• Čtvrtek, 06. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Oldřiška

Vlast je třeba bránit
Počet návštěv: 1131

Vlast je třeba bránit

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Obdobně, jako před 81 lety i dnes čelíme agresi. To srovnání se proto přímo nabízí, březen 1939, březen 2020. Jednou slzy, podruhé hrdost.

Již po několik týdnů hltáme rozhlasové a televizní zprávy. Česká republika je tak, jako celá Evropa v ohrožení, zákeřný nepřítel pronikl do Evropy, vybírá si první tisíce obětí.

Česká republika, jako jedna z prvních v Evropě, se postavila proti tomuto nastupujícímu nepříteli. Vláda zasedá každý den. Ráno i o půlnoci. Každý den nás premiér a jeho vláda informují o opatřeních, která jsou nezbytná k porážce agresora.

Jako jedni z prvních v Evropě  jsme zvedli prapor a šli jsme na „barikády“. Nevzdali jsme to. Stali jsme se vzorem pro Evropu. To tolikráte EU přezírané Česko... Obětovali jsme i mnohé osobní svobody. Jsou uzavřené hranice i hostince. Necestujeme po světě, odepřeli jsme si divadla, knihovny i sportovní akce. Vládní opatření respektujeme, vládu podporujeme… Je pro nás ctí, že Česká vláda nemusí před námi občany klopit oči. Nemusí se stydět. EU se po týdnech spánku  začíná probouzet, … Média mezitím hlásí další stovky obětí v Evropě! 

Jakém to srovnání s nešťastným 15. březnem 1939. Připomínáme si, že před 81lety obdobně zákeřný nepřítel vstoupil do našich měst, obcí, domovů. Lidé v ulicích měli zaťaté pěsti a v očích slzy. Vláda kapitulovala. Armáda  se podřídila. Nad Pražským hradem vlál hákový kříž. Smutné fotografie obletěly svět. 15. březen 1939 poznamenal životy i osudy našich předků. Desetitisíce hrdinů skončily na popravištích, v koncentračních táborech, tisíce dalších umíraly na bojištích 2. světové války i v domácím odboji.  

Obětováním Československa (ČSR) v Mnichově mír „nebyl zachráněn“. Po okupaci a rozpadu ČSR byly okupovány další evropské státy. Mnozí politici, jak ti domácí, tak i evropští spoléhají na krátkou historickou paměť našeho národa. Československo si svoji svobodu muselo tvrdě vybojovat. Nebyla nám nikým darovaná. To dnešní srovnání se nabízí.

I dnes čelíme agresi, tedy zákeřné epidemii. Nevzdali jsme to, bojujeme!

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

16.03.2020 19:05

Divný termín čelíme agresi.To,že vláda stále zasedá,je známkou,že neví kudy kam.Je pravda,že reagovala s předstihem,ale ne příliš dobře.Ale to by bylo na delší povídání.Srovnání s 15.březnem 1939 poněkud pokulhává.To právě ty vysokoškolsky vzdělané j-elity zradily národ a národ trapně ohnul záda.Pro svou svobodu toho moc neudělal,když pro werhrmacht vyráběl zbraně a munici.Tak bych byl s tím tvrdě vybojovaným osvobozením poněkud opatrnější.Nemáme se příliš čím chlubit.Už Hitler prohlásil o tomto národu-cituji:nahoře hrbí záda a dole pořád šlapou-konec.To je pověst tohoto národa ve světě!Tak se nikam necpěte!


 
Bojím se dne, kdy se to stane

Bojím se dne, kdy se to stane

Nesmyslný zákrok bílého policisty proti zdrogovanému kriminálníku Floydovi, který po zákroku zemřel, vyvolal až absurdní vlnu protestů a demonstrací. Podle mého uměle řízenou vlnu protestů a demonstrací, které přerostly ve žhářství, rabování, lynčování, a dokonce i vraždění. Celý svět poklekl, jako by ti, kdo poklekli, přiznali svoji vinu, kterou ale nemají. To je další absurdita.

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té době totiž probíhala válka, agrese USA proti Vietnamu (1964 – 1973), válka se statisíci padlých, zavražděných, s miliony vyhnaných z domovů. Tato válka měla přímou souvislost se srpnem 1968. Srpnová okupace tak „přikryla“ agresi USA.

Poslední domácí zprávy

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té...

Srpnová předtucha

Srpnová předtucha

Bez ohledu na rozmary počasí a plíživou pandemii nás naše veřejnoprávní média letos zásobují hlavně novými pohledy na historii.