• Úterý, 18. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Gizela

Z venkova přijde národní obrození, prohlásil Zeman. Pražská kavárna to neunesla
Počet návštěv: 804

Z venkova přijde národní obrození, prohlásil Zeman. Pražská kavárna to neunesla

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Česká hlava státu včera, ve středu 30. ledna, přijala na Pražském hradě starosty a starostky všech obcí, které se v posledních 25 letech staly Vesnicí roku. Miloš Zeman ve svém projevu venkovský styl života a dodal, že se na české vesnici rodí nové národní obrození.

Nejvyšší představitel České republiky si myslí, že právě vesnice a malá města tvoří skutečnou základnu naší společnosti, a proto předpokládá, že by se obyvatelé mohli v budoucnu stěhovat z měst právě na venkov.

Zcela odlišné styly života a dezurbanizace

Prezident nejprve zmínil, že deset let žil na venkově, ale také řadu let v panelovém domě. Proto může tyto dva životní styly, které jsou dle něj odlišné, porovnat.

„Venkov má svoji krásu. Krásu komunity, protože v tom panelovém domě se často neznají ani lidé na patře, natož v celém objektu,“ uvedl.

Zmínil také to, že je toho názoru, že venkov spolu s malými a středními městy přinese nové národní obrození podobně, jako tomu bylo v 19. století. Tehdy totiž byla velká města do značné míry poněmčena. „To znamená život v komunitě a nikoli v izolaci, život bez feťáků, život na bázi rodiny, tj. muže, ženy a dětí,“ vysvětlil, jak by to podle něj mohlo vypadat.

Hovořil také o tom, že v budoucnu nastane chvíle, kdy místo urbanizace přijde dezurbanizace. Lidé tedy začnou opouštět velká města a zamíří spíše do menších a středních sídel. A co je toho důvodem? „Zjistí, že život ve velkých městech je odcizený a že jim nepřináší tu pravou radost,“ myslí si Zeman.

Z úst prezidenta zaznělo také to, že si je vědom, že se na něj za tyto slova „sesype pražská kavárna“. Následně zmínil rozhovor s prezidentem Polska Andrzejem Dudou, který mu měl říci, že ho volili všude kromě hlavního města Varšavy. „A nyní jsme si všimli, že i primátoři visegrádských měst vydali prohlášení, které je v rozporu s vládní politikou všech zemí Visegrádské čtyřky. Přemýšlím bez zaujatosti, proč tomu tak je,“ dodal.

Kritika pražské kavárny

A Zemanova slova o kritice byla vyslyšena. Na jeho včerejší projev okamžitě reagoval šéfredaktor deníku Forum24, Pavel Šafr, ve svém článku. Ten hovoří o tom, že „prezident Miloš Zeman měl ve středu krásný den“ a že „byl ve svém živlu“.

Šafr v textu zmiňuje, co se na včerejší akci odehrávalo a co všechno Zeman řekl. Neodpustil si přitom své poznámky. „Dodejme, že na prezidentovi je dobře vidět, jaké prostředí formovalo jeho osobnost a pohled na svět. Byl to totiž socialistický venkov, tedy venkov zničený a rozvrácený. Když hovoří o lásce k českým vesnicím, tak zamlčuje, co se české vesnici ve vývoji dvacátého století přihodilo,“ uvedl a narážel tím na kolektivizaci a bolševizaci.

Dále se zmínil o tom, že bychom neměli zamlčovat, že české vesnice žijí do značné míry v socialistické minulosti, kdy jim z veškerého bohatství někdejších spolků často zbyly skoro jen ti dobrovolní hasiči. Tím narážel na to, že Zeman v projevu děkoval dobrovolným hasičům, kteří podle něj „často vytvářejí kulturní zázemí menších obcí“, za což nejsou mnohdy doceněni.

„Zeman je mluvčím zbolševizované české vesnice, a nikoli vesnice podnikavé a hrdé, která se nepotřebuje s nenávistí vymezovat vůči městu. Když se ovšem podíváme na současnou českou politiku, tak je zřejmé, že národní obrození ve stylu Miloše Zemana je už dávno v plném proudu,“ uvedl v závěru.

Soutěž Vesnice roku

Soutěž Vesnice roku je pořádána českým ministerstvem pro místní rozvoj. Cílem této iniciativy je povzbudit obyvatele venkova, aby se aktivně účastnili rozvoje své obce, rozvíjeli místní tradice nebo se zapojovali do společenského života.

Výsledky dané soutěže se vyhlašují každý rok, a to ve dvou kolech. Nejprve se hodnotí v krajském kole, kdy krajský vítěz postupuje do celostátního finále. Tam se pak rozhoduje o prvních třech místech. To však není vše – celkový vítěz pak ještě postupuje do evropské soutěže Evropská cena obnovy vesnice. Ta se pořádá jednou za dva roky.

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020013011331993-zvenkova-prijde-narodni-obrozeni-prohlasil-zeman-prazska-kavarna-to-neunesla/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

31.01.2020 19:25

Pan Zeman asi skutečně zdětinštěl.Ať se jede podívat na vesnici dnes.Jen pár starých občanů,kteří na vesnici nic nemají,možná snad obchod,který je předražený.Z mladých tam nikdo nežije,protože tam nemají práci a živit se budou asi pastvou,podle pana prezidenta.Já mohu porovnávat život na vesnici a ve městě,ale pouze z dob sociku.Dnes je mi smutno z toho,jak to na vesnicích vypadá.Domy opravují snad už jen chalupáři a pokud nejsou ve vesnici,tak upadá všechno.Domácí na chalupáře po straně nadávají a ve skutečnosti jsou rádi,že jich tam pár je.Zemědělství se zlikvidovalo na přání EU a pan Zeman to ví velice dobře.Právě v době jeho vlády "vyjednával" Telička podmínky vstupu.Vyjednal ty nejhorší podmínky ze všech přistupujících zemí.Pan prezident by se měl jet na ten venkov podívat,ale ne jenom z jedoucího auta,jak je u papalášů zvykem.Také se podívat,kdo a jak tam žije.Kdy se naposledy na nějaké vesnici objevil?


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy