• Úterý, 20. srpen 2019
  • Svátek má Rukojmí Bernard

Zeman o článcích novináře Peroutky: „Článek Hitler je gentleman byl docela nevinný.“ Ostatní jsou prý horší
Počet návštěv: 551

Zeman o článcích novináře Peroutky: „Článek Hitler je gentleman byl docela nevinný.“ Ostatní jsou prý horší

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Český prezident Miloš Zeman uvádí, že se článek s názvem Hitler je gentleman, jehož autorem by měl být novinář Ferdinand Peroutka, nepodařilo dohledat. Pátrání po publikaci tak zřejmě nepomohla ani odměna ve výši 100 000 korun. Zato se však dle Zemana se podeřilo najít jiné Peroutkovy články na toto téma, píše portál irozhlas.cz.

Na portálu se uvádí, že články, které se podařilo najít, byly ještě mnohem „horší“ než původně hledaný článek. Jak sám Zeman tvrdí, diskutovaný článek byl proti nim docela nevinný. Oznámil to ve středu při setkání se zaměstnanci firmy Fraenkische CZ, která se nachází v Okříškách na Třebíčsku.

K dalším novinářovým článkům Zeman přiřadil například článek „Češi, Němci a Židé“. Ten podle všeho při projednávání označil za antisemitský i soudce Tomáš Novosad. Další publikace „Dynamický život“ pak podle českého prezidenta oslavuje Adolfa Hitlera, stejně jako příležitosti jeho narozenin. V neposlední řadě prezident zmínil dílo „Naše ústava“, jenž dle jeho mínění opěvuje velkoněmeckou říši.

„Tak bych mohl pokračovat dál a dál. Pokud si vzpomínám, tak naproti tomu ten článek Hitler je gentleman byl docela nevinný, protože akorát říkal: Věřme Adolfu Hitlerovi, on je to přece gentleman a on splní dané slovo,“ vysvětlil Miloš Zeman.

Spor se táhne již několik let

Celá věc se táhne již více než čtyři roky, a to od ledna roku 2015. Tehdy český prezident při projevu k výročí konce holokaustu měl na Peroutkovu adresu prohlásit, že v časopisu Přítomnost napsal článek s názvem Hitler je gentleman. Kromě toho mu přivlastnil i výrok, který se v něm uváděl, a to: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“.

Telička: Zeman a Babiš se od sankcí vůči RF distancují jen před svými podporovateli, ale v zahraničí za nimi pevně stojíhttps://t.co/X43jTGx09k — Sputnik ČR (@sputnik_cz) 21. června 2019

​Nakonec však vyšlo najevo, že autorem citátu není Peroutka, ale Jan Stránský. Stejně tak se daný článek nepodařilo Pražskému hradu dohledat. Historici se navíc domnívají, že neexistuje.

Omluva za výroky Zemana

S prezidentovými výroky však nesouhlasí Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Ta po nejvyšším představiteli české země požaduje omluvu. Uvádí se, že původně žalovala i prezidentskou kancelář. Nicméně, po zásahu Nejvyššího soudu musela Kaslová svou žalobu přesměrovat na resort financí. Dle informací má být Zeman na vlastní žádost vedlejším účastníkem sporu.

Soud Kaslové nárok na omluvu od prezidentské kanceláře za to, že Zeman označil jejího dědečka za autora článku, přiznal. Co se týče zmiňovaného výroku, v tomto případě se Česká republika podle verdiktu omlouvat nemusela.

Nakonec to ale dopadlo tak, že se Hrad i přes pravomocný rozsudek neomluvil. Stalo se tak i navzdory tomu, že prezident již v dubnu roku 2015 slíbil, že se omlouví, a to v případě, že nebude zmiňovaný článek nalezen. Poté se ale nechal slyšet, že se omluví jen za nenalezení textu, nikoli za výrok samotný.

Zeman u Soukupa bránil Noční vlky: Oslavují vítězství nad nacismem. Je třeba jim poděkovat, že se zastavili v Lidicíchhttps://t.co/P7Sh0eTdfj pic.twitter.com/KnZkAXHkFP

— Sputnik ČR (@sputnik_cz) 21. června 2019

​Pěkně odznova

Uvádí se, že nakonec Nejvyšší soud svůj verdikt zrušil a celý dlouholetý spor vrátil na začátek. Obvodní soud pro Prahu 1 by se tak měl celou věcí začít veřejně zabývat dne 7. října.

Ferdinand Peroutka (1895–1978) byl český spisovatel, dramatik a publicista, jenž bývá považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů české předválečné demokratické žurnalistiky. Svou novinářskou kariéru odstartoval ihned po maturitě v roce 1913. Poté, co došlo v únoru roku 1948 k převratu, odešel do exilu.

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019062610226536-zeman-o-clancich-novinare-peroutky-clanek-hitler-je-gentleman-byl-docela-nevinny-ostatni-jsou-pry/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

27.06.2019 19:42

Kaslová by se měla v první řadě stydět za svou rodinu.Potom se snažit zviditelnit.Pan Kasl ve svých funkcích nijak nezářil a jedná se o snahu odvrátit zájem o druhou část rodiny,posluhující nacistům.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

27.06.2019 12:46

Oprava: Reichenberg...JP.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

27.06.2019 12:44

Kaslová má též druhého dědu, k němuž se kupodivu nehlásí. Byl jím protektorátní ministr vnitra Bienert. Byl z titulu své funkce v denním styku s Gestapem a SS. Do poslední chvíle jednal s K. H. Frankem. Podařilo se mu uprchnout před jistou smrtí oběšením. K. H. Frank byl zlikvidován obyvateli Liberce přímo u své vily, kterou předtím ukradl. (Za protektorátu se nazýval Liberec Reicenberg ). Po osvobození Československa Rudou armádou byl po válce Bienert zatčen a následně propuštěn s tím, že mu nová, předkomunistická vláda vyměřila důchod 0%. Nedostal za svou kolaboraci naprosto nic. Umřel v naprosté chudobě a opovržení. .....Mějte se hezky.


 
Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Legendární operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo čelí obvinění, že řadu žen nutil k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci a trestal je, když jeho návrhy odmítly. Informovala o tom v úterý agentura AP. Osmasedmdesátiletý Domingo tato obvinění označil za „hluboce znepokojivá a tak, jak byla představena, za nepřesná“. Dodal, že se domníval, že veškeré jeho chování a vztahy byly přijímány kladně a se souhlasem.

"Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí,“ prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář 13. srpna 2019 u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů CASA pro českou armádu. Uvedl, že stroje se stoprocentně osvědčily doma i na zahraničních misích, a zmínil se též, že si nevzpomíná, že by při dojednávání nákupu zaznamenal výhrady, například k ceně.

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

Spojené státy mají přes 8 tisíc jaderných hlavic, rozmístěných na stovkách svých vojenských základen po celém světě. Jen na německém území je rozmístěno na 35 tisíc amerických vojáků ne desítkách základen, kde je také asi 17 tisíc amerických civilistů ve službách armády; všichni by se prý měli z Německa stěhovat..

Poslední domácí zprávy