• Sobota, 30. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Ferdinand

První vlaštovka?
Počet návštěv: 1103

První vlaštovka?

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

V malém německém spolkovém státě Durynsko se minulý týden s rachotem zřítilo jedno veliké, celoněmecké politické tabu. Poslanec Michael Heym , jeden z čelných zemských funkcionářů merkelovské CDU tu nahlas a veřejně zauvažoval o spolupráci s AfD.

Jak nedávné zemské volby v Durynsku dopadly, je všeobecně známo. Zvítězila v nich Die Linke, přejmenovaní komunisti. Těsně za nimi, jako druhá, s 23,4 procenta byla AfD a až třetí křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové, kteří si s 21,8 procenta náramně pohoršili. Po léta to přece byla suverénně vládnoucí a všechny volby vyhrávající strana… až se ucho utrhlo.

Teď mají její poslanci hlavu v dlaních a  hledají, s kým by složili zemskou vládní koalici. Nabízí se vítězní komouš a zelení…. ve zkratce děs běs. Volební matematika je nekompromisní. Tlačí dříve konzervativní, pravicovou CDU na trajektorii, směřující do ještě většího liberálně – levicového úchyláctví, než je i v dnešním Německu zvykem. Protože jakoukoli spolupráci s „fašisty” z AfD si přece před volbami zakázali.

Do stolu však nečekaně třísklo 17 komunálních politiků CDU. Zaslali zemskému vedení strany oficiální žádost, aby koaliční rozhovory vedlo i s AfD.  Iniciativy se chopil durynský poslanec CDU Michael Heym a zahájil kampaň za vládní, koaliční spolupráci s AfD. Jako malého třetího by pak do ní přibral ještě liberály FDP, kteří se o pár hlasů překulili přes pětiprocentní hranici, nutnou tak, jako u nás, ke vstupu do parlamentu.

Na současné, liberálně – levicové Německo, znějí jeho výroky o „těch fašistech” z AfD až revolučně: „AfD je konzervativní strana”, nebo : “Když mluvím o AFD, poprvé vidím těch téměř 25 procent voličů, kteří hlasovali pro tuto stranu,  že to nejsou všichni nacisté” (zde). Anebo: „Se všemi jejich zástupci, s nimiž jsem se setkal v parlamentu, se dá domluvit, s výjimkou vůdce frakce Björna Höckeho” (zde).  To poslední je zjevně jakási „úlitba bohům”. Že jako aspoň s „tím extrémistou”, jak předsedu Duryńské AfD nazývá CDU teda ne….

Protože vedení Heymovy partaje zuří. „Rozhodnutí kongresu federální strany zavazuje všechny, zejména pak ty, kteří mají ve straně odpovědné funkce” zahřměl z Berlína generální tajemník CDU, s hezky německým jménem Paul Ziemiak. (zde). Měl tím na mysli celoněmecký zákaz jakékoli spolupráce s AfD „na věčné časy”, který si merkelovská CDU odhlasovala na svém stranickém kongresu. I z dalších vysokých stranických postů zaznělo velice podrážděné reptání.

Ale s politikou betonových zdí a sanitárních kordónů okolo té „fašistické, rasistické, xenofobní a populistické” AfD je už asi v Německu konec. Merkelovské vedení CDU, které dostalo Německo a Evropu tam, kde jsou teď, se může ještě chvíli durdit a střečkovat, ale posunu veřejného diskurzu už zabránit nedokáže. Protože u ideologických zdí a mentálních přehrad to funguje podobně, jako u skutečných nádrží a hrází. Jakmile nerušenou zdí prorazí byť jen maličký, nepatrný pramínek, nelze už rozvalu stavby prakticky zabránit

Jen aby už nebylo pro Německo a tím i pro Evropu pozdě. Protože my jsme uvnitř….

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

07.11.2019 19:15

Pramének sice je,ale není dost silný.To není jako zákaz socanů spolupracovat s komunisty.Ten platí jen do té doby,než socani začnou potřebovat nějakou podporu k získání koryt.Potom už žádné zákazy neplatí.V Německu si na takové názory také došlápnou z ústředí partaje.A zda se podaří podobné námluvy uskutečnit je ve hvězdách.


 
Nenávist patří k životu

Nenávist patří k životu

Vážené kolegyně, kolegové, jenom krátká reakce na pana místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Pikala. Pane místopředsedo, já váš názor plně respektuji a přeji vám, aby vás za něj jednou nezavřeli. (Potlesk v sále.) Vážené – a teď vážně. Karla toho už hodně řekla, ale myslím si, že je velmi důležité celou tu věc pojmenovat a říct si, o co vlastně jde. Podle mého názoru – a mrzí mě, že tady není pan ministr vnitra Hamáček, který by to určitě měl slyšet – je Karla Maříková jenom střípkem celé té věci, která tady kolem nás jakoby letí.

 Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

My všichni, kdož chodíme nakupovat, to vidíme. Ceny potravin rostou, brambory jsou už pomalu sváteční jídlo a nyní prosakují zprávy o tom, že v Evropě dochází maso. Už i viníci se hledají a v Česku za to jako obvykle může Babiš a jeho Agrofert. Už jen čekám, až vyskočí nějaký blbec a bude vyřvávat, že za tuto situaci může Rusko a Putin. Skutečně je to trapné takhle lidem lhát!!

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Připouštím, že matematika není mou silnou stránkou, i proto jsem kdysi za tolerantního „komunistického“ režimu mohl absolvovat tzv. humanitní gymnázium. Nakonec jsem se stal doktorem práv, možná špatným, možná dobrým, ale ta matematika mi nikdy nechyběla. Ne, neumím vyhodnocovat ty miliardy, které by se měly rozházet v rámci EU. Ale nezdá se mi to.

Tři podmínky, bez jejichž splnění nelze schválit Macron-Merkelový Fond obnovy

Tři podmínky, bez jejichž splnění nelze schválit Macron-Merkelový Fond obnovy

Premiéři budou v červnu na Evropské radě projednávat způsob financování Fondu obnovy EU. Jeho zřízení schválili už v květnu, ale tehdy se nedohodli, jak by měl fungovat. S nápadem na jeho zřízení přišel v dubnu italský premiér Giussepe Conte. Podle jeho původního návrhu, který podpořili premiéři všech jižních zemí, Francie a zemí Beneluxu, měl mít fond něco mezi 1 až 2 biliony eur. Měl rozdávat dotace podnikům, kterým pandemie COVID-19 způsobila problémy a tím přispět k oživení ekonomiky.

Poslední domácí zprávy

Provokace nebo test ?

Provokace nebo test ?

Včera se na Pražském mezinárodním letišti v Ruzyni stala podivná, v civilizovaných zemích málo vídaná věc. Okolo deváté večer tam bez...