• Čtvrtek, 06. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Oldřiška

Byla kontraproduktivní aktivita městské části Prahy 6, resp. těch, kteří se podíleli na odstranění sochy maršála Koněva z právního hlediska bezúhonná?
Počet návštěv: 1343

Byla kontraproduktivní aktivita městské části Prahy 6, resp. těch, kteří se podíleli na odstranění sochy maršála Koněva z právního hlediska bezúhonná?

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Odstranění sochy maršála Koněva vyvolalo u většiny občanů Česka, kteří považují zásluhy maršála I.S. Koněva nejen významné pro Prahu, ale celou Československou republiku, značné roztrpčení a nesouhlas, i když jistá část převážně pražských občanů ideologicky spjatých s TOP 09, KDU-ČSL či s Piráty, naopak s odstraněním sochy souhlasila. Nu což, žijeme údajně v demokratickém, notabene právním státě, i když zrovna tato aktivita pana starosty Koláře a jeho nohsledů v zastupitelstvu, tomuto postulátu nenasvědčuje. K tomuto konstatování je hned několik pádných důvodů.

Předně, vezmeme-li v potaz onu demokratičnost, pak ta dostala na frak v první řadě. Je známo, že o odstranění sochy maršála Koněva bylo rozhodnuto hlasováním členů Zastupitelstva městské části Prahy 6. Jisté je, že rozhodli jak rozhodli, když právě jejich rozhodnutí je v rozporu se onou demokracií. Zastupitelé totiž rozhodli vyloženě z pozice jednak subjektivního posouzení, ale především z ideologického a politického nátlaku starosty Koláře (což nepochybně zastupitelé vehementně a důrazně popírají a popírat budou), aniž by vzali v potaz, že byli zvolení občany a zastupují především jejich zájmy, nikoliv svoje. V daném případě jejich subjektivní (ovlivněné) rozhodnutí nebylo „posvěceno“ souhlasem občanů Prahy 6 a interní rozhodnutí aktérů odsouhlasení lze považovat za akt, odporující principu a zásadám demokratického rozhodování o věci veřejné.

Z hlediska právního lze odstranění sochy maršála Koněva považovat za porušení zákona hned několika paragrafů trestního zákona. Jinými slovy, zastupitelé, resp. ti, kteří rozhodovali, či se jinak podíleli na odstranění sochy Koněva se mohli dopustit trestných činů podle

§ 228 Poškození cizí věci

(1) Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

(Socha maršála Koněva nebyla majetkem MČ Prahy 6, resp. jeho starosty a zastupitelstva, ale majetkem občanů celé MČ Prahy 6, a protože úřad MČ nemá charakter fyzické, ale právní osoby, je socha maršála Koněva majetkem obce, přesněji občanů městské části Prahy 6. V takovém případě měl být mezi občany požadován názor, zda souhlasí či nesouhlasí s odstraněním sochy).

§ 229 Zneužívání vlastnictví Kdo poškodí důležitý zájem kulturní, vědecký, na ochraně přírody, krajiny nebo životního prostředí, chráněný jiným právním předpisem, tím, že zničí, poškodí, učiní neupotřebitelnou nebo zašantročí vlastní věc větší hodnoty, která požívá ochrany

podle jiného právního předpisu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

(I v tomto případě byla naplněna podstata tr. činu, neboť není pochyb o tom, že při demontáži a odstraňování sochy k jejímu poškození došlo).

§ 329 Zneužití pravomoci úřední osoby

2) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, b) spáchá-li takový čin na jiném pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání.

(Jednání starosty Kováře a „jeho“ melodyboys“ lze považovat za trestný čin, protože jejich rozhodnutí evidentně vycházelo z toho, že se jedná o sochu osoby, patřící k etnické skupině a národnosti, k nimž má starosta Kolář(a zřejmě i ostatní) výrazný rusofobní, nenávistný vztah, z čehož plyne i jejich negativní postoj v rámci politického přesvědčení).

§ 356 Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

b) účastní-li se aktivně takovým činem činnosti skupiny, organizace nebo sdružení, které hlásá diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou, třídní, náboženskou nebo jinou nenávist.

(V tomto případě nelze nevidět, že starosta Kolář a jeho souputníci demonstrují vůči Rusku a jeho občanům rasovou, etnickou a třídní nenávist).

Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že odstranění sochy maršála Koněva není akt z nějaké neuváženosti, ale má prokazatelně mnoho znaků promyšlené, plánované trestné činnosti. Asi bude poukazováno, že pokud jsem přesvědčen, že byl spáchán trestný čin, že jej mám (z povinnosti dané zákonem) oznámit, resp. sdělit příslušným orgánům. Rád bych tak učinil, ale nejen současná situace, ale i můj zdravotní stav mi to nedovoluje. Bude-li někdo, kdo se toho ujme, bude jen dobře, jinak celá záležitost vyprchá jako pára nad hrncem.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

10.04.2020 09:10

Neodpustím si sarkastickou poznámku. : Když mohou Talibánci zničit v Afghánistánu největší sochu Buddhy na světě, proč by naši neonacisti nemohli zničit sochu maršála Koněva...?


 
Petr Majevský

Petr Majevský

09.04.2020 19:09

Nenávist k jednomu a podlézavost druhému jsou charakteristické znaky tohoto národa.Ode zdi ke zdi!


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

09.04.2020 18:08

Akce starosty Kolare skutecne porusuje vsechny uvedene paragrafy. Navic porusuje Smlouvu o přátelství a spolupráci s Ruskem

https://www.dauc.cz/dokument/?modul=pr&cislo=44125

Nenavist k Rusum a Rusku je podnecovana ruznymi organizacemi uz cela leta. Jestli se nemylim, tak Dr. Vyvadil nedavno podal trestni oznameni na Veru Jourovou. Tak uz se melo stat davno.

PROGRAM POLITICKÝCH REFOREM V ČR
https://www.keepandshare.com/doc9/21055/ceskereformy-pdf-21k?da=y


 
Bojím se dne, kdy se to stane

Bojím se dne, kdy se to stane

Nesmyslný zákrok bílého policisty proti zdrogovanému kriminálníku Floydovi, který po zákroku zemřel, vyvolal až absurdní vlnu protestů a demonstrací. Podle mého uměle řízenou vlnu protestů a demonstrací, které přerostly ve žhářství, rabování, lynčování, a dokonce i vraždění. Celý svět poklekl, jako by ti, kdo poklekli, přiznali svoji vinu, kterou ale nemají. To je další absurdita.

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té době totiž probíhala válka, agrese USA proti Vietnamu (1964 – 1973), válka se statisíci padlých, zavražděných, s miliony vyhnaných z domovů. Tato válka měla přímou souvislost se srpnem 1968. Srpnová okupace tak „přikryla“ agresi USA.

Poslední domácí zprávy

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té...

Srpnová předtucha

Srpnová předtucha

Bez ohledu na rozmary počasí a plíživou pandemii nás naše veřejnoprávní média letos zásobují hlavně novými pohledy na historii.