• Čtvrtek, 06. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Oldřiška

Konkurs: Hledáme hrdiny do učebnic!
Počet návštěv: 1009

Konkurs: Hledáme hrdiny do učebnic!

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

„Nevíte o někom…?“ Historici pátrají, kádrují, nikoho nenachází. Na rozdíl od všech států světa se nám nedostává hrdinů. Závidíme Francii jejich neporazitelného Napoleona, Rakousku stařičkého mocnáře Františka Josefa I., Německu jejich maršály. Jejich memoárů jsou plné regály, s nimi ale i miliony obětí ….

Jen u nás ty správné hrdiny, ne a ne najít. I ten Žižka ve srovnání s těmi maršály neobstál. Zjistilo se, že v mládí kradl na panském. Také Fučík, proslavený svou „Reportáží“ byl prokádrován, nacisty sice popraven, „ale kdo ví, jak to bylo“ a ještě byl komunistou. Proto se musel pakovat z Národního muzea a místo něj se tam usadil mocnář Franc Josef I.

I proto se traduje, že v Čechách tradičně oslavujeme i kamenujeme. A zapomínáme, že lež nebo historická polopravda se s námi vleče, jak chyba v matematickém příkladu!

A tak po těch historických čistkách se nám nedostává hrdinů. Zbývají jen ty virtuální postavičky, hokejisté, televizní hvězdičky nebo pohádky. Ty skutečné hrdiny nevidíme. Mnozí z nich ještě žijí, povětšinou ale zapomenuti… Ti pokleslí jsou naopak oslavováni...

8. březen 1943, Sokolovo. 8. březen 1944, Osvětim. Kolik hrdinství je skryto v tomto jednom dni. Sokolovo u Charkova, první bojové vystoupení Československého polního praporu. Tisíc mužů a žen zde bránilo po dva dny německému přechodu řeky Mža, bojovali proti desítkám tanků. U Sokolova padlo 86 hrdinů, dalších 114 bylo zraněno. Velitel obrany u Sokolova nadporučík Otakar Jaroš padl v boji, za statečnost obdržel jako první cizí státní příslušník, nejvyšší sovětské vyznamenání Hrdina SSSR. Vysoké sovětské řády obdrželo dalších 87 příslušníků Československého polního praporu.

Německá odplata byla krutá. Desítky zraněných Čechoslováků v charkovské nemocnici bylo Němci povražděno. Ta cesta od Sokolova pokračovala dále přes Kyjev, Bílou Cerekev, Duklu, na Slovensko, Ostravu, až do jarní Prahy. Na té cestě je vítaly miliony. Lidé slzeli, byli vděčni. Místo vděku a úcty se dnes rodí nenávist. Noví vykladači překreslují dějiny II. světové války. 

Místem německého hromadného vraždění je koncentrační tábor Osvětim, tzv. Terezínský rodinný tábor. Od září 1943 zde bylo soustředěno přes 5000 našich židovských spoluobčanů. Po půl roce, 8. března 1944 byla v plynových komorách provedena poprava 3792 našich občanů, mužů, žen i dětí. Největší poprava v československé historii.

Byli stateční i v hodině smrti.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

06.03.2020 19:05

Česká veřejnost hrdiny nepotřebuje.Jim stačí takové pofiderní osobnosti,jako byl např.Havel,ze kterého jeho pohrobci vytvořili kult osobnosti a zcela eliminovali případné dobré věci,které snad měl.Komouši pronásledovali vojáky,kteří bojovali na západě.Dnešní pitomci u moci se stejně projevují k těm,kteří bojovali na východě.Žižka byl dnešními mocipány a hlavně historiky označen za lapku.Prý jeho spanilé jízdy mu složili k získání majetku.Jen nám titíž "historikové" neřeknou,co sem jezdily dělat ty křížové výpravy.Podle historika z MU v Brně Jana Husa vytvořili komunisté.On prý byl dobrý katolík.Takže ho v Kostnici upálili proto,že byl dobrý katolík.Každý režim si vykládá historii pro své potřeby.Ten dnešní se vůbec nestydí překroutit historii.Podle nich se na východě vůbec nebojovalo,to si vymysleli komouši.Vždyť Němce porazila hrdinná USArmy.Tak z toho vyplývá,že tento národ žádné vlastní hrdiny nepotřebuje.Vždyť stačí ti dovážení ze západu.


 
Bojím se dne, kdy se to stane

Bojím se dne, kdy se to stane

Nesmyslný zákrok bílého policisty proti zdrogovanému kriminálníku Floydovi, který po zákroku zemřel, vyvolal až absurdní vlnu protestů a demonstrací. Podle mého uměle řízenou vlnu protestů a demonstrací, které přerostly ve žhářství, rabování, lynčování, a dokonce i vraždění. Celý svět poklekl, jako by ti, kdo poklekli, přiznali svoji vinu, kterou ale nemají. To je další absurdita.

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té době totiž probíhala válka, agrese USA proti Vietnamu (1964 – 1973), válka se statisíci padlých, zavražděných, s miliony vyhnaných z domovů. Tato válka měla přímou souvislost se srpnem 1968. Srpnová okupace tak „přikryla“ agresi USA.

Poslední domácí zprávy

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té...

Srpnová předtucha

Srpnová předtucha

Bez ohledu na rozmary počasí a plíživou pandemii nás naše veřejnoprávní média letos zásobují hlavně novými pohledy na historii.