• Úterý, 07. duben 2020
  • Svátek má Rukojmí Heřman / Hermína

Proč se projev čínského velvyslance v Ruzyni netlumočil?
Počet návštěv: 1069

Proč se projev čínského velvyslance v Ruzyni netlumočil?

- Lubomír Man - Článek od - Lubomír Man -

V nouzi poznáš přítele, říká české přísloví, a tentokrát nám v naší těžké nouzi protikoronavirových roušek, respirátorů, rychlotestů a dalšího protikoronavirového zdravotnického zařízení pomohla Čína. 

Už v noci na středu přivezlo první čínské letadlo do Prahy 150 000 rychlotestů na koronavirus, a dnes, to je v pátek ráno, přistálo v Ruzyni další letadlo společnosti China Eastern s milionem sto tisíc respirátorů (v sobotu se pak v ČR – snad v Pardubicích – čeká další letadlo z Číny, které nám přiveze dalších sto tun zdravotnického materiálu).
Vrátím se ale k pátečnímu příletu čínského letadla na Ruzyň s onim už více než milionem respirátorů na palubě.
Výjimečnost  čínské pomoci a vděčnost za ni vyjádřila vláda vláda správně tím, že se několik jejích představitelů na letiště dostavilo, přítomny byly i kamery České televize, slunce svítilo, nálada byla slavnostní a plna plna příslibů, že z místa, na kterém ministři pár metrů od bílého čínského letounu stojí, a od okamžiku, kdy se tato scéna odehrává, se začíná všechno trudné dění kolem koronaviru v naší zemi obracet k lepšímu. Promluvil v tom duchu místopředseda vlády Hamáček, pár slov přidal i premiér Babiš a k slovu se dostal i čínský velvyslanec v ČR.
Ovšem dost zajímavým způsobem. Totiž tak, že je za ruku přitáhla k mikrofónu menší útlá žena, pravděpodobně jeho tlumočnice.
Čínský velvyslanec hovořil velmi krátce – anglicky – a snad jen minutu či minutu a půl. Nu a protože se v této zemi mluví česky, očekávali jste, že po jeho projevu, přeloží někdo jeho slova do jazyka místních domorodců. Ne třeba všechna, ale uvede z velvyslancova projevu po česku aspoň to nejpodstatnější.
Ale nestalo se, hned po velvyslanci se mikrofonu chopila – tuším – ministryně financí, čínský velvyslanec odstoupil stranou, malá slavnost pomalu končila a její účastníci odcházeli.
Odcházel jsem – od televizoru -  i já, a dobře na duši mi jaksi nebylo. To jsme my, říkal jsem si, když je nám zle, prosíme, hrbit se dokážeme jak nikdo, ale jakmile je už ruka v rukávu, dodávky domluveny a smlouvy na ně sepsány, a větší část pomoci máme dokonce už  i doma, proč bychom nechávali velvyslancův projev překládat? Vždyť by v něm mohlo být i něco,  co naší současné politice nevyhovuje. Takže ať si plká co chce, stejně mu skoro nikdo nerozumí.
A měl jsem v tu chvíli i vidinu. Takovou, že obří pomoc nám ve chvíli nejtěžší přivezla letadla americká. Letiště bylo slavnostně ozdobeno, hrála hudba, proslov amerického velvyslance se  tlumočil do posledního slovíčka a paní Parkanová zpívala Dobrý den, prapore z hvězd a pruhů. Bylo to jedním slovem velké, ale i malé a ubohé, jestli mi dobře rozumite.

Lubomír Man

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

21.03.2020 17:48

Mimochodem, znate tuto tabulku? Zvlaste se podivejte na New Cases a Active Cases ze dne na den.

https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries


 
Josef Andrle

Josef Andrle

21.03.2020 11:19

Dějiny nás poučili, že Amerika,jako taková nikdy nikomu nepomohla,tedy pomohla,většinou od nerostného bohatství, vydrancovat,vyrabovat,nastolit tu jejich "demokracii" a dál už nic od nich jsem nikdy nic nečekal a nečekám.az na některé vymyté české mozky, které vidí v USA snad svůj vzor, ideál? prý nejskvělejší země světa!!jsem už dost starý, tak mohu hodnotit.jednou určitě USA nejsou,a to přátelé,mi tedy určitě ne.


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

20.03.2020 19:47

Pane Mane, domnívám se, že na promptní dodávce rychlotestů z Číny měl největší zásluhu Kalousek. Komunisté v daleké Číně nezapomněli na svého chlapce, kterému onehdy strčili do pracky tibetskou vlajku a Míra s ní poslušně, ožralej jako prase, lítal po Praze. Tibetské hnutí se mu podařilo zdiskreditovat tak, jak ještě nikomu. Tedy žádnej Zeman, nebo Hamáček, ale náš klaun Míra Kalousků má zásluhu. Teď by snad ještě scházelo, aby nějakej pražskej pablb, jako poděkování a výraz vděčnosti, odeslal na Tchaj-wan lavičku božského Venci.


 
        Do jisté doby jsem si Vás vážil pane Prymulo. Dnes bych Vás však nejraději přetáhl holí po zádech.

Do jisté doby jsem si Vás vážil pane Prymulo. Dnes bych Vás však nejraději přetáhl holí po zádech.

Proč tak ostře, ptáte se. Inu to je tak. Přijde mi poněkud hloupé a ubohé, když už člověk neví kudy kam, tak okolo sebe začne kopat a vymýšlet ničím nepodložené návody pro ostatní. Samozřejmě tím myslím záměrné a podotýkám v úvozovkách řízené promořování společnosti!!! Tato bohulibá formulka se velmi lehce může stát smrtící zbraní proti bezbranným lidem v rukách mocipánů. Proto se ptám pane Prymulo-co žerete, že jste tak blbej??? Kdo Vás platí za to, že by se skrze takzvané promořování dalo zbavovat starých a nemocných lidí?? To je Goebbelsovská propaganda a jistě by se to moc líbilo Himmlerovi.

Kdy napsal Martin  Shabu  pravdu ?

Kdy napsal Martin Shabu pravdu ?

V článku z 16. února 2020 „Justiční fakenews z Lidovek“ jsem znectil novináře Martina Shabu za způsob, jakým ve třech článcích z 10.,12. a 14.února 2020 referoval o zahájení trestního řízení proti podezřelým, kteří se pokoušeli z chráněnců spolku  Chamurappi vylákat 20 milionů Kč pod záminkou, že jim zařídí zprošťující rozsudek.

Tak to bychom měli!

Tak to bychom měli!

To si asi řekli na radnici městské části Prahy 6 v čele s panem starostou Ondřejem Kolářem. Odstranění sochy maršála Koněva byl pro ně nepochybně nepopsatelný zážitek, životní počin, kterým se jim zřejmě vryje hluboko do paměti. Ovšem v jejich nadšení jim může být velkým problémem fakt, že jejich čin nebyl přijat všemi občany se stejným nadšením a uspokojením.

Poslední domácí zprávy

Tak to bychom měli!

Tak to bychom měli!

To si asi řekli na radnici městské části Prahy 6 v čele s panem starostou Ondřejem Kolářem. Odstranění sochy maršála Koněva byl pro ně...

Předposlední zvonění

Předposlední zvonění

Pod rouškou noci, skoro ještě nezačalo svítat, přikázal jistý starosta jeřábníkům strhnout sochu maršála Koněva. Svině v prasečinci nemají...

Co se nezmění?

Co se nezmění?


Pár lidí možná bude víc naštvaných na EU, ale ta si pojede své bomby dál. Rozpočty jsou naplňovány, poslanci vypláceni, procedury...