• Sobota, 18. leden 2020
  • Svátek má Rukojmí Vladislav

Je docela úsměvné, když jde za nezávislost justice demonstrovat zrovna Topolánek
Počet návštěv: 1777

Je docela úsměvné, když jde za nezávislost justice demonstrovat zrovna Topolánek

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

V pondělí v podvečer se na mnoha místech naší země konaly demonstrace proti záměru premiéra Babiše jmenovat ministryní spravedlnosti Marii Benešovou. Mezi účastníky demonstrace byli i expremiéři Topolánek a Sobotka.  

„Nezávislou justici“ – to bylo jedno z hesel, se kterým včera v podvečer vyrazili do ulic demonstranti, protestující proti chystané výměně v čele ministerstva spravedlnosti, kde má dosavadního ministra Jana Kněžínka vystřídat bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Demonstrace se měly konat v přibližně 90 městech České republiky, nejpočetnější pak byla protestní akce v Praze na Staroměstském náměstí. Dle odhadu organizátorů na ni přišlo kolem 15 tisíc osob, a jak je psáno například zde na serveru Lidovky.cz, mezi jejími účastníky byli i dva bývalí čeští premiéři, Mirek Topolánek a Bohuslav Sobotka.

Žijeme již téměř 30 let v demokracii, a tak je nepochybně právem každého jít demonstrovat proti prakticky čemukoliv. Přesto jsem se neubránil určitému údivu, když jsem se dočetl, že se protestu, namířenému proti Andreji Babišovi a Marii Benešové, zúčastnil zrovna bývalý premiér Topolánek. Účastníci demonstrace totiž údajně sdílí obavy z toho, že jmenováním Marie Benešové do čela ministerstva spravedlnosti je ohrožena nezávislost soudního systému v naší zemi. Bývalá ministryně spravedlnosti v někdejší Rusnokově vládě se totiž do čela resortu vrací záhy poté, co policie navrhla obžalovat premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo. A jelikož má paní Benešová blízko k prezidentu Miloši Zemanovi, je prý nad slunce jasné, že se chystá Babišovo stíhání zastavit.

A proč jsem se tedy podivoval zrovna Topolánkově (a částečně i Sobotkově) účasti na včerejších protestech? Zkuste si vzpomenout na rok 2007. Vládne nám kabinet premiéra Mirka Topolánka, který po sněmovních volbách v roce 2006 dostal důvěru až na druhý pokus (mimo jiné i díky dvěma přeběhlíkům z ČSSD Melčákovi a Pohankovi). Existenci vlády však brzy začne ohrožovat kauza Jiřího Čunka, který je tehdy ministrem pro místní rozvoj a navíc i předsedou koaliční strany KDU-ČSL. Čelí totiž trestnímu stíhání kvůli podezření z převzetí půlmilionového úplatku. Výhrady proti jeho přítomnosti ve vládě má především tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, pro lidovce je však nepřijatelné, aby jejich předseda ve vládě nebyl.

Když se policie chystá Jiřího Čunka obvinit, dochází v kauze v červnu roku 2007 k zásadnímu zlomu. Tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká odebírá případ státnímu zastupitelství v Přerově a předává ho jihlavskému státnímu zástupci Arifu Salichovovi. Ten po rekordně rychlém nastudování soudního spisu nejprve odvolává policejního vyšetřovatele a dva měsíce poté Čunkovo trestní stíhání úplně zastavuje. Dosti nestandardním postupem je tak odstraněna překážka, která Topolánkovu kabinetu hodně znepříjemňovala život.

V souvislosti se jménem bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké se pak sluší připomenout, že to byla právě Marie Benešová, která tehdy Veseckou a některé další vlivné osoby v českém soudnictví označila jako „justiční mafii.“ Proto mi přijde dosti paradoxní, když se dnes demonstruje proti nástupu paní Benešové do čela resortu spravedlnosti a mezi demonstranty je i expremiér Topolánek, za jehož vlády nejspíš byla justice všechno možné, jenom ne nezávislá...

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

01.05.2019 18:10

Nevidím nic úsměvného,že dva vlastizrádci,Topolánek a Sobotka,chtějí demonstrovat proti jmenování ministryně.Přitom oba dva národ a svou vlast zradili a teď mají strach o naší "demokracii"?Sami ji podupali!


 
Pepa  Jozef

Pepa Jozef

01.05.2019 11:16

Pana Kvida bych doplnil úvahou: předpokládejme, že jedna a jedna jsou tři a já vám dokážu, že z komíma létají čarodějnice (David Hilbert).
S tou ekologií je to podobné jako s tím předpokladem. A dobře míněné aktivity mohou dopadnout v důsledku jako to s těmi čarodějnicemi.
Byly včera.
Kdo způsobuje, že "vymknuta z kloubů doba šílí"? Vždyď to je kolem nás prů.er na pr.ser. Je potřeba zvednout hlavu a podívat se kolem sebe, co se DOOPRAVDY děje a pak bojovat proti skutečným příčinám.
Někdy mám dojem, že takové rozumbradovské výlevy pouští do světa právě ti lidé, kteří nechtějí, aby se odkryla podstata věci. A někteří jim to baští.
Jak je to v Lemově Kyberiádě: "napněte mozek!".


 
Květoslav Vícha (Kvido)

Květoslav Vícha (Kvido)

01.05.2019 09:44

Souhlasím, p. Hegr. Dodávám, že demonstrace proti Babišovi a Benešové jsou jen zbytečným humbukem a ztrátou času. Nebylo by lepší, kdyby se tito lidé popouzeni třeba Fialou a Kalouskem zajímali např. o užitečnější věci jako ekologii. Je proti přírodmnímu prostřčedí, aby v jedné rodině po celé Evropě byly vlastněny až 3 automobily na naftu?


 
Než zemřel Ariel Šaron – jestřáb jestřábů, král Izraele a buldozer Arik...

Než zemřel Ariel Šaron – jestřáb jestřábů, král Izraele a buldozer Arik...

Někdejší izraelský premiér Ariel Šaron, přezdívaný "Arik" a později také "král Izraele" se narodil jako Ariel Scheinermann 26. února 1928 v kibucu Kfar Malal v Palestině, kam jeho rodiče utekli před pogromy v Sovětském svazu. V roce 2006 zemřel. Třináct let byl v komatu, kdy po mozkové mrtvici lékaři prohlásili, že jeho mozek přestal reagovat a že žil jen zásluhou umělého dýchání. Přesto ho jeho synové odvezli do farmy v Negevské poušti...

Smutné výročí: Rozsudek, který poslal Marion Jonesovou na půl roku do vězení, byť jen na dva roky dlouhou podmínku, padl 11. ledna 2008 u soudu ve White Plains. Byl to vůbec poprvé trest pro atletku za doping; z USA ne z Ruska

Varovné výročí: Rozsudek, který poslal Marion Jonesovou na půl roku do vězení, byť jen na dva roky dlouhou podmínku, padl 11. ledna 2008 u soudu ve White Plains. Byl to vůbec poprvé trest pro atletku za doping; z USA ne z Ruska

Sportovní kariéra Marion Jonesové (nar. 12. října 1975 v Los Angeles) byla impozantní až do té chvíle, kdy byla obviněna a usvědčena z dopingu. Vracet musela nejen medaile, ale i vyhrané peníze. Jedna z první sportovkyň – milionářek se ocitla prakticky na mizině.

Jan Padych - Lámání křížů (10.)

Jan Padych - Lámání křížů (10.)

 Manuel měl až nevídaně rozvité příbuzenstvo. Jejich vozy obklíčily kostel a skoro celý hřbitov. Aut a černých postav přibývalo, trochu to připomínalo výsadek před útokem. Brzdovi se zdálo, jako by z postav vycházelo něco divně mrazivého, vyvěrajícího odněkud z podzemí.

Poslední domácí zprávy