• Sobota, 30. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Ferdinand

Strach z 3. světové války. Atentát na Sulejmáního rozpoutal obavy nejen v USA. Pomstíme hrozný americký zločin v iráckém Bagdádu, slíbil Írán; jeho parlament vydal zákon: vojáci US Army jsou teroristé
Počet návštěv: 2792

Strach z 3. světové války. Atentát na Sulejmáního rozpoutal obavy nejen v USA. Pomstíme hrozný americký zločin v iráckém Bagdádu, slíbil Írán; jeho parlament vydal zákon: vojáci US Army jsou teroristé

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Několik milionů Iráčanů se dnes vydalo do ulic íránského města Kermán, kde se zúčastnilo pohřebního průvodu za iráckého polovojenského šéfa Abu Mahdí al-Muhandise a generála Iránských revolučních gard Kasíma Sulejmáního. Oba byli zabiti při náletu amerického dronu na jejich vozidla u bagdádského mezinárodního letiště.

Rakev, ve které spočívalo tělo íránského hrdiny Kásima Sulejmáního, halila íránská vlajka. Tisíce lidí se přišly v hlavním městě Iráku naposledy rozloučit s jedním z nejmocnějších mužů Blízkého východu. Zúčastnil se i irácký premiér.Davy lidí doprovázely v pondělí transport rakve se Sulejmáního ostatky v Teheránu.

Lidé v ulicích vykřikovali protiamerická hesla a požadovali pomstu za smrt muže, který velel íránským ozbrojeným složkám. Íránci nad slavnou mešitou ve městě Qom vyvěsili červenou vlajku s nápisem "Ti, kteří chtějí pomstít Husajnovu krev". Jde o tradici, která symbolizuje výzvu k pomstě.

Adekvátní odvetou za zabití íránského generála Kásema Sulejmáního by nebylo ani zabití amerického prezidenta Donalda Trumpa, prohlásil v íránské státní televizi velitel letectva íránských revolučních gard Amír Alí Hádžízáde.

V Teheránu se spolu s ostatními nejvyššími íránskými představiteli zúčastnil smutečního obřadu za Sulejmáního. Hádžízáde také vyzval k více útokům a vyhnání USA z oblasti. Íránský parlament schválil právě novelu zákona označující všechny americké ozbrojené síly, Pentagon a osoby zapojené do zabití generála Kásina Sulejmáního za teroristy.

A co všechno této světové tragédi předcházelo; bylo  31. prosince 2019 a dav rozzuřených iráckých demonstrantů v úterý v Bagdádu prolomil bránu sídla amerického velvyslanectví. Ochranka proti nim použila slzný plyn. Podle agentury AP se na místě střílelo. Ambasáda byla evakuovaná. Bouřlivé protesty byly reakcí na americké nálety na pozice a měly podporu Íránu.

Reportéři AP viděli ze vstupního areálu šlehat oheň a na střeše velvyslanectví americké vojáky. Hlas z megafonu vyzýval dav, aby nevstupoval do objektu. Agentura také informovala, že demonstranti už před vniknutím do komplexu na budovu velvyslanectví útočili kamením a lahvemi s vodou, postavili venku stany a porozbíjeli bezpečnostní kamery. Podle agentury AFP také pálili americké vlajky.

Pak prolomili hlavní vstup a několik desítek jich vtrhlo dovnitř a zastavilo se  na místě vzdáleném asi 200 metrů od hlavní budovy. Na střeše bylo vidět nejméně šest amerických vojáků se zbraněmi namířenými na demonstranty. Na místě bylo cítit slzný plyn a několik lidí mělo dýchací problémy. Reuters napsal, že ochranka prý použila jenom malé množství slzného plynu a že k rozchodu tlampači vyzývali zástupci milicí.

Iráčtí demonstranti napadli americkou ambasádu v Bagdádu... Foto: Reuters...

Podle AP k vyslanectví dorazili šíité, kteří předtím v jiné části hlavního města pohřbili oběti náletu. Reportéři AP viděli dav, jak se snaží dobývat do komplexu s voláním: Pryč s USA, Smrt Americe, Smrt Izraeli. Lidé začali házet na strážce a bezpečnostní kamery lahve s vodou a ochranka se podle AP stáhla za skleněné kryty u vstupů. Demonstranti také vyvěsili vlajku skupiny Katáib Hizballáh.

Odveta na sebe nedala dlouho čekat; při americkém raketovém útoku na letiště v iráckém Bagdádu byl v noci zabit velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásim Sulejmání.

Oznámil to mluvčí iráckých Sil lidové mobilizace (PMF), která sdružují šíitské milice podporované Íránem. Jeho smrt potvrdilo velení íránských revolučních gard i americký Pentagon, který uvedl, že útok byl proveden na „přímý rozkaz prezidenta”.

Kásim Sulejmání

Kásim Sulejmání... Foto: Profimedia.cz...

„Odchod Sulejmáního je hořký, ale boj bude pokračovat až do konečného vítězství a zločinci budou mít život těžší,” uvedl v prohlášení íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Původce útoku podle něj čeká tvrdá odveta. USA zabily největší vojenskou chloubu Íránu Sulejmáního, Teherán slíbil tvrdou odvetu.

Dvaašedesátiletý generálmajor Sulejmání velel elitním jednotkám Kuds, což jsou oddíly íránských revolučních gard odpovídající za operace mimo území Íránu. Byl považován za geniálního stratéga a vojenskou chloubu íránského režimu, přezdívalo se mu Ajatolláhův meč. Ve své vlasti byl hrdinou filmů, knih, písní i legend.

Někteří velitelé šíitských milic o něm vyprávěli, že „nezná strach a nikdy nenosí neprůstřelnou vestu“ – ani na frontě. Podle izraelských zdrojů měl Sulejmání naprosto vyjímečné postavení v íránské politice. Vymýšlel strategie nejen pro Írán, ale i pro syrská vládní vojska a „spřátelené“ ozbrojence, třeba libanonský Hizballáh. Koordinoval také operace s Rusy operujícími v Sýrii.

Americký ministr zahraniční Mike Pompeo nálety obhajoval, když řekl, že USA nebudou Íránu trpět v Iráku akce, při nichž budou ohroženy životy Američanů. Dosluhující irácký premiér Ádil Abdal Mahdí na setkání se členy vlády řekl, že se pokoušel USA přimět k tomu, aby akci odvolaly, ale američtí představitelé na ní prý trvali.

(Kolem 7:30 SEČ vykazovala cena zlata podle údajů agentury Bloomberg nárůst o 1,5 procenta na 1575,7 dolaru (zhruba 35 800 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Palladium si ve stejnou dobu připisovalo 1,3 procenta na 2015,8 dolaru za unci...)

Americký prezident Trump znovu pohrozil „velkou odvetnou akcí” v případě, že by Teherán kvůli zabití íránského generála Kásima Sulejmáního zaútočil na americké cíle. Iráku pak vzkázal, že pokud vypoví americké vojáky, uplatní vůči němu sankce.

Výsledek obrázku pro havel bush

Volby 2000 tak byly první od roku 1888, kdy vítěz voleb získal méně hlasů, než jeho oponent, a první od roku 1876, kdy konečná volba prezidenta závisela na rozhodnutí nejvyššího soudu. Do úřadu byl uveden 20. ledna 2001… a 11. září téhož roku přišel atentát na USA. Po něm Bush ml. napadl ve vylhané válce Irák…Do sídla americké hlavy státu pozval Havla v září 2002 také právě prezident George Bush mladší, v tomto případě se jednalo o pracovní návštěvu.

A je tady závažný problém; strach z třetí světové války. Atentát na Sulejmáního rozpoutal obavy nejen v USA. Pomstíme hrozný americký zločin, slíbil Írán po pátečním atentátu na velitele elitních jednotek Kuds Kásima Sulejmáního v iráckém Bagdádu.

Slova, která zazněla z úst nejvyššího íránského vůdce ajatolláha Chameneího, dostatečně vyděsila také americké občany. Ti se teď obávají začátku třetí světové války a zjišťují si informace o Íránu. Zjišťují například, kde země leží.Hořící pneumatiky u amerického velvyslanectví v Bagdádu během protestů proti zabití íránského generála Kásima Sulejmáního

Útok ma ambasádu USA v Bagdádu měly prý na svědomí ruské rakety kaťuša... Foto Reuters...

Americký útok na vlivného íránského generála Kásima Sulejmáního odpovídá vyhlášení války a íránská odpověď bude tvrdá, prohlásil v pátek v rozhovoru pro CNN íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí. Předtím oznámil Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN Antóniovi Guterresovi, že Írán si vyhrazuje právo na sebeobranu na základě mezinárodního práva.

Podle Ravančího Spojené státy "zavražděním" Sulejmáního otevřely novou kapitolu po "ekonomické válce" vedené prostřednictvím hospodářských sankcí.  "To byla... nová kapitola, která se rovná zahájení války proti Íránu," uvedl íránský velvyslanec při OSN. "Takže co jiného se dá od Íránu čekat? Nemůžeme jen zůstat zticha. Musíme jednat a budeme jednat," dodal…

„Šílený Trumpe, nemysli si, že po mučednické smrti mého otce vše skončilo,“ uvedla Sulejmániová, jejíž rozhovor odvysílala íránská státní televize. „Rodiny amerických vojáků na Blízkém východě budou trávit své dny čekáním na smrt svých dětí,“ řekla před davem statisíců lidí.

Americký prezident Donald Trump. Ilustrační foto -

Trumpův plán na rozdělení iráckého a íránského národa podle jejích slov selhal. „Trumpe, ty hazardní hráči, tvůj šílený plán na rozdělení národů Iráku a Íránu selhal. Zavraždění Kásima Sulejmáního a Abú Mahdí Muhandise se stalo strategickou chybou a způsobilo pouze historickou jednotu mezi dvěma národy a jejich vzájemnou věčnou nenávist k USA,“ prohlásila Zeinab Sulejmániová.

Americký prezident také pohrozil Iráku sankcemi v případě, že nedodrží dohodu, podle níž v zemi působí přes 5000 amerických vojáků. Irácký parlament v neděli v souvislosti se zabitím Solejmáního schválil usnesení, v němž vyzval vládu, aby ukončila přítomnost cizích vojáků v zemi.

Více na: https://www.e15.cz/zahranicni/trump-pokud-iran-zabije-nase-obcany-zautocime-na-jeho-kulturni-lokality-1365733

Spojené státy vytipovaly 52 íránských cílů, na které zaútočí, pokud Írán splní své výhrůžky a bude podnikat odvety za smrt generála Kásima Sulejmáního. Na Twitter to napsal americký prezident Donald Trump a připomněl, že v případě íránské akce Spojené státy zareagují „velmi rychle a velmi tvrdě“.

Trump zvolil číslo 52 symbolicky s odkazem na „52 amerických rukojmí, které Írán vzal před mnoha lety“. Očividně se vrací k události, která se stala před více než čtyřiceti lety po íránské islámské revoluci v roce 1979. Tehdy íránští šíitští fundamentalisté obviňovali Spojené státy ze snahy znovunastolit v zemi světskou prozápadní monarchii a opět dosadit k moci vyhnaného šáha Muhammada Rezu Pahlavího, což byla svatá pravda…

Na „obavách ze zbrojního potenciálu Íránu“ vydělají opět hlavně americké zbrojařské firmy. Proto je zde nejnovější Trumpův majstrštyk; americký prezident Donald Trump už dál nehodlá potvrzovat, že Írán dodržuje jadernou smlouvu.

Prohlásil to v projevu v Bílém domě. S Kongresem a spojenci bude mocnostmi a Íránem uzavřely v roce 2015. Pokud se to nepodaří, smlouva skončí, varoval… erotoman Trump pracovat na odstranění nedostatků dohody, kterou USA spolu s šesti dalšími…

Proč USA neustále po celém světě válčí? Aby jejich zbraně nerezavěly ve skladech. Není to žádná prkotina; Nejvíce zbraní na světě prodávají ročně americké zbrojařské firmy Boeing za více než 28 050 milionů USD, Northrop Grumman za 27 590 milionů USD a Lockheed Martin za cca 26 460 milionů USD…

Rovněž plných 38 procent amerického zbrojního vývozu směřuje na Blízký východ, včetně nejnovějšího nákupu Spojených arabských emirátů – patrioty PAC-3, jejichž nákup byl stvrzený v prosinci 2008 a nákup systému THAAD, který byl definitivně potvrzen počátkem 2009…

A další ukázka, jak vojensky zneužít miliardy USD. Třeba projekt Manhattan s výrobou dvou atomových bomb stál dvě miliardy dolarů (zhruba 50 miliard v dnešních dolarech), takže bylo záhodno demonstrovat jeho úspěch; viz zcela zničená dvě města a přes sto tisíc v několika sekundách mrtvých lidí. Z pohledu USA byla druhá světová válka jen především válkou v Pacifiku. Její začátek vyznačuje Pearl Harbor a konec atomový hřib nad Nagasaki...Íránský vůdce Alí Chameneí

Íránský vůdce Alí Chameneí… FOTO: Caren Firouz, Reuters

Teherán označil kroky USA už v roce 2017 za „psychologickou válku“ a „politické hry“. Dal také najevo, že nemá zájem válčit, přičemž ale Washington varoval, aby si nedělal iluze o možnosti na Írán zaútočit. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v reakci na Trumpova slova v pondělí připomněl, že Írán se nikomu ovládnout nepodařilo…

„Pan Trump doufá, že uspěje tam, kde nepochodili Alexandr (Veliký), Čingischán ani ostatní,“ napsal Zaríf na Twitteru s odkazem na dva dobyvatele, již se Persie zmocnili alespoň na čas. „Íránci se udrželi po tisíciletí, zatímco ti, kdo na ně útočili, jsou pryč. Ekonomický terorismus a genocidní posměch konec Íránu nepřivodí,“ napsal šéf íránské diplomacie.

Situace je vážná: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/situace-je-vazna-snad-nedojde-k-eskalaci-rika-landovsky-40308841?dop-ab-variant=101&seq-no=1&source=hp&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Ale, ale; heleďme se, koukejme se; před lety přece vedly s "mírovým úsilím USA krvavou válku Iráku proti Íránu. Vzpomeňme si na rok 2018, kdy se po vylhané válce v Iráku v roce 2003 se americká armáda rozhodla, že i nadále zůstane v Iráku tak dlouho, jak to bude potřeba, aby stabilizovala situaci v regionu, který USA věrolomně sama zničila. Spojené státy mají v této zemi přes 5200 svých vojáků...

Tak si nyní připomeňme, jak to s tragickým válečným dobrodružstvím USA, jedním ze stovek jiných po celém světě, bylo tentokrát v Iráku. To bylo řečí Bushe mladšího, když v roce 2003 pateticky lhal, že “v Iráku nyní zabíjíme teroristy, kteří by mohli jinak přijít do Ameriky a zabíjet nás…” Vše zakončil pokryteckou frází: “Přinesli jsme iráckému lidu svobodu a demokracii…” Bla, bla, bla…

Se Spojenými státy bylo v té době v Iráku asi 300 900 mužů, přičemž Američané a Britové tvořili 98 procent těchto vojsk. Měsíční příspěvek jedné americké domácnosti na vedení této války proti Hasajnovu virtuálnímu “arzenálu zbraní hromadného ničení” činil cca 138 dolarů. Přesto na tom byly proti iráckým domácnostem úžasně a přepychově.

Skoro polovina z 27 milionů Iráčanů totiž žila v absolutní bídě. Dvě třetiny z nich dodnes nemají přístup ke zdravotně nezávadné vodě a nezaměstnanost dosahuje skoro 50 procent. Více než dvě třetiny iráckých dětí nechodily do školy. Více než 50 tisíc iráckých žen se kvůli smrti manžela a bezbřehé hmotné nouzi živilo prostitucí…

Výsledek obrázku pro olser new york

New York, Dvojčata ještě dva měsíce po teroristickém útoku z 26. února 1993, si hrdě stojí, jako by tak mělo být věčně … Snímek Břetislav Olšer

Zaslouží si výše jmenovaní političtí jestřábi trest z Haagu? Zpravodaj BBC John Simpson řekl, že v Iráku je možné denně potkat dvě až tři postižené dětí. Může jít až o tisíc případů, především o vrozené vady srdce. Výjimkou nejsou ani děti s vážnými postiženími paralýzou a poškození mozku, či jejich vrstevníci, jež měli po šesti prstech na rukou i na nohou.

“Zaregistrovali jsme na 200 případů postižení u dětí. Většina z nich se s deformací narodila po bombardování Fallúdže. Narodily se rovněž s nádory či dívka se dvěma hlavami, jež se nedožila čtyř let,” sdělila Organizace na ochranu lidských práv Alachjár. “Mnoho plodů bylo tak zdeformovaných, že se ani nemohly narodit…”

O něco šťastnější osud má Tiba Aftanová, která měla nádor na levé straně čela, jenž jí zakrýval levé oko. Nyní již vidí, ale levou horní polovinu obličeje má zdeformovanou, což bude ve vyšším věku ještě patrnější než nyní.

Co se dnes dozvídáme o americkém postchemickém dovádění v Iráku? Rodí se v něm stále více dětí s vrozenými vadami. Zejména v iráckém městě Fallúdža. Podle BBC a místních pediatrů jde o stovky případů. Proč? Na vině jsou zbraně vojáků US Army, kteří před lety vzbouřené město obtížně dobývali a mimo jiné použili bílý fosfor. Přesto ministři zemí NATO se dohodli, že naopak posílí svoji misi na výcvik irácké armády. Rozhodnutí padlo poté, co USA vyzvaly spojence k větší pomoci na stabilizaci země po letech válčení s Islámským státem, dnes prý poraženým.

Už aby se stalo podle spravedlnosti a před mezinárodním soudem pro lidská práva a válečné zločiny v Haagu konečně stanuli také neřádi J. W. Bush, Dick Cheney, Tony Blair, Colin Powell, John Howard a další jestřábi, kteří způsobili vznik a současné vraždění teroristů Islámského státu… (Česká armáda má v Iráku cca 65 vojáků a chce jejich počet zvýšit na 110, jen aby nedopadli jako jejich druhové v boji v Afghánistánu...)

Zvláště, když jsou tady další lži z úst předních politiků světa, jak praví nedávný zvláštní průzkum;  americký prezident George Bush ml. a sedm dalších vysokých činitelů jeho administrativy učinili v prvních dvou letech po útocích z 11. září 2001 celkem 935 lživých prohlášení o Iráku. Vyplývá to z prvního průzkumu na toto téma, který provedlo Středisko pro veřejnou integritu (CPI).

Prezident Bush vede, podle výzkumu lhal 260krát, těsně za ním je Colin Powell s 254 zápornými body. Následují Rumsfeld a Fleischer (oba 109), Wolfowitz (85), Riceová (56), Cheney (48) a McClellan (14). Tato prohlášení byla činěna při 532 různých příležitostech. Nejslavnější byla lež Colina Powella, kterou pronesl o iráckém jaderném arzenálu před Radou bezpečnosti OSN. A to v tom výzkumu ještě není ještě ani Obama či Trump...

Ovšem, co je to proti bezostyšnému lhaní přímo na půdě OSN; to když ministr zahraničí USA Colin Powell vystoupil na začátku roku 2003 v RB OSN, aby s ukazovátkem konstatoval, že Iráčané skrývají zakázaný materiál ve svých domovech a automobilech, aby je zbrojní inspektoři neobjevili. Zdůraznil, že Spojené státy mají fotografie, které dokazují, že je zbrojní materiál přesunován jinam. Ukazoval, že aktivní chemické bunkry ve zbrojním skladišti v Tadži byly vyprázdněny, než tam dorazili inspektoři.

Powell předvedl Radě bezpečnosti satelitní fotografii jedné základny pro balistické zbraně, z níž nákladní automobily údajně odvážely materiál několik dní před příchodem inspektorů OSN. Konstatoval, že totéž se stalo před příjezdem inspektorů na 30 základnách... Jak dlouho asi tuto fantazii vymýšlel...?

Prý jde o chemické zbraně, jejichž existenci prozradil Spojeným státům jeden emigrant z Iráku. Ty prý fungují od čtvrtka do pátku večer. Upozornil rovněž na existenci mobilních továren na výrobu biologických zbraní, a že zbrojní inspektoři neprovádějí inspekce v posvátný muslimský den.
 
Takových laboratoří měl prý Irák 18. Powell ukázal, jak Irák odváží chemické zbraně z jedné továrny na chemické zbraně a jak buldozery odstraňují kontaminovanou půdu z okolí továrny.pozornil rovněž na existenci mobilních továren na výrobu biologických zbr že zbrojní inspektoři neprovádějí inspekce v posvátný muslimský den. Takových laboratoří měl prý Irák 18. Powell ukázal, jak Irák odváží chemické zbraně z jedné továrny na chemické zbraně a jak buldozery odstraňují kontaminovanou půdu z okolí továrny.

Irák měl podle něho rovněž 100 – 150 tun chemických zbraní a chystal se jich použít. Colin Powell citoval zdroj, podle něhož byly tyto chemické zbraně vyzkoušeny na 1600 vězních, odsouzených k smrti. Není prý možné dovolit Saddámu Husajnovi, aby dál vyvíjel své zbraně hromadného ničení po několik dalších měsíců, konstatoval. Konečné resumé; Husajn neměl žádnou zbraň hromadného ničení a nevyvinul by jadernou zbraň ani za několik let, konstatovala vyšetřovací komise vedená Chilcotem...

A to ještě v roce 1988, kdy Husajn zlikvidoval smrtícím plynem obyvatelstvo města Halabža, spolu s desetitisíci Kurdy, prezident Bush senior mu klidně poskytl vládní dotace 500 milionů USD na koupi amerických "zemědělských výrobků", tedy i chemických látek pro jejich "ošetřování". Jak je to o tom zloději, co křičí; chyťte zloděje...?

A Donald Rumsfeld, bývalý zvláštní vyslanec pro Blízký východ, se v Bagdádu dvakrát osobně setkal s iráckým prezidentem Husajnem. V roce 1984 Bílý dům zorganizoval prodej 45 vrtulníků Bell 214ST Iráku, údajně pro civilní použití.

Saddámova armáda jich však použila k útokům na kurdské civilisty v roce 1988, při nichž bylo použito jedovatého plynu. O pár let později, když pokrytecké USA pro vylhané zbraně hromadného ničení Irák napadly, nechaly Husajna popravit právě za tento čin; my nic, my jen muzikanti…

„Ve Spojených státech je každý rok zakoupeno přes 4,5 milionu střelných zbraní a občané jich zde vlastní nejvíce na světě. Na každých sto Američanů jich připadá devadesát,“ uvedl New York Times… Snímek Břetislav Olšer

Na podzim roku 2004 byly ke vší té hrůze Spojenci použity i zbraně na protipancéřovou munici s uranovým jádrem. Ve městě Fallúdža byla objevena i tajná chemická laboratoř, ovšem paradoxně založená ne Husajnem, ale Američany, kteří napadli Irák v březnu 2003, čímž začala zatím nejdražší invaze spojeneckých vojsk do Iráku.

Přitom ještě nyní umírají v Iráku stovky nevinných obětí po atentátech. Navíc mezi americké metody v iráckém vězení Abú Ghraib nedaleko Bagdádu patřilo lámání kostí, pálení vězňů, bití, kopání, tedy způsoby velice vzdálené od povolených Pentagonem.

Mučení bylo v Iráku za armád 49 spojeneckých zemí rozšířenou metodou výslechu a sloužilo především k získání doznání. Mezi používané metody patřily hlavně bití kabely či hadicemi, věšení za končetiny a jejich lámání, elektrické šoky či trhání nehtů.

Výjimkou nebyl ani psychologický nátlak v podobě hrozby znásilnění. V mnoha případech se jednalo o dopředu nachystanou akci, kdy byly vězni zavázány oči a byl donucen k podpisu dokumentu, který ani nečetl. Stovky takto usvědčených lidí bylo bez soudu odsouzeno k trestům smrti a některé popravy byly vykonány.

Agenti CIA používali čtyři způsoby vyšetřovacích technik, které jsou považovány za mučení. Jde o “waterboarding,” vyvolávající ve vyslýchaném vězni pocit, že se topí, následuje dlouhodobé odepírání spánku, které někdy činilo až brutálních 180 hodin, nucení zaujímat bolestivé postoje a násilné svlékání do naha.

Vězeň může být mimo jiné přivázán k desce s nohama nahoře a se zavázanou hlavou. Vyšetřovatelé mu mohou na hlavu lít vodu, s cílem vytvořit v něm pocit šíleného strachu, že se utopí. Je též dovoleno, aby vyslýchaný vězeň stál nahý ve vodě, v chladné, nikoliv však mrazivé cele. Může tak stát 40 hodin i déle, než zkrátka kápne božskou. Pohyb v cele mu omezují řetězy u jeho nohou, připevněné k podlaze…

Příslušníci americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) jednali zkrátka nad rámec vyšetřovacích pravidel, což je politováníhodné; brutální výslechové metody tajná služba používala vůči lidem podezřelým z terorismu.

Ale vytknout jim nelze, že nedodržují lidská práva u sebe doma, když zde nikoho nemučí, jelikož od toho mají své věznice Abú Ghraib v Iráku, na kubánském Guantanámu či v Polsku, kde se věznice CIA nacházela na vojenské základně Stare Kiejkuty na severozápadě země. A ještě též v Jordánsku a na Ukrajině...

„Vůdci našeho národa chlapce posílají na misi, kterou vytyčil Bůh,” prohlásila tehdy guvernérka Aljašky a potenciální viceprezidentka USA za republikány Sarah Palinová. Možná se Bůh podívá též na plnění svého plánu, v rámci něhož jsou již statisíce mrtvých Iráčanů a na pět tisíc zabitých amerických vojáků. Stejná slova už ale dnes američtí voliči slyšet nechtějí. Republikánka Palinová totiž neměla, koho poslat do Iráku, ani bývalý šéf Bílého domu Obama by své dcery rozhodně nevyslal. O nynější urvaném vlečňáku zvaném Donald Trump ani nemluvě...

Přitom je jasné, že ke vzniku IS-DAEŠ i takzvaného arabského jara, tedy série lidových revolucí, které se v roce 2011 prohnaly arabským světem a způsobily pád autoritativních režimů například v Tunisku, Egyptě, Sýrii  či Libyi. Tyto události prý vytvořily nestabilní prostředí v arabském světě a umožnily vzestup islamismu, byť jestřábi Pentagonu připisují tuto vinu na vzestupu IS „sektářské“ politice předchozích iráckých vlád.

A nic o tom, že to byl on a Bush mladší, kteří ještě před arabskými revolucemi zažehli oheň nenávisti právě svým vojenským barbarství v Iráku. Výmluvy na tzv. autoritativní režimy v Tunisku, Egyptě či Libyi jsou jen bezostyšným alibismem. A nic na  tom nezmění, ani okázalé sypání popela na svoji hlavu, že zpravodajské informace, které Bílý dům obdržel, byly chybné, stejně jako některé chyby v plánování, především za omyl v porozumění tomu, co se stane, když svrhneme (v Iráku) režim... Že by reálné obavy a strach z vojenského tribunálu v Haagu...? 

Dost bylo řečí Bushe mladšího, když v roce 2003, když pateticky lhal, že „ v Iráku nyní zabíjíme teroristy, kteří by jinak mohli přijít do Ameriky a zabíjet nás“. Vše zakončil pokryteckou frází: „Přinesli jsme iráckému lidu svobodu a demokracii…“ Přesto v srpnu 2018 posílily Trumpovy USA svoji armádu 700 miliardami USD…

Inu, Trump si dovolí s mnoha tisící vojáky Spojených států přímo v Iráku tvrdit, že USA jsou vojensky napadeny v zemi cca 15 tisíc kilometrů vzdálené; co by asi říkal na fakt, že Irák přitom nemá ani jediného vojenského živáčka v jeho zemi splněných snů a neomezených možností…?

PS: Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nedávno uvedl, že ukončení diplomatických styků dosud pokaždé v historii znamenalo předehru k válce. Američané jsou podle Peskova nečitelní partneři, protože přátelské schůzky Trumpa s Putinem v Helsinkách nyní střídají ostré americké sankce proti Putinovi a Rusku. “Lezete nám (vojska NATO) k hranicím a ztrácíte rakety…” zaznělo na tiskové konferenci v Kremlu.

Americký kongres pod kontrolou vojenských jestřábů jedná tak, aby bylo možné s Ruskem vyprovokovat vojenskou konfrontaci. A že taková varianta není nereálná, o tom přinesla média informaci, že už během nedávného vojenského cvičení NATO v Estonsku došlo na španělské stíhačce Eurofighter k poruše anebo k chybě pilota, která vedla k odpálení rakety vzduch-vzduch ve směru “NNE”, to znamená severo-severo-východ.

Foto: Reuters...

Pohřeb se odkládá: https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/v-iranu-pohrbivaji-sulejmaniho-40309073?dop-ab-variant=101&seq-no=1&source=hp&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Odveta USA: https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/americane-pri-raketovem-utoku-v-bagdadu-padl-zabili-velitele-iranskych-jednotek-kuds-sulejmani-40308713?dop-ab-variant=101&seq-no=1&source=hp&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Nenávist patří k životu

Nenávist patří k životu

Vážené kolegyně, kolegové, jenom krátká reakce na pana místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Pikala. Pane místopředsedo, já váš názor plně respektuji a přeji vám, aby vás za něj jednou nezavřeli. (Potlesk v sále.) Vážené – a teď vážně. Karla toho už hodně řekla, ale myslím si, že je velmi důležité celou tu věc pojmenovat a říct si, o co vlastně jde. Podle mého názoru – a mrzí mě, že tady není pan ministr vnitra Hamáček, který by to určitě měl slyšet – je Karla Maříková jenom střípkem celé té věci, která tady kolem nás jakoby letí.

 Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

My všichni, kdož chodíme nakupovat, to vidíme. Ceny potravin rostou, brambory jsou už pomalu sváteční jídlo a nyní prosakují zprávy o tom, že v Evropě dochází maso. Už i viníci se hledají a v Česku za to jako obvykle může Babiš a jeho Agrofert. Už jen čekám, až vyskočí nějaký blbec a bude vyřvávat, že za tuto situaci může Rusko a Putin. Skutečně je to trapné takhle lidem lhát!!

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Připouštím, že matematika není mou silnou stránkou, i proto jsem kdysi za tolerantního „komunistického“ režimu mohl absolvovat tzv. humanitní gymnázium. Nakonec jsem se stal doktorem práv, možná špatným, možná dobrým, ale ta matematika mi nikdy nechyběla. Ne, neumím vyhodnocovat ty miliardy, které by se měly rozházet v rámci EU. Ale nezdá se mi to.

Poslední domácí zprávy