• Pátek, 26. duben 2019
  • Svátek má Rukojmí Oto

Alena Vitásková: Ukradené domovy
Počet návštěv: 419

Alena Vitásková: Ukradené domovy

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Někteří státní zástupci a soudci bydlí v bytech pro sociálně slabší? Mohou pak skutečně soudit spravedlivě a rozpoznat petit žalob těch, kteří se „bijí“ o svoji střechu nad hlavou, o svůj domov? Kdo soudí kauzy kolem bytů OKD, Písnice, H-systému a další? Má obyčejný občan ještě sílu se bít o svůj domov, proti této „státem nastavené“ nespravedlnosti? Proč je stát lhostejný k tak důležité oblasti, jako je bydlení miliónů lidí?

Institut AV dlouhodobě sleduje situaci kolem bydlení občanů, marný boj obyčejných lidí například s Hlavním městem Praha o nájemném bydlení. Občané se domáhají informací, proč v bytech pro sociálně slabší bydlí ti, kteří pravděpodobně nemohou kritéria plnit. Jejich platy nepatří mezi nízkopříjmové, či běžné platy občanů. Proč někteří státní zástupci a soudci mají v Praze tuto výhodu? Jedná se o korupci? Společně s občany jsme provedli průzkum, ze kterého vyplývá, že se touto otázkou dlouhodobě zabývají „tak na oko“ všichni, ale rozhodně ne kvůli tomu, aby ji vyřešili. Jinak není možné, že se stále mlží, kdo nám to bydlí v bytech pro sociálně slabší!

A pravděpodobně Praha není jediným místem, kde se takové věci dějí. Již ministr Pelikán se touto otázkou zabýval a nic…

Institut AV má informace, že byl zaslán dotaz na NSZ Pavla Zemana, zda státní zástupci bydlí v bytech pro sociálně slabší a zda toto výhodné bydlení není spojeno s trestními činy. K dnešnímu dni máme pouze zprávu, že příslušné státní zastupitelství se vyloučilo z úkonů trestního řízení. Zdůvodnění je, že nemohou nestranně rozhodovat, protože tyto byty užívají i někteří jejich podřízení. Problematice se budeme i nadále věnovat a o jejím výsledku a postoji NSZ k této věci budeme občany informovat.

Nájemné v městských (státních) bytech pro sociálně slabší činí 60-70 Kč/m2. Těchto bytů je nedostatek a žadatelé v pořadníku čekají. Jak k tomu přijde rodina, kde jejich příjem je na úrovni sociálně slabších, nemůže si dovolit ani hypotéku, ani bydlet v bytech, kde je nájemné podstatně vyšší. Rodina s malými dětmi, samoživitelé. Jak k tomu přijdou důchodci? Jejich průměrný důchod neodpovídá tomu, aby si mohli dovolit vysoké nájemné, které je obvyklé. I důchodci patří do kategorie sociálně slabších.

Vláda podpořila výstavbu nových bytů pro občany s nízkými příjmy, rodiny s dětmi pro ty, kteří nedosáhnou na vlastní bydlení. Jen se obávám, jak to vše zase dopadne. Pro koho ty byty budou, až jednou budou. Kdo je zase ukrade pro vlastní prospěch? Kdo je zodpovědný za to, že z bytového fondu zmizely všechny byty a to podivnými transakcemi. Byty, které byly vybudovány z veřejných financí, to znamená z našich daní.

Ukrást střechu nad hlavou, váš domov, toho se dožily miliony našich občanů. Kdo se jich zastal? Kromě „senzace“ v mediích, populistických žvástů, se nestalo vůbec nic…

Ukradené byty OKD, lidem, kteří celý život poctivě pracovali a dočkali se pouze odkopnutí a výsměchu. Výnosy z těchto bytů mizí někde v zahraničí a krásná sídliště se postupně mění v ghetto, či domy, části sídlišť, jsou zdevastované tak, že dochází k jejich demolici.

Sídliště Písnice – výsměch občanům, kteří tam strávili celý život, byl to jejich domov. Proč se s nimi tak „zatočilo“? Původní majitel byl přece ČEZ, polostátní gigant. Byty, přesně řečeno jejich nový majitel je někde v daňovém ráji?

Sídliště v dalších částech naší země, byly rozprodány podivnými privatizačními projekty, nikoliv občanům, kteří v těchto bytech celý život bydleli, ale….

Oběti H-systému, připravit občany o bydlení, peníze o zdraví a mnohé o život.

Tisíce městských bytů, sídlišť prodaných zahraničním majitelům.

Můžeme dále vyjmenovávat tisíce rozkradených bytů, miliony nešťastných občanů. Prodej do rukou „podivných“ zahraničních majitelů, kterým jde jen o jedno. Vyinkasovat nájem a až to bude padat, tak nechat dům i s plísněmi spadnout na hlavu.

Pak musí stát opět zasáhnout, pokud nechce občany vystěhovat pod most.

Mohou soudci, státní zástupci, kteří bydlí v bytech pro sociálně slabé skutečně soudit spravedlivě a rozpoznat petit žalob těch chudáků, kteří se „bijí“ o svoji střechu nad hlavou, o svůj domov?

Jelikož mi nejsou jasná některá stanoviska Magistrátu hlavního města Prahy, přečtěte si sami, zda státní zástupci a soudci bydlí, či nebydlí v bytech pro sociálně slabší, a kolik takových bytů je těmito občany obsazeno.

Ing. Alena Vitásková

Předsedkyně Institutu AV

Praha, dne 8. 2. 2019

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

10.02.2019 21:14

Kdo by se staral o domovy pro občany, kteří platí daně na ty, co za jejich zdaněné peníze pořizují zbraně hromadného ničení. Poslední výstřel nezařídí Vinetou, ale Stoltenberg. Nějaké bydlení máme na háku, jde především o to, abychom nebyli ohroženi těmi, kdo jsou agresory střežícími své hranice. Jakými a koho agresory nikdo pořádně neví. A tak náš vojemský pakt mírotvorců nemá nic jiného na starosti, než BRATRSKOU POMOC za pomoci spřátelených armád NATO: V rámci této pomoci figurují a ještě budou naši vojáci ve státech, o jejichž existenci nemáme ani ponětí. Čečna a Česko se zatraceně pletou. NATO by memělo bratrskou pomoc přehánět. Víme, že ji často poskytuje po celém světě. Také víme, že L. I. Brežněv, Ukrajinec do pátého kolene, se zachoval po sovětsku. USA okoukaly od SSSR bratrskou pomoc. Až tak se jim zalíbila, že ji praktikují po celém glóbu. Ješte to tak, aby se náš stát staral o bydlení pro občany této republiky! Bratrská pomoc především! ....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

10.02.2019 19:59

Je zcela zbytečné si stěžovat.Na nápravu situace není vyvíjena žádná politická iniciativa a pokud ano,těžko se vejde do zákonných norem.


 
Že za válku v Libyi v roce 2019 může armáda maršála Chalífa Haftara? Omyl; zodpovědnost mají USA, resp. NATO a miliony běženců přes Libyi do Evropy, resp. tzv. bezletová zóna z roku 2011, kdy byl slavnostně otevřen libyjský veletrh zbraní páté generace

Že za válku v Libyi v roce 2019 může armáda maršála Chalífa Haftara? Omyl; zodpovědnost mají USA, resp. NATO a miliony běženců přes Libyi do Evropy, resp. tzv. bezletová zóna z roku 2011, kdy byl slavnostně otevřen libyjský veletrh zbraní páté generace

Uběhlo již osm tragických let a přibyly desítky mrtvých, které si v dubnu 2019 už vyžádaly boje o libyjské hlavní město Tripolis. Jednotky maršála Chalífy Haftara se snaží město, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda, už týden dobýt. Rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyzývající Haftara k ukončení ofenzivy zablokovalo Rusko.

Omluva Merkelové satirikovi za kritiku jeho veršů: „Vocas, srab a delikvent je Erdogan, turecký prezident. Po kebabu tolik smrdí, že i prase lépe prdí, …nejradši však kozí mívá, menšinám však volnost nedá…“

Omluva Merkelové satirikovi za kritiku jeho veršů: „Vocas, srab a delikvent je Erdogan, turecký prezident. Po kebabu tolik smrdí, že i prase lépe prdí, …nejradši však kozí mívá, menšinám však volnost nedá…“

A aby toho v současném boomu „lidských práv a svobody slova ï projevu“ nebylo málo, vysloužil si německý satirik Jan Böhmermann žalobu od tureckého prezidenta Erdogana, za jehož urážku čeká básníka možná trest odnětí svobody na tři roky. Urážku tureckého majestátu žene Merkelová před soud; tedy spíš ještě předloni hnala..…

Ministerstvo financí Řecka už v roce 2015 odhadlo škody způsobené nacisty na částku 278,7 miliard eur; spolu s úrokem to dnes bude násobně víc. Co na to NATO a SRN...?

Ministerstvo financí Řecka už v roce 2015 odhadlo škody způsobené nacisty na částku 278,7 miliard eur; spolu s úrokem to dnes bude násobně víc. Co na to NATO a SRN...?

Řecký parlament v polovině dubna 2019 schválil návrh, který se týká předložení požadavků vůči Německu, aby zaplatilo náhrady škod způsobených během druhé světové války.  Odpovídající výzva bude zaslána vládě, aby orgány země podnikly nezbytné diplomatické a právní kroky.

Kandidát za ANO naministra dopravy Kremlík se má vrátit na ministerstvo, kde kdysi podepsal pro stát nevýhodnou smlouvu za půl miliardy korun za právní služby, kterou tehdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček dlouho tajil

Kandidát za ANO na ministra dopravy Kremlík se má vrátit na ministerstvo, kde kdysi podepsal pro stát nevýhodnou smlouvu za půl miliardy korun za právní služby, kterou tehdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček dlouho tajil

Nynější kandidát za ANO na pozici ministra dopravy Vladimír Kremlík, který mám být jmenován na tento post 30. dubna 2019, má prý škraloup; jakmile totiž přišel v roce 2007 na ministerstvo dopravy pod vedením Řebíčka, byl ihned jmenován ředitelem nově vytvořeného právního a IT úseku. Právě díky tomu smlouvu podepisoval on sám.

Poslední domácí zprávy