• Úterý, 29. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Michal

Děkuji za fantastickou příležitost zažít upřímnou solidaritu v této zemi
Počet návštěv: 738

Děkuji za fantastickou příležitost zažít upřímnou solidaritu v této zemi

František Matějka Článek od František Matějka

Koronavirus přinesl strach, zmar, nenávist i kýbly žluče. Přinesl ale také očekávání, naději, víru a nové příležitosti. A hlavně přinesl upřímnou a dobrovolnou solidaritu, jaká tu nebyla desítky let. Nevěřil bych, že to zažiju.  

Nemíním přikládat pod kotel k variacím na téma „kde jsou ty roušky“ jen proto, že teď jde v záři reflektorů kopat do jiných. Mediální prostor je zahlcen. A téměř všude je negace. Na pandemii nemohla být a také zjevně nebyla připravena žádná politická reprezentace na světě. Současná vláda mi krajně nevyhovuje, protože je na hony vzdálena heslu „žít a nechat žít“. Pandemii bych ale nepřál žádné vládě bez rozdílu jejího složení. Z pozice státníků by teď měly všechny chyby a přešlapy sloužit jako velká škola a poučení pro budoucnost této země. Kéž bychom tu měli v tomto ohledu méně politiků a více státníků. A kéž by svoji energii dávali směrem dopředu, protože tam bude po krizi potřeba, než na měření si přirození a honění si bodů při každodenní soutěži o nejtvrdší kritiku a následný potlesk svých fanoušků.

Naštěstí zákon o zachování energie funguje skvěle a svět zůstává v rovnováze. Na straně jedné energie negativní je vyvažována energií z pozitivních věcí. A tak zatímco se nahoře před mikrofony a kamerami perou politici s mandátem mezi sebou a střílí po sobě skoro ostrými, tam dole roste, kvete a rodí se něco neskutečného. Miliony lidí táhnou za jeden provaz. Jsou jim ukradené postoje těch nahoře a když vidí, že něco nejde, nebo to nemají, zařídí si to sami.

Vidím kolem sebe něco, o čem jsem si už nemyslel, že mi Život umožní zažít. Solidaritu. Ne tu tak zvanou „povinně sdílenou“, kterou se nám rozhodlo pár panáků vnutit jako řešení jejich od základu chybných předchozích rozhodnutí. Solidaritu přirozenou, u které nikdo nečeká na PR články o tom, jak je dobrý. Solidaritu bez kamer. Solidaritu, od které nikdo neočekává, že mu bude něčím vrácena. Do háje jo, lidé šijí třeba obyčejné roušky. To není hanba nebo projev slabosti. V tom je neuvěřitelná síla. Jiní vaří kávu, čaj nebo jídlo pro členy integrovaného záchranného systému. Na sbírkové účty posílají lidé i společnosti peníze na vybavení. Firmy přicházejí s nápady, inovacemi a změnou výroby. Lidé venku jsou k sobě přívětivější a milejší. Sousedé zjišťují, že ten druhý zase není až takový poděs. Společnost si začíná více vážit učitelů, zdravotníků, policistů, hasičů a vojáků. Krize nám umožnila vidět věci, které jsme před tím neviděli.

S oblibou říkávám, že všechno je, jak má být, jenom třeba někdy v tu chvíli nevíme proč. S velkou mírou pokory a respektu, skoro až s úžasem, kterého si jako pragmatik a realista v životě vědomě příliš nedopřávám, abych nebyl zklamán a mohl řešit věci bez emocí, tentokrát smekám v předklonu. Vážení, tohle je Česká republika. Tady žijí lidé, kteří když jde do tuhého, přežijí lépe než ostatní, a to bez rozdílu toho, kdo je nahoře. Děkuji za příležitost zažít fantastickou solidaritu v této zemi, ať už jejím spouštěčem bylo cokoliv. Až tahle krize skončí, zase se z toho dostaneme. Důkazy mimořádných schopností vidíme už teď všude kolem sebe. Lidé a firmy v České republice dokáží neuvěřitelné věci a to často navzdory těm, kteří jsou zrovna ve vládě.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

30.03.2020 19:24

Solidarita(jak to slovo nenávidím) se projevuje různě.Někdo šije roušky a jiný zase přeje určité skupině lidí smrt.Jeden si ve frontě u kasy zpívá a nerudná potetovaná pokladni z jiné kasy mu vynadá.I taková je solidarita.Má pravdu panPřibyl,že se skutečná solidarita teprve projeví!


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

30.03.2020 08:58

Střídavě oblačno.....Proč i to oblačno? Vzpomeňme si, co naší solidaritě předcházelo. Byly to plné nákupní vozíky v obchodních centrech, kdy se mnozí snažili pobrat tolik zboží, aby na ty později příchozí zbyly prázdné regály. Tak toto chování v žádném případě není solidaritou. Ta vznikla až následně, když jsme zjistili, že nám teče do bot. (Když už jsem si nakoupil, přece neonemocním a budu se chránit). Solidarita je spíše vynucená okolnostmi. Přicházejí klady, o nichž jste se zmínil. Lidé se začínají chránit sami, když zjistí, když s pomocí státu se na ně nedostane. Dnes jsou vidět roušky barevně pasující k oděvu, různá "umělecká" díla, aby i roušky a respirátory byly "sexy". Věřme, že následný, pokoronavirový děj bude ve svém vývoji příznivý. Že fronty lidí bušící na státní kasu se ukázní natolik, že ambiciózní jedinci nepřeválcují ty, kteří přijdou se žádostí o podporu s pokorou. Zde teprve popatříme na naši soudržnost. Zda-li jsme nepodlehli jen iluzi. Osobně se domnívám, že u státní kay nastane taková mela, že to bude na pád vlády. Takže, ještě jsme nepřeskočili. Do té doby nekřičme hop! .....Mějte se hezky.


 
Máme skutečnou demokracii, tj. vládu lidu, nebo profláknutých starostů, doktorů (všeho druhu), inženýrů, bankéřů, ředitelů?

Máme skutečnou demokracii, tj. vládu lidu, nebo profláknutých starostů, doktorů (všeho druhu), inženýrů, bankéřů, ředitelů?

Je pár dnů před volbami do krajských zastupitelstev a Senátu PČR a do našich poštovních schránek, ale i na bilboardech (a jiných veřejných zařízeních, např. zadní sklech autobusů) se nám představují (často šklebí anebo se nám smějí) kandidáti politických stran a hnutí. Člověk se nestačí divit, jak ubohými slogany a hesly jsou jejich podbízející se tváře doprovázeny.

Poslední domácí zprávy

Rozděl a panuj

Rozděl a panuj

Blíží se volby a s tím spojena agresivita některých politických uskupení, která hrají nikoliv o „své“, ale o „naše“ peníze. Jen pro...