• Úterý, 19. únor 2019
  • Svátek má Rukojmí Patrik

Alena Vitásková: Ukradené domovy
Počet návštěv: 255

Alena Vitásková: Ukradené domovy

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Někteří státní zástupci a soudci bydlí v bytech pro sociálně slabší? Mohou pak skutečně soudit spravedlivě a rozpoznat petit žalob těch, kteří se „bijí“ o svoji střechu nad hlavou, o svůj domov? Kdo soudí kauzy kolem bytů OKD, Písnice, H-systému a další? Má obyčejný občan ještě sílu se bít o svůj domov, proti této „státem nastavené“ nespravedlnosti? Proč je stát lhostejný k tak důležité oblasti, jako je bydlení miliónů lidí?

Institut AV dlouhodobě sleduje situaci kolem bydlení občanů, marný boj obyčejných lidí například s Hlavním městem Praha o nájemném bydlení. Občané se domáhají informací, proč v bytech pro sociálně slabší bydlí ti, kteří pravděpodobně nemohou kritéria plnit. Jejich platy nepatří mezi nízkopříjmové, či běžné platy občanů. Proč někteří státní zástupci a soudci mají v Praze tuto výhodu? Jedná se o korupci? Společně s občany jsme provedli průzkum, ze kterého vyplývá, že se touto otázkou dlouhodobě zabývají „tak na oko“ všichni, ale rozhodně ne kvůli tomu, aby ji vyřešili. Jinak není možné, že se stále mlží, kdo nám to bydlí v bytech pro sociálně slabší!

A pravděpodobně Praha není jediným místem, kde se takové věci dějí. Již ministr Pelikán se touto otázkou zabýval a nic…

Institut AV má informace, že byl zaslán dotaz na NSZ Pavla Zemana, zda státní zástupci bydlí v bytech pro sociálně slabší a zda toto výhodné bydlení není spojeno s trestními činy. K dnešnímu dni máme pouze zprávu, že příslušné státní zastupitelství se vyloučilo z úkonů trestního řízení. Zdůvodnění je, že nemohou nestranně rozhodovat, protože tyto byty užívají i někteří jejich podřízení. Problematice se budeme i nadále věnovat a o jejím výsledku a postoji NSZ k této věci budeme občany informovat.

Nájemné v městských (státních) bytech pro sociálně slabší činí 60-70 Kč/m2. Těchto bytů je nedostatek a žadatelé v pořadníku čekají. Jak k tomu přijde rodina, kde jejich příjem je na úrovni sociálně slabších, nemůže si dovolit ani hypotéku, ani bydlet v bytech, kde je nájemné podstatně vyšší. Rodina s malými dětmi, samoživitelé. Jak k tomu přijdou důchodci? Jejich průměrný důchod neodpovídá tomu, aby si mohli dovolit vysoké nájemné, které je obvyklé. I důchodci patří do kategorie sociálně slabších.

Vláda podpořila výstavbu nových bytů pro občany s nízkými příjmy, rodiny s dětmi pro ty, kteří nedosáhnou na vlastní bydlení. Jen se obávám, jak to vše zase dopadne. Pro koho ty byty budou, až jednou budou. Kdo je zase ukrade pro vlastní prospěch? Kdo je zodpovědný za to, že z bytového fondu zmizely všechny byty a to podivnými transakcemi. Byty, které byly vybudovány z veřejných financí, to znamená z našich daní.

Ukrást střechu nad hlavou, váš domov, toho se dožily miliony našich občanů. Kdo se jich zastal? Kromě „senzace“ v mediích, populistických žvástů, se nestalo vůbec nic…

Ukradené byty OKD, lidem, kteří celý život poctivě pracovali a dočkali se pouze odkopnutí a výsměchu. Výnosy z těchto bytů mizí někde v zahraničí a krásná sídliště se postupně mění v ghetto, či domy, části sídlišť, jsou zdevastované tak, že dochází k jejich demolici.

Sídliště Písnice – výsměch občanům, kteří tam strávili celý život, byl to jejich domov. Proč se s nimi tak „zatočilo“? Původní majitel byl přece ČEZ, polostátní gigant. Byty, přesně řečeno jejich nový majitel je někde v daňovém ráji?

Sídliště v dalších částech naší země, byly rozprodány podivnými privatizačními projekty, nikoliv občanům, kteří v těchto bytech celý život bydleli, ale….

Oběti H-systému, připravit občany o bydlení, peníze o zdraví a mnohé o život.

Tisíce městských bytů, sídlišť prodaných zahraničním majitelům.

Můžeme dále vyjmenovávat tisíce rozkradených bytů, miliony nešťastných občanů. Prodej do rukou „podivných“ zahraničních majitelů, kterým jde jen o jedno. Vyinkasovat nájem a až to bude padat, tak nechat dům i s plísněmi spadnout na hlavu.

Pak musí stát opět zasáhnout, pokud nechce občany vystěhovat pod most.

Mohou soudci, státní zástupci, kteří bydlí v bytech pro sociálně slabé skutečně soudit spravedlivě a rozpoznat petit žalob těch chudáků, kteří se „bijí“ o svoji střechu nad hlavou, o svůj domov?

Jelikož mi nejsou jasná některá stanoviska Magistrátu hlavního města Prahy, přečtěte si sami, zda státní zástupci a soudci bydlí, či nebydlí v bytech pro sociálně slabší, a kolik takových bytů je těmito občany obsazeno.

Ing. Alena Vitásková

Předsedkyně Institutu AV

Praha, dne 8. 2. 2019

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

10.02.2019 21:14

Kdo by se staral o domovy pro občany, kteří platí daně na ty, co za jejich zdaněné peníze pořizují zbraně hromadného ničení. Poslední výstřel nezařídí Vinetou, ale Stoltenberg. Nějaké bydlení máme na háku, jde především o to, abychom nebyli ohroženi těmi, kdo jsou agresory střežícími své hranice. Jakými a koho agresory nikdo pořádně neví. A tak náš vojemský pakt mírotvorců nemá nic jiného na starosti, než BRATRSKOU POMOC za pomoci spřátelených armád NATO: V rámci této pomoci figurují a ještě budou naši vojáci ve státech, o jejichž existenci nemáme ani ponětí. Čečna a Česko se zatraceně pletou. NATO by memělo bratrskou pomoc přehánět. Víme, že ji často poskytuje po celém světě. Také víme, že L. I. Brežněv, Ukrajinec do pátého kolene, se zachoval po sovětsku. USA okoukaly od SSSR bratrskou pomoc. Až tak se jim zalíbila, že ji praktikují po celém glóbu. Ješte to tak, aby se náš stát staral o bydlení pro občany této republiky! Bratrská pomoc především! ....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

10.02.2019 19:59

Je zcela zbytečné si stěžovat.Na nápravu situace není vyvíjena žádná politická iniciativa a pokud ano,těžko se vejde do zákonných norem.


 
Před nedávnem řekla bývalá wimbledonská šampiónka Martina Navrátilová, tenistka českého původu, směrem k transgender sportovkyním: „Je to šílenství a je to podvádění”. S penisem nelze s ženami soutěžit, dodala...

Před nedávnem řekla bývalá wimbledonská šampiónka Martina Navrátilová, tenistka českého původu, směrem k transgender sportovkyním: „Je to šílenství a je to podvádění”. S penisem nelze s ženami soutěžit, dodala...

Už loni v prosinci bývalá světová tenisová jednička Martina Navrátilová na svém Twitteru kritizovala účast transgender žen na ženských turnajích. „Nemůžete jen sama sebe prohlásit za ženu a najednou soutěžit proti ženám. Musí existovat nějaké standardy, a to, že má někdo penis, ale soutěží se ženami, do nich rozhodně nezapadá,” napsala tenistka na sociální síti.

Prošli od Buzuluku doslova peklem; nálety nepřátelských letadel, explozemi bomb, dělostřeleckou palbou, mrazy i blátem zákopů; Ludvík Svoboda, Alexander Ber či Heliodor Píka, jež spolu vytvořili 1. Československý. armádní sbor v SSSR

Prošli od Buzuluku doslova peklem; nálety nepřátelských letadel, explozemi bomb, dělostřeleckou palbou, mrazy i blátem zákopů; Ludvík Svoboda, Alexander Beer či Heliodor Píka, jež spolu vytvořili 1. Československý. armádní sbor v SSSR

Bude to deset let od chvile, kdy se 24. února 2009 uskutečnil v Domě knihy Kanzelsberger v Praze na Můstku křest knihy „Deník z doby válečné“ Ludvíka Svobody. Rukopis k vydání připravila jeho dcera Zoe Klusáková-Svobodová. Jde o první úplné vydání válečných zápisků významného československého důstojníka z období červen 1939 až leden 1943.

Poslední domácí zprávy