• Středa, 27. leden 2021
  • Svátek má Rukojmí Ingrid

Kosovo je Srbsko!
Počet návštěv: 1280

Kosovo je Srbsko!

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Spravedlností se často oháníme jen tehdy, pokud se nám to hodí… Příkladem je Kosovo, historická součást Srbska. Kosovo snese srovnání s Mnichovem ze září 1938. Diktát evropských mocností nás také postavil do role odsouzeného. Tři miliony sudetských Němců v září 1938 jásalo, stali se součástí Říše. Statisíce Čechů bylo vyhnáno ze svých domovů, zachránili si jen holý život.

Kosovo je podobným příběhem, jen do role „mnichovanů“ se dostala Česká republika. Před dvanácti lety 17. února 2008 došlo v rozporu s mezinárodním právem k jednostrannému vyhlášení samostatnosti Kosova. Vyhlášení bylo porušením rezoluce č. 1244 Rady bezpečnosti OSN z roku 1999. Nastal exodus  250 000 Srbů a dalších národností, které musely opustit své historické domovy za benevolence a nečinného přihlížení USA a EU.

Tímto krokem došlo k precedentu, dle kterého může kdokoliv provést agresi bez rozhodnutí RB OSN. Tento akt byl pokračováním agrese proti Jugoslávii v březnu 1999 tzv. humanitárním bombardováním státy NATO pod vedením USA. Náletů se zúčastnila vedle USA i Velká Británie, Francie, Nizozemsko, dokonce i Turecko. Na Srbsko dopadlo na 30 000 raket s hlavicemi z ochuzeného uranu.  Evropa tak zažila po desetiletích míru akt bezpráví, umíraly tisíce civilistů, žen i dětí. Nálety trvaly 78 dnů. Škody dosáhly 30mld dolarů. Dnes je snaha na tuto agresi, která překreslila násilně mapu Evropy, zcela zapomenout. Jugoslávie, země jižních Slovanů byla zničena. Rezoluce OSN č. 1244 splněna nebyla!

Postoj české vlády k této agresi byl lokajský! Tehdejší ministr zahraničí ČR  Karel Schwarzenberg prohlásil : „…  jako právník (?) vím, že bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN to není čisté řešení, ale v součinnosti s ostatními státy EU, na samostatnost Kosova kývneme “. Tedy kývneme, protože to od nás očekávají Spojené státy, či bruselská EU. Podřídíme se tak, jako Hácha v březnu 1939.

Bylo to trapné konstatování od představitele suverénního státu, od toho státu, který má své historické zkušenosti s obdobným rozhodnutím v Mnichově 1938. Československo bylo také  obětováno mocenským zájmům Velké Británie, Francie, Německa a Itálie.

Srbsko od České republiky očekává jasný postoj. Jako příklad lze uvést Slovensko, které ani po 12 letech Kosovo neuznalo, nepodlehlo tlaku mocných. Podobně jako Řecko, Španělsko, Rumunsko, Kypr a řada dalších států. Nesouhlas s postojem české vlády vyjádřili v minulosti Václav Klaus  či Miloš Zeman.

Tak jako každý rok i letos se na Václavském náměstí se dnes sejdou občané a vyjádří solidaritu se Srbskem a nesouhlas s postupem tehdejší české vlády. 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

17.02.2020 19:08

Pan Votava se poněkud mýlí.Nedoučený hajný Schwarzenberg měl od českého parlamentu zákázáno uznat Kosovo.Přesto to udělal a český poslušný parlament na rozkaz z Washingtonu to dodatečně schválil.A onen Miloš Zeman byl v té době českým premiérem!Jen málo států ve světě má v politice takové připodělané zrádce,jako jsou tady.A je jedno,zda jsou z Čech,Moravy či Slezska.Zrádci národa jeden vedle druhého!


 
Vojáci maršála Koněva před 76lety osvobodili Auschwitz-Birkenau

Vojáci maršála Koněva před 76lety osvobodili Auschwitz-Birkenau

27. ledna 1945 vojska maršála Ivana Stěpanoviče Koněva osvobodila německý nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau, největší německou továrnu na smrt. Z několika milionů nacistických otroků, zde přežívalo posledních 7650 lidských trosek. Tekly slzy osvoboditelů i těch přeživších... Svět se otřásl nad tou hrůzou. Osvětim, to byla výkladní skříň nacistického „konečného řešení židovské otázky“. Smrt prací, hladem, mučením nebo plynem. Obdobný krutý osud čekal i na národy slovanské. Neodpustitelná vina, kterou ponese v sobě německý národ na věky.

Musím tentokrát EU pochválit

Musím tentokrát EU pochválit

Je tragické žít v realitě, když člověk přináleží k multinacionálnímu politickému uskupení a to ho postupně stále zklamává. Poslední roky dělala EU jednu fatální hloupost za druhou. Šířila nenávist, světové napětí, prosazovala metody diktátu. Pro ty, kteří při vstupu do EU vcelku důvodně viděli i pozitiva to bylo hořké zklamání a pro ty, kteří od počátku byli proti EU vzrostly touhy po vystoupení.

Poslední domácí zprávy

Papaláši a pandemie

Papaláši a pandemie

Papaláši se sešli v hotelu a slavili narozeniny. Celkově mě to nijak nepohoršuje, protože to ukazuje jednu důležitou věc. Papaláši jsou jako...