• Středa, 12. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Klára

Koronavirus, statistika a ohlupování veřejnosti.
Počet návštěv: 1449

Koronavirus, statistika a ohlupování veřejnosti.

Jaromír Bradávka Článek od Jaromír Bradávka

Statistika je úžasná věda. S pomocí nepřesných čísel dává přesné výsledky. Kam se na ni hrabe fyzika, chemie a další vědy vyžadující mnohonásobné opakování pokusů a přesná a zdlouhavá měření veličin. S pomocí statistiky dokážete, že Země se otepluje, že vlaky mají trvalé zpoždění, ale pomocí statistiky dosáhnete i zvolení určitých lidí do určitých funkcí. Jen musíte vědět, jak na to.

Na malém příkladu si ukážeme, jak lze pomocí statistických dat vyvolat optimismus mezi populací ohledně šíření koronaviru. Nepoužijeme žádné výzkumy veřejného mínění, nebudeme počítat žádná procenta ani indexy. Jednak proto, že jsou to bezrozměrná čísla, která neudávají žádnou reálnou hodnotu, jednak proto, že spousta lidí si za nimi nedokáže nic představit. Použijeme dva grafy z oficálních stránek Ministerstva zdravotnictví s absolutními čísly, která vypovídají vše potřebné.

V posledních dnech se začínají ozývat hlasy, že to nejhorší máme za sebou a že by vláda měla uvolnit apoň částečně přijatá opatření proti šíření nákazy. Argumentuje se různými čísly a důvody, často též ekonomickými. Ukážeme si na grafu, že optimismus není na místě.

Denní přehledy dle hlášení KHS a dle pozitivních nálezů laboratoří, které jsou určeny pro další šetření (www. koronavirus.mzr.cz)

Denní přehled počtu provedených testů (včetně opakovaných testů u stejné osoby)

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID-19 dle hlášení krajských hygienických stanic a laboratoří

 

Poslední aktualizace počtu pozitivních nálezů v tomto grafu byla provedena k půlnoci předchozího dne.

Tento graf nám ukazuje denní počet testovaných a denní počet zjištěných pozitivních nálezů. I laik pochopí, že podle toho, kolik se provede testů, úměrně tomu se objeví počet nakažených. O víkendech se testuje méně (i zdravotníci mají právo na odpočinek) a tak je zjištěných nakažených méně. Zřetelně je to vidět o nedělích a velikonocích (22.3., 29.3., 5.4. a 12.4 +13.4.) Ve všední dny je tomu naopak, ale o skutečném stavu promořenosti populace tento graf nevypovídá nic. Co z tohoto grafu plyne?

1. Pokud budeme pravidelně zvyšovat počet testů, bude růst i počet pozitivních nálezů . Až se tento trend zastaví, můžeme říci, ano, šíření infekce se zpomaluje.

2. Pokud se začne denní počet nakažených snižovat (při stejném nebo dále rostoucím počtu testů), můžeme říci, ano, infekce ustupuje.

3. Pokud počet pozitivních nálezů klesne na nulu, můžeme říci, ano, šíření infekce se zastavilo, máme to pod kontrolou.

4. Pokud se šíření infekce zastaví, tento stav vydrží řadu týdnů (až měsíců) a většina nakažených se mezitím uzdraví, můžeme říci, ano, zvládli jsme to, můžeme uvolnit opatření. Do té doby jsou všechy tiskové konference, prohlášení, rozhovory a další projevy našich politiků vládních i opozičních jen bláboly neználků.

 

Tentýž graf v jiném zobrazení, které zvýrazní korelace a trendy.

Závěr:

Jedinou skutečně vypovídající metodou, jak zjistit postup koronavirové infekce je to, že každý den se provede stejný počet testů. Z počtu zjištěných pozitivních nálezů se odvodí trend rozvoje nákazy, přičemž platí, že čím déle se bude testovat, tím více dat získáme a tím zřetelnější trend se objeví. Dva, tři i čtyři týdny jsou příliš krátká doba na jakoukouliv předpověď.

Zdroj: www.koronavirus.mzcr.cz.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

20.04.2020 21:12

Z mínusů pod mým názorem usuzuji, že mě tak hodnotí lidé, co se mají jako prasata v žitě. Je pro ně typické, že to žito v žádném případě nevypěstovali, ale válejí se v něm. Jsou to představitelé blahobytu. Jistě své příjmy vzorně zdańují, abych i já, jako důchodce na nich parazitoval. Aby došli k přesvědčení, že ti, kdo neplatí do veřejné kasy tolik co oni, pro ně nejsou vhodnými partnery na diskusi. Bojím se je vyzvat k tomu jak a kolik zdaňují, ještě bych je mohl urazit. Jsou to kapitáni našeho soukromého sektoru, jimž póvl, co představuji já, nestojí za řeč. Tito géniové zarytě mlčí. Vládnou naší společnosti a my všichni můžeme jenom zírat, jak jsou nad nás povýšeni. Ani to slovíčko k diskuzi z nich nevypadne, aby neztráceli drahocenný čas. ....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.04.2020 19:55

Nějaké grafy nejsou k potřebě.Rozhodující slovo bude mít germán Prymula,opájející se svou mocí.Řada nemocí byla v Evropě vymýcena a navrátila se zpět díky migrantům.Ale o tom se mlčí!


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

19.04.2020 11:18

PS: Ještě bych měl pro úplnost dodat, že na TBC,kapénkovou chorobu šířenou taktéž vzduchem, ročně zemře 2.000.000 nakažených. Roční přírůstek nemocných je 10.000.000. Další celosvětovou pandemií jsou spalnicky, černý kašel a žloutenka. Bylo by zajímavé srovnat čísla úmrtí na tyto infekční choroby přenášené vzduchem. Víc po zadání: "Opomíjené nemoci, choroby". Je zvláštní, že v souvislosti masového šíření zhoubné TBC nikdo nikdy nebil na poplach. Nikdo nenatáčí rakve s tisíci zesnulými denně, jejími oběťmi. Žádný zájem o publicitu. Čím to asi tak vysvětlit...?...JP


 
Stephen Lendman: Masové rabování v Chicagu. Mé město v obležení

Stephen Lendman: Masové rabování v Chicagu. Mé město v obležení

Včera, to je v pondělí ráno, jsem se probudil do hrozivé skutečnosti. Mail, zaslaný všem obyvatelům zdejšího obvodu mi sděloval, že během předcházející noci z neděle na pondělí, došlo na nejvýznamnější chicagské třídě, nazvané Velkolepá míle (Magnificent Mile), a patřící do našeho obvodu, k masovému rabování maloobchodních prodejen. 

Pompeo, tys nám tady ale chyběl…

Pompeo, tys nám tady ale chyběl…

Přiletět do země jako představitel zatímní supervelmoci, která se hroutí před očima, tři měsíce předtím, kdy jeho nejvyšší šéf prezident USA má nakročeno k odchodu z Bílého domu, je v podstatě komické. A ještě je komičtější, že přijíždí s tím, aby podpořil fanatické protičínské sunity v podobě Vystrčilů, Fischerů apod. svým vystoupením v Čechy hluboce nenáviděným Senátu.

Poslední domácí zprávy