• Pondělí, 02. srpen 2021
  • Svátek má Rukojmí Gustav

IRINI...další europodvod
Počet návštěv: 1457

IRINI...další europodvod

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

Před pár dny, 8. května, oznámil maltský ministr zahraničních věcí Evariste Bartol Evropské komisi, že Malta ukončuje svou účast v operaci IRINI. V diplomatické depeši adresované Bruselu uvedl, že tak činí kvůli „bezprecendentní bezpečnostní krizi”, do níž se jeho země díky této evropské operaci dostala.  

O co jde? Co je to za operaci? Pojďme se na tuhle IRINI podívat zblízka a v souvislostech. Bude to jako pozorovat jedovatého hada, který svléká kůži….


Operace EUNAVFOR MED Irini, (řecky „mír”), se stala jakousi nástupkyní jiné, nechvalně známé akce námořních sil Evropské unie ve Středomoří, která nesla označení EUNAVFOR MED Sophia a skončila v březnu letošního roku. Vznikla v roce 2015, jako následek otřesu z bezprecendentní africko-muslimské invaze tak zvaných „uprchlíků”. Měla za cíl, alespoň podle vyjádření tehdejších čelných evropských politiků, „neutralizovat zavedené trasy pro pašování uprchlíků ve Středomoří.”

Ovšem pod pláštíkem „ochrany evropské hranice” a potírání pašeráctví lidí provozovala jakousi taxislužbu pro všechny běžence světa, kteří se rozhodli přesídlit z Afriky do Evropy. Vojenské lodě států z pobřeží Středozemního moře tak dublovaly a zmohonásobovaly kapacity neziskových převaděčů. Za veliké peníze, vynakládané daňovými poplatníky na armádu a námořnictvo jejich zemí, je před nechtěným přívalem nejen nechránily, ale samy aktivně dovážely, především na Maltu, Sicílii a do italských přístavů nové a nové kontingenty těch, které si zde řádní, daně platící občané rozhodně nepřáli.

Navíc, jako oficiálním lodím námořnictva a pobřežní stráže jim nemohl být zakázán vjezd do přístavů. Tak, jako to učinil italský Salvini v případě lodí neziskových. Přísun muslimů a Afričanů do Evropy proto pokračoval. Možná že poněkud pomalejším tempem, ale v zásadě plynule. Nebyl tedy žádný důvod, alespoň ze strany zadavatele, cokoli měnit.

Ale z pohledu veřejného mínění se situace pozvolna stávala neudržitelnou. Sílící reptání politiků, znepokojených naštvaností domácího voličstva, dolehlo postupně i do bruselských kuloárů. Dostalo se dokonce až na jednání Evropské rady. Jak zhnuseně konstatuje pokrokový Euobserver (zde), „termín „taxi služba” otrávil evropskou debatu o záchraně na moři a neměl skončit v oficiálním dokumentu Evropské rady.”  Bylo nutné „něco” udělat.

Evropská komise se inspirovala u hada. Svlékla starou kůži Operace Sofia a vyšla na svět s novoučkou, zářivou kůží Operace Irini.  Zprofanovaná Sofia byla v tichosti oficiálně ukončena k 31. březnu letošního roku a stejným dnem započal mandát Irini. Který má trvat do 31. března 2021.

Operace Irini nemá, samozřejmě, s původní Sofií pranic společného. Jejím úkolem je provádění zbrojního embarga OSN pomocí leteckých, satelitních a námořních prostředků. Hlavní náplní její činnosti má být zejména inspekce plavidel na volném moři u pobřeží Libye, u nichž je podezření, že přepravují zbraně nebo související materiál do Libye a z ní v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2292…

Hezká legenda. Ovšem, za prvé – toho Evropou oficiálně nemilovaného maršála Haflára, pána drtivé většiny Libyjského území, kvůli kterému bylo „Libyjské” embargo OSN vyhlášeno, podporují jeho spojenci Rusové pohodlně přes Egypt. A co je zvláště pikantní, stejnou cestou, na kterou nemá hlídkování lodí u Libyjského pobřeží žádný vliv, mu přichází pomoc i od Macronovy Francie. Navzdory oficiální „evropské” podpoře té, OSN uznávané Libyjké vlády, jinak hrstky islamistů, která drží hlavní město Tripoli. Údajně až po předzahrádky okrajových domů….

Za druhé pak jde o hlídání, řekněme, poněkud selektivní. Když minulý měsíc připluly Erdoganovy lodě s pomocí pro „oficiální Libyjskou vládu”, tedy se zbraněmi a střelivem pro tu hrstku islamistů v Tripoli, jednotky Irini se rozestoupily a vytvořily koridor, kterými Turek pohodlně proplul k Tripolskému přístavu. Jak je u vojenských plavidel, střežících dodržování zbrojního embarga, asi normálním a  obvyklým operačním postupem…..

Z toho logicky vyplývá, že primárním úkolem operace Irini musí být něco jiného. Co, to vyplavalo na povrch už po necelém půldruhém měsíci činnosti. Podle Euobserveru (zde) se znovu objevilo reptání na Evropské radě: „…některé členské státy si přejí zabránit tomu, aby nová operace v budoucnu zachraňovala uprchlíky.” A plně to 8. května rozčísl maltský ministr zahraničních věcí Evariste Bartol, se svým prohlášením o vystoupení Malty z operace Irini. Následně se protrhla stavidla mlčení a místní zdroje (zde) naplno a otevřeně vyhlásily, že došlo nárůstu počtu vylodění migrantů na Maltě o 438% a že díky tomu země čelí „bezprecedentní krizi” trestné činnosti. Přidal se i maltský ministr vnitra Byroan Camilleri, podle jehož konstatování „.. v zemi prudce roste zločinnost.”

Nu, nevydržel jim ten podvod dlouho. Necelé dva měsíce. A ejhle, co vidíme? Sice novou kůži, ale v ní vězí stále ten stejný, jedovatý, obmyslný a zákeřný had. Který to s námi, co ho nedobrovolně živíme, vůbec nemyslí dobře…

A tak je to v Evropské unii se vším.

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

13.05.2020 19:53

Pořád stejný postup EU a její EK a EP.Cokoliv začne podnikat pod jakýmikoliv hesly,vždy se jedná o podvod na občanech evropského kontinentu a pro muslimy,jimiž je i většina černochů.Jen je s podivem,že obyvatelstvo bralo za pravdu řeči o útěku před válkou.Před ní totiž prchali dobře živení mladí muži,kteří nechali své ženy a děti válce na pospas.To také o něčem svědčí!


 
Už se perou?

Už se perou?

Je zajímavé sledovat, jak rostoucí počty  Afghánců, hromadně prchajících před Talibanem směrem k evropské hranici, obnažily trhliny v „jednotné, solidární a hodnotově orientované” Evropské únii. Ne, tentokrát už opravdu nejde o nějakou zaostalou, remcající chátru z východních teritorií.  Ostrý, otevřený spor o migraci a „hodnoty” Únie se v těchto dnech rozhořel v samotném jádru organizace. Mezi jejími starými, úctyhodnými, zakládajícími zeměmi. Mezi Německem a Rakouskem.

Cykloterorismus

Cykloterorismus

Už jste zkoušeli zkoušeli přísně dodržovat nový dopravní předpis, že mezi cyklistou a jej předjíždějícím vozidlem musí být minimálně jeden a půl metru odstup?

 

Poznámky a postřehy z internetu (červenec 2021)

Poznámky a postřehy z internetu (červenec 2021)

Tak jsme konečně (po 20 letech) zvítězili?

Česká armáda se stahuje (spolu s Američany) z Afghánistánu!

Jak ten čas běží – jednou jsme v Afghánistanu s rusákama proti straně, kterou amíci horlivě podporuji jako hrdinné bojovníky za svobodu, a uplyne pár let a mydlíme ty samé bojovníky společně s amíky jako největší teroristy na světě…

Je fakt, že podruhé je to alespoň za pořádný peníz (??)…  (Erik Best, novinář)

Poslední domácí zprávy

Cykloterorismus

Cykloterorismus

Už jste zkoušeli zkoušeli přísně dodržovat nový dopravní předpis, že mezi cyklistou a jej předjíždějícím vozidlem musí být minimálně...

Hej Slované …

Hej Slované …

„Hej Slované, ještě naše slovanská řeč žije, pokud naše věrné srdce pro náš národ bije. Žije, žije duch slovanský, bude žít na věky....

Elektrodebilita

Elektrodebilita

Možná jste si všimli, že ve čtvrti, kde bydlí střední třída, (ke které se řadím i já), se mnoho elektromobilů nenachází. Za to v...