• Středa, 15. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Jindřich

Petr Žák: Chorvatský rybář ulovil lokalizační zařízení amerického námořnictva, avšak odmítl ho jen tak vrátit
Počet návštěv: 705

Petr Žák: Chorvatský rybář ulovil lokalizační zařízení amerického námořnictva, avšak odmítl ho jen tak vrátit

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Chorvatský rybář Darko Bigava, který koncem týdne lovil tuňáky a makrely v oblasti Elafitských ostrovů, na svém člunu Marian II chytil v asi 200 metrové hloubce do svých sítí poměrně specifický 130 cm dlouhý záhadný předmět s hmotností asi 100 kilogramů s lany, senzory a plováky.

Po zveřejnění fotografie tohoto objektu na internetu spolu se žádostí o identifikaci byl po nějakém čase chorvatský rybář telefonicky kontaktován osobou, která se představila jako zástupce amerického námořnictva a požádala jej o urychlené a bezpodmínečné vrácení předmětu.

skrinka_01
Foto: Darko Kunac Bigava se svojím úlovkem | Morski.hr

Psali jsme: Společnost TATRA DEFENCE VEHICLE předala české armádě první speciální pandury

Chorvatský rybář však požadoval od amerického námořnictva 20000 chorvatských kun (cca 3 000 dolarů) za poškozené rybářské sítě a za nečekanou službu, kterou námořnictvu USA vytažením předmětu poskytl. Po dalších telefonických jednáních, které se dostaly do slepé uličky, nakonec rybáře kontaktovala osádka lodi amerického námořnictva speciálního určení Bruce C.Heezen, která "náhodou" pracovala ve stejné mořské oblasti a zopakovala naléhavý požadavek na vrácení amerického majetku. Ukázalo se, že chorvatský rybář Darko je bývalý válečný veterán z 90. let, který má pro strach uděláno. Bednu zamkl do garáže a nadále trval na svém původním požadavku kompenzace od USA. Nepomohly ani urgence, že vojenská loď musí rychle odplout plnit úkoly do Tichomoří, kde na ni čeká 3. úderný svaz amerických těžkých letadlových lodí. "

skrinka_02
Foto: Podle nálepky zásilka s označením TC-2 přišla s DHL | Morski.hr

Podle posledních dostupných informací se nakonec několik Američanů spolu s příslušníky chorvatské pobřežní stráže dostavilo na rybářovu loď, kde mu byla na místě zaplacena požadovaná suma peněz. Zařízení bylo následně přemístěno na palubu plavidla Bruce C.Heezen a to pak odplulo do Itálie.

Psali jsme: Programy Military Community Meeting v dubnu

skrinka_03
Foto: Podivný pohyb americké vojenské lodě USNS Bruce Heezen naznačoval, komu vylovený předmět patří. | Morski.hr

Později internetoví odborníci zjistili, že předmět, za jehož autorstvím je Stennis (vesmírné centrum NASA v Mississippi), je přímo propojen s vyspělými systémy, jako je HIPAP, který zajišťuje přenos zvuku a geografické určování polohy pro podvodní navigaci a dá se použít pro různé účely.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

13.01.2020 19:00

I náhoda někdy přispěje k zbohatnutí,byť se nejedná o nijak závratnou částku.Jen by mne zajímalo,koho mělo toto zařízení sledovat.Vždyť v této oblasti jsou pouze spojenci USA.


 
Projev Tomia Okamury na celostátním grémiu SPD

Projev Tomia Okamury na celostátním grémiu SPD

Drazí členové a kandidáti, milí přátelé, vážené dámy a pánové, vítám Vás na letošním celostátním grémiu našeho hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). To první, co Vám musím dnes říct, jsou velké obrovské díky za Vaši práci.

Jak český karbanátek zachránil Ameriku

Jak český karbanátek zachránil Ameriku

 

Zní to jak v pohádce. Chudý hostinský ze Stupna, z vesnice ležící nedaleko Zbiroha, se vydal roku 1888 do Ameriky hledat štěstí. Měl pár dolarů v kapse a velké plány… Ten chuďas se jmenoval František Kroc. A zde začíná příběh o velkém úspěchu českého podnikatele. Jeho vnuk již narozený v USA Raymond Kroc (1902 – 1984), se stal jedním z největších podnikatelů v pohostinství. Bez pověstného hamburgeru od firmy McDonald´s, by Američané nejspíše „pomřeli hlady“.

Poslední domácí zprávy

Omluva

Omluva

Rád bych se touto cestou přes Rukojmí cz. veřejně omluvil Jarkovi Nohavicovi, že...