• Čtvrtek, 06. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Oldřiška

Dobrý den, majore Gagarine!
Počet návštěv: 1130

Dobrý den, majore Gagarine!

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Ta zpráva nám před 59lety - 12. dubna 1961 - vyrazila dech. Jeho jméno a tvář najednou znal celý svět, miliardy lidí seděly ten den u televizorů a rozhlasových přijímačů. Ten den celý svět s napětím poslouchal zprávy sovětské agentury TASS o úspěšném letu prvního člověka okolo naší modré planety.

Vesmírná loď Vostok 1 po 108 minutách letu se úspěšně vrátila na zem z vesmíru. Od té doby již stovky kosmonautů obletěly naši planetu. Pro tehdejší západní politiky to byl šok! Pozdější americký astronaut John Glenn k letu Jurije A. Gagarina docela trefně prohlásil: „Jak je možné, že země, která neumí vyrobit ledničku, nám dala na prdel!“.Major Jurij A. Gagarin se stal hrdinou pro celý svět.

Tehdy zcela spontánně se zrodila písnička o hrdinném majoru Gagarinovi, však jsme si ji všude zpívali. Ale „broukáme“ si ji i dnes po 59 letech. Pro Československo bylo vyznamenáním, že před 59 lety první Gagarinova cesta do zahraničí vedla do naší vlasti. Stalo se tak 16 dní po jeho návratu z kosmu. 28. dubna mu Praha připravila triumfální a přátelské přijetí. To přijetí bylo spontánní! Statisíce lidí lemovaly pražské ulice, Václavské náměstí do té doby nic tak nádherného a upřímného nezažilo. Celý svět shlížel na Prahu a hrdinu z kosmu. Skromný Jurij A. Gagarin na to přijetí nikdy nezapomněl, proto se ještě jednou do Československa vrátil.

Doba se za těch 59let radikálně změnila. Doufali jsme před 30lety, že k lepšímu…. Mýlili jsme se. Počátkem devadesátých let se SSSR rozpadl, také Varšavská smlouva zanikla, sovětská armáda odešla z Německa, Československa, Maďarska… Měl tedy nastat mír pro další generace, přesto se to nestalo. Jsme zklamáni z dalšího kola zbrojení. Válečné konflikty neberou konce. V Praze kácíme sochy hrdinů. Protiruské sankce a provokace nejsou tou správnou cestou k míru…!

V rámci protiruského tažení je snahou přebarvit i tuto část historie, tedy zapomenout na Jurije A. Gagarina. I proto je ta písnička, která se zrodila bezprostředně po jeho návratu z kosmu, nám stále milá. Připomíná ten slavný den i hrdinného majora Gagarina.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Richard Hercl

Richard Hercl

13.04.2020 10:17

Amíci prvenství Sovětů nerozdýchali dodnes. Tak vyrobili přistání na Měsíci.
A je pouze smutnou realitou, že mnozí tomu ještě věří dodnes a podporují válečnickou politiku světového četníka, přes jasné známky celkové degenerace americké společnosti.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.04.2020 20:07

Pane Kavane,hlavním problémem už dnes nejsou komouši,ale bývalí členové KSČ,kteří včas odhodili partajní knížku a oblékli kabát partaje z opačného spektra.Jen toho bolševického myšlení se nedokázali zbavit,vždyť jim už jednou přineslo úspěch.A dnes jsou opět ve vrcholových funkcích státu a ekonomiky.Podle toho to tady vypadá a Vy i já jsme samé mínusy.I to je pozůstatek bolševiků,který se neustále drží.


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

12.04.2020 08:46

Cim dal vic se priklanim k nazoru, ze hlavni prekazkou boje proti rusofobii jsou komunisticky zpusob mysleni, bolsevici a jejich privrzenci. Rikejme temto lidem "bolšoidi". Oni nevnimaji zrudnost marxisticke doktriny a komunisticka zverstva a jenom tak hloupe cumi. Rusofobove prave na tato zvertsva poukazuji. Rusko a Rusy oznacuji za hlavniho nositele techto tendenci. Je to sprosta, bohapusta lez! Jenomze bolšoidům tato nehorazna lez vubec nevadi a jako takovou ji vubec nevnimaji. Misto toho se snazi komunisticka zverstva bagatelizovat.

Donedavna jsem si myslel, ze hlavnim problemem Ceska je rusofobie. Ted si zacinam myslet, ze hlavni problem je bolsevicky zpusob mysleni. Komunistu se musime zbavit nejdriv. Proc, proboha, Cesi porad s tim komunismem blbnou, kdyz vsude jinde v Evrope uz to vymizelo?!

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k/


 
Bojím se dne, kdy se to stane

Bojím se dne, kdy se to stane

Nesmyslný zákrok bílého policisty proti zdrogovanému kriminálníku Floydovi, který po zákroku zemřel, vyvolal až absurdní vlnu protestů a demonstrací. Podle mého uměle řízenou vlnu protestů a demonstrací, které přerostly ve žhářství, rabování, lynčování, a dokonce i vraždění. Celý svět poklekl, jako by ti, kdo poklekli, přiznali svoji vinu, kterou ale nemají. To je další absurdita.

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té době totiž probíhala válka, agrese USA proti Vietnamu (1964 – 1973), válka se statisíci padlých, zavražděných, s miliony vyhnaných z domovů. Tato válka měla přímou souvislost se srpnem 1968. Srpnová okupace tak „přikryla“ agresi USA.

Poslední domácí zprávy

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té...

Srpnová předtucha

Srpnová předtucha

Bez ohledu na rozmary počasí a plíživou pandemii nás naše veřejnoprávní média letos zásobují hlavně novými pohledy na historii.