• Čtvrtek, 02. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Patricie

V Moskvě se řeší osud Libye. Ondráček prozradil, jaký je rozdíl mezi ruskou a americkou diplomacií
Počet návštěv: 541

V Moskvě se řeší osud Libye. Ondráček prozradil, jaký je rozdíl mezi ruskou a americkou diplomacií

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček se na svém Facebooku vyjádřil k tomu, že do Moskvy přijela delegace libyjské Vlády národní jednoty vedená Fáizem Sarrádžem, aby jednala s hlavou Libyjské národní armády (LNA) maršálem Chalífou Haftarem.

Ondráček u této příležitosti zmínil, jaké je rozdíl mezi americkou a ruskou diplomacií. A uvedl, v jakém případě by se „skláněl“ před ruským lídrem Vladimírem Putinem.

„Přátelé, zatímco vrcholem americké „diplomacie“ je kobercové bombardování z výšky 10 km, ta ruská (Putinovská) přivede znepřátelené strany až k jednacím stolu a podpisu příměří. Pokud se toto povede i v Libyi, tak klobou dolů před V. V. Putinem. Mezinárodní vliv Ruska velmi rychle roste. Co si o tom myslíte vy? Váš názor mě zajímá,“ stálo v jeho příspěvku na Facebooku.

K příspěvku pak připojil odkaz na článek, který o schůzce pojednává. Co se týče komentářů, lidé s ním souhlasili a psali, že „Putin je diplomat“, zatímco „USA umí pouze zabíjet lidi“. „Myslím si ,že to je jedině dobře ,pro svět i pro normální lidi na planetě...,“ podělila se o svůj názor jedna z uživatelek.
Někteří však tak optimističí nebyli: „Podepsat příměří můžou, je jen otázka, jak dlouho jim to vydrží.“

Jednání v Moskvě

Komunistický poslanec svým příspěvkem poukazoval na to, že maršál Chalífa Haftar bude v Moskvě jednat s premiérem Vlády národní jednoty Libye Fáizem Sarrádžem. Právě hlavním městě Ruska se má rozhodovat o tom, zda bude podepsána dohoda o příměří.„Schůzka se plánuje, proběhne na základě iniciativy prezidentů RF a Turecka,“ oznámil Sputniku zdroj, podle kterého budou na jednání přítomni i zástupci ministerstev zahraničí Ruska a Turecka.

Lev Děngov, jenž má na starosti ruskou kontaktní skupinu pro Libyi, řekl, že by Sarrádž a Haftar měli v Moskvě dohodnout „podmínky budoucího urovnání v Libyi a mohou i podepsat detailní dohodu o příměří“.

Dnes jsme informovali o tom, že maršál Chalífa Haftar již do Moskvy dorazil a že premiér Sarrádž má do hlavního města dorazit v průběhu pondělí.

Uvádí se, že do Ruska by měl spolu se Sarrádžem dorazit i Chálid Mišrí, předseda vysoké rady státu, která v Libyi zastává funkci senátu. Haftarovi má dělat doprovod Akil Sálih Ísá, předseda parlamentu, který působí na východě Libye. Stejně tak do země údajně zavítají turečtí ministři zahraničí a obrany Mevlüt Çavuşoglu a Hulusi Akar.

Návrh příměří

Při sobotním jednání prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan vyzvali všechny strany, aby od půlnoci 12. ledna ukončily boje a okamžitě usedly k jednacímu stolu. Haftar tento návrh uvítal, ale slíbil, že útok na libyjské hlavní město bude pokračovat. Sarrádž také vystoupil za příměří, ale s podmínkou, že se stáhne armáda Haftara, která od dubna loňského roku útočí na Tripolis.

V noci na neděli Libyjská národní armáda a Vláda národní jednoty vyhlásily pozastavení bojových akcí od půlnoci místního času. Obě strany zároveň uvedly, že odpoví na jakékoliv porušení příměří.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v Ankaře
© AP Photo / Presidential Press Service
Libyjská národní armáda v neděli večer informovala, že sestřelila turecký dron s náboji do minometů. Tiskové středisko operačního velitelství operace Al-Karama uvedlo, že je to porušení příměří. Dron sestřelila rota mučedníka Abdulláha al-Utayriho, která je součástí 128. pěšího praporu.

Situace v Libyi

Po svržení a vraždě libyjského lídra Muammara Kaddáfího v roce 2011 Libye prakticky přestala existovat jako jednotný stát. V současné době v zemi panuje dvojvládí.

Na východě země zasedá lidem zvolený parlament a na západě v hlavním městě Tripolisu je u moci Vláda národní jednoty v čele s Fáizem Sarrádžem, která byla zformovaná za podpory OSN a EU.

Úřady ve východní části země jednají nezávisle na Tripolisu a spolupracují s Haftarovou armádou, která se od dubna pokouší dobýt Tripolis.

Rusko se opakovaně vyslovilo pro ukončení bojů a pro obnovení dialogu k urovnání libyjské krize.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

13.01.2020 18:54

Situace v Lybii zcela padá na vrub "obranného společenství" NATO.Dokud držel Lybii Kadaffí,tak tam byl klid.Bomby členskýchstátů NATO Lybii rozbily a dnes je to horší,než za Kadaffiho.Ten tam udržoval pořádek a držel na uzdě všechny ty migranty.Ty potřebovaly vlády evropských států dostat do Evropy a proto celou zemi uvrhly do válčení.Haftár je možná šílenec,ale jeho armáda zlikvidovala islámské bojůvky,které oficiální vláda,co je podporovaná světově,klidně nechala v zemi řádit.Zda vůbec dosáhnou dohody je ve hvězdách a stejně se najde někdo,kdo vyprovokuje novou válku v zemi.A nebude to být ani jeden z lybijských představitelů!


 
Zlaté časy, kdy se mlaskalo…

Zlaté časy, kdy se mlaskalo…

„To se nám to hoduje, když to platí jiní…“, to je slavný výrok feldkuráta Katze, který si za cizí peníze užíval lahůdkami obložený stůl. Ten jeho bohatě prostřený stůl, se přímo hodí na imperiální dobu, kdy koloniální mocnosti žily v blahobytu na úkor svých kolonií. Ono to zase není tak dávno, co planeta Země byla spíše anglickou obchodní a realitní kanceláří.

Zeman: Black lives matter je rasismus

Zeman: Black lives matter je rasismus

Včera mnohý z nás, dokonce možná většina národa mohla souznít s prezidentem republiky, když heslo černošských aktivistů Black lives matter, provázené tisíci vyrabovaných obchodů, stržením a pomalováním možná stovek soch osob spojených i nespojených s otrokářskou minulostí, vynucovaným klekáním bílých spoluobčanů a prosbami o odpuštění, davovou psychózou při odmítání všeho bílého, počínaje vážnou hudbou, ruku na srdce neznám žádného černošského světového skladatele, přes rasistická jídla dokonce i u italské kuchyně a samozřejmě u módy, označil jako rasistické. A já bych dodal jako tupě rasistické.

Poslední domácí zprávy

Bratři v triku (ODS).

Bratři v triku (ODS).

Proti pietním vzpomínkám nelze nic namítat zvláště, jedná-li se o tak významnou osobnost, jakou byla Milada Horáková. Nabízí se řada...