• Čtvrtek, 13. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Alena

Panika a hlava v písku?
Počet návštěv: 1265

Panika a hlava v písku?

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Zachvátil nás koronavirus. Hlasatelky v tmavém a s rouškami na obličeji již měsíce dávají zprávám na důležitosti. Mapa s narůstajícími počty nakažených či zemřelých se stala součástí televizních zpráv. Koronavirus sledujeme jak postup nepřátelské armády na dobytém území.

Dozvídáme se přes média o bloudících lodích s tisícovkami turistů, které nikdo nechce. O izolovaných turistech někde daleko od domova, o tisícovkách zrušených mezistátních letů. Na obrazovkách sledujeme, jak severní Itálie s vypětím sil odolává epidemii. Dovídáme se, že alpské sjezdovky i hotely jsou prázdné, že CK sčítají škody.

Po Číně, Asii, hlásí  své první mrtvé již i Evropa. Naskýtá se tedy otázka, jaké kroky proti epidemii dělá ta jindy všemocná EU? Jak je připraven Brusel a …  Praha?

Čísla nakažených   rostou každým dnem. A s čísly roste strach i panika. Dle posledních zpráv epidemie překročila Alpy a objevila se ve Vídni. A z Vídně je to k nám do Prahy  či Brna jen kousek. K uklidnění situace nepřispěl ani pražský primátor, který místo apelu a rozhodnosti pobíhá zmateně po Praze s nějakou cedulí u ruské ambasády.

Při tomto pohledu nebylo nutno více občanům říkat, první náznaky nákupní paniky byly zde. Nepomohlo ani vyjádření obchodníků, že velkosklady jsou plné zboží, že bude zavezeno, dnes, nebo zítra. Odkud bude přivezeno? Z ohrožené Itálie, z Francie … ? V této souvislosti narůstá otázka kolem zemědělské či potravinářské soběstačnosti.

A tak na obrazovkách schází již jen vojenské uniformy a záběry na chemické jednotky v ulicích měst. Vzpomněl jsem si na pana ředitele z filmu Obecná škola.  Na jeho výzvu, „… děti neolizujte namrzlé školní zábradlí!“  Všichni víme, jak to dopadlo.

Regály ještě včera plné dnes zejí prázdnotou. Kupující berou vše. Prázdné krabice od zboží ucpávají prodejní uličky. Mizí těstoviny, olej, masové konzervy, mouka, rýže, salám, sůl, sýry, mléko, desinfekční prostředky …   prodavačky se hroutí únavou. Vše se kupuje ve velkém, někde i po krabicích. Z nákupních vozíků zboží na parkovišti je zboží překládáno do automobilů. Centrální sklady nestačí obchodní řetězce zavážet.

To vše je jen předehra, hlavní nápor na obchody přijde s prvním pacientem zasaženým koronavirem.  Teprve poté se ukáže, jak jsme byli připraveni. Jakou společnou strategii zvolila ta tolik přemoudřelá  EU? V Bruselu je ale podezřelé ticho...  Mám obavu, že EU strčila hlavu do písku a místo jednotného přístupu ke společnému boji   nás spíše vyzývá k modlitbě: „Pán Bůh s vámi“. 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

28.02.2020 19:05

Většina článků na toto téma je šíření poplašné zprávy,za což by měli nejen dotyční novináři,ale i vedoucí redaktoři a majitelé medií být potrestáni.Co se týká nákupní horečky dementních občanů,není to jenom veliký nákup.Já chodím nakupovat na sobotu a neděli již ve čtvrtek,kdy jsou obchody volné.Tentokrát jsem po normálním začátku zvýšený počet "zákazníků" v Globusu Zličín viděl.Viděl jsem i prázdné regály bez různého zboží.Jenom jsem neviděl ony prodavače,kterými jsou většinou Ukrajinci,že by nějaké zboží doplňovali.Potkal jsem dva,kteří vyjížděli s prázdným vozíkem ze skladu.To je pak jasné,že v regálech zboží chybí,když se nedoplňuje.A hned je na světě další poplašné zprávy.Můj nákup na sobotu a neděli,včetně masa a paprik a dalších ingrediencí činil 511.-Kč.Pro šest osob.Jsem důchodce a neblbnu.Na tuto kalamitu není slavná EU připravena a bude se řešit až pak,nejlépe až to šílenství skončí!


 
Školní rok za dveřmi

Školní rok za dveřmi

Neučím již pět let, ale pořád mám prázdninovou učitelsko/ředitelskou fobii z 14. srpna. To jsem vždy jako říďa nastupoval „do procesu“.

 Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Je o mě všeobecně známo, že Václava Havla jsem si nikdy neoblíbil. Bude to asi tím, že žiji cca 20 Km od Hrádečku a od Trutnova, kde Havel takzvaně vykuloval a chlastal jako duha. Díky té blízkosti ledacos vím o osobě tohoto neřáda a jsem toho názoru, že měl dostat lopatou přes palici, jen co vylezl z basy. Nicméně vraťme se k filmu o tomto .........!  Celé toto dílko je velice tendenční a populistické ve snaze glorifikovat osobu Václava Havla. Dá se říci, že v tomto směru si nemá co vyčítat s Klementem Gottwaldem. Je to jen snaha o vytvoření kultu osobnosti a o obhajobě protistátní činnosti Havla.

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Mnozí se jistě dohodneme, že barevné revoluce byly často přes čáru. Tou nejméně úspěšnou byl kyjevský euromajdan, do kterého se zapojil snad celý Západ, na čele s Barakem Obamou a Angelou Merkelovou a pochopitelně celou EU. Výsledek je dnes jasný. Na jedné straně je Ukrajina spolehlivě nenávidějící Rusko, což bylo cílem číslo 1 plánu. Ovšem zároveň je to Ukrajina zčásti se územně rozpadnuvší a ekonomicky soutěžící o členství mezi zhroucené státy světa či již tam náležící.

Poslední domácí zprávy