• Sobota, 24. srpen 2019
  • Svátek má Rukojmí Bartoloměj

Kvůli obchodní válce mezi Čínou a USA stoupla cena zlata
Počet návštěv: 190

Kvůli obchodní válce mezi Čínou a USA stoupla cena zlata

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Od října loňského roku zdražilo zlato o 25 %, informuje španělský list ABC. Došlo k tomu kvůli vyhrocení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy (SS) a Čínskou lidovou republikou (ČLR), a také kvůli růstu poptávky centrálních bank po celém světě, které se kromě jiného snaží snížit závislost na slábnoucím dolaru.

Negativní úrokové sazby, které stanovily banky hned několika evropských států, vedly spolu s růstem obchodního napětí mezi Čínou a SS k růstu cen zlata o 25 %, počínaje loňským říjnem, píše web ABC, který cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

K růstu cen přispívá také aktivní nákup tohoto drahého kovu světovými centrálními bankami. Pouze za 6 měsíců roku 2019 koupily státní organizace 374 tun zlata, tedy o 57 % víc než za stejné loňské období. K nákupu zlata se rovněž připojili obyvatelé vyspělých zemí, kteří vlastní zlato v podobě cihel, mincí, anebo klenotů.

„Není to těžké vysvětlit,“ poznamenal mluvčí společnosti pro řízení aktiv Franklin Equity Group Steven Pais: „Ocitli jsme se v podmínkách negativních úrokových sazeb, nemluvě o obchodních a měnových válkách.“

„Zlato získalo strategický význam, a stalo se tak velmi výhodným díky růstu poptávky,“ poznamenal generální ředitel dealerské společnosti Sharps Pixley Ross Norman, který uvedl jako příklad Velkou Británii, kde se již zlato stalo měnou krize kvůli brexitu.

Další příčinou zdražení tohoto kovu o 19 % byla absence variant pro investice. Centrální banky Evropy navíc donedávna koordinovaly své aktivity v oblasti zlatých rezerv v rámci takzvané Dohody centrálních bank o zlatu. Byla podepsána v roce 1999 a její platnost vyprší 26. září. To umožní každé zemi, aby prováděla vlastní politiku.

V úřední zprávě stojí, že nedostatek zájmu o podobnou dohodu, která koordinuje transakce se zlatem, vysvětlují bankéři rozvojem a zralostí trhu. Podle slov ředitele marketingového oddělení Světové rady pro zlato Alistera Hewitta vedou v nákupu zlata centrální banky „rozvojových“ zemí, jako je Rusko, Čína, Turecko, a Kazachstán.

ABC zároveň poznamenává, že poptávku stimuluje také slabost dolaru, kvůli čemu se centrální banky snaží diverzifikovat své rezervy a v rámci možností snížit závislost na této měně. V červnu Contra magazin informoval o tom, že se v celém světě se i nadále snižuje důvěra k SS a k americkému dolaru. V souvislosti s tím zachvátila mnohé země silná „zlatá horečka“.
Hlavními kupci zlata jsou centrální banky. V prvním čtvrtletí roku 2019 nakoupily celkem 145,6 tun zlata. Tedy více než v posledních šesti letech, podotýká časopis. Ve srovnání s minulým rokem činil růst 68 %. V roce 2018 zvýšily centrální banky své zlaté rezervy ze 375 na 651,5 tuny. To je největší nákup zlata od roku 1967.

Zájem vyvolává seznam zemí, které aktivně nakupují drahý kov, pokračuje Contra Magazin. Mnohé z nich jsou považovány za odpůrce Spojených státtů. Jde především o Rusko – největšího kupeczlata. V roce 2018 nakoupila ruská Centrální banka 274,5 tun zlata. Navíc snížila Moskva investice do státních obligací Spojených států o 84 %.

Turecko také nakupuje zlato a zbavuje se dolarových rezerv. Země dává najevo, že nehodlá zůstat v alianci s SS a EU a projevuje stále větší ochotu spolupracovat s konkurenty Washingtonu: s Ruskem, Čínou, a dokonce i s Íránem. Drahý kov aktivně nakupuje také Kazachstán, Ekvádor, Katar, Srbsko, Kolumbie a také Filipíny.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.08.2019 19:25

Ano,všichni se snaží nakoupit zlato,jen čeští bankéři z ČNB ho levně prodali s tím,že žádné nepotřebujeme.Tady se s přehledem předvádí,jací čeští ekonomové vedou tento stát a jeho ekonomiku.Jsou to jen ubozí diletatnti ověnčení tituly a arogantní a hloupí!


 
Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Legendární operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo čelí obvinění, že řadu žen nutil k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci a trestal je, když jeho návrhy odmítly. Informovala o tom v úterý agentura AP. Osmasedmdesátiletý Domingo tato obvinění označil za „hluboce znepokojivá a tak, jak byla představena, za nepřesná“. Dodal, že se domníval, že veškeré jeho chování a vztahy byly přijímány kladně a se souhlasem.

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017:

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017: "Mám vysoké ambice - vyhrát volby. Nikoho nenechám si do toho mluvit; přejímám celou zodpovědnost na sebe

To bylo směšných vyhrůžek a svalnatých řečí: „My Šmardu nedáme, raději vládnutí s ANO zbouráme!“ Pak ale musel Hamáček stáhnout před prezidentem Zemanem ocas mezi nohy; plné koryto je plné koryto, od kterého se socani neodtrhnou, ani omylem. A tak prozatimní šéf ČSSD raději zatáhl za záchrannou brzdu a připlazil se po čtyřech, aby navrhl na post ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Jak poznat totalitu?

Jak poznat totalitu?

Ve zkratce: naše pravda je jedině správná, nesouhlasící je třeba zastrašit, umlčet, zostudit, když to nepůjde „podobrém“, potrestat, vyhodit z práce, obžalovat, zavřít…

Poslední domácí zprávy

Jak poznat totalitu?

Jak poznat totalitu?

Ve zkratce: naše pravda je jedině správná, nesouhlasící je třeba zastrašit, umlčet, zostudit, když to nepůjde „podobrém“, potrestat, vyhodit...