• Sobota, 29. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Horymír

Mluvčí ruské diplomacie promluvila o zločinecké válce proti pomníkům v Evropě
Počet návštěv: 506

Mluvčí ruské diplomacie promluvila o zločinecké válce proti pomníkům v Evropě

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

„Zločinecká válka“ proti památníkům je vedena v řadě členských států Evropské unie, zejména v Polsku, kde jsou ničeny a znesvěcovány pomníky vojáků Rudé armády, řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová.

„Bohužel jsme nuceni konstatovat, že dnes v mnoha státech, včetně těch, které samy sebe nazývají ,etalonem demokracie‘, jsme svědky tak hanebných jevů, jako je oslavování nacistů, jejich přisluhovačů a přepisování historie druhé světové války. Jsme svědky zločinecké... války s památníky, během níž jsou v řadě členských států Evropské unie, zejména v Polsku, ničeny a znesvěcovány pomníky vojáků Rudé armády, kteří obětovali svůj život za osvobození Evropy od „hnědého moru“, řekla Zacharovová na briefingu.

Během posledních let Polsko zničilo mnoho pomníků vojáků Rudé armády, kteří osvobodili polskou zemi od nacistů. Navíc v Polsku existuje zvláštní zákon, který to umožňuje. Začátkem ledna přijal polský Sejm rezoluci, v níž je vina za vypuknutí druhé světové války ve stejné míře přisuzována jak Německu, tak i Sovětskému svazu.
Varšava byla osvobozena sovětskými vojsky 17. ledna 1945 během útočné Viselsko-oderské operace. Osvobození Varšavy umožnilo Rudé armádě výrazně pokročit směrem k německým hranicím a sehrálo důležitou roli v poválečných vztazích mezi SSSR a Polskem. Prezídium Nejvyššího sovětu Sovětského svazu vytvořilo medaili Za osvobození Varšavy, která byla udělena více než 690 tisícům účastníků bojů o hlavní město Polska.

Po osvobození ležela levobřežní část Varšavy v troskách. Bylo zničeno 84 % bytového fondu, materiální ztráty byly odhadnuty na 2,5 miliardy dolarů. Podle vojenských historiků zahynulo v bojích o Varšavu asi 200 tisíc sovětských vojáků. K uctění památky padlých vojáků byl v ulici Żwirki i Wigury v hlavním městě Polska vytvořen největší vojenský hřbitov-mauzoleum, kde je pohřbeno přibližně 21,5 tisíce vojáků 1. běloruského frontu Rudé armády. Památník o rozloze 19,2 hektarů byl odhalen v roce 1950 u příležitosti pátého výročí kapitulace Německa.

Ústřední částí komplexu jsou skupiny soch zobrazující vojáky Rudé armády a 21 metrů vysoký žulový obelisk s nápisem Věčná sláva hrdinským vojákům nepřemožitelné Sovětské armády, kteří padli v bojích s nacistickými okupanty za osvobození Polska a našeho hlavního města Varšavy.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
peter matej

peter matej

25.01.2020 13:47

Rusi by si mali urobiť v tejto veci poriadok najprv doma!Prebieha tam kampaň za"zničenie mýtu hrdinstva Veľkej vlasteneckej vojny"trpená režimom.Pripomeniem :Vo viacerých ruských mestách bolo zaznamenané,ako školoupovinná mládež pľuje do Večného ohňa na hrobe Neznámeho vojaka,alebo si na ňom opeká slaninu.Stredoškolák Kolja z Urengoja sa v Bundestagu ospravedlňoval Nemcom za útrapy zajatých Nemcov v druhej svetovej vojne.Na oslavách súvisiacich s víťazstvom ZSSR nad nemeckým nacizmom sú zakázané červené zástavy so "znakom víťazstva"chráneným aj Ústavou RF.Je zakázané zobrazovanie J.V.Stalina a "maršalov víťazstva"(včítane podobizne maršala R.J.Malinovského !!!) v deň osláv "Dňa víľazstva" 9.mája.V Rusku prebiehajú pokusy o rehabilitáciu ROA a generála Vlasova a v Sankt Petrburgu bola odhalená pamätná tabuľa maršalovi C.G.Mannerheimovi,spoluzodpovednému za smrť státisícov leningradčanov počas blokády,ktorej sa so svojou armádou zúčastnil po boku Hitlera.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

24.01.2020 19:18

Jednání států je zcela v duchu politické změny historie,kterou předložila česká komisařka Jourová a schválil EP.Proto se to děje v mnoha státech EU.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy