• Čtvrtek, 02. duben 2020
  • Svátek má Rukojmí Erika

„Již brzy nám řeknou, že jim musíme otevřít dveře!“ Poslanci reagují na zákaz OSN vracet uprchlíky do vlasti
Počet návštěv: 1302

„Již brzy nám řeknou, že jim musíme otevřít dveře!“ Poslanci reagují na zákaz OSN vracet uprchlíky do vlasti

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Někteří čeští politici s pobouřením reagovali na rozhodnutí OSN o tom, že tzv. klimatičtí uprchlíci nesmí být deportováni, pokud jsou v ohrožení života. Proti tomuto rozhodnutí se ostře vyjádřili poslanci SPD, KSČM a Trikolóry.

Výbor pro lidská práva OSN rozhodl v případu Ioane Teitiota z tichomořského ostrovního státu Kiribati, že nelze upřít právo na azyl uprchlíkům, kteří opustili svou zemi kvůli změnám klimatu, a návrat do vlasti bude ohrožovat jejich život. Podle výboru by navíc ohrožení neměli čekat, až jejich životu bude hrozit bezprostřední nebezpečí a azyl by měli dostat ještě dříve.

Podle odborníků se jedná o přelomové rozhodnutí. „Ano, jde o zlomové a šílené rozhodnutí, které má podpořit masovou imigraci a masovou výměnu obyvatelstva,“ reagoval na svém Facebooku šéf hnutí SPD Tomio Okamura.

Upozorňuje, že změnu klimatu nelze nijak přesně vymezit a není jasné, jak OSN chce stanovit hranici klimatického ohrožení, po jejímž překročení se lze domáhat práva na ochranu. Podle Okamury hrozí, že žádného migranta nebude možné odmítnout.

„Podle mě je jasné, že to je jen další záminka pro zničení národů masovou imigrací. Musíme se vzepřít diktátu globalistů a ubránit naši vlast!“ vyzval šéf SPD.

Podobného názoru je i 1. místopředsedkyně hnutí Trikolóra Zuzana Majerová Zahradníková. Poslankyně se domnívá, že rozhodnutí OSN dokazuje, že téma změny klimatu je zneužíváno pro ospravedlnění přijímání migrantů.

„Hysterické šílenství údajných zachránců klimatu od začátku směřovalo úplně jiným směrem, klasické ‚vrtěti psem‘. A konečně je to jasné! Opět to skončilo u migrace a nutnosti přijímat v neomezeném množství migranty z Blízkého východu a Afriky,“ napsala na Facebooku.

„Čistě hypoteticky, když vyhlásí Afghánistán na svém území po vzoru Prahy 7 klimatický stav nouze, měli bychom si snad nastěhovat všechny afghánské migranty k nám?“ položila si otázku poslankyně.

Předseda hnutí Jednotní – alternativa pro patrioty Lubomír Volný se rovněž pozastavuje nad tím, že podle rozhodnutí OSN lze jakéhokoli migranta z Afriky označit za „klimatického uprchlíka“.

„Psal jsem o tom již před 2 roky. KONSPIRAČNÍ TEORIE odpovídali mi tehdy ‚libdem‘ (liberální demokraté, pozn. red.). Co s tím uděláte dnes? Jak dokážete komukoliv z Afriky, že není ‚klimatický uprchlík‘, ale ekonomický (sociálně dávkový) migrant?“ napsal na Twitter.Psal jsem o tom již před 2 roky. KONSPIRAČNÍ TEORIE odpovídali mi tehdy “libdem”.
Co s tím uděláte dnes?

Jak dokážete komukoliv z Afriky, že není “klimatický uprchlík”, ale ekonomický(sociálně dávkový” migrant?https://t.co/dA1cMucVxv

— Lubomír Volný (@lubomir_volny) January 22, 2020

Z rozhodnutí není nadšený ani poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, který se domnívá, že OSN připravuje veřejné mínění na nutnost přijmout větší počet uprchlíků. „Přátelé, už nás na to pomalu připravuj. Již brzy nám řeknou, že jim musíme otevřít dveře! Já je tedy otevírat nebudu, spíše naopak. A co vy?“ napsal.

Rozhodnutí OSN
 
Rozhodnutí Výboru pro lidská práva OSN ve věci Ioane Teitiota nemá právně závazný charakter. Nicméně podle odbornice Kate Schuetzeové z Amnesty International vytváří „globální precedent“. Otevírá tak dveře pro další žadatele o azyl.

„(Rozhodnutí, pozn. red.) stanoví, že pokud (stát, pozn. red.) vrátí někoho do země, kde bude kvůli klimatické krizi v ohrožení života nebo mu bude hrozit nebezpečí krutého, nelidského nebo ponižujícího zacházení, bude se jednat o porušení lidských práv.

I přes tento precedent dal Výbor za pravdu Novému Zélandu, který Ioanea Teitiota v roce 2015 vyhostil zpět do Kiribati. Výbor totiž shledal, že žadateli nehrozilo bezprostřední ohrožení života.

Miliony klimatických uprchlíků

V úterý na toto rozhodnutí reagoval Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu varoval, že svět se musí připravit na miliony klimatických uprchlíků. „Musíme být připraveni na prudký nárůst počtu lidí, kteří se vydávají na cestu proti své vůli,“ prohlásil Grandi. „Nepouštěl bych se do spekulací o konkrétních počtech, ale určitě mluvíme o milionech,“ dodal.

Lidé mohou z domovů vyhánět rozsáhlé požáry, rostoucí hladina moří, záplavy či zkáza úrody nebo domácích zvířat v subsaharské Africe. Rozhodnutí Výboru pro lidská práva OSN proto označil za mezník.

„Tento rozsudek říká, že pokud je váš život ohrožen kvůli změně klimatu, kvůli klimatické nouzi, a odejdete kvůli tomu do jiné země, neměli byste být posláni zpátky, protože byste byli ohroženi na životě tak jako ve válce nebo v případě pronásledování,“ uvedl Grandi.

Tradičně Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pomáhal uprchlíkům v oblastech zasažených ozbrojenými konflikty. Jak uvádí agentura Reuters, rozpočet UNHCR od začátku 90. let stoupl z 1 miliardy dolarů ročně na 8,6 miliardy v roce 2019. Nyní pomáhá více než 70 milionům lidem, kteří byli nuceni opustit své domovy.

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020012211290868-jiz-brzy-nam-reknou-ze-jim-musime-otevrit-dvere-poslanci-reaguji-na-zakaz-osn-vracet-uprchliky-do/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

23.01.2020 19:12

Oni si svou zemi a klima zničili a ničí i nadále.Neumí nic jiného,než dělat fakany a natahovat ruku.Ti starší si jistě vzpomenou,jak se pro ně vybíralo na tzv. fond solidarity.Oni jsou solidární jen v případě,že se jedná o jejich prospěch.Jinak je solidarita nezajímá.OSN je dementní organizace na dvě věci a už dávno není ničím důležitým ve světě.Možná tak za Hammarskjölda či U Thanta.Od té doby je k ničemu a nic neovlivňuje.Tak ať drží jejich dobře placení úředníci hubu a začnou konečně něco dělat.A kdo platí ty jejich výbory?Negři určitě ne!


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

23.01.2020 07:56

Holky a klucí bruselský to nemají dotažený. Co takovej černej chudák, kterej se doma potí, bude dělat ve Švédsku bez bundy. Bude mu chudáčkovi zase zima. Ledaže mi tu bundu vezme. Pak zase potáhneme my jako klimatičtí uprchlíci (krásnej termín) za teplem, se vypotit do Nigerie ?


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

23.01.2020 07:56

Holky a klucí bruselský to nemají dotažený. Co takovej černej chudák, kterej se doma potí, bude dělat ve Švédsku bez bundy. Bude mu chudáčkovi zase zima. Ledaže mi tu bundu vezme. Pak zase potáhneme my jako klimatičtí uprchlíci (krásnej termín) za teplem, se vypotit do Nigerie ?


 
Český Maduro

Český Maduro

Hlavní proud české žurnalistiky oklestil naše právo na svobodný přístup k informacím téměř monotematickým zúžením pozornosti na problematiku koronavirové pandemie, o které podává uniformní informace. Zprávy a názory, jež se odchylují od názorů hlavního proudu, se vyskytují pouze porůznu na různých neoficiálních internetových stránkách. Informování o zahraničních událostech je velmi kusé, téměř žádné, ale opadl zájem i o skandalizaci vládních politiků (čehož v tuto chvíli není třeba litovat).

Pravidla reinkarnace? Ráno vstát a zakřičet, že věci, které mu právě ukázali lámové, patřily 13. Dalajlámovi a abrakadabra, na světě byl Dalajláma čtrnáctý, oslavující 80. let svého vysvěcení…

Pravidla reinkarnace? Ráno vstát a zakřičet, že věci, které mu právě ukázali lámové, patřily 13. Dalajlámovi a abrakadabra, na světě byl Dalajláma čtrnáctý, oslavující 80. let svého vysvěcení…

Úřady, školy a instituce vlajku Tibetu vyvěšují 10. března jako symbolické připomenutí protičínského povstání v roce 1959, při kterém údajně zahynulo nejméně 80 000 Tibeťanů. Spolek Lungta i v letošním roce v České republice koordinuje kampaň Vlajka pro Tibet…

EU není pomoci

EU není pomoci

Jistě na počátku před vstupem do EU převažovaly kladné emoce a konec konců i referendum o vstupu dopadlo poměrně kladně.

Exministr Kalousek a (jeho) právo na ozbrojený odpor.

Exministr Kalousek a (jeho) právo na ozbrojený odpor.

Ministerstvo obrany v minulých dnech předložilo vládě materiál určený údajně k další debatě, který by upravil postavení vládního kabinetu a premiéra v případě budoucích krizí. Podle médií dokument obsahoval návrhy typu, že by stát mohla dočasně řídit vláda nebo i samotný premiér zcela bez parlamentu. Téma vyvolalo silnou bouři na politické scéně. Na celou věc reagoval bývalý ministr financí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který v této souvislosti začal mluvit o legitimitě ozbrojeného odporu vůči Babišově vládě. Zkusme se nad Kalouskovým „legitimním ozbrojeném odporu“ vůči vládě zamyslet.

Poslední domácí zprávy

EU není pomoci

EU není pomoci

Jistě na počátku před vstupem do EU převažovaly kladné emoce a konec konců i referendum o vstupu dopadlo poměrně kladně.

Uštván k smrti

Uštván k smrti

Dne 27. března 2020 zemřel Ing. Jaroslav Chalupa, bývalý ředitel odboru licencí Energetického regulačního úřadu (dále jen ERÚ), „uštván k...

Zemane odstup! Nebo….!

Zemane odstup! Nebo….!

To je opravdu vrchol neuváženosti, Zeman sice nic neprovedl, ale podle jekéhosi pana Jandourka se věci podle něj mají tak, že „Pokud jsou informace...