• Úterý, 26. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Filip

VÁNOČNÍ A NOVOROČNÍ PŘÁNÍ ROKU 2019
Počet návštěv: 1205

VÁNOČNÍ A NOVOROČNÍ PŘÁNÍ ROKU 2019

Vážení a milí, přiznávám se, že jsem letos váhal, zda usednout k počítači a napsat pár slov, kterými Vás oslovím v závěru roku 2019. Nakonec jsem se rozhodl, že vystoupím z prostoru uzavřeného rámem obrazu současného světa. Toto rozhodnutí mi umožnilo alespoň krátký čas pobýt tam, kde vládne lidství, láska, porozumění – kde žijí normální, slušní a poctiví lidé.

   Napomohla mi k tomu moje spolužačka M. Čas od času mi napíše a některé své dopisy ozdobí verši básníka Jana Skácela. Použiji tři, kterými uvedu ve vhodném okamžiku své myšlenky.

   Vánoce, jak je chápu já sám, jsou především svátky dětí. Sedím a dojatě pozoruji svá vnoučata, jak pod vánočním stromkem rozbalují dárky a těší se z nich. Děti – to jsou bytosti, k nimž upírám své naděje a nešetřím svou láskou. Svatvečer se tak pro mne stává příležitostí se vracet do dětství svého. V této souvislosti poprvé použiji verše Jana Skácela:

Dětství je to, co dávno kdysi

bývalo a teď ze sna visí

jak motouzek a zbytek pout

jež lze a nelze rozetnout

Třeba nám život jinak káže

kdo moudrý je, ten nerozváže

motouzek, co nás s dětstvím spíná

a krásná pouta neroztíná

  Snad i Vy se na chvíli vrátíte v myšlenkách tam, kde svět byl pro nás, děti, tajemný a hodný objevování. Vánoční svátky jsou také časem vzpomínání na naše mládí, na naše první lásky i na ty, s nimiž jsme dospěle spojili své životy a jdeme bok po boku po cestě, která nám byla nabídnuta, po cestě, která byla a

je mnohdy křivolaká, ale také plná krásných okamžiků. Když se Vám před očima objeví mladistvá léta se svou svěžestí prvních objetí, prvních polibků, prvních zklamání, zašeptejte jen sami pro sebe tyto verše Jana Skácela:

Ještě si přiťuknem a vypijem to tiše

nikomu nepovíme, co víno o nás zná…

a spadne hvězda tenká jak plíšek

a voda blízko mostů bude stříbrná.

   Až jedenatřicátého prosince odbijí hodiny zlom letopočtu a popostrčí nás do roku 2020, popřejte svým blízkým zejména to, co i Vás činí šťastnými a spokojenými.  Básník Jan Skácel snad i pro tento okamžik napsal následující verše:

Novému ránu rozžnem svíci

je neznámé a nemá tváře

jak anděl v dřevu lípy spící

a čekající na řezbáře

Někdy se anděl na nás hněvá…

každý má anděla svého

a naděje má z buku křídla

a srdce z dřeva lipového

   Přátelé milí, věřte, že velice rád se připojuji k těmto veršům s přáním pevného zdraví; nechť Vás provází jako stálice nejen rokem, který se každou hodinou blíží, ale ještě po dlouhou dobu našeho pobytu na planetě Zemi.

S úctou Váš Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

01.12.2019 18:55

Musím s panem Neuwirthem souhlasit i nesouhlasit.Nesouhlas s tím,že já jsem vánoční svátky měl rád jen kvůli tomu,že bylo volno.Od mých devíti let mi jinak byly úplně lhostejné.Na jejich kouzlo člověk přijde až v době,kdy vidí své děti se radovat z dárečků,které dostávají z lásky a potom u vnoučat,jak popisuje pan Neuwirth.A to pro mne znamenalo víc,než jakékoliv vánoční svátky během dětství a puberty.Radost v očích dětí nemůže nic jiného nahradit!


 
Proč  když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Proč když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Ještě před měsícem nebo snad ještě před týdnem, by mě to ani nenapadlo, ale když jsem se z médií dověděl, že Dominik Hašek z titulu své úspěšné hokejové kariéry zvažuje možnost kandidovat na úřad v zemi vůbec nejvyšší (čili prezidentský), a to tedy proto, že útočníkům soupeře, kteří se ocitli v blízkosti jeho branky šlo v důsledku jeho humpoláckého agresivního brankářského stylu prakticky o život, bácla mě ta myšlenka přímo mezi oči.

Poslední domácí zprávy

QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany...