• Neděle, 31. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Kamila

Jak zjednodušit americké volby
Počet návštěv: 289

Jak zjednodušit americké volby

Jan Schneider Článek od Jan Schneider

Blíží se opět volby prezidenta Spojených států. Ty letošní budou komplikovány koronavirovou krizí. 

Je možné, že se volby ani neuskuteční, protože by předvolební shromáždění mohla být kvůli pandemii zakázána, a kdyby se pak volby v nějaké formě uskutečnily, určitě by je poražená strana napadla, pak by se to všelijak soudilo a výsledkem by bylo, že všechny kroky nově zvoleného prezidenta by mohly být – a taky by nepochybně byly – zásadně zpochybněny a ani svět by nevěděl, s kým jednat. Prostě normální hádka trhovců bez kultury – jako by americké prezidentské volby předtím nějakou kulturu měly, že?

A nyní se dozvídáme, jak podle průzkumu agentury Morning Consult američtí voliči Bidena a Trumpa „vnímají“ (to je ale blbé slovo, rozmnožené jak plevel! znamená to, že kdo vnímá, nepřemýšlí - i když, pravda, tady je možná velmi výstižný!).

Nebudeme americké voliče urážet „vnímáním“, a napíšeme, že Biden to má u 48 procent respondentů polepené, ale dobré to má u 43 procent dotázaných. Trump rozděluje společnost více – nesnáší ho 53 procent oslovených, kdežto u 44 procent to má dobré. To jsou odpovědi těch, kterých se neptali, zda půjdou volit.

Když se ptali těch, kteří by šli volit, tak u nich by zvítězil Biden o tři procentní body, ať už to znamená cokoliv. Podle jiného výzkumu (web RealClearPolitics.com) vede Biden (47,7 procent) před Trumpem (42,4 procent).
Zajímavé by bylo, kdyby Američané obohatili své volby o systém negativních hlasů, s tím, že prezidentem může být zvolen jen ten, kdo je alespoň o jeden hlas v plusu. To by ale asi byl počátek občanské války, tedy voleb na echtovně americký způsob: vítězí ten, kdo přežije.

Pointou ovšem je zpráva, kterou americké agentury považují zřejmě za podobně důležitou, jako voličské preference. Podle nich má totiž současný prezident finanční náskok!

Trump jen v dubnu dostal od příznivů na kampaň 61,7 milionu dolarů, oproti Bidenovým utrápeným 60 milionům. Celkové sumy podle NBC News známy nejsou, ale odhaduje se, že Trump má v tomto ohledu navrch.

Takže možná by bylo nejrozumnější, když už ta pandemie nepřeje tomu grandióznímu předvolebnímu tyátru, aby to Američané zkrátili a zjednodušili a prostě by příštím americkým prezidentem vyhlásili toho, kdo v předvolební kampani shromáždí víc peněz. Protože ono to ve skutečnosti ani jinak není.

Jan Schneider
Stálý spolupracovník ČESKÉ POZICE. V prosinci 1976 připojil svůj podpis pod Chartu 77. Spolupracoval se skupinou The Plastic People of the Universe. V roce 1993 získal Cambridge Certificate in Religious Studies. Od roku 1990 působil ve službách zpravodajských, policejních a vládních, mimo jiné byl ředitelem Kanceláře Rady vlády ČR pro zpravodajskou činnost. Od roku 2005 pracuje jako publicista a bezpečnostní analytik.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.05.2020 20:42

Já jsem pro to,aby si v USA své problémy řešili sami a hlavně ne na úkor druhých.Všem okolo radí či poroučí a sami jsou v domácích problémech bezradní.


 
Copak se ti stalo Mirku Kalousku, že zvažuješ své vystoupení z církve??? To už není jako střídat politické strany!!!

Copak se ti stalo Mirku Kalousku, že zvažuješ své vystoupení z církve??? To už není jako střídat politické strany!!!

Mě nemilý Mirku
         Za ta léta, co tě znám, tak nepřestáváš překvapovat. Vím o tobě, že jsi velmi schopný a inteligentní člověk a říkám to zde, na tomto místě, i když jsem si vědom toho, že mi možná někteří lidé budou nadávat. Ty nejsi ve své podstatě zlý člověk, ale tvá ješitnost a oportunismus tě ničí. Ty jsi zneužil své znalosti a um proti vlastním lidem po kterých každé čtyři roky chceš aby tě volili. Ty nemáš páteř a plazíš se politikou jako slizký had u kterého nikdo není schopen předvídat, kdy uštkne. Jsi katolík a to ti také moc dobré renomé nedělá, protože tvé politické postupy jsou v přímém rozporu s textem písma a katolíci jsou z hlediska víry plémě nečisté. Divíš se tedy, že tě lidé nemají rádi??? Já se tedy nedivím.

Poslední domácí zprávy

Zažít znovu?

Zažít znovu?

Když jsem tento týden přemýšlel o nedělním komentáři, vzpomněl jsem si na dva známé citáty George Santayany: Ti, kdo si nepamatují minulost,...