• Čtvrtek, 06. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Oldřiška

Úspěšný ještě neznamená být sprostý, hrubý a vulgární!
Počet návštěv: 882

Úspěšný ještě neznamená být sprostý, hrubý a vulgární!

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Sice ne tak často, ale v podstatě stejně krajně nekulturně a velmi nespolečensky, se zase veřejně „blýsknul“ filmový režisér Jan Hřebejk a stává se tak konkurentem starosty Řeporyj Pavla Novotného. Pan Hřebejk, uznávaný umělec v oblasti filmové tvorby, představitel uznávané české filmové (dnes už spíše jen historické) kultury, pokud má tento pojem nějaký význam v jeho práci a životě a pokud vůbec uznává nějakou filozofii kultury, pak je jeho vyjadřování společensky naprosto nepřijatelné faux pas, protože postrádá jakoukoliv slušnost, etiku, morálku a hlavně, od člověka kulturně vzdělaného (zda-li) tolik potřebnou kulturní úroveň.

Pan Hřebejk už několikrát prokázal, že je dobrý, ne-li vynikající režisér. O to je větší zklamání z jeho nekulturního, obhroublého nactiutrhačství, hrubé vulgárnosti, kterou se nechává unášet (zda s požitkem nebo bez těžko posoudit) jenom proto, že se tím vyjadřuje vůči člověku, který má jiné politické názory, jiné ideologické smýšlení, jinou politickou minulost. Pan Hřebejk, havloid a sympatizant pražské kavárny, se rád ohání potřebou obrany demokracie, svobodou slova, lidskými právy apod. a přesto není schopen akceptovat jiné, kteří mají jinou rétoriku, letoru a politické zaměření než má on sám

Slovními urážkami, kterými počastoval pana Vojtěcha Filipa, člena KSČM, prvního místopředsedu poslanecké sněmovny hanlivými slovy a nactiutrhačnými nadávkami prokázal, že jak je na jedné straně vynikající ve svém filmařském oboru, tak na druhé straně je krajně netolerantní cholerik, který není schopen tolerovat jiné názory a postoje jiných. Pan Hřebejk velmi emotivně vychrlil na adresu pan V. Filipa celou řadu nadávek, jako že je prolhané, vlastizrádné, estébácké, zkurvené prase a bolševik Falmer (údajně jeho dřívější přezdívka) a na adresu těch, kteří jej do funkce prvního místopředsedy dolní komory Parlamentu ČR zvolili, že jsou blbci a svině.

Proč tolik nenávisti, obhroublosti, vulgarity? Máme si snad myslet, že vyniká-li někdo ve své práci, ve své profesi, že je něco víc, proto si může dovolit jiné lidí urážet, ponižovat, vulgárně jim nadávat a nazývat je sviněmi a prasaty? Nebo se chová, jak praví jedno přísloví, že Někteří lidé nesou v sobě cítění králů a chtějí, aby proti druhým mohli vše, ale ti druzí proti nim nemohli nic! (F. M. Voltaire).Nebylo by od věci, kdyby si pan Hřebejk občas přečetl názory občanů v diskusi na své vystupování, možná by se nestačil divit, jaké „bohulibé“ o něm mají mínění.

Pan Hřebejk tím, jak častuje V. Filipa „milými“ přízvisky nasvědčuje, že komunisty musí nejspíš velice nenávidět. Paradoxní ovšem je, že svou nenávist dává najevo V. Filipovi jenom proto, že je první místopředseda poslanecké sněmovny za KSČM, která podržela Babišovu koaliční vládu ANO a ČSSD a která také zrovna není v oblibě pana Hřebejka. Pan Babiš je u pana Hřebejka stejně“ oblíbený“, jako pan Filip, ovšem na premiéra. Babiše volí pan Hřebejk jinou formu nevole. Nicméně to, že pan Hřebejk nemá v lásce komunisty, potažmo pana Filipa, by se ještě dalo pochopit, protože někdo jiný zase nemá v lásce pana Hřebejka, resp. jinou politickou partaj. Je však paradoxní, že animozní nenávist si pan Hřebejk vybíjí na komunistovi Filipovi a ne na

komunistech, kteří hodně nestandardním, zato úspěšným způsobem umožnili změnu režimu a předání mocï v listopadu 1989 a hlavně, díky kterým byl zvolen Václav Havel prezidentem. Nepochopitelné také je, proč se stejným způsobem nevymezuje proti bývalým komunistům, kteří převlékli kabát, jako např. Dlouhý, Štětina, Šikulová, Moučková, gen. Pavel, z umělecké branže mj. Svěrák, Přeučil, Chramostová, ale stejně tak oddaní poskoci komunistickému režimu pánové Kalousek, Halík, Kroupa a mnoho dalších. Tito bezcharakterní lidé jakoby byli považováni za ty správné lidi, protože uznali své pomýlení, od komunistů se distancovali a bez výčitek svědomí přešli na druhou stranu ideologické barikády. Panu Hřebejkovi vůbec nevadí, že např. gen. Pavel jako voják a komunista přísahal věrnost ČSSR, ten už pro něj není žádné prolhané, vlastizrádné, estbácké, zkurvené prase, což by bylo opodstatněnější, než v případě pana Filipa. Pro pana Hřebejka je zřejmě generál Pavel „muž na správném místě“, havloid, příznivec pražské kavárny, loajální západní demagogii a rusofob, atd. Podobně lze hodnotit výše jmenované a mnohé nejmenované, kteří se nechali zlákat vidinou adorace západních chlebodárců za vlastizrádné postoje vůči své vlasti a národu za jidášské dolary nebo eura..

Jsou zde však také lidé, kteří mají velmi, velmi pochybnou a odsouzení hodnou minulost a navzdory tomu jsou adorováni na politickém a společenském výsluní. Za všechny stačí připomenout takové velikány, jako byl Václav Havel, jako je Karel Schwarzenberg, také nenápadný rusofob Petr Kolář (otec starosty Prahy 6, O. Koláře) apod. Nicméně, pan režisér Hřebejk má rozhodně právo na názor, o tom nemůže být pochyb. Rovněž má právo na svobodu slova, na obhajobu lidských práv, ale na co rozhodně právo nemá, je nemorální, nekulturní, nespolečenské, netaktní a hrubé vyjadřování, neboť jako kulturní člověk ( o čemž dnes lze silně pochybovat), by měl příkladně reprezentovat českou kulturu ( v oblasti filmové tvorby) a ne se hulvátsky chovat jako příslušník lidské spodiny s IQ tykve , velmi kulantně řečeno..

Ovšem je také dost možné, že jeho styl či způsob chování nemusí být samoúčelné Je totiž docela dost možné, že svým hulvátským projevem dělá někomu užitečného idiota, což má, nebo může mít pro něj nepochybně svůj význam. Nicméně ať už tak či jinak, pan Hřebejk rozhodně svou vulgární obhroublostí nedělá čest ani sobě, ani svému okolí a už vůbec ne české kultuře a národu.

Jiří B a ť a , 17. května 2020

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

18.05.2020 19:59

Pan Hřebejk je jeden z těch,kteří přijali americkou povýšenost a aroganci.Tak se vyjadřuje,že i dlaždič by se za taková slova styděl.Jinak by si měl dotyčný člověk(?) uvědomit,kdo má být místopředsedou "sněmovny".To by však musel sednout a přečíst si ústavu,kterou stvořili poslanci jeho oblíbených stran.Jak níže píše Mirja Mikkesh,je to vychcánek a není v této branži sám.Takoví jsou i ostatní komedianti.Jsou to obyčejní parazité na společnosti.


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

18.05.2020 18:43

Dnes je v Rusku ten samy system jako za Kerenskeho. Proti tomu prave bolsevici udelali revoluci. Proc tedy dnesni Rusko obhajuji? Proc obhajuji Rusko demokraticke s trznim hospodarstvim? Proc obdivuji Putina, ktery chodi do kostela, kdyz v roce 1917 nenavistne borili chramy?

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k/


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

18.05.2020 09:15

Pane Baťo, bez nějakého přešlapování. Pan Hřebejk je vychcánek. Možná talentovanej, ale pořád jenom vychcánek, kterému politbyro České televize ukáže komu sprostě nadávat a tak tedy nadává. Bez penízků z ČT totiž nenatočí ani jeden film. Přestaňme tedy platit to výpalné gaunerům z ČT a rázem zase bude z pana Hřebejka slušnej a ve vzpomínkách nadanej chlapec.


 
Bojím se dne, kdy se to stane

Bojím se dne, kdy se to stane

Nesmyslný zákrok bílého policisty proti zdrogovanému kriminálníku Floydovi, který po zákroku zemřel, vyvolal až absurdní vlnu protestů a demonstrací. Podle mého uměle řízenou vlnu protestů a demonstrací, které přerostly ve žhářství, rabování, lynčování, a dokonce i vraždění. Celý svět poklekl, jako by ti, kdo poklekli, přiznali svoji vinu, kterou ale nemají. To je další absurdita.

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té době totiž probíhala válka, agrese USA proti Vietnamu (1964 – 1973), válka se statisíci padlých, zavražděných, s miliony vyhnaných z domovů. Tato válka měla přímou souvislost se srpnem 1968. Srpnová okupace tak „přikryla“ agresi USA.

Poslední domácí zprávy

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té...

Srpnová předtucha

Srpnová předtucha

Bez ohledu na rozmary počasí a plíživou pandemii nás naše veřejnoprávní média letos zásobují hlavně novými pohledy na historii.