• Úterý, 29. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Michal

Náš svět v covidovém světle
Počet návštěv: 1176

Náš svět v covidovém světle

Ladislav  Jakl Článek od Ladislav Jakl

Říká nám covidová epidemie něco nového o našem světě? Je náš moderní svět tak úplně jiný? Nebo je vlastně pořád skoro stejný?  

Kdybych chtěl být škodolibě malicherným, pak řeknu, jak se nyní ukazuje, že pro naše zdraví je nejlepší individuální automobilová přeprava a ne ta masová, jak bezvadné jsou jednorázové plastové nádoby, příbory a obaly a jak hloupé a překonané se nyní ukazují boje proti skvělým, užitečným, efektivním a racionálním vymoženostem naší doby ve jménu zelené extremistické ideologie.

Ale škodolibě malicherným být nechci, takže o tom, jak se nyní ukazuje, že pro lidské zdraví je nejlepší individuální automobilová přeprava a ne hromadná, jak bezvadné jsou jednorázové plastové nádoby, příbory a obaly a jak překonané se nyní ukazují boje proti užitečným, efektivním a racionálním vymoženostem ve jménu zelené extremistické ideologie, psát tedy nebudu.

Tyto vypjaté dny a týdny společně (znovu)objevujeme cosi podstatnějšího: sami sebe. A vztahy mezi sebou navzájem. Advokáti hlásí, že klienti hromadně ruší schůzky ve věcech rozvodů a dalších sporů, protože se lidem najednou ukazuje, jakou hodnotou naše vztahy jsou. Hodnotou, s níž se nehazarduje pro věci nepodstatné.

Covid 19 zabíjí. Ano, to jistě. Ale možná daleko víc zabíjí osamělost, lhostejnost, nedostatek komunikace, uzavřenost do sebe, opuštěnost, odloučení, absence nejen praktické pomoci, ale snad ještě víc prostých společně sdílených lidských a mezilidských emocí. Nikomu dnes není třeba radit, aby povzbudil své přátele a blízké, aby jim dodal naději, aby ukázal, že život běží dál, protože to, o co jsme přišli karanténními restrikcemi, přece není celým naším životem, byť se nám to ještě nedávno ve dnech prožívaných v jednom kole tak zdálo.

Kalendáře se hroutí, plány padají, akce se ruší. Ale prázdno po nich nezůstane, pokud je rychle zaplněno tím, na co jsme až dosud „neměli čas“. Uvědoměním si sebe sama a hlavně kontextu, ve kterém žijeme. Je čas přehodnocování priorit. A na horní příčky se dostávají ty v časech bezstarostnosti opomíjené. Vyjmenoval bych je, ale napsané vypadají příliš pateticky a exaltovaně. Tak si každý dosaďme, co je nám libo, co jsme si každý za sebe připomenuli jako své priority, pro které žijeme.

Ladislav Jakl
Ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause, novinář, rockový muzikant a pivovarnický expert.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

31.03.2020 09:31

Co se nezměnilo, z čeho můžeme vycházet...NATO se chystá na Rusko. Armády se poženou i přes naše území. Myslet tedy v takové situaci na účinnou obranu, uzavření hranic a karanténu před koronavirem je více, než naivní. Naše mezinárodní závazky nás donutí, abychom s bojem s COVID-19 chtě, nechtě skončili. Pokud se nemůžeme zcela odříznout od péče atlantické aliance o naši bezpečnost, je zbytečné plašit naše obyvatelstvo a dušovat se, že uděláme vše pro jeho zdraví. Zkrátka to nejde a nepůjde. Naše závazky nám to znemožní. Pokud nezabráníme přesunu vojsk přes naše území, hrajeme pouhou ohlupovací komedii s konečným výkřikem "Vole padni!" USA chce od nás nekompromisně 2% ze státního rozpočtu na zbrojení. To, že ty peníze budou chybět v našem krizovém rozpočtu, válečníky nezajímá. ...Jsem v důchodovém věku. Nedostatek pohybu vyvolaný vládními opatřeními samozřejmě poškozuje kardiovaskulární systém. Prokrvení se zhoršuje, riziko infarktu vzrůstá. Na nemoci srdce a cév umírá ročně na 50.000 lidí. Úmrtnost je dramaticky vyšší, než ta prokázaná u současné pandemie. Lidé, kteří by měli chodit, zůstávají sedět doma. Ve vysokém věku je to to nejhorší, co můžeme pro své zdraví udělat. O těchto smrtelných onemocněních dnes není zmínka. Lidé, co si nakoupili přemíru potravin, se doma přejídají a tloustnou. Zdravotní následky na sebe nenechají dlouho čekat. Infarkty, mrtvice a cukrovka jdou v patách nucené karanténě. Ta by byla přínosná, kdybychom neměli závazky k alianci NATO a nepovalily se přes nás vojska za účelem zničení největšího slovanského národa. NATO nám nikdy s ničím nepomůže. Naopak! Jsme v epicentru našich odvěkých nepřátel. Vrátili jsme se do doby útlaku a temna. .....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

30.03.2020 18:55

Netuším,co kdo objevuje,ale já sleduji čím dál větší nervozitu.Možná,že dostávají rozum manželé a najednou se rozvádět nechtějí,možná se to týká příbuzných mezi sebou.Ale mezi lidmi začíná převládat nenávist.Stačí se jít zeptat do Litovle a okolí a tamní občané to vysvětlí.Lidé mají k sobě dál už proto,že je jim předhazováno lyžování v nakažené Itálii.Jenže ten virus by se sem dostal stejně.A pravým důvodem nákazy je nekontrolavaný pohyb lidí,aniž by se někdo staral o jejich zdravotní stav.Dnes uzavřené hranice nepomohou.Uzavřeny jsou jen na hraničních přechodech a jinak je hranice volně propustná pro kohokoliv.A tady je pravý důvod rozsáhlé nákazy,čili chřipečky podle vyjádření údajných "celebrit".Když někdo ovládá dobře sport či umění,tak toho to neopravňuje k podobným vyjádřením!


 
Minář nastavil zrcadlo. A pěkně drsné

Minář nastavil zrcadlo. A pěkně drsné

Zcela nesporně byl Mikuláš Minář bezesporu možná největším politickým manipulátorem, které Česko zažilo posledních desetiletích. Připomínal středověkého krysaře s píšťalkou, za kterým se vinou desetitisíce fascinovaných souputníků spojovaných vidinou odstranění prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše z politického života, aby nakonec skončili na rozdíl od tragických výsledků starověké báje pádem na zem, kdy obraz jasného vítězství náhle vymizel. A oni zůstali neschopní a zoufalí zase sami.

Máme skutečnou demokracii, tj. vládu lidu, nebo profláknutých starostů, doktorů (všeho druhu), inženýrů, bankéřů, ředitelů?

Máme skutečnou demokracii, tj. vládu lidu, nebo profláknutých starostů, doktorů (všeho druhu), inženýrů, bankéřů, ředitelů?

Je pár dnů před volbami do krajských zastupitelstev a Senátu PČR a do našich poštovních schránek, ale i na bilboardech (a jiných veřejných zařízeních, např. zadní sklech autobusů) se nám představují (často šklebí anebo se nám smějí) kandidáti politických stran a hnutí. Člověk se nestačí divit, jak ubohými slogany a hesly jsou jejich podbízející se tváře doprovázeny.

Poslední domácí zprávy

Rozděl a panuj

Rozděl a panuj

Blíží se volby a s tím spojena agresivita některých politických uskupení, která hrají nikoliv o „své“, ale o „naše“ peníze. Jen pro...