• Středa, 05. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Kristián

Naši krajané tvořili české dějiny
Počet návštěv: 631

Naši krajané tvořili české dějiny

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Současná doba cestování nepřeje. Přesto mi dovolte malé velikonoční zastavení u osudů našich krajanů. Krajané patří k nám, jak ti světově proslulí, tak i ti, co žijí někde zapomenuti, daleko od nás. Mnozí až za těmi pohádkovými sedmero řekami, sedmero horami. Žijí uprostřed lesů, hor a strání, ale ani tam nezapomněli na svou pravlast.

Je pohlazením po duši, když v daleké cizině potkáte našeho krajana a uslyšíte naši mateřštinu i když  trochu kostrbatou. Naši krajané i přes to staleté odloučeni od své pravlasti zůstali věrni svému rodnému jazyku, jazyku svých předků, zůstali věrni své kultuře i své pravlasti.  Mnozí z nich, jako ti slavnější  američtí či francouzští krajané, stáli u obnovení naší novodobé státnosti v roce 1918. Desetitisíce dalších skromnějších, převážně Čechů z Volyně, bojovalo za druhé světové války za naši svobodu. A tisíce z nich, jako příslušníci 1.československého armádního sboru v SSSR, padlo na této bojové cestě, do své pravlasti. Kdo z mladší generace o jejich statečnosti dnes něco ví? Kolik řádků je jim v dějepise věnováno? Kolik školních minut? Jejich slavné činy nejsou připomínány. Stavíme pomníky, často ani nevíme komu. Hledáme hrdiny a přitom stojí vedle nás… Byli to naši  krajané, co  psali naše slavné dějiny.

Čeští krajané v 19.století odcházeli ze své vlasti, zejména z důvodů těžkých životních podmínek. Bída a nedostatek půdy je nutil hledat si obživu v daleké cizině nebo v zapadlých koutech  tehdejší rakouské říše. To posledně jmenované se vztahuje k našim krajanům v rumunském Banátu. Své vesnice, vysoko v horách nad Dunajem, si budovali v první polovině 19.století. Vesnice byly tehdy součástí ochrany hranic rakouské monarchie  proti Osmanské říši. Jejich začátky v tamní nehostinné krajině byly bojem o přežití. Obživu jim dříve dávala práce na políčkách, pastevectví, práce v lesích. Později i v uhelných a měděných dolech. Osud jim často nepřál, přesto si udrželi české školy, zachovali si svoji řeč, kulturu, své zvyky. Uprostřed pravoslavného Rumunska, se hlásí ke katolické církvi.

Krajané v Banátu žijí v šesti českých vesnicích. Bílé kostelíky v českých vesnicích nám  připomínají ty známé kostelíky od malíře Lady. Naši krajané jsou hluboce věřící lidé. Návštěva kostela je pro českého turistu poznáním i zamyšlením,  uprostřed pravoslavného Rumunska, se hlásí ke katolické církvi.

Je poučením prožít týden společně s krajany,  být  uprostřed této hornaté, malebné krajiny s výhledem na Dunaj a na nedaleké Srbsko. Vidět pasoucí se kozí stáda, volně pasoucí se koně, ovce, posedět s pasáky a potěšit se i z výhledů do krajiny plné kopečků.  V jarním a letním období české vesnice  navštěvují turisté z Česka. Vesnice ožijí. Krajané jim poskytují ubytování i stravování.

Našim lidem v Banátu to značně vylepšuje jejich rodinný rozpočet. Vznikají nová přátelství. K pobytu patří i posezení s českou písničkou v hospůdkách vysoko nad Dunajem. Nákup domácího kozího, či ovčího sýra nebo medu nám bude připomínat naši dovolenou mezi krajany.

Nová doba přinesla otevřené hranice. Mladší generace odchází do své pravlasti zejména z ekonomických důvodů. Doly, kde dříve pracovali, jsou dnes již uzavřené. Vzrostla nezaměstnanost. Malá hospodářství nedávají příliš možností pro lepší životní podmínky.

Naši krajané nebudou nikdy naříkat, natahovat ruce, stěžovat si, není to u nich zvykem. Vše si museli vydobýt svou tvrdou prací. Náš zájem o ně je však potěší, dáváme jim naději, že jejich vlast na ně nezapomíná, ať žijí v Banátu, Chorvatsku, Srbsku  či na ukrajinské Volyni.

V této souvislosti nelze zapomenout na předloňský přílet našich krajanů z Ukrajiny a jejich uvítání panem prezidentem na letišti v Praze,  jim i mnohým z nás to vehnalo slzy do očí. Vlast na své krajany nezapomněla… Jsme jim  za mnohé dlužni!  

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

09.04.2020 19:15

Většina odešla dobrovolně a někdo se snažil zachovat národní zvyky a řeč a jiný po ročním pobytu v USA a Kanadě kroutili češtinu podle angličtiny.Ti,co tam byli dlouhé roky,nezapomněli a hokejisté po roce už buď neuměli pořádně svou mateřštinu,nebo se snažili být "světoví".To je moderní v současnosti,nedbat na pravidla českého pravopisu,být IN za cenu ztráty národní identity.


 
Bojím se dne, kdy se to stane

Bojím se dne, kdy se to stane

Nesmyslný zákrok bílého policisty proti zdrogovanému kriminálníku Floydovi, který po zákroku zemřel, vyvolal až absurdní vlnu protestů a demonstrací. Podle mého uměle řízenou vlnu protestů a demonstrací, které přerostly ve žhářství, rabování, lynčování, a dokonce i vraždění. Celý svět poklekl, jako by ti, kdo poklekli, přiznali svoji vinu, kterou ale nemají. To je další absurdita.

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té době totiž probíhala válka, agrese USA proti Vietnamu (1964 – 1973), válka se statisíci padlých, zavražděných, s miliony vyhnaných z domovů. Tato válka měla přímou souvislost se srpnem 1968. Srpnová okupace tak „přikryla“ agresi USA.

Poslední domácí zprávy

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té...

Srpnová předtucha

Srpnová předtucha

Bez ohledu na rozmary počasí a plíživou pandemii nás naše veřejnoprávní média letos zásobují hlavně novými pohledy na historii.