• Čtvrtek, 06. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Oldřiška

Principál Hrušínský má (měl) zase slabou chvilku.
Počet návštěv: 8522

Principál Hrušínský má (měl) zase slabou chvilku.

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

O tom, že principál Jan Hrušínský se cítí být strašně ublížený, protože jeho „dívadlo“ nemůže „premávat“, o tom se už mluví a píše dlouho. Že zdaleka není jediný, kdo byl z důvodů opatření proti Covid(u -19 podnikatelsky omezen, je také známo, ale v čem je naprostá jednička, pak v neustálém remcání, stěžování si, nechápání, jízlivosti, závisti, nedostatku emaptie a ve značné nevoli vůči některým představitelům státu.

Tak např. se ironicky poděkoval za to, jak prý snadno lze fixou zrušit 82 představení! Jeho představení! Ovšem pozor, tady vůbec nejde jen o představení jako takové, kdy „nadrženým“ divadelním divákům není dopřáno uměleckých zážitků, ale především o ekonomické ztráty a zisk, o které jen prostým škrtem fixou principál Hrušínský přišel. Nedávno se o stejné situaci vyjádřil jiný majitel divadla, pan Heřmánek, který si, na rozdíl od pana Hrušínského, ani slovem nestěžoval, že mu byla rovněž zrušena řada představení i když je pravda, že mu současný stav také dělá nemalé problémy.

Principál Hrušínský, věrný svým nejapným poznámkám a ironickým narážkám pak na adresu Číny řekl, že „Moc Číně děkujeme. A také panu prezidentovi za statisíce čínských turistů u nás!“. Aby toho pomyslného „vděku“ nebylo málo, ocenil Číňany za jejich materiální přátelskou pomoc (s)prostým slovem „hajzlové“ a ironicky dodal, že „Ti se nám vyplatili!" No pro občany Česka rozhodně víc, než pan Hrušínský se svým „dívadlem“.

Pan principál však ve své jízlivostí pokračoval, když si neodpustil také kopnout do prezidenta, premiéra a dalších, když je počastoval slovy „ Pan prezident i pan premiér jim za to ještě poděkovali. Snad jediní na světě. Pan premiér dokonce osobně děkoval i papundeklovým čínským bednám na Letišti Václava Havla. Celá naše vláda se těm krabicím přijela na letiště poklonit!“ No, žádné překvapení, mnoho úcty a pochopení pan principál sice nevyjádřil, zato ironie a drzého sarkazmu je v jeho názoru přehršel!

Známe české přísloví říká, že „Jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá!“ a proto není od věci vzkázat panu principálovi následující:

„Ubližovaný, nedoceněný, vládou prostřednictvím pana premiéra Babiše poškozený pane Hrušínský. Jakkoliv chcete svým pražskokavárenským přetelům dokázat být příkladným liberálním demokratem, být v popředí těch, kteří se kriticky a odhodlaně staví proti těm, kteří podkuřují a podlézají komunistické Číně a Rusku pak vězte, že jste s prominutím „blb“! Aby Vám bylo jasno a snáze pochopil toto konstatování tak je asi zapotřebí Vám taktně připomenout, že poděkovat za pomoc, zvláště v případě, jde-li o lidské zdraví a životy, je i u obyčejných lidí slušnost a zcela normální. Kdyby totiž Čína pomoc odmítla, což mohla klidně udělat, měl byste plnou hubu nejapné kritiky, že nás naši „přátele“nechali ve štychu“. Že se Vám vědomí o slušnosti za takovou pomoc poděkovat nedostává, je sice Váš problém, zato Vám to rozhodně není ke cti. A ještě jedna faktická poznámka, pane principále. Vy se drze vysmíváte panu prezidentovi, premiérovi a vládě, že poděkovali za něco, za co jsme jako stát

zaplatili! Tak asi nebude od věci Vám připomenout, že i Vy a členové Vašeho divadla po ukončení představení děláte tzv. děkovačky, není-liž pravda! Za co asi? No přece za to, že diváci přišli, aby shlédli představení, ale především, že Vám co? No přece zaplatili! Děkovali jste tedy vlastně za to, že i oni vám svým způsobem „pomohli“, sice ne materiálně, ale finančně a sice si vydělat, nebo ne? A jen pro připomenutí: Feras, non culpes, quod mutere non potes, čili Snášej a nestěžuji si na to, co nemůžeš změnit!“

Apropó, v neděli byla v TV uvedena repríza psychologického filmu „Každý milion dobrý“, ve kterém pan principál Hrušínský hrál pojišťovacího agenta. Hrál jej velmi dobře a zcela přesvědčivě. Hrál de facto sám sebe, protože ta jeho hamižnost a lačnost po penězích, ta se tam projevila v plné nahotě. Tam ukázal, jaký vlastně ve skutečnosti je a jiný už asi ani nebude. Je totiž dost stár na to aby mohl pochopit, že celosvětová koronavirouvá pandemie je prostě fakt se všemi svými důsledky a vynucená nečinnost Divadla Na Jezerce nemůže být výjimkou. Ovšem jeho snad až chorobná „finanční nedostatečnost“, mu prostě nedovolí tyto skutečnosti chápat. Málo toho, vadí mu i významná materiální pomoc z Číny. Postoje a názory principála Hrušínského je sice dost těžké pochopit, což vůbec není důvod jej litovat! To bychom se museli litovat navzájem, protože každý z nás byl či je nějak poškozený. Ovšem pan principál Hrušínský se svým divadlem zdaleka nejvíc nejvíc, že?

Jiří B a ť a , 12. května 2020

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

14.05.2020 07:08

Pane Baťo, domnívám se, že Hrušínský, tím že je trochu přibržděný, kouzlem nechtěného, odvádí velmi dobrou práci. Pravda né pro komedianty. V této době totiž, svými kecy dělá všechno proto, aby se konečně lidé probrali a přestali s nesmyslnými dotacemi "úmění", které považují za úmění právě jen hrající "úmělci". Ti kteří fajnšmekři, kteří mají z nějakých jen jim známých příčin neodolatelné nutkání vidět Hrušínského, už můžou. Jistě jim nebude vadit zaplacení dvojnásobného vstupného, když se šapitó může naplnit jen z poloviny. No a také předpokládám, že příští vystupování a povedené skeče, bude už Hrušínský předvádět v parlamentu. To budou ostatní herci čumět jak se dělá divadlo.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

13.05.2020 20:18

O J.Hrušínském je zbytečné se bavit.On je sobec a také mluví pouze o sobě a o druhých se nezmiňuje.Všichni komedianti jsou na peníze a když nemohou jet dvakrát za rok na exotické dovolené,tak jsou tito chudáci úplně hladoví.Brečí poctivě ve snaze vzbudit lítost.Pravdou však je,že nemají finanční školení a v zájmu své "slávy" nedovedou hospodařit.Tak dopadají ti,co si dokonce na dovolené či Vánoce dokonce půjčují.Patří mezi ně právě drtivá většina komediantů.Paní Bočanové bych se zeptal,zda si svým článkem na netu stěžuje,nebo se chválí?


 
Bojím se dne, kdy se to stane

Bojím se dne, kdy se to stane

Nesmyslný zákrok bílého policisty proti zdrogovanému kriminálníku Floydovi, který po zákroku zemřel, vyvolal až absurdní vlnu protestů a demonstrací. Podle mého uměle řízenou vlnu protestů a demonstrací, které přerostly ve žhářství, rabování, lynčování, a dokonce i vraždění. Celý svět poklekl, jako by ti, kdo poklekli, přiznali svoji vinu, kterou ale nemají. To je další absurdita.

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té době totiž probíhala válka, agrese USA proti Vietnamu (1964 – 1973), válka se statisíci padlých, zavražděných, s miliony vyhnaných z domovů. Tato válka měla přímou souvislost se srpnem 1968. Srpnová okupace tak „přikryla“ agresi USA.

Poslední domácí zprávy

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té...

Srpnová předtucha

Srpnová předtucha

Bez ohledu na rozmary počasí a plíživou pandemii nás naše veřejnoprávní média letos zásobují hlavně novými pohledy na historii.