby se báli, seděli by doma na zadku a leštili by své respirátory.

Vyzýváme Pavla Zemana k rezignaci

Vyzýváme Pavla Zemana k rezignaci

Institut Aleny Vitáskové z.s. (dále jen IAV) - ochrana lidských práv a svobod MANIFEST IAV – občanů poškozených státem

vyzývají tímto Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby rezignoval na svoji funkci.

Klausovo covidové protivenství

Klausovo covidové protivenství

Profesor Ing. Václav Klaus, svého času prezident ČR, se v souvislosti s koronavirovou pandemií jeví jako úchyl, který díky svému introvertismu a narcismu přes špičku svého nosu nevidí dál, jak do své bohémistické pracovny. V souvislosti s opatřeními stran Covidu-19 se pan profesor nechává svými výroky v médiích slyšet o Covidu-19 o jeho problematické existenci a léčbě, říká zcela provokativní absurdity které nemůže žádným věrohodným způsobem doložit. Dokonce se domnívám, že toto jeho vystupování na veřejnosti je svým způsobem trestné, nicméně protože žijeme v demokratickém (bohužel ne právním) státě, není takové jednání posuzováno jako trestné, nýbrž jako svobodný projev názoru, myšlenek, případně svobodomyslných úvah.

Poslední domácí zprávy

Papaláši a pandemie

Papaláši a pandemie

Papaláši se sešli v hotelu a slavili narozeniny. Celkově mě to nijak nepohoršuje, protože to ukazuje jednu důležitou věc. Papaláši jsou jako...

Už máte svou zemljanku?

Už máte svou zemljanku?

Je na čase připravit se na život v podzemí. Je to myšleno samozřejmě obrazně. Nicméně je jasné, že už nelze doufat v nějaký zvrat, který by...