• Neděle, 13. červen 2021
  • Svátek má Rukojmí Antonín

Panika a hlava v písku?
Počet návštěv: 1592

Panika a hlava v písku?

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Zachvátil nás koronavirus. Hlasatelky v tmavém a s rouškami na obličeji již měsíce dávají zprávám na důležitosti. Mapa s narůstajícími počty nakažených či zemřelých se stala součástí televizních zpráv. Koronavirus sledujeme jak postup nepřátelské armády na dobytém území.

Dozvídáme se přes média o bloudících lodích s tisícovkami turistů, které nikdo nechce. O izolovaných turistech někde daleko od domova, o tisícovkách zrušených mezistátních letů. Na obrazovkách sledujeme, jak severní Itálie s vypětím sil odolává epidemii. Dovídáme se, že alpské sjezdovky i hotely jsou prázdné, že CK sčítají škody.

Po Číně, Asii, hlásí  své první mrtvé již i Evropa. Naskýtá se tedy otázka, jaké kroky proti epidemii dělá ta jindy všemocná EU? Jak je připraven Brusel a …  Praha?

Čísla nakažených   rostou každým dnem. A s čísly roste strach i panika. Dle posledních zpráv epidemie překročila Alpy a objevila se ve Vídni. A z Vídně je to k nám do Prahy  či Brna jen kousek. K uklidnění situace nepřispěl ani pražský primátor, který místo apelu a rozhodnosti pobíhá zmateně po Praze s nějakou cedulí u ruské ambasády.

Při tomto pohledu nebylo nutno více občanům říkat, první náznaky nákupní paniky byly zde. Nepomohlo ani vyjádření obchodníků, že velkosklady jsou plné zboží, že bude zavezeno, dnes, nebo zítra. Odkud bude přivezeno? Z ohrožené Itálie, z Francie … ? V této souvislosti narůstá otázka kolem zemědělské či potravinářské soběstačnosti.

A tak na obrazovkách schází již jen vojenské uniformy a záběry na chemické jednotky v ulicích měst. Vzpomněl jsem si na pana ředitele z filmu Obecná škola.  Na jeho výzvu, „… děti neolizujte namrzlé školní zábradlí!“  Všichni víme, jak to dopadlo.

Regály ještě včera plné dnes zejí prázdnotou. Kupující berou vše. Prázdné krabice od zboží ucpávají prodejní uličky. Mizí těstoviny, olej, masové konzervy, mouka, rýže, salám, sůl, sýry, mléko, desinfekční prostředky …   prodavačky se hroutí únavou. Vše se kupuje ve velkém, někde i po krabicích. Z nákupních vozíků zboží na parkovišti je zboží překládáno do automobilů. Centrální sklady nestačí obchodní řetězce zavážet.

To vše je jen předehra, hlavní nápor na obchody přijde s prvním pacientem zasaženým koronavirem.  Teprve poté se ukáže, jak jsme byli připraveni. Jakou společnou strategii zvolila ta tolik přemoudřelá  EU? V Bruselu je ale podezřelé ticho...  Mám obavu, že EU strčila hlavu do písku a místo jednotného přístupu ke společnému boji   nás spíše vyzývá k modlitbě: „Pán Bůh s vámi“. 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

28.02.2020 19:05

Většina článků na toto téma je šíření poplašné zprávy,za což by měli nejen dotyční novináři,ale i vedoucí redaktoři a majitelé medií být potrestáni.Co se týká nákupní horečky dementních občanů,není to jenom veliký nákup.Já chodím nakupovat na sobotu a neděli již ve čtvrtek,kdy jsou obchody volné.Tentokrát jsem po normálním začátku zvýšený počet "zákazníků" v Globusu Zličín viděl.Viděl jsem i prázdné regály bez různého zboží.Jenom jsem neviděl ony prodavače,kterými jsou většinou Ukrajinci,že by nějaké zboží doplňovali.Potkal jsem dva,kteří vyjížděli s prázdným vozíkem ze skladu.To je pak jasné,že v regálech zboží chybí,když se nedoplňuje.A hned je na světě další poplašné zprávy.Můj nákup na sobotu a neděli,včetně masa a paprik a dalších ingrediencí činil 511.-Kč.Pro šest osob.Jsem důchodce a neblbnu.Na tuto kalamitu není slavná EU připravena a bude se řešit až pak,nejlépe až to šílenství skončí!


 
 Policie jako hybatel v politice

Policie jako hybatel v politice

Politikům a novinářům dělá hodně starostí nezávislost policie a státního zastupitelství na politických vlivech. Některým to ale vydrží jen tak dlouho, než policie sáhne na jejich lidi, neboť považují za nepatřičné, aby je vůbec obtěžovala prověřováním podezření, že se dopustili nezákonného jednání. Takže když se dostal do potíží místopředseda vlády Jiří Čunek, KDU-ČSL hrozila opuštěním vlády, pokud se její představitel dostane před soud. Vynucená opatření připravila Jiřího Čunka o možnost odnést si z veřejného soudního řízení zprošťující rozsudek. Jeho trestní stíhání bylo zastaveno. Ale vypukla „válka žalobců“, kterou uhasila až ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová zbytečnou, leč úspěšnou stížností pro porušení zákona, na jejímž základě Nejvyšší soud ČR rozhodl, že trestní stíhání Jiřího Čunka bylo od počátku nezákonné. Trestní stíhání bylo tehdy již dávno  nevratně zastaveno. 

Putin dává Bidenovi a Západu lekci za lekcí, ale to světu prospívá

Putin dává Bidenovi a Západu lekci za lekcí, ale to světu prospívá

Ještě nikdy v minulosti se nekonalo setkání představitelů Ruska a USA v tak schizofreničtější situaci než dnes. Zatímco Trump doslova toužil po setkání s Putinem, Joe Biden měl vždy k němu negativní vztah. Kdysi v pozici viceprezidenta Putinovi vyčetl, že nemá duši, jako prezident postoupil o level výš a označil jej za zabijáka. Putin byl v reakcích usměvavý a popřál mu mnoho zdraví a ironicky řekl, že to myslí vážně, když krátce předtím měl Biden výpadky paměti a pády na schůdkách svého letadla.

Odmítala jsem odebírat licence fotovoltaickým elektrárnám „na objednávku“

Odmítala jsem odebírat licence fotovoltaickým elektrárnám „na objednávku“

Institut Aleny Vitáskové z.s. (IAV) ochrana lidských práv a svobod se mimo
jiné zabývá vymahatelnosti práva a spravedlnosti. Ve dnech nedávno
minulých oznámil rezignaci NSZ Pavel Zeman, hlava všech soudních
procesů. Zní to nadneseně, ale skutečným pánem procesu je státní
zástupce. Je to on, kdo bez odpovědnosti obžaluje, nebo neobžaluje. Je
to on, státní zástupce, kdo může občany zastrašovat až psychicky vydírat,
aniž by se mu cokoliv stalo. 

Poslední domácí zprávy

Lidice

Lidice

Je to 79let od lidické tragédie. České Lidice, hornická vesnice nedaleko Kladna, se stala 10. června 1942 výkladní skříní německého...

A znovu do Protektorátu?

A znovu do Protektorátu?

Toto pondělí se německý ministr zahraničí Heiko Maas opravdu odvázal. Sundal si pomyslné rukavičky a otevřeně vyzval Evropskou unii ke zrušení...