• Neděle, 05. duben 2020
  • Svátek má Rukojmí Miroslava

Panika a hlava v písku?
Počet návštěv: 833

Panika a hlava v písku?

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Zachvátil nás koronavirus. Hlasatelky v tmavém a s rouškami na obličeji již měsíce dávají zprávám na důležitosti. Mapa s narůstajícími počty nakažených či zemřelých se stala součástí televizních zpráv. Koronavirus sledujeme jak postup nepřátelské armády na dobytém území.

Dozvídáme se přes média o bloudících lodích s tisícovkami turistů, které nikdo nechce. O izolovaných turistech někde daleko od domova, o tisícovkách zrušených mezistátních letů. Na obrazovkách sledujeme, jak severní Itálie s vypětím sil odolává epidemii. Dovídáme se, že alpské sjezdovky i hotely jsou prázdné, že CK sčítají škody.

Po Číně, Asii, hlásí  své první mrtvé již i Evropa. Naskýtá se tedy otázka, jaké kroky proti epidemii dělá ta jindy všemocná EU? Jak je připraven Brusel a …  Praha?

Čísla nakažených   rostou každým dnem. A s čísly roste strach i panika. Dle posledních zpráv epidemie překročila Alpy a objevila se ve Vídni. A z Vídně je to k nám do Prahy  či Brna jen kousek. K uklidnění situace nepřispěl ani pražský primátor, který místo apelu a rozhodnosti pobíhá zmateně po Praze s nějakou cedulí u ruské ambasády.

Při tomto pohledu nebylo nutno více občanům říkat, první náznaky nákupní paniky byly zde. Nepomohlo ani vyjádření obchodníků, že velkosklady jsou plné zboží, že bude zavezeno, dnes, nebo zítra. Odkud bude přivezeno? Z ohrožené Itálie, z Francie … ? V této souvislosti narůstá otázka kolem zemědělské či potravinářské soběstačnosti.

A tak na obrazovkách schází již jen vojenské uniformy a záběry na chemické jednotky v ulicích měst. Vzpomněl jsem si na pana ředitele z filmu Obecná škola.  Na jeho výzvu, „… děti neolizujte namrzlé školní zábradlí!“  Všichni víme, jak to dopadlo.

Regály ještě včera plné dnes zejí prázdnotou. Kupující berou vše. Prázdné krabice od zboží ucpávají prodejní uličky. Mizí těstoviny, olej, masové konzervy, mouka, rýže, salám, sůl, sýry, mléko, desinfekční prostředky …   prodavačky se hroutí únavou. Vše se kupuje ve velkém, někde i po krabicích. Z nákupních vozíků zboží na parkovišti je zboží překládáno do automobilů. Centrální sklady nestačí obchodní řetězce zavážet.

To vše je jen předehra, hlavní nápor na obchody přijde s prvním pacientem zasaženým koronavirem.  Teprve poté se ukáže, jak jsme byli připraveni. Jakou společnou strategii zvolila ta tolik přemoudřelá  EU? V Bruselu je ale podezřelé ticho...  Mám obavu, že EU strčila hlavu do písku a místo jednotného přístupu ke společnému boji   nás spíše vyzývá k modlitbě: „Pán Bůh s vámi“. 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

28.02.2020 19:05

Většina článků na toto téma je šíření poplašné zprávy,za což by měli nejen dotyční novináři,ale i vedoucí redaktoři a majitelé medií být potrestáni.Co se týká nákupní horečky dementních občanů,není to jenom veliký nákup.Já chodím nakupovat na sobotu a neděli již ve čtvrtek,kdy jsou obchody volné.Tentokrát jsem po normálním začátku zvýšený počet "zákazníků" v Globusu Zličín viděl.Viděl jsem i prázdné regály bez různého zboží.Jenom jsem neviděl ony prodavače,kterými jsou většinou Ukrajinci,že by nějaké zboží doplňovali.Potkal jsem dva,kteří vyjížděli s prázdným vozíkem ze skladu.To je pak jasné,že v regálech zboží chybí,když se nedoplňuje.A hned je na světě další poplašné zprávy.Můj nákup na sobotu a neděli,včetně masa a paprik a dalších ingrediencí činil 511.-Kč.Pro šest osob.Jsem důchodce a neblbnu.Na tuto kalamitu není slavná EU připravena a bude se řešit až pak,nejlépe až to šílenství skončí!


 
Kolář, Kolář, Kolář. I to jméno zní blbě a nehodí se ani k použití jako nadávka.

Kolář, Kolář, Kolář. I to jméno zní blbě a nehodí se ani k použití jako nadávka.

Co je to za člověka, ten pan Kolář, když si své ego musí posilovat soubojem s již dávno zemřelým člověkem??? Co je to za primitiva, jenž pro své osobní zviditelnění musí strhávat památníky??? To asi nebude člověk ryzího charakteru-viďte?? Je to ubožák a zbabělec, jenž aby vyhrál, tak vede souboj s mrtvým, neboť živému se bojí postavit z očí do očí. Vyzývám tě tedy Koláři. Pojď. Čekám na tebe. Jsem živý a má sevřená pěst čeká.

Koronavirové poselství starosty Prahy 6

Koronavirové poselství starosty Prahy 6

""Dnešní sejmutí bronzové sochy maršála Koněva z piedestalu na náměstí Interbrigády je pomyslným posledním tónem v etudě, která se v Bubenči rozehrála v roce 1980. Její echo bude nadále rezonovat v muzeu věnovaném dějinám dvacátého století v Československu, a přispěje tak k objektivnímu výkladu naší nedávné historie,” okomentoval odstranění sochy starosta Ondřej Kolář (TOP 09).

Poslední domácí zprávy

Český Maduro

Český Maduro

Hlavní proud české žurnalistiky oklestil naše právo na svobodný přístup k informacím téměř monotematickým zúžením pozornosti na...