• Neděle, 27. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Jonáš

Z venkova přijde národní obrození, prohlásil Zeman. Pražská kavárna to neunesla
Počet návštěv: 1291

Z venkova přijde národní obrození, prohlásil Zeman. Pražská kavárna to neunesla

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Česká hlava státu včera, ve středu 30. ledna, přijala na Pražském hradě starosty a starostky všech obcí, které se v posledních 25 letech staly Vesnicí roku. Miloš Zeman ve svém projevu venkovský styl života a dodal, že se na české vesnici rodí nové národní obrození.

Nejvyšší představitel České republiky si myslí, že právě vesnice a malá města tvoří skutečnou základnu naší společnosti, a proto předpokládá, že by se obyvatelé mohli v budoucnu stěhovat z měst právě na venkov.

Zcela odlišné styly života a dezurbanizace

Prezident nejprve zmínil, že deset let žil na venkově, ale také řadu let v panelovém domě. Proto může tyto dva životní styly, které jsou dle něj odlišné, porovnat.

„Venkov má svoji krásu. Krásu komunity, protože v tom panelovém domě se často neznají ani lidé na patře, natož v celém objektu,“ uvedl.

Zmínil také to, že je toho názoru, že venkov spolu s malými a středními městy přinese nové národní obrození podobně, jako tomu bylo v 19. století. Tehdy totiž byla velká města do značné míry poněmčena. „To znamená život v komunitě a nikoli v izolaci, život bez feťáků, život na bázi rodiny, tj. muže, ženy a dětí,“ vysvětlil, jak by to podle něj mohlo vypadat.

Hovořil také o tom, že v budoucnu nastane chvíle, kdy místo urbanizace přijde dezurbanizace. Lidé tedy začnou opouštět velká města a zamíří spíše do menších a středních sídel. A co je toho důvodem? „Zjistí, že život ve velkých městech je odcizený a že jim nepřináší tu pravou radost,“ myslí si Zeman.

Z úst prezidenta zaznělo také to, že si je vědom, že se na něj za tyto slova „sesype pražská kavárna“. Následně zmínil rozhovor s prezidentem Polska Andrzejem Dudou, který mu měl říci, že ho volili všude kromě hlavního města Varšavy. „A nyní jsme si všimli, že i primátoři visegrádských měst vydali prohlášení, které je v rozporu s vládní politikou všech zemí Visegrádské čtyřky. Přemýšlím bez zaujatosti, proč tomu tak je,“ dodal.

Kritika pražské kavárny

A Zemanova slova o kritice byla vyslyšena. Na jeho včerejší projev okamžitě reagoval šéfredaktor deníku Forum24, Pavel Šafr, ve svém článku. Ten hovoří o tom, že „prezident Miloš Zeman měl ve středu krásný den“ a že „byl ve svém živlu“.

Šafr v textu zmiňuje, co se na včerejší akci odehrávalo a co všechno Zeman řekl. Neodpustil si přitom své poznámky. „Dodejme, že na prezidentovi je dobře vidět, jaké prostředí formovalo jeho osobnost a pohled na svět. Byl to totiž socialistický venkov, tedy venkov zničený a rozvrácený. Když hovoří o lásce k českým vesnicím, tak zamlčuje, co se české vesnici ve vývoji dvacátého století přihodilo,“ uvedl a narážel tím na kolektivizaci a bolševizaci.

Dále se zmínil o tom, že bychom neměli zamlčovat, že české vesnice žijí do značné míry v socialistické minulosti, kdy jim z veškerého bohatství někdejších spolků často zbyly skoro jen ti dobrovolní hasiči. Tím narážel na to, že Zeman v projevu děkoval dobrovolným hasičům, kteří podle něj „často vytvářejí kulturní zázemí menších obcí“, za což nejsou mnohdy doceněni.

„Zeman je mluvčím zbolševizované české vesnice, a nikoli vesnice podnikavé a hrdé, která se nepotřebuje s nenávistí vymezovat vůči městu. Když se ovšem podíváme na současnou českou politiku, tak je zřejmé, že národní obrození ve stylu Miloše Zemana je už dávno v plném proudu,“ uvedl v závěru.

Soutěž Vesnice roku

Soutěž Vesnice roku je pořádána českým ministerstvem pro místní rozvoj. Cílem této iniciativy je povzbudit obyvatele venkova, aby se aktivně účastnili rozvoje své obce, rozvíjeli místní tradice nebo se zapojovali do společenského života.

Výsledky dané soutěže se vyhlašují každý rok, a to ve dvou kolech. Nejprve se hodnotí v krajském kole, kdy krajský vítěz postupuje do celostátního finále. Tam se pak rozhoduje o prvních třech místech. To však není vše – celkový vítěz pak ještě postupuje do evropské soutěže Evropská cena obnovy vesnice. Ta se pořádá jednou za dva roky.

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020013011331993-zvenkova-prijde-narodni-obrozeni-prohlasil-zeman-prazska-kavarna-to-neunesla/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

31.01.2020 19:25

Pan Zeman asi skutečně zdětinštěl.Ať se jede podívat na vesnici dnes.Jen pár starých občanů,kteří na vesnici nic nemají,možná snad obchod,který je předražený.Z mladých tam nikdo nežije,protože tam nemají práci a živit se budou asi pastvou,podle pana prezidenta.Já mohu porovnávat život na vesnici a ve městě,ale pouze z dob sociku.Dnes je mi smutno z toho,jak to na vesnicích vypadá.Domy opravují snad už jen chalupáři a pokud nejsou ve vesnici,tak upadá všechno.Domácí na chalupáře po straně nadávají a ve skutečnosti jsou rádi,že jich tam pár je.Zemědělství se zlikvidovalo na přání EU a pan Zeman to ví velice dobře.Právě v době jeho vlády "vyjednával" Telička podmínky vstupu.Vyjednal ty nejhorší podmínky ze všech přistupujících zemí.Pan prezident by se měl jet na ten venkov podívat,ale ne jenom z jedoucího auta,jak je u papalášů zvykem.Také se podívat,kdo a jak tam žije.Kdy se naposledy na nějaké vesnici objevil?


 
Budeme donuceni v rouškách už dožít?

Budeme donuceni v rouškách už dožít?

Málokdo si pokládá docela zásadní otázku: Čeho vlastně chceme dosáhnout těmi drastickými omezeními, které na nás naše vlády každým dnem navalují? Na co čekáme?  Vždyť už od března vládnoucí panáci téměř po celém světě “bojují” proti Covid-19. Téměř zastavili ekonomiku, obrovsky zadlužili další generace, orouškovali a do karantény poslali celé národy. A výsledek? Veliké nic! Vir je tu stále s možná ještě větší intenzitou než na jaře. K čemu tedy jsou všechna ta opatření?

Na pozadí koronaviru a za vašimi zády se dějí neskutečné věci. Vláda i senát mlčí a Česká televize toto téma ignoruje. Kdo to platí??

Na pozadí koronaviru a za vašimi zády se dějí neskutečné věci. Vláda i senát mlčí a Česká televize toto téma ignoruje. Kdo to platí??

Není to tak dlouho, co České soudy řešili kauzu Walderode. Šlo asi o drobné, když byly zcela protiprávně navráceny majetky tohoto rodu, který vědomě kolaboroval s nacisty a sám Walderode byl důstojníkem abwehru a nosil nacistickou uniformu. Co jsou to 3 miliardy korun že??? To Český daňový poplatník zvládne. Vždyť podvod s církevními restitucemi také zvládá platit. Jenže nyní na nás jdou nacističtí pohrobci rodu Lichtensteinů a to už je průšvih obřích rozměrů se značnými politicko - ekonomickými dopady, ale i s dopady do soukromého života značného počtu obyvatel. Mnoho o tom asi nevíte, ale soudy už běží a není žádná jistota jak prodejná Česká justice bude reagovat. Lichtensteinové chtějí zpět své majetky a to bez ohledu na Benešovy dekrety a Postupimskou dohodu, či Pařížskou konferenci.

K lékaři bez papírů?

K lékaři bez papírů?

Stalo se vám někdy, že jste přišli na kontrolu ke svému lékaři a výsledky vašich krevních testů zůstaly doma na stole? Mně ano, a několikrát. Proto moc dobře vím, co v takové situaci následuje. Váš lékař nemůže správně stanovit diagnózu, jelikož nemá kompletní přehled o vašem zdravotním stavu. Co to pro vás znamená? Přijďte druhý den znovu a nezapomeňte - papíry s sebou

Poslední domácí zprávy

Peníze nejsou všechno

Peníze nejsou všechno

Až moc dobře si pamatují mnozí z nás hlášku přisuzovanou Václavu Klausovi „Peníze až v první řadě“. A teď se ukazuje, že peníze...