• Neděle, 05. duben 2020
  • Svátek má Rukojmí Miroslava

Novinář Best zavzpomínal na někdejší Havlův projev v USA. Co všechno prozradil?
Počet návštěv: 699

Novinář Best zavzpomínal na někdejší Havlův projev v USA. Co všechno prozradil?

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Známý český novinář amerického původu Erik Best se na svém účtu na Facebooku vyjádřil k někdejšímu projevu prezidenta Václava Havla v Kongresu, v němž Američany požádal o pomoc SSSR a prohlásil, že když ho v roce 1989 naposledy zatýkali, nevěděl, jestli to je na dva měsíce nebo dva roky. Od projevu uplynulo 30 let. Jak se k němu Best staví?

Havlův projev

Portál Parlamentní listy připomněl, že na začátku roku 1990 promluvil prezident Václav Havel k americkým politikům, a to přímo na půdě Kongresu. Projev prezidenta byl přitom několikrát přerušen potleskem.

Lavička Václava Havla v areálu Jihočeské univerzity

Jeho slova o tom, že chtějí-li Spojené státy pomoci Československu, měly by pomoct především Sovětskému svazu, jehož cesta k demokracii bude složitá, mnohé překvapila.

Na tento projev Václava Havla nejednou zavzpomínal i tlumočník a překladatel Michael Žantovský. Ten totiž tehdy Havlovi tlumočil. Ve skutečnosti měl však po dlouhém letu zalehlé uši, tudíž Havla příliš neslyšel a často mu jen odezíral ze rtů. Pro překladatele to tedy prý vůbec nebylo jednoduché.  

Best o projevu

A jak zavzpomínal na daný projev tehdejšího prezidenta Erik Best? Na svém účtu na Facebooku sdílel nejprve status, v němž hovořil o utajeném rozhovoru a dohodě. „Před 30 lety informoval Havel Bushe v tehdy utajeném rozhovoru v Oválné pracovně, že ČSSR chce stejný druh dohody o zpravodajských službách jako ta se SSSR,“ napsal.

Následně ke statusu připojil i originální text v angličtině, který to má dokazovat.

Následně v další statusu dodal, že tehdejší prezident George Bush, otec dalšího prezidenta George Walkera Bushe, neposlouchal Havlův projev v Kongresu. Připojil také odkaz na pdf dokument, který obsahuje přepis rozhovoru obou prezidentů, v němž Bush Havla informuje o tom, že si pročte shrnutí jeho projevu.
Kritika Besta

Best se v minulosti setkal s kritikou, když se na svém Facebooku vyjádřil k rezignaci (nyní již bývalého) lídra KDU-ČSL Marka Výborného. Novinář o celé věci vtipkoval, podle některých však dost uboze. Důvodem rezignace Výborného se totiž stala složitá rodinná situace, když Výbornému náhle zemřela žena.

„Marek Výborný a jeho nedoprovázené děti. Smutné. Kde je Michaela Šojdrová, když ji potřebujete?“ napsal tehdy novinář amerického původu, kterému prezident Zeman předloni udělil státní vyznamenání Za zásluhy I. stupně.

I když dotyčný narážel na aktivity europoslankyně Michaely Šojdrové ohledně sirotků v Sýrii, která je už třicet let členkou KDU-ČSL a je hlavní expertkou strany v oblasti vědy, vzdělávání a výzkumu, jeho slova se nesetkala s pochopením.

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020022111533324-novinar-best-zavzpominal-na-nekdejsi-havluv-projev-v-usa-co-vsechno-prozradil/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

22.02.2020 18:44

Potřebným se nepomáhá,na nich se nedají nasbírat body.Jenom na migrantech.


 
Kolář, Kolář, Kolář. I to jméno zní blbě a nehodí se ani k použití jako nadávka.

Kolář, Kolář, Kolář. I to jméno zní blbě a nehodí se ani k použití jako nadávka.

Co je to za člověka, ten pan Kolář, když si své ego musí posilovat soubojem s již dávno zemřelým člověkem??? Co je to za primitiva, jenž pro své osobní zviditelnění musí strhávat památníky??? To asi nebude člověk ryzího charakteru-viďte?? Je to ubožák a zbabělec, jenž aby vyhrál, tak vede souboj s mrtvým, neboť živému se bojí postavit z očí do očí. Vyzývám tě tedy Koláři. Pojď. Čekám na tebe. Jsem živý a má sevřená pěst čeká.

Koronavirové poselství starosty Prahy 6

Koronavirové poselství starosty Prahy 6

""Dnešní sejmutí bronzové sochy maršála Koněva z piedestalu na náměstí Interbrigády je pomyslným posledním tónem v etudě, která se v Bubenči rozehrála v roce 1980. Její echo bude nadále rezonovat v muzeu věnovaném dějinám dvacátého století v Československu, a přispěje tak k objektivnímu výkladu naší nedávné historie,” okomentoval odstranění sochy starosta Ondřej Kolář (TOP 09).

Poslední domácí zprávy

Český Maduro

Český Maduro

Hlavní proud české žurnalistiky oklestil naše právo na svobodný přístup k informacím téměř monotematickým zúžením pozornosti na...