• Neděle, 31. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Kamila

Lékařka hovořila o rostoucím počtu onemocnění rakovinou v Srbsku po náletech NATO
Počet návštěv: 789

Lékařka hovořila o rostoucím počtu onemocnění rakovinou v Srbsku po náletech NATO

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Počet dětí nemocných rakovinou v Srbsku je po 20 letech od bombardování NATO v roce 1999 2,5krát vyšší než je celoevropský průměr, řekla Sputniku primářka neuroonkologického oddělení Klinického centra Srbska Danica Grujičičová.

Bombardování Svazové republiky Jugoslávie v roce 1999 ze strany sil NATO, které způsobilo smrt a zranění tisíců lidí, bylo zahájeno pod záminkou ochrany albánského obyvatelstva autonomní oblasti Kosovo a Metochie před srbskou armádou a policií. Začátkem června minulého roku byl vytvořen při srbské vládě  koordinační tým pro výzkum následků bombardování. Jeho členy jsou vědci, právníci, lékaři a vojáci.

„Naše děti ve věku do 15 let trpí onkologickým onemocněním 2,5krát častěji než je evropský průměr, dospělí a děti dohromady téměř třikrát častěji než je onkologický světový průměr,“ sdělila doktorka Grujičičová agentuře.

„U nás zemřelo tolik dětí, že jsem se začala sama sebe ptát, jestli neděláme v něčem chybu. Operujeme jako dříve, provádíme ozařování a chemoterapii a ony za rok umírají,“ postěžovala si lékařka.

V roce 1999 ozbrojený konflikt mezi albánskými separatisty z Kosovské osvobozenecké armády  a srbskou armádou a policií vedl k bombardování Svazové republiky Jugoslávie (v té době se skládala ze Srbska a Černé Hory) silami NATO  bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN.

Letecké nálety NATO trvaly od 24. března do 10. června 1999.  Přesný počet obětí není znám. Podle odhadu srbských úřadů zahynulo kolem 2,5 tisíce lidí včetně 89 dětí. Zranění utrpělo 12,5 tisíce lidí. Hmotné škody činí podle různých údajů od 30 do 100 miliard dolarů.

https://cz.sputniknews.com/svet/201903249499349-lekarka-hovorila-o-rostoucim-poctu-onemocneni-rakovinou-v-srbsku-po-naletech-nato/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

25.03.2019 20:01

USA potřebovaly vytvořit základnu v Kosovu a to byl pravý účel bombardování.Používaly zakázanou munici a přesto se najdou lidé(?),kteří tuto akci schvalují.Vinu na přeletech bombardérů přes naše území mají hlavně politici,včetně Zemana i Havla,ale stejná vina leží i na občanech,že proti tomu nic nedělali.Tak nás politici zařadili mezi světové teroristy.


 
Jiří Cibulka

Jiří Cibulka

25.03.2019 19:32

Americké vraždící zrůdy v roce 1999 v bývalé Jugoslávii používaly střely s ochuzeným uranem. Přelety vrahů z NATO přes naší republiku tehdy povolila vláda v čele se Zemanem, poslanci i senát. Jsou to spolupodílníci na masovém vraždění. Hnus.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

25.03.2019 09:06

Na následky ozáření z jaderné války, kterou proti Srbsku vedla zločinná aliance NATO, zemřej i můj známý, pan Kropáček, který se zúčastnil mise KFOR na tamních vojenských základnách. Nedožil se padesátých narozenin. Měl rakovinu snad všech orgánů. Byl zděšen tamní situací a zastával se v konfliktu Srbů. To také zmínil v ČRo (radiožurnál) i vrchní velitel našeho kontingentu z té doby. Děkuji mu za statečnost, že se zastal ve veřejném prostoru skutečných obětí této zvrhlé války. (Na jeho jméno si bohužel nevzpomenu). Jistě se rozhovor najde v archivu ČRo. .....Mějte se hezky.


 
Copak se ti stalo Mirku Kalousku, že zvažuješ své vystoupení z církve??? To už není jako střídat politické strany!!!

Copak se ti stalo Mirku Kalousku, že zvažuješ své vystoupení z církve??? To už není jako střídat politické strany!!!

Mě nemilý Mirku
         Za ta léta, co tě znám, tak nepřestáváš překvapovat. Vím o tobě, že jsi velmi schopný a inteligentní člověk a říkám to zde, na tomto místě, i když jsem si vědom toho, že mi možná někteří lidé budou nadávat. Ty nejsi ve své podstatě zlý člověk, ale tvá ješitnost a oportunismus tě ničí. Ty jsi zneužil své znalosti a um proti vlastním lidem po kterých každé čtyři roky chceš aby tě volili. Ty nemáš páteř a plazíš se politikou jako slizký had u kterého nikdo není schopen předvídat, kdy uštkne. Jsi katolík a to ti také moc dobré renomé nedělá, protože tvé politické postupy jsou v přímém rozporu s textem písma a katolíci jsou z hlediska víry plémě nečisté. Divíš se tedy, že tě lidé nemají rádi??? Já se tedy nedivím.

Poslední domácí zprávy

Zažít znovu?

Zažít znovu?

Když jsem tento týden přemýšlel o nedělním komentáři, vzpomněl jsem si na dva známé citáty George Santayany: Ti, kdo si nepamatují minulost,...