• Neděle, 27. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Jonáš

Jak zjednodušit americké volby
Počet návštěv: 612

Jak zjednodušit americké volby

Jan Schneider Článek od Jan Schneider

Blíží se opět volby prezidenta Spojených států. Ty letošní budou komplikovány koronavirovou krizí. 

Je možné, že se volby ani neuskuteční, protože by předvolební shromáždění mohla být kvůli pandemii zakázána, a kdyby se pak volby v nějaké formě uskutečnily, určitě by je poražená strana napadla, pak by se to všelijak soudilo a výsledkem by bylo, že všechny kroky nově zvoleného prezidenta by mohly být – a taky by nepochybně byly – zásadně zpochybněny a ani svět by nevěděl, s kým jednat. Prostě normální hádka trhovců bez kultury – jako by americké prezidentské volby předtím nějakou kulturu měly, že?

A nyní se dozvídáme, jak podle průzkumu agentury Morning Consult američtí voliči Bidena a Trumpa „vnímají“ (to je ale blbé slovo, rozmnožené jak plevel! znamená to, že kdo vnímá, nepřemýšlí - i když, pravda, tady je možná velmi výstižný!).

Nebudeme americké voliče urážet „vnímáním“, a napíšeme, že Biden to má u 48 procent respondentů polepené, ale dobré to má u 43 procent dotázaných. Trump rozděluje společnost více – nesnáší ho 53 procent oslovených, kdežto u 44 procent to má dobré. To jsou odpovědi těch, kterých se neptali, zda půjdou volit.

Když se ptali těch, kteří by šli volit, tak u nich by zvítězil Biden o tři procentní body, ať už to znamená cokoliv. Podle jiného výzkumu (web RealClearPolitics.com) vede Biden (47,7 procent) před Trumpem (42,4 procent).
Zajímavé by bylo, kdyby Američané obohatili své volby o systém negativních hlasů, s tím, že prezidentem může být zvolen jen ten, kdo je alespoň o jeden hlas v plusu. To by ale asi byl počátek občanské války, tedy voleb na echtovně americký způsob: vítězí ten, kdo přežije.

Pointou ovšem je zpráva, kterou americké agentury považují zřejmě za podobně důležitou, jako voličské preference. Podle nich má totiž současný prezident finanční náskok!

Trump jen v dubnu dostal od příznivů na kampaň 61,7 milionu dolarů, oproti Bidenovým utrápeným 60 milionům. Celkové sumy podle NBC News známy nejsou, ale odhaduje se, že Trump má v tomto ohledu navrch.

Takže možná by bylo nejrozumnější, když už ta pandemie nepřeje tomu grandióznímu předvolebnímu tyátru, aby to Američané zkrátili a zjednodušili a prostě by příštím americkým prezidentem vyhlásili toho, kdo v předvolební kampani shromáždí víc peněz. Protože ono to ve skutečnosti ani jinak není.

Jan Schneider
Stálý spolupracovník ČESKÉ POZICE. V prosinci 1976 připojil svůj podpis pod Chartu 77. Spolupracoval se skupinou The Plastic People of the Universe. V roce 1993 získal Cambridge Certificate in Religious Studies. Od roku 1990 působil ve službách zpravodajských, policejních a vládních, mimo jiné byl ředitelem Kanceláře Rady vlády ČR pro zpravodajskou činnost. Od roku 2005 pracuje jako publicista a bezpečnostní analytik.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.05.2020 20:42

Já jsem pro to,aby si v USA své problémy řešili sami a hlavně ne na úkor druhých.Všem okolo radí či poroučí a sami jsou v domácích problémech bezradní.


 
Budeme donuceni v rouškách už dožít?

Budeme donuceni v rouškách už dožít?

Málokdo si pokládá docela zásadní otázku: Čeho vlastně chceme dosáhnout těmi drastickými omezeními, které na nás naše vlády každým dnem navalují? Na co čekáme?  Vždyť už od března vládnoucí panáci téměř po celém světě “bojují” proti Covid-19. Téměř zastavili ekonomiku, obrovsky zadlužili další generace, orouškovali a do karantény poslali celé národy. A výsledek? Veliké nic! Vir je tu stále s možná ještě větší intenzitou než na jaře. K čemu tedy jsou všechna ta opatření?

Na pozadí koronaviru a za vašimi zády se dějí neskutečné věci. Vláda i senát mlčí a Česká televize toto téma ignoruje. Kdo to platí??

Na pozadí koronaviru a za vašimi zády se dějí neskutečné věci. Vláda i senát mlčí a Česká televize toto téma ignoruje. Kdo to platí??

Není to tak dlouho, co České soudy řešili kauzu Walderode. Šlo asi o drobné, když byly zcela protiprávně navráceny majetky tohoto rodu, který vědomě kolaboroval s nacisty a sám Walderode byl důstojníkem abwehru a nosil nacistickou uniformu. Co jsou to 3 miliardy korun že??? To Český daňový poplatník zvládne. Vždyť podvod s církevními restitucemi také zvládá platit. Jenže nyní na nás jdou nacističtí pohrobci rodu Lichtensteinů a to už je průšvih obřích rozměrů se značnými politicko - ekonomickými dopady, ale i s dopady do soukromého života značného počtu obyvatel. Mnoho o tom asi nevíte, ale soudy už běží a není žádná jistota jak prodejná Česká justice bude reagovat. Lichtensteinové chtějí zpět své majetky a to bez ohledu na Benešovy dekrety a Postupimskou dohodu, či Pařížskou konferenci.

K lékaři bez papírů?

K lékaři bez papírů?

Stalo se vám někdy, že jste přišli na kontrolu ke svému lékaři a výsledky vašich krevních testů zůstaly doma na stole? Mně ano, a několikrát. Proto moc dobře vím, co v takové situaci následuje. Váš lékař nemůže správně stanovit diagnózu, jelikož nemá kompletní přehled o vašem zdravotním stavu. Co to pro vás znamená? Přijďte druhý den znovu a nezapomeňte - papíry s sebou

Poslední domácí zprávy

Peníze nejsou všechno

Peníze nejsou všechno

Až moc dobře si pamatují mnozí z nás hlášku přisuzovanou Václavu Klausovi „Peníze až v první řadě“. A teď se ukazuje, že peníze...