• Středa, 05. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Kristián

Co jsi udělal pro vlast?
Počet návštěv: 990

Co jsi udělal pro vlast?

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Slyšíme to kolem sebe. Mnozí jen naříkají, denně ruce natahují, zatím co ti druzí pro nás občany pracují. Těm druhým děkujeme, potřebujeme je ke svému životu, nenaříkají, nestěžují si, nenatahují ruce. Pracují ve dne i v noci, v neděli i ve svátek. Většinou jsou bezejmenní, nejsou vidět v televizi, nejezdí lyžovat do Alp, nevidíme je u jižního moře, jejich výdělky často stačí jen na ty základní životní potřeby. Na rozdíl od těch pomíjivých hvězdiček, které zítra zmizí z oblohy obrazovek, podií, z médií.

Vlast je dnes v ohrožení, v době ohrožení se rodí kvalita národa. Bylo tomu  již mnohokráte v minulosti. Za několik týdnů si připomeneme 75. výročí konce druhé světové války v Evropě. Tehdy naši dědové, otcové často umírali na prahu svého života. Mnozí nemuseli, mohli se schovat, přikrčit, přesto šli na barikády, bojovali za svou vlast, rodilo se hrdinství, ale i kolaborace. Těch příběhů o statečnosti našich předků je v historii celá řada. I dnešní doba, je naší zkouškou. 

Půjdeme ve stopách statečných předků? Místo vyčkávání, či velkých slov, můžeme vykročit vlasti na pomoc. Každý svým dílem. Každý dle svých možností. Příběhů a vzorů statečnosti je kolem nás mnoho. Lékaři, zdravotní sestry, hasiči, řidiči, policisté, prodavačky, pracovníci komunálních služeb a tisíce dalších -  ti všichni jsou v první bojové linii.  Bojují i za naše zdraví, za naše životy….

Politici stojí před velkou životní zkouškou, my občané, hledáme v nich oporu, naději, respektujeme proto jejich pokyny, nařízení. Odpouštíme jim proto i drobná pochybení. Nedávné vystoupení premiéra nás povzbudilo, dalo nám naději. Dokonce již můžeme srovnávat s Evropou. I přes naše první oběti  vidíme za hranicemi  tisíce obětí v Itálii, Španělsku, stovky obětí v dalších státech EU. Nemocnice kolabují, lékaři i sestry jsou tam na pokraji svých sil… Nedostává se jim zdravotních potřeb. Je nutno připomenout, že Česká republika jako jedna z prvních zemí zajistila potřebnou pomoc dodávkami z Číny, stovky tun dnes přistávají na letištích v České republice. 

V souvislosti s tím je  EU podrobována kritice. Ještě před několika týdny přešlapovala, nebyla připravena na COVID -19. To varování z Číny nebrala vážně, EU musí proto přehodnotit mnohé své postoje, priority. Kdo třeba slyšel, že v Evropské komisi (EK) má své místo i komisařka pro zdraví, jakási paní Stella Kyriakidis? Já o ní neslyšel … Státy si mají podávat ruce v době nebezpečí! Hledat porozumění. Nehledat jen chybičky, okopávat, ale umět i poděkovat, ocenit!

Dnes stojíme před otázkou, co jsi Ty, občane, udělal pro vlast?  Co jsi udělal pro vlast Ty senátore, ty poslanče, ty ministře. Co jste odkrojili vy zástupci lidu pro pomoc potřebným. Každý svým dílem, každý dle svých možností…

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Global finance loan Company

Global finance loan Company

28.03.2020 19:19

Dobrý den, hledáte právního a spolehlivého věřitele? Potřebujete půjčku? Potřebujete naléhavou finanční pomoc? Potřebujete naléhavou půjčku na splacení dluhu nebo potřebujete kapitálovou půjčku pro zlepšení vašeho podnikání? nabízet všechny typy půjček fyzickým a právnickým osobám s úrokovou sazbou 2% za jasných a srozumitelných podmínek. Budeme poskytovat jakoukoli částku kdekoli, pokud máte zájem o půjčku od naší společnosti, kontaktujte nás pro více informací

(e-mailem) globalfinanceloancompany1@gmail.com


 
Jiří Šedivý

Jiří Šedivý

28.03.2020 13:40

Vřele na toto téma shlédnout hru V.K.Klicpery, Každý něco pro vlast. Symptomatickým motivem, jak si to jako malej kluk pamatuji z divadla D34 z padesátých let v režii E.F.Buriana byl zpěvní leitmotiv "Teď se bude žrát a Teď se bude žrát". ke stažení https://uloz.to/file/y5s4UCKHBeR4/kazdy-neco-pro-vlast-mp4


 
Petr Majevský

Petr Majevský

27.03.2020 19:05

Jediná záchrana je likvidace EU!Ta se zcela neosvědčila a politickou unii tak vytvořila pouze na papíře.Žádné politické sjednocení v Evropě nebude.Je třeba rozpustit EU a začít znovu s evropskou spoluprací na bázi dřívějšího EHS,které bylo funkční.A snaha o politickou unii všechno zničila.Nejde o to,že se jedná o německou čtvrtou říši,ale že je kvůli různým zájmům různých států nefunkční!Evropa není americký kontinent.EK zanedbala svoje povinnosti vůči občanům a vystavila je nové morové ráně.Státy se musí starat samy a pomoc hledat,kde se dá.Lidem je zcela jedno,zda jim pomáhá Rusko nebo Čína.USA mají svoje problémy,protože se dostaly na první místo ve světě v počtu postižených coronavirem.


 
Bojím se dne, kdy se to stane

Bojím se dne, kdy se to stane

Nesmyslný zákrok bílého policisty proti zdrogovanému kriminálníku Floydovi, který po zákroku zemřel, vyvolal až absurdní vlnu protestů a demonstrací. Podle mého uměle řízenou vlnu protestů a demonstrací, které přerostly ve žhářství, rabování, lynčování, a dokonce i vraždění. Celý svět poklekl, jako by ti, kdo poklekli, přiznali svoji vinu, kterou ale nemají. To je další absurdita.

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té době totiž probíhala válka, agrese USA proti Vietnamu (1964 – 1973), válka se statisíci padlých, zavražděných, s miliony vyhnaných z domovů. Tato válka měla přímou souvislost se srpnem 1968. Srpnová okupace tak „přikryla“ agresi USA.

Poslední domácí zprávy

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té...

Srpnová předtucha

Srpnová předtucha

Bez ohledu na rozmary počasí a plíživou pandemii nás naše veřejnoprávní média letos zásobují hlavně novými pohledy na historii.