• Pondělí, 25. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Viola

79 tisíc a 67 tisíc berou šéfové. 40 tisíc učitel arabštiny. Celkem miliony z vašeho na integraci cizinců
Počet návštěv: 1991

79 tisíc a 67 tisíc berou šéfové. 40 tisíc učitel arabštiny. Celkem miliony z vašeho na integraci cizinců

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Pražské zastupitelstvo před pár dny schválilo individuální dotaci v hodnotě přes 5,1 milionu korun neziskové organizaci, která se stará o integraci migrantů v Praze. Jak ParlamentníListy.cz zjistily, většinu dotace přitom spolknou platy vedení této neziskovky. Ta pořádá akce jako „turecký večer filmu“ nebo „kurzy sociokulturní orientace“. Jen za loňský rok za mzdy utratila 15 milionů, převážně z kapes nás všech...

Integrační centrum Praha (ICP) se na vlastním webu prezentuje jako „nezisková organizace, která usiluje o to, aby Praha byla metropolí všech – domovem pro všechny, kdo se tu rozhodli žít bez ohledu na jejich zemi původu, a místem, kde se jednotliví obyvatelé vzájemně respektují, podporují a spolupracují.“

Jinými slovy pomáhá migrantům a obecně cizincům, kteří přijdou do hlavního města a chtějí zde zůstat žít. Nezikovka ICP poskytuje kupříkladu služby tlumočníků, kurzy češtiny nebo radí cizincům, jak v České republice požádat o povolení k pobytu, jak pobyt prodloužit, pomáhá se slučováním rodin, uzavírání manželství či nabízí „pomoc při diskriminaci“.

ICP dále pořádá různé veřejné akce, jejichž prostřednictvím chce pomoci „interkulturní komunikaci“ a vzájemnému porozumění. Aktuálně lze na jejich webu nalézt pozvánku na promítání tureckých filmů s názvem „Nebezpečí humoru aneb večer s tureckým filmem“.

Ve výroční zprávě, kde je vyjmenován seznam činností, ve kterých neziskovka působí, lze nalézt záležitosti typu „interkulturní práce“ nebo „kurzy sociokulturní orientace“. Co přesně je náplní takových kurzů, upřesněno není, ponecháváme to na představivosti čtenáře.

Do jaké míry je Integrační centrum Praha v integraci cizinců na území hlavního města úspěšné, těžko zjistit. Přestože jde oficiálně o neziskovou organizaci, někteří její funkcionáři si na nedostatek osobního zisku stěžovat nemohou.

Ředitel neziskovky pobírá 80 tisíc měsícně, finanční manažer bezmála 70 tisíc a dalších víc než 20 tisíc ICP vyplácí za vedení účetnictví. V rozpočtu na letošní rok se nachází krom jiného i položka „ostatní nespecifikované náklady“ s částkou 100 tisíc korun.

Na pouhý základní chod společnosti vyplatila neziskovce Praha přes 3 000 000 Kč. Přitom tyto peníze budou spotřebovány jen k tomu, aby šéf a další manažeři mohli pobírat své platy. Na různé kurzy a poradenství pro cizince tyto prostředky využity nebudou, k tomu žádalo ICP o další dotace.

Další milionové částky bude ICP potřebovat na mzdy další zaměstnanců nebo spolupracovníků. Za loňský rok totiž centrum na mzdách spotřebovalo neuvěřitelných 15 milionů korun.

Psali jsme:

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Vladimír ing.Flössel

Vladimír ing.Flössel

31.01.2019 11:50

I když nejsem voličem ODS, pak vystoupení zástupce ODS velmi rád podpořím.Zžejmě to není jediná z neziskovek, které také tak hospodaří.Nyní se již nedivím, že filozofické fakulty našich univerzit jsou tak přeplněny,Malý obrázek studijních oborů ma filozofické fakultě v Olomouci: Katedry ediálních a kulturálních studií a žurnalistiky,
Centrum pro studia komiksu, Katedra politologie a evropských studí, Katedra sociologie, andragogiky a kulturní antropologie, Administrativně právní klinika, Antidiskriminační právní klinika, Právní klinika uprchlického a cizineckého práva, Lidskoprávní klinika a další by bylo možno jmenovat.
Jsem asi natolik zaostalý, že uplatnění absolventů těvhto oborů si nedokáží vůbec představit.Změní se to asi tehdy, když zedník si řekne o 800Kč za hod. bez papíru.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

30.01.2019 19:56

Žádné "neziskovky" se nemají dotovat.Většina dotací vždy padne na jejich výplaty.Stejné je to i u "Člověka v tísni"kdy spotřebují 75% pouze na svůj provoz,tzn. na platy a cesty po světě.Odstřihnout je od peněz daňových poplatníků,ať si je schání na svou činnost kde chtějí.Nakonec jsou placeny ze zahraničí,hlavně Sorosem a norskými fondy.Nepotřebují ještě finance od občanů,pro které nehnou prstem.


 
QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany (ODS)

 Nebezpečný směr Občanské demokratické strany?  Proč ODS podporuje nedemokratické názory některých svých členů (např. komunálního politika Pavla Novotného)?  Co sleduje opakovaným vybízením „zabití, šibenicí“ politických oponentů, občanů, ústavních činitelů?  Chce ODS ve volbách strhnout na svoji stranu extremistické voliče?  Jaké cíle chce s extremisty dosáhnout?  Pozastavit nebo zrušit činnost ODS? Ať rozhodnou soudy! 

Poslední domácí zprávy

QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany...