• Středa, 12. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Klára

O falešných neznámých v pandemické rovnici
Počet návštěv: 1150

O falešných neznámých v pandemické rovnici

Eva Hrindová Článek od Eva Hrindová

Když chcete analyticky přesně vyřešit rovnici s několika neznámými, musíte si je správně definovat. V naši situaci řešíme šíření nemoci, stav zdravotnické péče a vybavení nemocnic. To jsou faktory měřitelné, spočitatelné. Ale jak jsme si definovali samotnou nemoc? Známe ji dostatečně? Nezkresluje nám její neznalost výpočet celé rovnice?

Někdo v minulých dnech obvinil některé zlehčovatele situace okolo virové nákazy z neznalosti matematiky. Jenže to je špatná úvaha. Většina těch, kteří varují před drakonickými opatřeními, jen prostě mají lépe zmapovanou neznámou okolo nemoci samotné. Ostatně o ní se jen málo mluví – většina občanů včetně médií a politiků se chovají jako kdyby vzduchem létal smrtící vir, který kosí nakažené rychleji, než smrtka sekne kosou. Ale je to tak?

V tomto ohledu je stále ve veřejném prostoru málo informací a když se tam nějaké věcné popisy mechanismu nemoci objeví, jsou bagatelizovány a jejich nositelé dehonestováni. Nepřipomíná vám to něco? Úplně stejným mechanismem jsou umlčováni vědci, kteří zpochybňují genderismus v jeho nejzvrácenější podobě. Úplně stejným způsobem jsou umlčování kritici islámu a kritici masivní a neřízené migrace.

Veřejnost zfanatizovala stejná média, která jedou na vlně gender a klimašílenství, na to nezapomínejte. Ve vědeckých oborech, které se týkají zdraví, funguje stejný systém jako v dalších oborech. Granty a korporátní zájmy si dovedou pěkně udělat klid v kurníku. Kdo svobodně uvažuje, má to spočítané. Proč by to mělo v tomto oboru fungovat jinak? Co nezvládne hrozba zastavení kariérního postupu, zvládne tlak veřejnosti. Ta je zase zpracovaná médii, jejichž inzerenti se ponejvíce rekrutují odkud…? Stačí se podívat na televizní a tiskové reklamy – kterých je tam nejvíce?

Existují ale odpovědní vědci, kteří se nenechají zfanatizovanou veřejností umlčet. Zachovali si jistou nezávislost a je jich dost i u nás. Jak smutné je ale pozorovat profesora Jiřího Beneše, jehož odborné znalosti jsou smeteny ze stolu klakou zfanatizovaných laiků…

Co tedy o nemoci víme? Víme, že je to běžná virová infekce, která se projevuje jako chřipka. Celkový počet nemocných na celém světě – a to i dohromady s nemocnými chřipkou – nijak nepřevyšuje počty, které jsou v období chřipky běžné. Nemoc má některá specifika, která se už ale začínají zpřesňovat. Nejzajímavější objev se týká asi toho, že některé léky zhoršují průběh infekce. Nějakým způsobem zmnožují receptory, které pomáhají dostat virus do buňky. Jsou to některé léky na tlak, cukrovku a srdeční činnost. To částečně vysvětluje situaci v Itálii a horší průběh u chronicky nemocných. Informace o tomto objevu vyšla v seriózním vědeckém časopise a je známá delší dobu.

Je až komické sledovat novináře, kteří dělají živé vstupy od vrat nemocnic, kde leží cca stovka nakažených. Ostatní jsou v domácí péči. Celá republika monitoruje stav asi dvacítky nakažených, kteří leží na odděleních intenzivní péče. A všichni společně čekají – a skoro přivolávají – ty tisíce mrtvých, kteří konečně ospravedlní brutální opatření a předběžnou hysterii.

Přitom existují oprávněné názory, že nakažených je mnohem více a viróza se vesele šíří už od konce loňského roku mezi populací. Odpovědní vědci kroutí hlavou a připomínají, že kdyby se virus nezačal hledat a testovat, nikdo by nic mimořádného nezaznamenal. Tvrdá čísla, která v počtu VŠECH respiračních onemocnění (tedy i těch způsobených koronouvirusem) nijak nevylétla celosvětově nahoru, tomu dávají zapravdu.

Pokud bychom chtěli neznámou okolo nemoci vyjasnit, plošně bychom otestovali vzorek populace v počtu 1 – 3 tisíce lidí. Zjistili bychom, kolik lidí doopravdy nemoc prodělalo a mohli bychom nastavit karanténní opatření přesněji. Nebylo by nutné tolik lidí uvrhnout do existenciálních potíží a mohli bychom se chovat efektivněji. Momentálně používáme velké a drahé kanóny, aniž bychom věděli, na koho vlastně střílíme. Definovat cíl mírou hysterie laiků, není zrovna odpovědné.

Nakonec si neodpustím jedno malé povzdechnutí. Strach lidí chápu. Proti tlaku veřejného mínění se těžko bojuje. Většina ale tu hysterii živí bez znalosti věci. Dokonce jakékoliv racionální argumenty odmítají. Mávají okolo sebe fotografiemi z Itálie a subjektivními svědectvími jednotlivých lékařů. Takové zprávy jsou především emotivní a zakrývají kontext. Ten bychom neměli nikdy ztrácet ze zřetele! Nemůžete neznámou v rovnici, jejíž výsledek ovlivní životy lidí, zaplnit fantasmagoriemi, hoaxy a neověřenými informacemi.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

26.03.2020 18:55

Veřejnost je zfanatizována a to je důsledek liberální výchovy.Mohu všechno a nemusím nic.Na tomto základě je postavena i politika a nenormální šílenství,většinou pocházející z USA.Nemoci se lidé bojí a na to stačí jí dát neznámé jméno a panika je zajištěna.Zprávy o počtu nakažených se objevují denně a o zemřelých také.Jelikož tito zemřelí měli i jiné nemoci,dá se říct,že zemřeli na ně.Jenže presstituti to vydávají za následek této nemoci.I když ne zcela otevřeně.Strach lidí nechápu!Lidé se totiž bojí dnes všeho,nebo je jejich odpor vydáván za strach.Tlak veřejnosti ve skutečnosti žádný není,jenom opozice stále hledá vši na vládě.Ale sama řešení žádná nenabízí.A na tento stav žádná rovnice neplatí!


 
Stephen Lendman: Masové rabování v Chicagu. Mé město v obležení

Stephen Lendman: Masové rabování v Chicagu. Mé město v obležení

Včera, to je v pondělí ráno, jsem se probudil do hrozivé skutečnosti. Mail, zaslaný všem obyvatelům zdejšího obvodu mi sděloval, že během předcházející noci z neděle na pondělí, došlo na nejvýznamnější chicagské třídě, nazvané Velkolepá míle (Magnificent Mile), a patřící do našeho obvodu, k masovému rabování maloobchodních prodejen. 

Pompeo, tys nám tady ale chyběl…

Pompeo, tys nám tady ale chyběl…

Přiletět do země jako představitel zatímní supervelmoci, která se hroutí před očima, tři měsíce předtím, kdy jeho nejvyšší šéf prezident USA má nakročeno k odchodu z Bílého domu, je v podstatě komické. A ještě je komičtější, že přijíždí s tím, aby podpořil fanatické protičínské sunity v podobě Vystrčilů, Fischerů apod. svým vystoupením v Čechy hluboce nenáviděným Senátu.

Poslední domácí zprávy