• Středa, 05. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Kristián

Mějme úctu k hrdinům!
Počet návštěv: 774

Mějme úctu k hrdinům!

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Tank č. 23 byl první. Chodili jsme okolo něj jako kluci. Nejdříve ze zvědavosti, později jako starší i s úctou… Dnes si prohlížím 75let staré novinové fotografie, ještě mediálně neupravené, nevystříhané, svobodné noviny z květnových dnů 1945. Před 75 lety se Praha topila ve štěstí, tančila, objímala zaprášené tankisty, šeřík zaplavil Prahu. Byly to dny štěstí. Praha pohřbívala i své padlé, přes 3500 hrdinů. Nečekali jsme s rukama za zády, ti stateční bojovali po celou dobu okupace.

Hrdinové odcházejí pomalu z tohoto světa. Mizí jejich pomníky i odkazy. Je mi smutno, když vidím, jak v regálech knihkupectví tančí ti poražení a pro hrdiny zbylo jen místo v koutě. V Dejvicích za ranního rozbřesku byl povalen osvoboditel Osvětimi, vítěz od Berlína, osvoboditel Československa od nacismu. Na korbě náklaďáku byl odvezen maršál, který přišel  Praze na pomoc.

Nekádrujme, ani nesuďme hrdiny po 75 letech! Bojovali s nacismem, umírali za jejich  či za naši vlast. Ti s rudou hvězdou  bojovali i za naši Svoboděnku. Tisíce jich padlo. V Československu na 140 tisíc. Dnes jejich pomníky mizí, hrdinové jsou pod rouškou noci odvážení do přítmí depozitářů, mají být vymazáni z naší historie, ale místo falešného potlesku, spíše panuje občanský stud nad tímto krokem…. Jakýsi starosta šel upravovat dějiny,  jeho jméno si již nepamatuji,  slyšel jsem jen, že se dnes někde schovává, prý se na něj se chystají ruští agenti. Tedy příběh,  jak z doby putimského strážmistra Flanderky, který také honil ruské špiony.    

Je to 75 let, co 30. dubna nad Berlínem zavlál rudý prapor vítězství. Ve stejný den českoslovenští tankisté po tvrdých bojích vstoupili v rámci 4. ukrajinského frontu do Ostravy. Byl to signál k tomu, aby  stateční na mnoha místech bojovali. Někde předběhli i Prahu i Plzeň.

Praha povstala 5. května, přes noc zde stálo tisíce barikád, proti nim elitní jednotky SS. Vraždily, zapalovaly. Oddíly SS vraždily na Pankráci a dalších místech Prahy, rozhlas volal o pomoc... Hořela Staroměstská radnice. Pro Rudou armádu to byl závod s časem. Před sebou měla  milionovou německou armádu…    Před   tanky s rudou hvězdou prchala do amerického zajetí německá  armáda „Mitte“.  Hnal je zoufalý strach před vojáky země, kde Němci napáchali tolik zločinů.

Konečně 9. května v časných ranních hodinách se Praha roztančila. Ty snímky jsme měli dlouho v paměti. Doba se změnila, máme zapomenout na osvoboditele Československa. Zmizel tak i slavný smíchovský tank č 23, ten který první vjel do Prahy, jeho velitel poručík Gončarenko padl na Klárově ve střetu s německými obrněnci.  Mizí i další památky. I smíchovská stanice metra Moskevská musela být přejmenována, na rozdíl od Moskvy, kde je stále stanice metra Pražská….   

Těšíme se na pracovní, či školní volno s otázkou, kdo ze školních dětí, či studentů něco málo ví, o událostech před 75lety? O nejstrašnější válce s desítkami milionů obětí. Smrt přicházela i v posledních hodinách války, místo polibků štěstí to byly polibky smrti. Mějme úctu k hrdinům! 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Vladimír ing.Flössel

Vladimír ing.Flössel

05.05.2020 11:18

Je zde něco,co se málo připomíná.Osvobození Ostravy bylo vedeno tak,aby co nejméně utrpěl těžký průmysl a padlo zde 22 tisíc včetně Čechů ze Svobodovy armády.Tento průmysl pak umožnil vzestup ekonomiky-Zati m co Američané v únoru a březnu 1945 bombardovali plzeňskou Škodovku a pražské ČKD ,Kolbenku jenom proto aby znemožnili brzký ekonomický vzestup.Je velmi dobře znám výrok amerického generála: Dobře odvedená práce.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.05.2020 19:46

V článku je drobná nepřesnost.První tank v Praze byl zasažen na Klárově po sjezdu Chottkovou.Sovětské velení místo něho dalo ten známý tank.To ovšem nic nemění na skutečnosti o osvobození.Problémem je,že politické přesvědčení některých "funkcionářů" má přednost před skutečností.Vůbec nezáleží,zda to byli vojáci z východu či západu.Kolář jen projevil své komunistické smýšlení!


 
Maličký Kamínek

Maličký Kamínek

04.05.2020 19:32

...díky za tohle připomenutí, pane Votavo.... doslova jsem si přišla na "Rukojmí" spravit chuť. Před chvílí jsem četla pár komentářů na IDnesu...


 
Bojím se dne, kdy se to stane

Bojím se dne, kdy se to stane

Nesmyslný zákrok bílého policisty proti zdrogovanému kriminálníku Floydovi, který po zákroku zemřel, vyvolal až absurdní vlnu protestů a demonstrací. Podle mého uměle řízenou vlnu protestů a demonstrací, které přerostly ve žhářství, rabování, lynčování, a dokonce i vraždění. Celý svět poklekl, jako by ti, kdo poklekli, přiznali svoji vinu, kterou ale nemají. To je další absurdita.

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té době totiž probíhala válka, agrese USA proti Vietnamu (1964 – 1973), válka se statisíci padlých, zavražděných, s miliony vyhnaných z domovů. Tato válka měla přímou souvislost se srpnem 1968. Srpnová okupace tak „přikryla“ agresi USA.

Poslední domácí zprávy

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té...

Srpnová předtucha

Srpnová předtucha

Bez ohledu na rozmary počasí a plíživou pandemii nás naše veřejnoprávní média letos zásobují hlavně novými pohledy na historii.