• Pondělí, 09. prosinec 2019
  • Svátek má Rukojmí Vratislav

Zeman o článcích novináře Peroutky: „Článek Hitler je gentleman byl docela nevinný.“ Ostatní jsou prý horší
Počet návštěv: 2396

Zeman o článcích novináře Peroutky: „Článek Hitler je gentleman byl docela nevinný.“ Ostatní jsou prý horší

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Český prezident Miloš Zeman uvádí, že se článek s názvem Hitler je gentleman, jehož autorem by měl být novinář Ferdinand Peroutka, nepodařilo dohledat. Pátrání po publikaci tak zřejmě nepomohla ani odměna ve výši 100 000 korun. Zato se však dle Zemana se podeřilo najít jiné Peroutkovy články na toto téma, píše portál irozhlas.cz.

Na portálu se uvádí, že články, které se podařilo najít, byly ještě mnohem „horší“ než původně hledaný článek. Jak sám Zeman tvrdí, diskutovaný článek byl proti nim docela nevinný. Oznámil to ve středu při setkání se zaměstnanci firmy Fraenkische CZ, která se nachází v Okříškách na Třebíčsku.

K dalším novinářovým článkům Zeman přiřadil například článek „Češi, Němci a Židé“. Ten podle všeho při projednávání označil za antisemitský i soudce Tomáš Novosad. Další publikace „Dynamický život“ pak podle českého prezidenta oslavuje Adolfa Hitlera, stejně jako příležitosti jeho narozenin. V neposlední řadě prezident zmínil dílo „Naše ústava“, jenž dle jeho mínění opěvuje velkoněmeckou říši.

„Tak bych mohl pokračovat dál a dál. Pokud si vzpomínám, tak naproti tomu ten článek Hitler je gentleman byl docela nevinný, protože akorát říkal: Věřme Adolfu Hitlerovi, on je to přece gentleman a on splní dané slovo,“ vysvětlil Miloš Zeman.

Spor se táhne již několik let

Celá věc se táhne již více než čtyři roky, a to od ledna roku 2015. Tehdy český prezident při projevu k výročí konce holokaustu měl na Peroutkovu adresu prohlásit, že v časopisu Přítomnost napsal článek s názvem Hitler je gentleman. Kromě toho mu přivlastnil i výrok, který se v něm uváděl, a to: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“.

Telička: Zeman a Babiš se od sankcí vůči RF distancují jen před svými podporovateli, ale v zahraničí za nimi pevně stojíhttps://t.co/X43jTGx09k — Sputnik ČR (@sputnik_cz) 21. června 2019

​Nakonec však vyšlo najevo, že autorem citátu není Peroutka, ale Jan Stránský. Stejně tak se daný článek nepodařilo Pražskému hradu dohledat. Historici se navíc domnívají, že neexistuje.

Omluva za výroky Zemana

S prezidentovými výroky však nesouhlasí Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Ta po nejvyšším představiteli české země požaduje omluvu. Uvádí se, že původně žalovala i prezidentskou kancelář. Nicméně, po zásahu Nejvyššího soudu musela Kaslová svou žalobu přesměrovat na resort financí. Dle informací má být Zeman na vlastní žádost vedlejším účastníkem sporu.

Soud Kaslové nárok na omluvu od prezidentské kanceláře za to, že Zeman označil jejího dědečka za autora článku, přiznal. Co se týče zmiňovaného výroku, v tomto případě se Česká republika podle verdiktu omlouvat nemusela.

Nakonec to ale dopadlo tak, že se Hrad i přes pravomocný rozsudek neomluvil. Stalo se tak i navzdory tomu, že prezident již v dubnu roku 2015 slíbil, že se omlouví, a to v případě, že nebude zmiňovaný článek nalezen. Poté se ale nechal slyšet, že se omluví jen za nenalezení textu, nikoli za výrok samotný.

Zeman u Soukupa bránil Noční vlky: Oslavují vítězství nad nacismem. Je třeba jim poděkovat, že se zastavili v Lidicíchhttps://t.co/P7Sh0eTdfj pic.twitter.com/KnZkAXHkFP

— Sputnik ČR (@sputnik_cz) 21. června 2019

​Pěkně odznova

Uvádí se, že nakonec Nejvyšší soud svůj verdikt zrušil a celý dlouholetý spor vrátil na začátek. Obvodní soud pro Prahu 1 by se tak měl celou věcí začít veřejně zabývat dne 7. října.

Ferdinand Peroutka (1895–1978) byl český spisovatel, dramatik a publicista, jenž bývá považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů české předválečné demokratické žurnalistiky. Svou novinářskou kariéru odstartoval ihned po maturitě v roce 1913. Poté, co došlo v únoru roku 1948 k převratu, odešel do exilu.

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019062610226536-zeman-o-clancich-novinare-peroutky-clanek-hitler-je-gentleman-byl-docela-nevinny-ostatni-jsou-pry/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

27.06.2019 19:42

Kaslová by se měla v první řadě stydět za svou rodinu.Potom se snažit zviditelnit.Pan Kasl ve svých funkcích nijak nezářil a jedná se o snahu odvrátit zájem o druhou část rodiny,posluhující nacistům.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

27.06.2019 12:46

Oprava: Reichenberg...JP.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

27.06.2019 12:44

Kaslová má též druhého dědu, k němuž se kupodivu nehlásí. Byl jím protektorátní ministr vnitra Bienert. Byl z titulu své funkce v denním styku s Gestapem a SS. Do poslední chvíle jednal s K. H. Frankem. Podařilo se mu uprchnout před jistou smrtí oběšením. K. H. Frank byl zlikvidován obyvateli Liberce přímo u své vily, kterou předtím ukradl. (Za protektorátu se nazýval Liberec Reicenberg ). Po osvobození Československa Rudou armádou byl po válce Bienert zatčen a následně propuštěn s tím, že mu nová, předkomunistická vláda vyměřila důchod 0%. Nedostal za svou kolaboraci naprosto nic. Umřel v naprosté chudobě a opovržení. .....Mějte se hezky.


 
Napřed o rabování Poláků na hrobech Židů vyšly knihy Jana Tomasze Gross - Zlatokopové a Sousedi, dnes zase jen opakování těchto zvěrstev od autora Piotra Reszka: Hledači židovského zlata

Napřed o rabování Poláků na hrobech Židů vyšly knihy Jana Tomasze Gross - Zlatokopové a Sousedi, dnes zase jen opakování těchto zvěrstev od autora Piotra Reszka: Hledači židovského zlata

Opět je v Polsku v prosinci 2019 další pozdvižení; přinesla ho kniha s názvem "Hledači židovského zlata", obraz svědectví o tom, jak lidé z obcí sousedících s vyhlazovacími tábory Belzec a Sobibor v Lublinském vojvodství na jihovýchodě Polska ještě i několik desetiletí po konci druhé světové války vykrádali masové hroby židovských obětí nacismu.

Blíží se Vánoce, ty nejkrásnější svátky v křesťanském světě; Američané se rovněž ve svém farizejském pokrytectví skrývají za Boží lásku, přičemž už přes 200 let přinášejí

Blíží se Vánoce, ty nejkrásnější svátky v křesťanském světě; Američané se rovněž ve svém farizejském pokrytectví skrývají za Boží lásku, přičemž už přes 200 let přinášejí "demokracii" a vraždí po celé planetě.

Jednou z ukázek USA, země neomezených možností a splněných přání, bylo během desetileté americko-vietnamské války se třemi miliony zavražděných Vietnamců a Laosanů, též vánoční bombardování Hanoje koncem šedesátých let, kdy nechal pouze prezident Richard Nixon shodit větší množství bomb, než kolik bylo svrženo na Drážďany během druhé světové války. Šlo bezpochyby o nejbrutálnější nálet v historii. 

Zase je 18. prosinec 2011, datum skonu Václava Havla. Ať je mu země lehká, byť nechal zmizet svazky StB se svými kamarády z „mokré čtvrti“; od Petra Cibulky si za to vysloužil nesmrtelnou větu:

Zase je 18. prosinec 2011, datum skonu Václava Havla. Ať je mu země lehká, byť nechal zmizet svazky StB se svými kamarády z „mokré čtvrti“; od Petra Cibulky si za to vysloužil nesmrtelnou větu: "Vašku, jsi prase, jsi prase, jsi hovado“

Tak si opět připomínáme 18. prosinec 2011, datum skonu Václava Havla. Nyní pokus o připomenutí mého nezvyklého nekrologu; o mrtvých jenom dobře, budiž jim země lehká, nicméně není od věci dodat, že díky němu byla vyměněna naše svoboda za lichvu exkomunistických oligarchů.

Proč světu vadí islámský terorismus bez výhrad, kromě muslimských vrahů z Číny, krvežíznivých Ujgurů; prý vězňů absurdistánu. A co potom byli saúdskoarabští atentátníci z 11. září 2001...?

Proč světu vadí islámský terorismus bez výhrad, kromě muslimských vrahů z Číny, krvežíznivých Ujgurů; prý vězňů absurdistánu. A co potom byli saúdskoarabští atentátníci z 11. září 2001...?

„Čína roste, Čína je silná, Čína má tak velký trh! Každý to opakuje – a tím přikrmuje zlo. Všichni víme, jaké zločiny má Komunistická strana Číny na svědomí,“ říká v rozhovoru pro ČT24 Rušan Abbásová, proslulá ujgurská aktivistka. Dobře ví, o čem mluví. Její rodinu prý spolkl koncentrační tábor.

Poslední domácí zprávy