• Neděle, 27. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Jonáš

První vlaštovka?
Počet návštěv: 1297

První vlaštovka?

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

V malém německém spolkovém státě Durynsko se minulý týden s rachotem zřítilo jedno veliké, celoněmecké politické tabu. Poslanec Michael Heym , jeden z čelných zemských funkcionářů merkelovské CDU tu nahlas a veřejně zauvažoval o spolupráci s AfD.

Jak nedávné zemské volby v Durynsku dopadly, je všeobecně známo. Zvítězila v nich Die Linke, přejmenovaní komunisti. Těsně za nimi, jako druhá, s 23,4 procenta byla AfD a až třetí křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové, kteří si s 21,8 procenta náramně pohoršili. Po léta to přece byla suverénně vládnoucí a všechny volby vyhrávající strana… až se ucho utrhlo.

Teď mají její poslanci hlavu v dlaních a  hledají, s kým by složili zemskou vládní koalici. Nabízí se vítězní komouš a zelení…. ve zkratce děs běs. Volební matematika je nekompromisní. Tlačí dříve konzervativní, pravicovou CDU na trajektorii, směřující do ještě většího liberálně – levicového úchyláctví, než je i v dnešním Německu zvykem. Protože jakoukoli spolupráci s „fašisty” z AfD si přece před volbami zakázali.

Do stolu však nečekaně třísklo 17 komunálních politiků CDU. Zaslali zemskému vedení strany oficiální žádost, aby koaliční rozhovory vedlo i s AfD.  Iniciativy se chopil durynský poslanec CDU Michael Heym a zahájil kampaň za vládní, koaliční spolupráci s AfD. Jako malého třetího by pak do ní přibral ještě liberály FDP, kteří se o pár hlasů překulili přes pětiprocentní hranici, nutnou tak, jako u nás, ke vstupu do parlamentu.

Na současné, liberálně – levicové Německo, znějí jeho výroky o „těch fašistech” z AfD až revolučně: „AfD je konzervativní strana”, nebo : “Když mluvím o AFD, poprvé vidím těch téměř 25 procent voličů, kteří hlasovali pro tuto stranu,  že to nejsou všichni nacisté” (zde). Anebo: „Se všemi jejich zástupci, s nimiž jsem se setkal v parlamentu, se dá domluvit, s výjimkou vůdce frakce Björna Höckeho” (zde).  To poslední je zjevně jakási „úlitba bohům”. Že jako aspoň s „tím extrémistou”, jak předsedu Duryńské AfD nazývá CDU teda ne….

Protože vedení Heymovy partaje zuří. „Rozhodnutí kongresu federální strany zavazuje všechny, zejména pak ty, kteří mají ve straně odpovědné funkce” zahřměl z Berlína generální tajemník CDU, s hezky německým jménem Paul Ziemiak. (zde). Měl tím na mysli celoněmecký zákaz jakékoli spolupráce s AfD „na věčné časy”, který si merkelovská CDU odhlasovala na svém stranickém kongresu. I z dalších vysokých stranických postů zaznělo velice podrážděné reptání.

Ale s politikou betonových zdí a sanitárních kordónů okolo té „fašistické, rasistické, xenofobní a populistické” AfD je už asi v Německu konec. Merkelovské vedení CDU, které dostalo Německo a Evropu tam, kde jsou teď, se může ještě chvíli durdit a střečkovat, ale posunu veřejného diskurzu už zabránit nedokáže. Protože u ideologických zdí a mentálních přehrad to funguje podobně, jako u skutečných nádrží a hrází. Jakmile nerušenou zdí prorazí byť jen maličký, nepatrný pramínek, nelze už rozvalu stavby prakticky zabránit

Jen aby už nebylo pro Německo a tím i pro Evropu pozdě. Protože my jsme uvnitř….

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

07.11.2019 19:15

Pramének sice je,ale není dost silný.To není jako zákaz socanů spolupracovat s komunisty.Ten platí jen do té doby,než socani začnou potřebovat nějakou podporu k získání koryt.Potom už žádné zákazy neplatí.V Německu si na takové názory také došlápnou z ústředí partaje.A zda se podaří podobné námluvy uskutečnit je ve hvězdách.


 
Budeme donuceni v rouškách už dožít?

Budeme donuceni v rouškách už dožít?

Málokdo si pokládá docela zásadní otázku: Čeho vlastně chceme dosáhnout těmi drastickými omezeními, které na nás naše vlády každým dnem navalují? Na co čekáme?  Vždyť už od března vládnoucí panáci téměř po celém světě “bojují” proti Covid-19. Téměř zastavili ekonomiku, obrovsky zadlužili další generace, orouškovali a do karantény poslali celé národy. A výsledek? Veliké nic! Vir je tu stále s možná ještě větší intenzitou než na jaře. K čemu tedy jsou všechna ta opatření?

Na pozadí koronaviru a za vašimi zády se dějí neskutečné věci. Vláda i senát mlčí a Česká televize toto téma ignoruje. Kdo to platí??

Na pozadí koronaviru a za vašimi zády se dějí neskutečné věci. Vláda i senát mlčí a Česká televize toto téma ignoruje. Kdo to platí??

Není to tak dlouho, co České soudy řešili kauzu Walderode. Šlo asi o drobné, když byly zcela protiprávně navráceny majetky tohoto rodu, který vědomě kolaboroval s nacisty a sám Walderode byl důstojníkem abwehru a nosil nacistickou uniformu. Co jsou to 3 miliardy korun že??? To Český daňový poplatník zvládne. Vždyť podvod s církevními restitucemi také zvládá platit. Jenže nyní na nás jdou nacističtí pohrobci rodu Lichtensteinů a to už je průšvih obřích rozměrů se značnými politicko - ekonomickými dopady, ale i s dopady do soukromého života značného počtu obyvatel. Mnoho o tom asi nevíte, ale soudy už běží a není žádná jistota jak prodejná Česká justice bude reagovat. Lichtensteinové chtějí zpět své majetky a to bez ohledu na Benešovy dekrety a Postupimskou dohodu, či Pařížskou konferenci.

K lékaři bez papírů?

K lékaři bez papírů?

Stalo se vám někdy, že jste přišli na kontrolu ke svému lékaři a výsledky vašich krevních testů zůstaly doma na stole? Mně ano, a několikrát. Proto moc dobře vím, co v takové situaci následuje. Váš lékař nemůže správně stanovit diagnózu, jelikož nemá kompletní přehled o vašem zdravotním stavu. Co to pro vás znamená? Přijďte druhý den znovu a nezapomeňte - papíry s sebou

Poslední domácí zprávy

Peníze nejsou všechno

Peníze nejsou všechno

Až moc dobře si pamatují mnozí z nás hlášku přisuzovanou Václavu Klausovi „Peníze až v první řadě“. A teď se ukazuje, že peníze...