• Neděle, 31. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Kamila

Mor a války vždy nacházejí lidi nepřipravené
Počet návštěv: 491

Mor a války vždy nacházejí lidi nepřipravené

Petr Hannig Článek od Petr Hannig

Je to tak, ale my jsme připravení být mohli.. Celá dlouhá desetiletí se u nás budovala kdysi nezbytná součást celostátního výcviku obyvatelstva, včetně školního předmětu - civilní obrana – CO.  

Uvědomme si už konečně, že ne všechno, co bylo součástí minulého režimu bylo nutné zavrhnout a zničit. CO, tato nezbytná složka tehdejšího života, byla většinou vedena lidmi, kteří vyžadovali až puntičkářské dodržování obrany proti imaginárnímu nepříteli. Každý občan měl už od útlého věku ochrannou masku, ochranný vak, včetně léků, zásoby jídla pro přežití v krytech (tehdy se chránilo před atomovou válkou) atd. Pro ty, kteří budou tato má slova hodnotit jako výraz staromilce, tak dodávám, takováto opatření byla obdobná i v USA.

Toto nám, k mému překvapení, sdělil Bill Gates v roce 2015, kdy přivezl na pódium velký barel s věcmi civilní obrany ve Spojených státech, kterážto opatření, včetně krytů, zažíval v době svého dětství. Mimochodem na té slavné přednášce varoval lidstvo před celosvětovou pandemií obrovského rozsahu, která bude srovnatelná s nebezpečím atomové války a to s pandemií biologického charakteru, kterou právě prožíváme.

Vyzval, aby si takový nějaký podobný barel, ovšem zaměřený proti aktuálnímu nepříteli, tentokrát ne atomovému, ale biologickému, opatřily vlády pro své obyvatelstvo. Pomiňme zajímavý podtón jeho tehdejší přednášky, která je, ne vždy přesně interpretována.

Prostě a jednoduše, za druhé Topolánkovy vlády (ODS, KDU-ČSL – Zelení) v letech 2007 – 2009 byla CO zrušena. Co se stalo s obrovským množstvím materiálu, ochranných pomůcek atd., mi není známo.

Ale v době všeobecného jásotu nad dobou, kdy jsme nepoznali nejenom my, ale i celý „liberálně demokratický“ svět velkou válku už celá dlouhá desetiletí, všechny úvahy o zabezpečení obyvatelstva, pokládala nejenom mladá generace za přežitek a překážku v jejich hédonistickém rozletu. Řešily se „důležitější“ věci. Gender, možnost zvolení si pohlaví, legalizace měkkých drog, neustále levnější letenky kamkoliv, co možná největší SUV (aby všichni věděli, že dotyčný má tolik zbytečných peněz, že si může pořídit tu největší krávu na trhu, podtrženou ještě vlastní, co nejdebilnější registrační značkou). V zimě Dolomity, či Rakousko (50% importu Covid -19 bylo trasováno odtamtud), eventuálně Francie, v zimě Thajsko, Emiráty atd.

Kam tato celosvětová pandemie vyústí, není známo. Měli bychom si však z ní poučení. Není možné stále zvyšovat HDP. Planeta to neunese. Každý z nás je nyní omezen. Trochu jsme si zvykli na nepohodlí. Ti, kteří mají dobré srdce, poznávají v domácím prostředí, že jejich partner je docela fajn. Ti, kteří žili jenom pro své ego, prožívají doma peklo.

„Haranténa“ naučila rodiče se více věnovat svým ratolestem. Mimochodem, nesnažte se je pouze rozptýlit, naučte je tomu všemu, co jsme museli my starší. Utírat nádobí, uklízet po sobě, pomáhat mamince v kuchyni a tatínek, když už nemá ty sportovní přenosy, by mohl kluky (jsem asi nechutně staromódní, že rozlišuji) přimět k tomu, aby něco kutili (my jsme měli vynikající český produkt, stavebnici Merkur). Ostatně, když už jsme u té staromódnosti, nic nebrání tomu, aby děvčátka sestavovala něco jako Merkur a kluci utírali nádobí. Ale přece jenom, v době šití roušek, by bylo fajn, kdyby maminky (pokud to umí), učily děvčátka šít a vařit (to je velice důležité v době zavřených restaurací). Prostě, vraťme se ke kořenům.

Petr Hannig
předseda politické strany ROZUMNÍ Absolvent 1. střední umělecko průmyslové školy v Turnově obor umělecký kovář, 2. Konzervatoř v Praze obory varhany dirigování a skladba, 3. Hudební akademie múzických umění obor skladba.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

01.04.2020 20:25

Podle převékačů kabátů bylo všechno za minulého režimu špatné.Začalo to Klausovou "ekonomickou reformou",na které stát prodělal 1,7 bilionu tehdejších Kčs.Kromě toho stačila tato "vláda" nadělat 400 miliard zahraničního dluhu.Čili naprosto výhodná reforma pro dnešní miliardáře.A ti ostatní z ní neměli nic.Pak se začala omezovat vojenská služba a začal se ztrácet vojenský majetek,včetně CO.Takže se může poděkovat oné slavné reformě,jejíž důsledky neseme dál.Topolánek byl už jen třešinka na dortu.A začalo vytahování se kvůli majetku a dnes jsme jen montovnou pro západní Evropu,hlavně Německo.Místo polí sklady a na ochranu národa proti nebezpečí se ne zapomnělo,ale byla systematicky potlačována.Proto dnes nejsme schopni vyrobit ochranné pomůcky a musíme je dovážet.A ještě k tomu od našich "nepřátel" z Ruska a Číny,kteří si nás chtějí znovu "obsadit",jak nás denně informují "veřejnoprávní" media a česká pobočka americké CIA.K současné situaci podotknu,že jsem obdržel e-mail tohoto znění:Dnes jsem za přikázané karantény potkal doma nějakou ženu,která tvrdí,že je moje manželka!A přesto je v očích údajné opozice všechno špatně.Musí to tak být.Vláda nese odpovědnost za činnost biologické války a opozici stačí jen vykřikovat,jak to vláda dělá špatně.Ale komedianti,kteří většinově podporují opozici,byli první,kdo natáhl ruku se slovy státe dej,my nemáme ani na chleba.Jen na dovolenou v exotických zemích mít budou.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

01.04.2020 09:15

PS: Napsal Jiří Přibyl. ....(Občas se mi neotiskne jméno, ač ho mám zadané. Inu technika)!


 

01.04.2020 09:10

Cetrální sklady armády, odkud se distribuovaly prostředky civilní obrany byly, jako nepotřebné, zrušeny. Dodnes zůstávají prostory vybudované za minulého režimu v pražském metru, i poddolovaný letenský vrch je plný rozsáhlých, velkokapacitních chodeb a prostor. Dodnes jsou v mnoha pražských čtvrtích železobetonové kryty, jako součást sklepních prostor. Tyto kryty se dodnes udržují. Podléhají denní kontrole. Rovněž podsklepení budov v nové zástavbě sloužící pro parking lze okamžitě předat do nouzového, válečného režimu. Jen ty protiplynové a protivirové masky dnes chybí. Distribuce těchto potřebných zdravotnických pomůcek v případě války a ohrožení tedy nebyla možná z vlastních zdrojů. Přitom tyto prostředky nepodléhají zkáze v času. ...Osobně jsem vyfasoval v práci dvě čínské roušky, jednu nosím, druhá se pere. Respirátory, které se musí často měnit, sotva vystačí pro zdravotníky, hasiče a policisty. ....Měli bychom všichni poděkovat ČLR za pomoc a být vděčni za to, že náš pan prezident Zeman navázal přátelské vztahy s čínskými vládními představiteli. To nás v odběru nutného zdravotnického materiálu upřednostňuje. V této situaci je nutná mezinárodní spolupráce. Pokud jsou v Evropě státy, které nedbají na doporučení hygieniků, nemůžeme doufat v zázrak. Zázrak by se v tomto případě stal, pokud bychom táhli za jeden provaz. Pokud by byly zastaveny vojenské přesuny NATO směrem k ruské hranici. Kavárna se přímo zalyká nenávistí k Číně i RF. Z tohoto směru však jde účinná pomoc pro postižené v EU, především v Itálii. Za sebe chci poděkovat všem, co se na tomto projektu, leteckém mostu, podílejí. Dnes je zřejmé, že "slepí" ani dnes neprocitnou. Naštěstí ti vidoucí mají tu schopnost, zařídit i "slepcům" ochranné pomůcky. .....Mějte se hezky.


 
Copak se ti stalo Mirku Kalousku, že zvažuješ své vystoupení z církve??? To už není jako střídat politické strany!!!

Copak se ti stalo Mirku Kalousku, že zvažuješ své vystoupení z církve??? To už není jako střídat politické strany!!!

Mě nemilý Mirku
         Za ta léta, co tě znám, tak nepřestáváš překvapovat. Vím o tobě, že jsi velmi schopný a inteligentní člověk a říkám to zde, na tomto místě, i když jsem si vědom toho, že mi možná někteří lidé budou nadávat. Ty nejsi ve své podstatě zlý člověk, ale tvá ješitnost a oportunismus tě ničí. Ty jsi zneužil své znalosti a um proti vlastním lidem po kterých každé čtyři roky chceš aby tě volili. Ty nemáš páteř a plazíš se politikou jako slizký had u kterého nikdo není schopen předvídat, kdy uštkne. Jsi katolík a to ti také moc dobré renomé nedělá, protože tvé politické postupy jsou v přímém rozporu s textem písma a katolíci jsou z hlediska víry plémě nečisté. Divíš se tedy, že tě lidé nemají rádi??? Já se tedy nedivím.

Poslední domácí zprávy

Zažít znovu?

Zažít znovu?

Když jsem tento týden přemýšlel o nedělním komentáři, vzpomněl jsem si na dva známé citáty George Santayany: Ti, kdo si nepamatují minulost,...