• Sobota, 30. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Ferdinand

Umíněnost ČSSD věci odvolání ministra Staňka je na úrovni politické nevyspělosti.
Počet návštěv: 683

Umíněnost ČSSD věci odvolání ministra Staňka je na úrovni politické nevyspělosti.

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Kauza odvolání ministra kultury Staňka začíná nabývat charakter, jak se říká „ hádání se o rozumné“. Co horší, neschopnost řešení odvolání ministra Staňka končí u prezidenta Zemana, který z dosud z ne zcela známých důvodů odmítá ministra odvolat a jmenovat jeho nástupce z ČSSD.

     Pokud se trochu zamyslíme nad celým případem, pak je třeba ptát se pana vicepremiéra Hamáčka, potažmo předsedy ČSSD, jaké a nakolik vážné byly důvody pana ministra Staňka, člena ČSSD, odvolávat. Nejsem a ani nemohu být dostatečně informován o důvodech, které má pan Hamáček k odvolání pana ministra Staňka, ale jak lze z dostupných informací vypozorovat, odvolat jej chtěl jmenovitě sám pan Hamáček. Zda to bylo na základě nějakého výsledku jednání jejich předsednictva, nebo výlučně přání pana Hamáčka je otázka. Nicméně zde lze spatřovat jádro problému. Je sice pravda, že ČSSD má právo jmenovat své zástupce do vlády na základě koaliční dohody, ale určitě se nepředpokládalo, že pro odvolání ministra a jmenovaní jeho nástupce bude zapotřebí toho nejzažšího řešení, jako poslední možností, jak prezidenta „donutit“ k odvolání ministra Staňka.

     Především, při odvolání ministra Staňka měl pan předseda ČSSD Hamáček  naprosto jasně a srozumitelně říct faktické důvody, které by mu jednoznačně daly za pravdu odvolat ministra Staňka. Dosud se jen ví, že pan Ing. Staněk se nějakým způsobem znelíbil panu Hamáčkovi nebo někomu předsednictvu ČSSD a protože pan ministr Staněk krátce před svým odvoláním odvolal  generálního ředitele NG Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa dělá to dojem, že kdosi v pozadí se přes pana Hamáčka mstí, nebo si tak mezi sebou vyřizují účty. Není nejmenších pochyb, že pan ministr Satněk učinil správně to, co by měl udělat každý odpovědný ministr zvláště když se proláklo, že pan ředitel NG nemá čistý stůl, natož čisté svědomí neboť se zjistilo, že jeho žádost na jmenování profesorem má značné morální a charakterové trhliny a také  ne zrovna malé finanční problémy. Pro bližší pochopení jeho osobnosti zde několik faktů:

- v průběhu patnácti let ve třech různých institucích, kde působil, stačil vytvořit nekryté závazky ve výši minimálně 129 milionů korun,

- v r. 2014 si pan Jiří Fajt mj. řekl Komerční bance o příspěvek k platu ve výši    80 tisíc korun měsíčně k svému platu, tj. celkem 1,3 milionu korun na rok. Takové zjištění by každého státního úředníka mělo stát místo. Tehdejší stejně profláknutý ministr kultury Daniel Herman však Jiřího Fajta podržel. A nejen to, aby mu vynahradil ztrátu  způsobenou neuskutečněním této nestandardní finanční operace, dal panu Fajtovi roce 2015  bezmála půlmilionovou odměnu a v roce 2016 více než milionovou odměnu jako  přilepšení k základnímu platu 89 tisíc Kč měsíčně.

-  přesto panu Hermanovi ani tyto informace a skutečnosti nebránily v uvedení Jiřího Fajta do funkce generálního ředitele Národní galerie.

     To je několik faktických ukázek z celé řady nedostatků, problémů a morálních poklesků pana Jiří Fajta, kterého ministr Staněk odvolal a na kterého mj. také podal trestní oznámení za problémy v hospodaření v NG. Jaké konkrétní důvody vedly ministra Staňka k odvolání ředitele Muzea umění v Olomouci  neznám, ale nepochybně k tomu měl dostatečně pádné důvody zvláště, když  pan Hamáček považoval za nutné jej „za odměnu“ z funkce ministra kultury odvolat. 

     Zásadní otázka tedy je, proč je ministr Staněk odvoláván a proč na tom pan Hamáček, s podporou vedení ČSSD, tak trvají. Vadí mu, nebo někomu z vedení ČSSD, že pan Staněk vykonával svou práci natolik zodpovědně, že nekalou činnost pana Fajta, event. pana Soukupa nepřehlížel, ale konal jak mu velí jeho svědomí, povinnost a čest zodpovědného ministra? Nebo se stal bílou vránou, kterou je třeba vyhnat z hejna? Stal se pan Staněk někomu nepohodlným?  Nebylo snad povinností vicepremiéra a především ministra vnitra pana Hamáčka konat ve věci trestního oznámení ministra Staňka na odvolaného ředitele NG Fajta? Místo toho, aby za neplnění služebních a zákonných povinností ministra vnitra byl hnán k odpovědnosti pan Hamáček, tak se vyvolá hon na čarodejnice s tím, že pan Hamáček volí (v naivní představě) cestu nejmenšího odporu a odvolává (po krátkém váhání) pana ministra Staňka!

    Ono je vůbec velmi podezřelé až diskutabilní, s jakou zarputilostí  a umíněností se pan Hamáček a ČSSD snaží do některých funkcí prosazovat lidi, o kterých je známo, že nemají všechny předpoklady k zastávání té které funkce zvláště, pokud je odmítá jmenovat prezident Zeman (viz např. nedávno Petříček, dnes Šmarda)! Copak ČSSD nemá dostatek vhodných kádrů (i když „vhodný kádr“ je je hodně nasazený pojem) pro případ, že některý z kandidátů neuspěje? Jestliže prezident Zeman některé kandidáty na jmenování odmítne jmenovat, je to jeho výsostné právo, pokud nemá být pouze figurka, která kývne, odsouhlasí a podepíše vše, co je mu podstrčeno (i když takového prezidenta by si někteří lidé přáli, mj. to o sobě prohlašoval i V. Havel)! Totéž platí v případě odvolání ministra. Pokud prezident není stoprocentně přesvědčen o důvodech odvolání, má právo jej neodvolat. Možná,  že to není v souladu s Ústavou ČR, ale je otázka, zda není chyba v Ústavě a ne v prezidentově jednání. Nebo je snad Ústava ČR naprosto dokonalá a tabuizovaná? I když na druhé straně víme, jak se některým lidem hodí jednání pana prezidenta posuzovat jako ohýbání či dokonce překračování Ústavy ČR. Apropó, ohýbání či překračování Ústavy ČR prezidentem  Milošem Zemanem ve srovnání s prolomením Benešových dekretů tolik vzývaným exprezidentem Havlem, potažmo v případě uznání  restitucí rodu Walderode, je věc zcela marginální prkotina. Tím se však politická scéna nezaobírá, protože dnes mají na mušce prezidenta Zemana, případně premiéra Babiše či ministryni paní Benešovou! Ti jim vadí mnohem víc než prolomení Benešových dekretů!

     Že nejsou ČSSD a prezident Zeman v tom nejlepším vzájemném vztahu, že  si jdou občas po krku, je všeobecně známé. To ovšem neznamená, aby ČSSD   v situaci, kdy její loď povážlivě nabírá vodu a jde pomalu ke dnu, dělala takové obstrukce a problémy zvláště, když odvolání ministra Staňka není rozhodně zcela transparentní a je do značné míry problematické. To všechno navíc také zhoršuje situaci jak kolem vlády, tak kolem premiéra Babiše, na kterého je  v souvislosti s Čapím hnízdem a jeho údajným trestním stíháním, vyvíjen tlak na odstoupení a kauza k odvolání, resp. jmenování  ministra kultury jej ve vztahu k prezidentu Zemanovi staví do velmi nepříjemné situace. Vzhledem k tomu, že je ale vázán koaliční smlouvou a protože se snaží být v této záležitosti korektní, dělá všechny možné kroky, aby se záležitost tohoto trojúhelníku ( tj. Hamáček, Babiš, Zeman) vyřešila schůdnými a korektními kroky, které by nedaly příčinu ješitné, naivní  a nezodpovědné ČSSD k odstoupení z účasti ve vládě. Lze jen doufat, že jak pan premiér Babiš, tak prezident Zeman tuto situaci ustojí a umravní pana Hamáčka i celou ČSSD! Vzhledem k její situaci jen k jejímu prospěchu!

Jiří  B a ť a , 6. července 2019

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

09.07.2019 19:22

Vždy se za odvoláním funkcionáře skrývá nekalost.U ministra obzvlášť.Dosud nebyl žádný ministr odvolán,přestože kradl a podváděl.Jen se o tom téměř nikdo nezmínil.Jestliže je najednou odvoláván ministr na základě toho,že sám odvolal někoho pod ním,tak je z toho humbuk.Kde se objeví socan,tam jsou vždy problémy.


 
Nenávist patří k životu

Nenávist patří k životu

Vážené kolegyně, kolegové, jenom krátká reakce na pana místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Pikala. Pane místopředsedo, já váš názor plně respektuji a přeji vám, aby vás za něj jednou nezavřeli. (Potlesk v sále.) Vážené – a teď vážně. Karla toho už hodně řekla, ale myslím si, že je velmi důležité celou tu věc pojmenovat a říct si, o co vlastně jde. Podle mého názoru – a mrzí mě, že tady není pan ministr vnitra Hamáček, který by to určitě měl slyšet – je Karla Maříková jenom střípkem celé té věci, která tady kolem nás jakoby letí.

 Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

My všichni, kdož chodíme nakupovat, to vidíme. Ceny potravin rostou, brambory jsou už pomalu sváteční jídlo a nyní prosakují zprávy o tom, že v Evropě dochází maso. Už i viníci se hledají a v Česku za to jako obvykle může Babiš a jeho Agrofert. Už jen čekám, až vyskočí nějaký blbec a bude vyřvávat, že za tuto situaci může Rusko a Putin. Skutečně je to trapné takhle lidem lhát!!

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Připouštím, že matematika není mou silnou stránkou, i proto jsem kdysi za tolerantního „komunistického“ režimu mohl absolvovat tzv. humanitní gymnázium. Nakonec jsem se stal doktorem práv, možná špatným, možná dobrým, ale ta matematika mi nikdy nechyběla. Ne, neumím vyhodnocovat ty miliardy, které by se měly rozházet v rámci EU. Ale nezdá se mi to.

Poslední domácí zprávy