• Čtvrtek, 13. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Alena

Pán Bůh s námi! Praha jaderným cílem 61x
Počet návštěv: 1275

Pán Bůh s námi! Praha jaderným cílem 61x

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

V únoru jsme si připomenuli americký nálet na Prahu. Prý to byl omyl, bomby místo Prahy byly určeny na Drážďany… Po tomto omylu zůstalo přes 700 mrtvých a přes 1000 zraněných. Tento nálet byl jen drobným „bebíčkem“ pro Prahu. To horší mělo přijít…

Na Vánoce 2015 americký „Národní bezpečnostní archiv“ odtajnil přesný seznam míst, která se měla stát terčem nukleárního útoku. Ta zpráva byla precizní, 800stran.   Pán Bůh s námi!  Na seznamu je celá řada českých měst, vedle Prahy a okolí s 69 cíli  to byly cíle jako Beroun,  Kralupy, Králův Dvůr, Kladno, Štěchovice, ale i Čáslav, Pardubice, České Budějovice, Žatec.  Moskva měla 179 cílů jaderného útoku, další cíle měla i Varšava, Berlín, Peking… Praha měla těchto cílů „jen“ 69. Asi proto, aby nás to tolik nebolelo. I ty bomby byly prý slabší než ty na Moskvu, přesto byly silnější než ta na Hirošimu. Hned jsem se zaradoval z toho, že byly slabší, že nás šetřili….

Byly to zlaté časy, kdy jsme Ameriku obdivovali. Naši předkové ji před staletími budovali. Amerika stála i u našeho zrodu v roce 1918. Také v pozdějších dobách jsme tleskali všemu americkému… Tetelili jsme se blahem za každé mediální pohlazení, či za drobný dárek.

Dnes jsme vystřízlivěli, mnozí budou sice stále mávat, ale pochybnosti i u nich narůstají. Ta zpráva před Vánocemi byla jak rána z čistého nebe. Nastaly rozpaky u vrchnosti, co budeme dělat?   Řešení se nakonec ale našlo : „Budeme dělat, že nic nepřišlo.“

Po rozpuštění Varšavské smlouvy měl nastat celosvětový mír.  Sen mnohých generací. Těšili jsme se jak tanky budou roztaveny, rakety i letadla s nukleárními hlavicemi skončí na velkém „šroťáku“. Nukleární zbraně budou demontovány. Ty obrovské nadnárodní zbrojařské firmy místo zbraní začnou vyrábět lokomotivy, traktory, tramvaje, obchodní lodě... Vojáci budou v rozvojových zemích pomáhat v boji s chudobou, nemocemi, hladem i s přírodními živly. Za ty ušetřené stamiliardy vyrostou ve třetím světě nemocnice, školy, byty, univerzity…. Bývalé koloniální mocnosti investují do kolonií to, co si po staletí od nich odvážely. Nebude se již opakovat Vietnam, Laos, Kuba, Granada…

Ten sen se nenaplnil. Místo ratolesti míru Američané zamávali moderním pojetím války v Afghánistánu, Libyi, Iráku, Sýrii, ale dokonce i v Evropě v Jugoslávii. Rakety a bomby padaly sem i tam. Miliony mrtvých, vypálené vesnice, zničená města. Ještě před desetiletími stabilizované země se rozpadly. Kvetoucí země jsou dnes hromadami sutin. Miliony obyvatel uprchlo před nálety, miliony se daly na pochod do Evropy. To prvotní jásání se změnilo v rozpaky a otázku „kam s nimi“.

To polistopadové jásání z nás vyprchalo. Asi jsme byli snílkové, možná naivní prosťáčci. Těšili jsme se na rozzářené výlohy, na exotické destinace u moře. Než jsme se vrátili z té „exotiky“ do reality, už nám po dálnicích supěly směrem na východ americké obrněné kolony, rakety NATO jsou již v Pobaltí, jen kousíček od Petrohradu. Stačí zmáčknout.

„Pán Bůh s námi“.  Přesto věřím, že svět už není takový, jaký by si Amerika přála.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

25.02.2020 18:54

Nálety na Prahu ze strany Američanů byl skutečně omyl.Hořící Drážďany,co byly viditelné na 200km si američtí piloti lehce mohli splést se zatemněnou Prahou.A jenom blb,nebo proamerický vlezprdelník jim to žere.


 
Školní rok za dveřmi

Školní rok za dveřmi

Neučím již pět let, ale pořád mám prázdninovou učitelsko/ředitelskou fobii z 14. srpna. To jsem vždy jako říďa nastupoval „do procesu“.

 Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Je o mě všeobecně známo, že Václava Havla jsem si nikdy neoblíbil. Bude to asi tím, že žiji cca 20 Km od Hrádečku a od Trutnova, kde Havel takzvaně vykuloval a chlastal jako duha. Díky té blízkosti ledacos vím o osobě tohoto neřáda a jsem toho názoru, že měl dostat lopatou přes palici, jen co vylezl z basy. Nicméně vraťme se k filmu o tomto .........!  Celé toto dílko je velice tendenční a populistické ve snaze glorifikovat osobu Václava Havla. Dá se říci, že v tomto směru si nemá co vyčítat s Klementem Gottwaldem. Je to jen snaha o vytvoření kultu osobnosti a o obhajobě protistátní činnosti Havla.

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Mnozí se jistě dohodneme, že barevné revoluce byly často přes čáru. Tou nejméně úspěšnou byl kyjevský euromajdan, do kterého se zapojil snad celý Západ, na čele s Barakem Obamou a Angelou Merkelovou a pochopitelně celou EU. Výsledek je dnes jasný. Na jedné straně je Ukrajina spolehlivě nenávidějící Rusko, což bylo cílem číslo 1 plánu. Ovšem zároveň je to Ukrajina zčásti se územně rozpadnuvší a ekonomicky soutěžící o členství mezi zhroucené státy světa či již tam náležící.

Poslední domácí zprávy