• Úterý, 26. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Filip

Ministr Staněk mj. napsal na Twitter: „Zrady podobně jako nevěry přicházejí většinou ze strachu a slabosti, nežli racionálního záměru. I tak lze číst jednání našeho předsedy Hamáčka pod tlakem kolegů z ČSSD...
Počet návštěv: 3377

Ministr Staněk mj. napsal na Twitter: „Zrady podobně jako nevěry přicházejí většinou ze strachu a slabosti, nežli racionálního záměru. I tak lze číst jednání našeho předsedy Hamáčka pod tlakem kolegů z ČSSD..."

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Pokud by ministři z ČSSD podali rezignaci, mohlo by dojít k rekonstrukci vlády. Po čtvrteční schůzce v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem a šéfem ČSSD Janem Hamáčkem takový scénář připustil premiér Andrej Babiš (ANO).  Rekonstrukci vlády preferuje právě prezident Miloš Zeman, Staněk zůstane ve vládě; tak si to představuje prezident, který tvrdí, že odchod ČSSD z koalice nemusí znamenat předčasné volby.

„Kdyby sociální demokracie opustila vládu, tak by to znamenalo personální rekonstrukci vlády. Nic více, nic méně. Z důvodů, které vy oba znáte, se dá očekávat, že by podpora vládě v tomto případě byla ze strany SPD. A je-li tomu tak, pak by sociální demokracie spáchala kolektivní sebevraždu. Protože by se už nikdy do vlády nedostala,“ řekl Zeman v sobotní MF Dnes.Výsledek obrázku pro staněk zeman fajt

Ringo Čech: Staněk měl Fajta vyhodit z okna, Zeman dělá vše pro dobro národa

Výsledkem je, že Babišovi se asi rozpadá vláda – naštvaná a ponížená sociální demokracie s největší pravděpodobností opustí kabinet, o čemž ještě musí definitivně rozhodnout širší vedení strany, takzvané předsednictvo. Buď může pokračovat s vládou, jen hlasy ČSSD nahradí v Poslanecké sněmovně Okamurovou SPD. Anebo se rozhodne jít do předčasných voleb.

Z dosavadních Babišových výroků vyplývá, že ještě není úplně rozhodnutý. Spíše se ale zdá, že zrovna teď nechce riskovat nové volby. „Pokud by sociální demokracie odešla, šel bych se zeptat jednotlivých parlamentních stran, jestli by eventuálně akceptovaly rekonstrukci vlády, abychom získali nějakou podporu i od opozičních stran. Potom je tam alternativa předčasných voleb. Což si myslím, že by nebylo dobře, my je ani nechceme,“ řekl po schůzce v Lánech premiér Babiš.

Babišův pat, Hamáčkův mat pro ČSSD a máme tady Pata a Mata, jak klečí na hrachu před arbitrem Zemanem: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zaskoceny-babis-u-zemana-zjistil-jak-mu-bude-cssd-chybet-ted-ma-dve-moznosti-75549

„Zrady podobně jako nevěry přicházejí většinou ze strachu a slabosti, nežli racionálního záměru. I tak lze číst jednání našeho předsedy pod tlakem stranických kolegů v půli května. Další zoufalý pokus hodit teď vše na Staňka, když nic nevyšlo, není řešením současné krize,“ napsal Staněk na Twitter. „Co vzít poslední zbytky rozumu do hrsti a začít přemýšlet konečně strategicky, bez hysterie a siláckých gest?“ dodal Staněk. Vyzval sociální demokraty, ať počkají na schůzku 12. července 2019, kdy se má v Lánech jednat ve formátu Zeman - Hamáček - Staněk...

„Grémium mi 9. května 2019 vyjádřilo důvěru a pověřilo mě konkrétními úkoly k 31. květnu, aby mě pár dnů poté vyzval předseda k rezignaci. Jasné nedodržení slova,“ vzkázal Staněk směrem k Hamáčkovi. „Přesto jsem výzvu uposlechl a rezignaci vzápětí podal. Řada nepromyšlených kroků nás ale dovedla tam, kde jsme. Svalit teď odpovědnost na Staňka, je výhodné, ale nefér,“ napsal v dalším tweetu Staněk; přirovnal chování Hamáčka k zradě a nevěře.

Kolosální objev Hamáčka: https://www.novinky.cz/domaci/509722-stankovy-tweety-dokazuji-ze-potrebujeme-noveho-ministra-vzkazal-hamacek.html

Výsledek obrázku pro staněk zeman fajt

Antonín Staněk, foto: Michaela Danelová...

Staněk podal demisi v květnu. Zdůraznil při tom, šlo o přání předsedy Hamáčka. Prezident Miloš Zeman jeho rezignaci odmítl a odmítá ho odvolat i na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle kritiků i ústavních expertů se tím pohybuje za hranou Ústavy. Koaliční smlouva přitom stanoví, že pokud všichni ministři z ČSSD podají demisi, do týdne ji podá i premiér.

Antonín Staněk se rozhodl svou kritiku poslaneckého kolegy Petra Dolínka zaobalit do středověkého citátu Jana Husa. „Věrný křesťane, hledej pravdy, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti, nebť pravda tě vysvobodí od hřiecha. A chraň se od Dolínka a jeho pojetí ČSSD,“ napsal v sobotu 7. července 2019 na Tweetu Antonín Staněk.

Ministr kultury tak zjevně reagoval na víkendové vyjádření poslance Dolínka, který uvedl, že v případě, že poslanec a ministr Antonín Staněk přijde v úterý na jednání poslaneckého klubu, bude žádat jeho vyloučení z tohoto jednání. „Honza Hamáček není bez chyb. Ale to, co si dovolí pan Staněk, který doufám již vystoupil z ČSSD, je neuvěřitelné. Pokud přijde v úterý na poslanecký klub, požádám o jeho vyloučení z našeho jednání. Porady má přece u pana Zemana,“ napsal Dolínek.

Ministr Staněk rezignoval ke konci měsíce května po kritice odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Prezident Miloš Zeman ale jeho konec neakceptoval. Nepřijetí demise zdůvodnil tím, že ministr odhalil ve svém resortu „závažná ekonomická pochybení“ a neměl by být za tato odhalení trestán. Premiér Andrej Babiš (ANO) pak na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra.Výsledek obrázku pro olser bělohradský

Křest mé knihy v Domě knihy Librex v Ostravě…

Senát však demagogicky tvrdí, že prezident Zeman prý nemá žádný důvod čekat, jak dopadne ministrem kultury Staňkem vyšetřování zřejmě trestného činu mrhání penězi státu ředitelů galerií Fajta v Praze a Svobody v Olomouci, má jednat údajně dle ústavy a Staňka odvolat. Má tedy být jenom podpisovatelem ustanovování a odvolávání ministrů vlády…? Jací budou tři noví profesoři; návrh na milion z KB, hlavní ideolog politické správy ČSLA či „Agent“ StB…?

Ke kompetencím prezidenta Zemana v tomto smyslu se vyjádřil rovněž prof. Václav Bělohradský, který křtil moji knížku “Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi”. Tento profesor přednášející v italském Terstu politickou sociologii mj. řekl: “Prezident zvolený v referendu nemůže nikdy být jen “ceremoniářem”; kdo chtěl “prezidenta ceremoniáře”, měl zabránit jeho přímé volbě… V habsburské říši byli významní profesoři často jmenováni dvorními rady, ale třeba Masaryk čekal na jmenování císařem pánem třináct let, pořád totiž na něj docházely stížnosti a navíc byl nekatolík – tedy velká překážka…”

Zeman v tom duchu naznačil, že ve vládě by mohl zůstat právě ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD, kterého odmítá odvolat. Audit se zaměřoval mimo jiné na externí smlouvy, které galerie uzavírala na právní služby, daňové poradenství nebo zpracování účetní a mzdové agendy. Staněk přitom externí smlouvy na právní služby zmiňoval jako další z důvodů Fajtova odvolání, když musel své kroky vysvětlovat před poslanci.

K čemu je Milion chvilek pro demokracii: https://www.youtube.com/watch?v=xjwaQUY_iME

Problém našli auditoři u smlouvy na právní služby s Advokátní kanceláří Koutník & Partner, konkrétně u jednoho z jejích dodatků z loňského roku, který byl ke smlouvě podepsán. „Dodatek č. 2 zvyšuje maximální výši smluvní odměny na částku 2 600 000 korun bez DPH; k datu 28. 2. 2019 byla vyplacena AK Koutník & Partner odměna v celkové částce 3 296 993 korun bez DPH, tedy o 696 993 korun vyšší,“ stojí v protokolu.

Národní galerie tedy podle ministerstva porušila zákon o rozpočtových pravidlech a téměř 700 tisíc korun vynaložila „nehospodárně, neefektivně a neúčelně“. Kancelář Koutník & Partner fakturovala 64 procent všech peněz vynaložených na právní poradenství. Jen za právní služby galerie vyplatila za poslední tři roky různým advokátním kancelářím přes 6,1 milionu korun.

V závěrech kontroly také stojí, že externí smlouvy vedení galerie využívala nadměrně a v některých případech jimi řešilo nedostatek vlastního personálu. Staněk dostal ještě před rezignací od vedení ČSSD za úkol, připravit do konce května výběrové řízení na šéfa Národní galerie Praha; novinářům řekl, že řízení bude vypsáno, až se odborná veřejnost shodne na jeho podmínkách.

Prezident Miloš Zeman se nijak netají tím, že pokud by sociální demokracie odešla z vlády, šlo by pouze o její rekonstrukci, kvůli níž by nebylo nutné žádat o důvěru parlamentu. Hrad má už podle informací INFO.CZ plán, kdo by měl jednotlivé ministry nahradit. Není překvapením, že ministr kultury Antonín Staněk by měl ve vládě zůstat bez ohledu na případný odchod sociální demokracie, podobně jako ministr zemědělství Miroslav Toman.Výsledek obrázku pro zeman babiš

A je zde též spekulace á la sci-fi; šéfa ČSSD Jana Hamáčka by měl v pozici ministra vnitra podle velmi důvěryhodných informací ze Zemanova okolí nahradit bývalý ministr vnitra Martin Pecina. Šéfem diplomacie by se měl stát bývalý ministr zahraničí Jan Kohout a Janu Maláčovou by měl na ministerstvu práce a sociálních věcí vystřídat další bývalý ministr František Koníček.

Anebo další varianta „Staněk už pochopil, že jeho pozice ve vládě je neudržitelná a že se s ním nepočítá. Jde o to, jestli soc. dem. bude dál trvat na Šmardovi, který přes Zemana zřejmě neprojde, anebo navrhne někoho jiného. Pokud ano, tak by prezident Staňka dál nedržel,“ řekl Právu zdroj. Přitom jde o ministra kultury, který vymetl Augiášův chlév po svém předchůdci Hermanovi, co si hleděl hlavně dalajlámy a vzdáleného příbutného Bradyho, jak tvrdí exsenátor Veleba…

Ovšem, jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá; přišla zkrátka krizka na Matýska a ejhle; politickou lapálií zkroušený a osudem zkoušený premiér Andrej Babiš (ANO) nečekaně požádal o schůzku u prezidenta Miloše Zemana na čtvrteční večer 11. července 2019. Řešit by měl koaliční krizi vzniklou kvůli návrhu na odvolání ministra kultury Antonína Staňka. K řešení současné situace ho vyzval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Existuje údajně i další kompromis, na který by Lidový dům možná kývl: ČSSD a hnutí ANO by si vzájemně vyměnily ministerstva kultury a místního rozvoje. Prezident Zeman i premiér Babiš už několikrát veřejně řekli, že Michal Šmarda coby starosta Nového Veselí na Vysočině by se na to lépe hodil. S místním rozvojem by si navíc ČSSD ve vládě polepšila. Místo kultury by získala silnější ministerstvo, přes které proudí většina evropských i domácích dotací. Momentálně ho řídí Klára Dostálová za ANO.

Vlk se nažere a koza zůstane celá: https://www.novinky.cz/domaci/509996-babisuv-novy-plan-na-zemana-stanek-skonci-misto-smardy-nove-jmeno.html

Jedním z těch, které Zeman odmítl jmenovat profesorem, je generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Jedním z těch, které Zeman odmítl jmenovat profesorem, je generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt... FOTO: Blesk

Ministerstvo kultury teprve v polovině února 2019 dokončilo v Národní galerii audit, kvůli němuž ministr rezortu Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele instituce Jiřího Fajta Kromě milionové autorské smlouvy, kterou měl Fajt uzavřenou s galerií, kontrolovali auditoři i externí a příkazní smlouvy. Galerie podle nich jedné právní kanceláři zaplatila o skoro 700 tisíc víc, než bylo ve smlouvě. Nedostatky měly obsahovat i další smlouvy.

Prezident Miloš Zeman poprvé odmítl jmenovat Jiřího Fajta profesorem už na jaře 2015, kdy argumentoval zejména tím, že Fajt se choval neeticky, když po svém nástupu do Národní galerie (polovina roku 2014) začal mimo jiné jednat s Komerční bankou o sponzorském daru pro svou osobu.

Fajt tyto informace popřel. Soud následně rozhodl, že prezident je povinen návrhu na jmenování profesorem vyhovět. Zeman to následně opět odmítl, tentokrát s argumenty zpochybňujícími věrohodnost Fajtových podkladů. Zhruba do poloviny února 2019 podáme správní žalobu kvůli mému nejmenování profesorem, říká ve Výzvě ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Jeho spor s prezidentem tak vstoupí do nové fáze.

Miloš Zeman navzdory rozhodnutí soudu Fajta odmítá profesorem jmenovat, tvrdí, že při žádosti o jmenování profesorem předložil nepravdivé údaje. „Žalobu podáváme společně s Karlovou univerzitou. Ta lhůta (pro podání správní žaloby) je krátce po polovině února, to učiníme, jde nám o principiální věci, o akademickou svobodu,“ říká ve Výzvě Jiří Fajt.

„Budeme chtít, aby soud potvrdil, že prezident nemůže zasahovat do akademických svobod. To přísluší jen univerzitě. Prošel jsem řízením a splnil zákonem stanovené předpoklady. Nepřísluší prezidentovi, aby soudil jmenovací proces. Jde o dodržování zákonnosti. Očekával bych, že prezident bude dbát o zachovávání zákonů a akademických svobod, pokud je budeme pošlapávat, je to špatné,“ dodává Fajt.Výsledek obrázku pro ředitel NG Fajt zeman

Pražský hrad v půlce ledna 2019 na svém webu zveřejnil dopis, který prezident Miloš Zeman zaslal ministrovi školství Robertu Plagovi. Ředitel Národní galerie Jiří Fajt pak podle prezidenta mj. taktéž předložil k řízení o jmenování profesorem některé podklady a informace výslovně nepravdivé a jiné zavádějící. Zeman tím v dopise zaslaném ministrovi školství zdůvodnil, proč se historika umění rozhodl po zvážení všech jeho pochybení nejmenovat profesorem.

Univerzita Karlova tak totiž podle něj dané řízení neprovedla řádně a proces trpěl vadami, které měly vliv na jeho výsledek. „Příslušné orgány vysoké školy tak buď uvedl v omyl, nebo došlo k situaci, kdy si tyto příslušné orgány vysoké školy byly daných skutečností vědomy, a přesto tyto rozpory a nedostatky v zásadních požadavcích bez dalšího přešly,“ uvedl Zeman a zmínil například to, že podle podkladů k aktuální vědecké činnosti měl být Fajt hlavním editorem devítisvazkové rukověti dějin umění středovýchodní Evropy, přičemž v době hodnocení uchazeče prokazatelně nebyl vydán ani první díl.

Proč musí ministr kultury Staněk od válu? Může za to Fajt a spol.: http://www.rukojmi.cz/clanky/7593-prezident-zeman-pry-nemuze-dle-reditele-narodni-galerie-jiriho-fajta-zasahovat-do-akademickych-svobod-ovsem-hacek-take-v-tom-pripade-kdy-se-nekdo-zachoval-neeticky-krive-akademicke-svobody-jsou-snad-pripustne

Výsledek obrázku pro foto knížáka fajt

Inu, hackeři se prý nabourali do e-mailové schránky ředitele NG doc. Fajta a vytáhli z ní údajně nepodepsanou verzí smlouvy o partnerství s Komerční bankou, aby ho znevěrohodnili u veřejnosti… Kéž by se hackeři nabourali též do e-mailů ministra Hermana a definitivně i jemu dali, co proto mj. za jeho oslovení potomků vrahů z Landsmanšaftu - "Milí krajané"… Jeden duhový henleinovec za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet kariérní pošuk…

Fotografie: Archiv autora a Reuters...

PS: Jsou zde ještě dokumenty z Ministerstva kultury, kde je přesně popsán nejen samotný plat Jiřího Fajta, ale též velmi bohaté odměny. Z těchto podkladů, které na resortu kultury vznikly koncem dubna loňského roku, vyplývá, že ředitel Fajt měsíčně pobíral 89 tisíc korun. Téměř 36 tisíc z toho dělal platový tarif, dalších více než 33 tisíc osobní příplatek a dalších přesně 20 tisíc korun příplatek za vedení.

Jenže těmi téměř 90 tisíci měsíčně to zdaleka nekončilo, právě naopak. Pro srovnání, částka, která každý měsíc přistála Jiřímu Fajtovi na účtu v rámci základního platu bez odměn, představuje osm měsíců minimální mzdy. Vedle už zmíněných příplatků za vedení a osobní ohodnocení, dostal Jiří Fajt od svého nástupu do funkce (červenec 2014) na odměnách a prémiích 1 755 000 korun.

V roce 2014 to bylo 70 tisíc za plnění „profilových úkolů“. Za tutéž činnost dostal Fajt v roce 2015 120 tisíc korun a v roce 2016 dokonce 140 tisíc korun. Následuje odměna ve výši 375 tisíc korun za přípravu Česko-bavorské zemské výstavy 2016. Dalších 900 tisíc korun za práci na naplnění už zmíněné výstavy a za tutéž činnost v roce 2017 (připomínáme, že námi získaný dokument je z dubna 2017) to bylo 150 tisíc korun...) Že by si snad ministr Staněk něco z toho vymyslel...?

http://kultura.zpravy.idnes.cz/narodni-galerie-jiri-fajt-tri-roky-ve-funkci-milan-knizak-per-/literatura.aspx?c=A170711_153518_literatura_kiz

http://www.rukojmi.cz/clanky/domaci-politika/640-dekuji-prezidentu-milosi-zemanovi-ze-neurazil-cechy-a-nejmenoval-profesorem-jana-eichlera

Putna profesorem, spisovatel Umberto Eco bez čestného doktorátu…?

Milí vědátoři a vědátorky, chcete miliardy na vědu a výzkum? Zapomeňte, shrábnou je vaši běženečtí chráněnci; peníze jsou přece nic proti lidství…

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

10.07.2019 19:05

Znovu se portvrzuje,že politické partaje a jimi podporovaní lidé jenom škodí a ještě se za to domáhají jakýchsi titulů.Zrušte politické partaje a bude na scéně podstatně větší klid na skutečnou práci,kterou by měli naši "přepracovaní" politici doopravdy dělat.A když má politik 3-4 funkce,nemůže je v žádném případě řádně vykonávat.A tak převládá zase jen nenažranost a práce veškerá žádná!


 
Maličký Kamínek

Maličký Kamínek

07.07.2019 20:26

No pěkné... zajímavé...chamtivost, nenažranost a žádná pokora pana Fajta. Prezident ví, co dělá...


 
Proč  když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Proč když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Ještě před měsícem nebo snad ještě před týdnem, by mě to ani nenapadlo, ale když jsem se z médií dověděl, že Dominik Hašek z titulu své úspěšné hokejové kariéry zvažuje možnost kandidovat na úřad v zemi vůbec nejvyšší (čili prezidentský), a to tedy proto, že útočníkům soupeře, kteří se ocitli v blízkosti jeho branky šlo v důsledku jeho humpoláckého agresivního brankářského stylu prakticky o život, bácla mě ta myšlenka přímo mezi oči.

Poslední domácí zprávy

QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany...