• Pondělí, 23. září 2019
  • Svátek má Rukojmí Berta

Umíněnost ČSSD věci odvolání ministra Staňka je na úrovni politické nevyspělosti.
Počet návštěv: 500

Umíněnost ČSSD věci odvolání ministra Staňka je na úrovni politické nevyspělosti.

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Kauza odvolání ministra kultury Staňka začíná nabývat charakter, jak se říká „ hádání se o rozumné“. Co horší, neschopnost řešení odvolání ministra Staňka končí u prezidenta Zemana, který z dosud z ne zcela známých důvodů odmítá ministra odvolat a jmenovat jeho nástupce z ČSSD.

     Pokud se trochu zamyslíme nad celým případem, pak je třeba ptát se pana vicepremiéra Hamáčka, potažmo předsedy ČSSD, jaké a nakolik vážné byly důvody pana ministra Staňka, člena ČSSD, odvolávat. Nejsem a ani nemohu být dostatečně informován o důvodech, které má pan Hamáček k odvolání pana ministra Staňka, ale jak lze z dostupných informací vypozorovat, odvolat jej chtěl jmenovitě sám pan Hamáček. Zda to bylo na základě nějakého výsledku jednání jejich předsednictva, nebo výlučně přání pana Hamáčka je otázka. Nicméně zde lze spatřovat jádro problému. Je sice pravda, že ČSSD má právo jmenovat své zástupce do vlády na základě koaliční dohody, ale určitě se nepředpokládalo, že pro odvolání ministra a jmenovaní jeho nástupce bude zapotřebí toho nejzažšího řešení, jako poslední možností, jak prezidenta „donutit“ k odvolání ministra Staňka.

     Především, při odvolání ministra Staňka měl pan předseda ČSSD Hamáček  naprosto jasně a srozumitelně říct faktické důvody, které by mu jednoznačně daly za pravdu odvolat ministra Staňka. Dosud se jen ví, že pan Ing. Staněk se nějakým způsobem znelíbil panu Hamáčkovi nebo někomu předsednictvu ČSSD a protože pan ministr Staněk krátce před svým odvoláním odvolal  generálního ředitele NG Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa dělá to dojem, že kdosi v pozadí se přes pana Hamáčka mstí, nebo si tak mezi sebou vyřizují účty. Není nejmenších pochyb, že pan ministr Satněk učinil správně to, co by měl udělat každý odpovědný ministr zvláště když se proláklo, že pan ředitel NG nemá čistý stůl, natož čisté svědomí neboť se zjistilo, že jeho žádost na jmenování profesorem má značné morální a charakterové trhliny a také  ne zrovna malé finanční problémy. Pro bližší pochopení jeho osobnosti zde několik faktů:

- v průběhu patnácti let ve třech různých institucích, kde působil, stačil vytvořit nekryté závazky ve výši minimálně 129 milionů korun,

- v r. 2014 si pan Jiří Fajt mj. řekl Komerční bance o příspěvek k platu ve výši    80 tisíc korun měsíčně k svému platu, tj. celkem 1,3 milionu korun na rok. Takové zjištění by každého státního úředníka mělo stát místo. Tehdejší stejně profláknutý ministr kultury Daniel Herman však Jiřího Fajta podržel. A nejen to, aby mu vynahradil ztrátu  způsobenou neuskutečněním této nestandardní finanční operace, dal panu Fajtovi roce 2015  bezmála půlmilionovou odměnu a v roce 2016 více než milionovou odměnu jako  přilepšení k základnímu platu 89 tisíc Kč měsíčně.

-  přesto panu Hermanovi ani tyto informace a skutečnosti nebránily v uvedení Jiřího Fajta do funkce generálního ředitele Národní galerie.

     To je několik faktických ukázek z celé řady nedostatků, problémů a morálních poklesků pana Jiří Fajta, kterého ministr Staněk odvolal a na kterého mj. také podal trestní oznámení za problémy v hospodaření v NG. Jaké konkrétní důvody vedly ministra Staňka k odvolání ředitele Muzea umění v Olomouci  neznám, ale nepochybně k tomu měl dostatečně pádné důvody zvláště, když  pan Hamáček považoval za nutné jej „za odměnu“ z funkce ministra kultury odvolat. 

     Zásadní otázka tedy je, proč je ministr Staněk odvoláván a proč na tom pan Hamáček, s podporou vedení ČSSD, tak trvají. Vadí mu, nebo někomu z vedení ČSSD, že pan Staněk vykonával svou práci natolik zodpovědně, že nekalou činnost pana Fajta, event. pana Soukupa nepřehlížel, ale konal jak mu velí jeho svědomí, povinnost a čest zodpovědného ministra? Nebo se stal bílou vránou, kterou je třeba vyhnat z hejna? Stal se pan Staněk někomu nepohodlným?  Nebylo snad povinností vicepremiéra a především ministra vnitra pana Hamáčka konat ve věci trestního oznámení ministra Staňka na odvolaného ředitele NG Fajta? Místo toho, aby za neplnění služebních a zákonných povinností ministra vnitra byl hnán k odpovědnosti pan Hamáček, tak se vyvolá hon na čarodejnice s tím, že pan Hamáček volí (v naivní představě) cestu nejmenšího odporu a odvolává (po krátkém váhání) pana ministra Staňka!

    Ono je vůbec velmi podezřelé až diskutabilní, s jakou zarputilostí  a umíněností se pan Hamáček a ČSSD snaží do některých funkcí prosazovat lidi, o kterých je známo, že nemají všechny předpoklady k zastávání té které funkce zvláště, pokud je odmítá jmenovat prezident Zeman (viz např. nedávno Petříček, dnes Šmarda)! Copak ČSSD nemá dostatek vhodných kádrů (i když „vhodný kádr“ je je hodně nasazený pojem) pro případ, že některý z kandidátů neuspěje? Jestliže prezident Zeman některé kandidáty na jmenování odmítne jmenovat, je to jeho výsostné právo, pokud nemá být pouze figurka, která kývne, odsouhlasí a podepíše vše, co je mu podstrčeno (i když takového prezidenta by si někteří lidé přáli, mj. to o sobě prohlašoval i V. Havel)! Totéž platí v případě odvolání ministra. Pokud prezident není stoprocentně přesvědčen o důvodech odvolání, má právo jej neodvolat. Možná,  že to není v souladu s Ústavou ČR, ale je otázka, zda není chyba v Ústavě a ne v prezidentově jednání. Nebo je snad Ústava ČR naprosto dokonalá a tabuizovaná? I když na druhé straně víme, jak se některým lidem hodí jednání pana prezidenta posuzovat jako ohýbání či dokonce překračování Ústavy ČR. Apropó, ohýbání či překračování Ústavy ČR prezidentem  Milošem Zemanem ve srovnání s prolomením Benešových dekretů tolik vzývaným exprezidentem Havlem, potažmo v případě uznání  restitucí rodu Walderode, je věc zcela marginální prkotina. Tím se však politická scéna nezaobírá, protože dnes mají na mušce prezidenta Zemana, případně premiéra Babiše či ministryni paní Benešovou! Ti jim vadí mnohem víc než prolomení Benešových dekretů!

     Že nejsou ČSSD a prezident Zeman v tom nejlepším vzájemném vztahu, že  si jdou občas po krku, je všeobecně známé. To ovšem neznamená, aby ČSSD   v situaci, kdy její loď povážlivě nabírá vodu a jde pomalu ke dnu, dělala takové obstrukce a problémy zvláště, když odvolání ministra Staňka není rozhodně zcela transparentní a je do značné míry problematické. To všechno navíc také zhoršuje situaci jak kolem vlády, tak kolem premiéra Babiše, na kterého je  v souvislosti s Čapím hnízdem a jeho údajným trestním stíháním, vyvíjen tlak na odstoupení a kauza k odvolání, resp. jmenování  ministra kultury jej ve vztahu k prezidentu Zemanovi staví do velmi nepříjemné situace. Vzhledem k tomu, že je ale vázán koaliční smlouvou a protože se snaží být v této záležitosti korektní, dělá všechny možné kroky, aby se záležitost tohoto trojúhelníku ( tj. Hamáček, Babiš, Zeman) vyřešila schůdnými a korektními kroky, které by nedaly příčinu ješitné, naivní  a nezodpovědné ČSSD k odstoupení z účasti ve vládě. Lze jen doufat, že jak pan premiér Babiš, tak prezident Zeman tuto situaci ustojí a umravní pana Hamáčka i celou ČSSD! Vzhledem k její situaci jen k jejímu prospěchu!

Jiří  B a ť a , 6. července 2019

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

09.07.2019 19:22

Vždy se za odvoláním funkcionáře skrývá nekalost.U ministra obzvlášť.Dosud nebyl žádný ministr odvolán,přestože kradl a podváděl.Jen se o tom téměř nikdo nezmínil.Jestliže je najednou odvoláván ministr na základě toho,že sám odvolal někoho pod ním,tak je z toho humbuk.Kde se objeví socan,tam jsou vždy problémy.


 
Bylo jich cca 300 000 tisíc pivařů a párkařů, co se se zadarmo tísnili na Dnech NATO, bez sebereflexe, jako národ, co byl zbrojnicí Hitlera, pak zase Stalina a dnes leze do zadku USA.

Bylo jich cca 220 000 tisíc pivařů a párkařů, co se se zadarmo tísnili na Dnech NATO, bez sebereflexe, jako národ, co byl zbrojnicí Hitlera, pak zase Stalina a dnes leze do zadku USA.

Bydlím nedaleko mošnovského letiště, takže mi v uších ještě doznívá hukot hlavně bombardéru B-52 a mně nezbývá si připomenout si, jak v jednom obskurním plátku se na hlavní straně tloukly dva titulky vedle sebe: „Myslivci skolili 230 tisíc kanců“ a signifikantní pro tento bulvár - „NATO v Ostravě a 220 000 diváků…“ Nechci nikoho urážet, ti divočáci za to nemohou, že onemocněli, byť geneticky jsou lidem blízké…

Jak to bylo s Čáslavskou nejen v roce 1968, ale i s jejími protisovětskými gesty, jak je v minulých dnech okázale prezentovala ČT, když pouze ukázala předávání medailí jí a sovětské gymnastce; Čáslavská odvrací svoji tvář od vlajky SSSR

Jak to bylo s Čáslavskou nejen v roce 1968, ale i s jejími protisovětskými gesty, jak je v minulých dnech okázale prezentovala ČT, když ukázala pouze předávání medailí jí a sovětské gymnastce; Čáslavská odvrací svoji tvář od vlajky SSSR

V České televizi před několika dny závěru srpna 2019 odezněla jen laciná propaganda roku 1968, když při předávání medailí jí a sovětské gymnastce Čáslavská okázale odvrací na protest svoji tvář od vlajky SSSR. Ani slovo o tom, jak přišel říjen 1968 a sedminásobná olympijská vítězka - gymnastka Věra Čáslavská a stříbrný olympijský medailista - běžec Josef Odložil si před více než půl stoletím řekli 26. října 1968 své “ano“ během letních olympijských hrách v Mexico City.

Bude se FAMU distancovat od svého nejznámějšího absolventa Emirá Nemanja Kusturici kvůli vyznamenání od prezidenta Zemana k 28. říjnu 2019?  Na FAMU, kterou proslavil, se prý proti němu chystá velká akce

Bude se FAMU distancovat od svého absolventa Emirá Kusturici kvůli vyznamenání od prezidenta Zemana k 28. říjnu 2019? Na FAMU, kterou proslavil, se prý proti němu chystá velká akce "vítačů" uprchlíků a odpůrců Zemana

„Je možné, že se FAMU bude chtít od Emira distancovat ještě dřív, než vyznamenání od prezidenta dostane. Teď se o tom začíná mluvit, ale nejvíc se to rozjede až v říjnu, kdy začíná výuka a fakulta bude naplno žít. Některé katedry jsou dost angažované a většinu tam tvoří lidi levicově-progresivistických názorů,“ sděluje redakci ParlamentníchListů.cz zdroj z fakulty pod podmínkou zachování anonymity. 

První premiér Ben Gurion vedl Izrael 13 roků, před 71 lety připomněl komuny zvané kibucy; řekl, že “socialismus byl pro židovský stát stejně důležitý jako hebrejská Bible”..

První premiér Ben Gurion vedl Izrael 13 roků, před 71 lety připomněl komuny zvané kibucy; řekl, že “socialismus byl pro židovský stát stejně důležitý jako hebrejská Bible”..

Chci širokou vládu národní jednoty“, prohlásil centrista Benny Ganc po úterních předčasných volbách v Izraeli. Vyjádřil radost nad výsledkem své koalice Modrá a bílá, hlavní soupeř stávajícího premiéra Benjamina Netanjahua se ale vítězem voleb neprohlásil. Volby pravděpodobně skončí patem.

Poslední domácí zprávy