• Neděle, 05. duben 2020
  • Svátek má Rukojmí Miroslava

Jak Petra Kvitová prokázala nedostatečnou politickou uvědomělost
Počet návštěv: 8999

Jak Petra Kvitová prokázala nedostatečnou politickou uvědomělost

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Když ruská tenistka Šarapovová včera oznámila ukončení sportovní kariéry, kromě spousty radostných ohlasů od ryze sportovních fanoušků se překvapivě objevila i hrstka těch, kteří této nesympatické Rusce vyjádřili projev uznání.  

Ještě donedávna patřila Petra Kvitová k těm českým sportovkyním, které v naší zemi patřily mezi nejvíce uznávané. Nejenom kvůli velkému množství úspěchů, kterých během své kariéry dosáhla (vítězství ve Wimbledonu v letech 2011 a 2014, finále Australian Open v loňském roce, bronz na olympijských hrách v Riu v roce 2016...), ale i pro své sympatické a skromné vystupování na kurtu i mimo něj. Ale co naplat, když této nepochybně výborné tenistce chybí dostatečná politická uvědomělost...

Ta se u ní částečně projevila již v roce 2018, kdy se nezdráhala přijmout státní vyznamenání od téměř všemi nenáviděného Miloše Zemana. Sice to prvně vypadalo nadějně, neboť se 28. října 2018 na slavnostní večer do Vladislavského sálu nedostavila se zdůvodněním, že má horečku. Mnozí si byli jisti, že to byl od ní jen zástupný důvod, aby se vyhnula setkání s tím „proruským a pročínským švábem“, a pouze neměla až tak velkou odvahu jako například biatlonistka Gabriela Koukalová, která dopředu veřejně vyhlásila, že pokud by ji někdy Zeman pozval na Hrad, tak by takové pozvání zcela jistě odmítla. Ke zklamání uvědomělé části české sportovní veřejnosti však Kvitová zhruba 14 dní na to státní vyznamenání na Hrad převzít přišla...

Jestliže nad tímto prohřeškem Kvitové se ještě dalo přivřít oko, naprosto neomluvitelné bylo to, čeho se dvojnásobná wimbledonská vítězka dopustila včera. Zatímco převážná většina českých sportovních příznivců nepochybně projevila radost nad tím, že nesympatická ruská dopingová hříšnice Maria Šarapovová oznámila ukončení tenisové kariéry, Petra Kvitová této nesympatické hekající Rusce na Twitteru vzkázala: „Bylo vždy potěšením, být s tebou na kurtu. Byly to mezi námi velké bitvy. Moc tě uznávám za tvou tvrdou práci.“ Pokud nad takovým vyznáním sympatií někdo nevěřícně kroutí hlavou (a zcela oprávněně) a domnívá se, že jde jenom o fake news, šířenou Sputnikem nebo jinými proruskými dezinformačními servery, tak se bohužel mýlí – zmiňuje se o tom například i článek zde na iDNES.

I mně taková politická neuvědomělost, jaké se naše tenistka dopustila, přijde jako do nebe volající. Jak může v souvislosti s ruskou tenistkou někdo mluvit o tvrdé práci, když i každému sportovnímu laikovi je v dnešní době jasné, že všichni ruští sportovci si ke svým úspěchům pomáhají nepovolenými prostředky, nad čímž v zájmu získání pochybné prestiže této jinak zaostalé země dohlíží sám Vladimír Putin? A jak pro někoho může být potěšením hrát na kurtu s tenistkou z nám nepřátelské země? Jaký to kontrast například s hrdinným činem pražského primátora Zdeňka Hřiba, díky jehož iniciativě došlo dnes k přejmenování pražského náměstí Pod Kaštany, nacházející se poblíž ruské ambasády, na náměstí Borise Němcova, čímž jeho hlavnímu nepřítelovi Putinovi i všem zdejším proruským trollům zasadil takřka zdrcující ránu?

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Josef Drobný

Josef Drobný

01.03.2020 12:03

Děkuji oběma pánům za poučení a vysvětlení, hlavně že jste to správně pochopili vy sami a že vám podstata neunikla. Věci a jevy se dají vykládat různě, četl jsem více článků od tohoto autora a nedá se říci, že by všechny byly sarkastické. Vy v tom vidíte sarkasmus, já nikoliv. Netušil jsem že "Rukojmí" je novodobým Dikobrazem. Nicméně platí, že každý se živí, jak umí. Nechám se překvapit s čím nás pan Nožička obohatí příště.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

29.02.2020 20:23

Příspěvky pana Drobného a paní Novákové dokazují,že ne všichni jsou schopni pochopit psaný text.Tak sice pláčí dobře,ale na cizím hrobě!Oběma přispěvovatelům bych poradil(pokud budou chtít),aby dříve začali myslet,než začnou odsuzovat.Takže je otázkou,kdo je vlastně drzý.Zda pan Nožička se svým sarkasmem a ironií,nebo oba přispěvovatelé s negativním hodnocením jeho osoby kvůli nepochopení.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

29.02.2020 11:33

Sarkasmus je těžká literární disciplina. Ne každý sarkasticky vyjádřenému ději rozumí. Reakce pí. Novákové i p. Drobného jsou toho důkazem. Tito čtenáři nemají tušení, že v sarkasmu jde o tzv: obáceně hodnocený děj, v němž s nadsázkou haníme toho, koho naopak chceme svým textem vyvýšit. Inu, ne každý se v tomto druhu humoru vyzná. Osobně mám sarkasmus rád a občas ho použiju. Jsem si ale vědom toho, že velká část čtenářů tento typ humoru nepochopí. Ukázka sarkasmu: Phoebe (nadšeně): "Na mým účtu se objevilo 500. dolarů navíc!" ....Chandler: "Fuj, dneska se dějou hrozný svinstva!". Na pozitivní dění následuje negativní reakce. Pan Nožička si dovolil psát na jasně pozitivní chování Petry Kvitové sarkastickou reakci. To, že de facto vychválil Petru do nebe, pí. Novákové i p. Drobnému zcela uniklo. Chce to víc číst a zabývat se literaturou. Tato disciplina je pouze pro fajnšmekry. ....Mějte se hezky.


 
Kolář, Kolář, Kolář. I to jméno zní blbě a nehodí se ani k použití jako nadávka.

Kolář, Kolář, Kolář. I to jméno zní blbě a nehodí se ani k použití jako nadávka.

Co je to za člověka, ten pan Kolář, když si své ego musí posilovat soubojem s již dávno zemřelým člověkem??? Co je to za primitiva, jenž pro své osobní zviditelnění musí strhávat památníky??? To asi nebude člověk ryzího charakteru-viďte?? Je to ubožák a zbabělec, jenž aby vyhrál, tak vede souboj s mrtvým, neboť živému se bojí postavit z očí do očí. Vyzývám tě tedy Koláři. Pojď. Čekám na tebe. Jsem živý a má sevřená pěst čeká.

Koronavirové poselství starosty Prahy 6

Koronavirové poselství starosty Prahy 6

""Dnešní sejmutí bronzové sochy maršála Koněva z piedestalu na náměstí Interbrigády je pomyslným posledním tónem v etudě, která se v Bubenči rozehrála v roce 1980. Její echo bude nadále rezonovat v muzeu věnovaném dějinám dvacátého století v Československu, a přispěje tak k objektivnímu výkladu naší nedávné historie,” okomentoval odstranění sochy starosta Ondřej Kolář (TOP 09).

Poslední domácí zprávy

Český Maduro

Český Maduro

Hlavní proud české žurnalistiky oklestil naše právo na svobodný přístup k informacím téměř monotematickým zúžením pozornosti na...