• Úterý, 26. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Filip

Všechny objekty na výrobu chemických zbraní v Sýrii byly zničeny
Počet návštěv: 794

Všechny objekty na výrobu chemických zbraní v Sýrii byly zničeny

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Generální ředitel OPCW Fernando Arias předložil OSN zprávu, v níž organizace potvrdila, že Sýrie zničila všech 27 výrobních zařízení chemických zbraní v zemi.

Uvedla to RIA Novosti s odkazem na dokument s názvem „Pokrok při likvidaci syrského programu chemických zbraní", od konce května do konce června tohoto roku.
 
Je přitom pozoruhodné, že média, která jinak dávají na titulky jen záchvěv podezření ohledně chemických zbraní v Sýrii s protiasadovským akcentem, o této zprávě skromně mlčí.
 
Text zejména konstatuje, že sekretariát OPCW „ověřil zničení všech 27 zařízení na výrobu chemických zbraní deklarovaných Syrskou arabskou republikou“.
 
„Všechny chemické látky deklarované Syrskou arabskou republikou, které byly v roce 2014 odstraněny z jejího území, byly zničeny," vysvětluje zpráva.
 
Autoři zprávy uvádějí, že budoucí práce v Sýrii se zaměří především na aktivity Mise OPWC pro průzkum skutečností, na provádění ročních kontrol podzemních staveb, jejichž zničení již bylo ověřeno.
 
Na konci května mluvčí generálního tajemníka OSN Stefan Dujarrik řekl, že Světová organizace nemůže nezávisle potvrdit nebo popřít informace o údajném používání chemických zbraní v Sýrii. Reagoval tak na tvrzení médií, že Washingtonu „vidí náznaky“, že syrská vláda, možná, „obnovuje využití chemických zbraní“. Zdá se však, že OPWC očividně žádné "náznaky" nezjistila.
 
Západ loni v dubnu obvinil Damašek z chemického útoku v syrském městě Dúma ve východním Ghutě loni.. Organizace „Bílé přilby“ použila jako důkaz chemického útoku záběry, na nichž se lékaři údajně pokoušeli zachránit před účinky toxických látek obyvatele Dúmy, včetně dětí. Podle svědků však byly tyto záběry zaranžované.
 
Samotná role OPWC při obviněních z chemického útoku v Dúmě je rovněž velmi podivná. Například skutečnost, že její vyšetřovatel na základě průzkumu dospěl ke stanovisku, že chemická látka v barelech (OPWC předpokládala ve zprávě, že „pravděpodobně chlór“) nemohla být shozena z letadel (syrské armády), ale kontejnery byly dopraveny na místo po zemi, byla utajena. Přičemž jediní, kdo se mohl v dané oblasti po zemi pohybovat, byli džihádisti.
 
Rusko uvedlo, že účelem tvrzení o použití toxických látek syrskými jednotkami je chránit teroristy a ospravedlnit možné zásahy ze strany zvenčí. Přičemž už v březnu generální štáb ozbrojených sil Ruské federace informoval o provokacích militantů ve Východním Ghutě, kde se nachází Dúma, s využitím chemických zbraní.
 
zdroj: prvnizpravy.cz

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

10.07.2019 19:46

Unikly dokument OPCW.
https://voxpopuliblog.cz/unikly-dokument-organizace-pro-zakaz-chemickych-zbrani-o-dume/


 
Petr Majevský

Petr Majevský

10.07.2019 19:09

Akce pod cizí vlajkou jsou součástí politiky USA.A začíná to vždy tvrzením:my máme důkazy,ale neukážeme vám je.Není to ojedinělý případ aktivity USA.Akce USArmy to asi nebudou,spíše se jedná o CIA.


 
Proč  když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Proč když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Ještě před měsícem nebo snad ještě před týdnem, by mě to ani nenapadlo, ale když jsem se z médií dověděl, že Dominik Hašek z titulu své úspěšné hokejové kariéry zvažuje možnost kandidovat na úřad v zemi vůbec nejvyšší (čili prezidentský), a to tedy proto, že útočníkům soupeře, kteří se ocitli v blízkosti jeho branky šlo v důsledku jeho humpoláckého agresivního brankářského stylu prakticky o život, bácla mě ta myšlenka přímo mezi oči.

Poslední domácí zprávy

QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany...