Dnes, 3. dubna 2019 jsem v nevyžádané poště obdržel sdělení, které mě netěší a jistě nepotěší zřejmě mnoho dalších občanů ČR. O co jde?
Dne 14.03.2019 16:26 bylo české lithium prodáno! Těžební práva k těžbě Lithia v Krušných horách stát nakonec prodal. Pro Čechy tam prý ale bude řada pracovních příležitostí. Otázka je proč to bylo prodáno? Opět se „zaskvěla proslulá česká politika“. Lithia je tam za 3 až 5 bilionů Kč a jeho těžba mohla oddlužit ČR a zlepšit životní úroveň. Měli by si Češi začít klást otázku kdo konkrétně a za kolik? I přes značný odpor naší veřejnosti přesto strategické lithium pro ČR ambiciózní koaliční ČSSD, prostřednictvím svého ministerstva průmyslu, jej prodala. Nahlédněme na několik známých skutečností a faktů, bohužel neprověřených:
1. Obří výsypky (zřejmě část dobývací techniky) údajně koupil miliardář Janeček který prý shání kupce, kterému by je zase prodal co nejlépe! Nepochybně jej hledá někde v zahraničí, protože když už bude i ostatní ve vlastnictví zahraniční firmy, proč ne také „výsypky“, že?
2. Hlubinná těžba lithia připadla státu (vždy mu přináležela), konkrétně pod ministerstvo průmyslu (v gesci ČSSD), které pak práva postoupilo státní a.s. Geomet v čele s panem ředitelem Richardem Pavlíkem. Ten v červenci 2017 spolu s geologem Václavem Cílkem v ČT 1 v OVM, vyzývali stát a usilovali o to, aby si stát těžbu lithia ponechal a těžil vlastním státním podnikem. Výzva navýsost správná a potřebná, protože těžit vlastní lithium, vlastní firmou, a nakonec i prodávat přes českou firmu byl názor a potřeba více než chvályhodná. Leč osud mínil jinak. K našemu velkému zklamání se dozvídáme, že Australská firma European Metals koupila celou firmu Geomet, bohužel ale i s panem Richardem Pavlíkem a dokončuje přípravy k vlastní těžbě Lithia. A tak místo, abychom dostávali informace o postupu těžby lithia českým státem a českou firmou, kde se cena zásob pohybuje na úrovni 3 bilionů Kč, což by významně ovlivnilo ekonomiku ČR, tak je nám předhazována jakási uměle vytvořená kauza Čapí hnízdo, které ve srovnání s cenou lithia je otázka několika kaček, případně jiné prkotiny, kterými se všichni politici (až na výjimky) s nebývalým zápalem donekonečna zabývají.
Pozoruhodné na tom však také je, že jak se umějí média zabývat kdejakou nepodstatnou záležitostí, mnohdy dokonce jen vyfabulovanou, pak v tomto případě jakoby snad ani neexistovala! Je to až nápadně podezřelé, protože de facto jde o odvádění pozornosti od věci, která má mimořádně velký význam pro celou naši společnost. Ale ono je ticho po pěšině a jen díky někomu se tato ututlávaná záležitost nakonec dostala na „světlo boží“, tedy na veřejnost. Kdo za touto levárnou stojí, můžeme jen hádat, ale jistě bychom nebyli zklamaní, kdyby to byli zase staří známí darebáci, kteří mají na své všivárny snad i oficiální certifikáty.
Takže když to shrnu, zjištěním existence nemalých, významných zásob lithia v Česku byla zde naděje a velká šance, že těžba této suroviny nám může významně přispět k rozvoji ekonomiky a celé společnosti. Byla, ale už zase není, byť jakési korunky z těžby australskou firmou do státní kasy ukápnou, ale bude to jen zlomek toho, co jsme mohli mít. Mohli a nemáme, co však máme, jsou oči pro pláč.
Takže vzkaz občanů: nezapomeňte, až zase budou nějaké volby, dát hlasy těm všem jistě dobře známým šmejdům a vychcánkům, co nás zase okradli a vzali nám tak reálné naděje a možnosti lepšího života!
Jiří B a ť a, 3. dubna 2019