• Neděle, 05. duben 2020
  • Svátek má Rukojmí Miroslava

Hrozí nám válka? Hamáček si stojí za svým: Dvě procenta na obranu nedáme
Počet návštěv: 295

Hrozí nám válka? Hamáček si stojí za svým: Dvě procenta na obranu nedáme

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Místopředseda vlády a šéf ČSSD Jan Hamáček nadále vzdoruje svým kritikům a nehodlá zvyšovat obranné výdaje na 2 % HDP. Pro MF DNES uvedl, že tyto výdaje postrádají smysl.

Jan Hamáček si stojí za svým a odmítá zvyšování obranných výdajů. Tím Česko poruší svůj závazek z roku 2014, kdy se na summitu ve Walesu členské země NATO domluvily na postupném zvýšení obranných výdajů na 2 % HDP k roku 2024. Šéf sociálních demokratů kvůli tomu musel čelit ostré kritice ze strany opozice a zejména ODS, podle které se tím Česko stane nespolehlivým partnerem.

„Popsal jsem jen nahlas realitu. Výdaje na obranu musí být smysluplné,“ brání se kritice Hamáček.

Máme respekt

Jan Hamáček a Andrej Babiš

Podle něj vláda bere obranu země vážně a nešetří na ní. Připomíná, že letos budou výdaje na obranu nejvyšší v novodobých dějinách a dosáhnou 75,5 miliardy korun. „Obraně se, na rozdíl od některých dalších resortů, zvýšil rozpočet skoro o devět miliard,“ říká Hamáček, který si již dříve stěžoval, že jeho resortu chybí peníze na posílení policejních stavů a zvýšení platů policistům.

„Naši vojáci a naše republika se těší velkému respektu a důvěře našich spojenců. Máme větší respekt, než by si země naší velikosti zasloužila. Své mezinárodní závazky plníme,“ podotýká místopředseda vlády.

Nicméně, podle jeho slov, mají být výdaje smysluplné a mají být v rovnováze mezi potřebou a finančními schopnostmi státu. Samotný podíl 2 % HDP podle něj nemá vypovídací hodnotu o potřebách a schopnostech dané země.

„Asi nikomu nepřijde zvláštní, že Izrael vynakládá na obranu více než sedm procent HDP, ale Nový Zéland jen 1,1 procenta,“ míní.

Má to smysl?

Aby se do čtyř let splnil cíl 2 % HDP, bude nutné na obranu vynaložit dalších 60 až 70 miliard korun. Přitom poukázal na nedávnou debatu ve Sněmovně, kde se ukázalo, že prosazení zvýšení rodičovského příspěvku o jednu miliardu se ukázalo jako velký problém.„Hrozí nám ale válka? Má to smysl?“ klade si proto otázku na zvyšování obranných výdajů.

„Nebylo by opravdu rozumnější zainvestovat do školství a nastartovat penzijní reformu? Ostatně, Evropě se podobný přístup osvědčuje už sedmdesát let od poslední války,“ konstatuje.

Již dříve Hamáček naznačil, že americký prezident Donald Trump chce, aby ostatní členské země NATO zvyšovaly své obranné výdaje proto, aby nakoupily více amerických zbraní. Loni v prosinci český ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) spolu se svým americkým protějškem Markem Esperem podepsal ve Washingtonu dohodu na nákup 12 amerických vrtulníků společnosti Bell za 14,6 miliardy korun.

Navýšení výdajů je nutností, zní z ODS

Místopředseda ODS Alexandr Vondra

Podle občanských demokratů jsou ale výroky Jana Hamáčka nepřijatelné. Předsedkyně výboru pro obranu a první místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová uvedla, že navýšení obranných výdajů na 2 % HDP je potřebné a občanští demokraté podle ní odmítají připustit, aby obrana doplatila na nezodpovědné hospodaření.

„Je nejvyšší čas pro schválení našeho návrhu na zákonné zakotvení výdajů na obranu ve výši 2 % HDP. Je to nejsnazší a nejrychlejší cesta k tomu, abychom dosáhli toho, co jsme slíbili,“ uvedla Černochová.

S tím, že Česká republika nejspíše nesplní svůj alianční závazek, nejprve souhlasil i premiér Andrej Babiš (ANO). Později ale prohlásil, že při stabilním ekonomickém vývoji by Česká republika měla být schopna 2 % HDP na obranu dosáhnout. V rozhovoru pro Právu Babiš uvedl, že jej překvapuje, že pan Hamáček jako bývalý stínový ministr obrany soc. dem. nechce plnit závazky, které máme v NATO.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

24.02.2020 19:04

Babiš se přesně projevuje jako prodejná kurva,kterou ostatně je.Za velkou louží zadupou a Babiš už stojí v pozoru.My nemáme armádu,ale spolek válkychtivých občánků,kteří jezdí okupovat jiné státy.A na to nepotřebujeme dávat 2% HDP.Nemusíme kupovat zbraně od USA,ale od evropských výrobců,které jsou lacinější než americké a mnohdy ještě vyšší kvality.ODS vždy prosazovala zájmy cizích mocností proti českým.Od nich to není nic nového.


 
Kolář, Kolář, Kolář. I to jméno zní blbě a nehodí se ani k použití jako nadávka.

Kolář, Kolář, Kolář. I to jméno zní blbě a nehodí se ani k použití jako nadávka.

Co je to za člověka, ten pan Kolář, když si své ego musí posilovat soubojem s již dávno zemřelým člověkem??? Co je to za primitiva, jenž pro své osobní zviditelnění musí strhávat památníky??? To asi nebude člověk ryzího charakteru-viďte?? Je to ubožák a zbabělec, jenž aby vyhrál, tak vede souboj s mrtvým, neboť živému se bojí postavit z očí do očí. Vyzývám tě tedy Koláři. Pojď. Čekám na tebe. Jsem živý a má sevřená pěst čeká.

Koronavirové poselství starosty Prahy 6

Koronavirové poselství starosty Prahy 6

""Dnešní sejmutí bronzové sochy maršála Koněva z piedestalu na náměstí Interbrigády je pomyslným posledním tónem v etudě, která se v Bubenči rozehrála v roce 1980. Její echo bude nadále rezonovat v muzeu věnovaném dějinám dvacátého století v Československu, a přispěje tak k objektivnímu výkladu naší nedávné historie,” okomentoval odstranění sochy starosta Ondřej Kolář (TOP 09).

Poslední domácí zprávy

Český Maduro

Český Maduro

Hlavní proud české žurnalistiky oklestil naše právo na svobodný přístup k informacím téměř monotematickým zúžením pozornosti na...