• Neděle, 09. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Roman

Parafrázuji Wericha. Západ už se historicky znemožnil…
Počet návštěv: 957

Parafrázuji Wericha. Západ už se historicky znemožnil…

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Ve čtvrtek 14. května 2020 jsem napsal článek Koronavirus kosí liberální Západ. Obratem se ohradil liberálně kavárenský protibabišovský portál seznamzprávy.cz, který uprostřed textu neopomněl zdůraznit, mé nebezpečné proputinovské postoje, aby zkritizoval celek.

Jsem vždycky vděčen za to, když mě někdo nazve Putinovým agentem, nebo, což je libůstka Pavla Šafra ruským švábem. To úplně taji nadšením.

 

Stručně: Konstatoval jsem, že k datu 14. 5. 2015 byly počty úmrtí následující.

Staré liberální země EU :                              141 646

USA :                                                            85 197

Liberální Západ celkem:                                226 843

Země bývalého východního bloku:                     2 869

(kam přirozeně patříme i my)

Neliberální Čína :                                            4  633

Neliberální Rusko :                                          2  212

 

A ihned jsem mi bylo vytýkáno, jak jsem nevyvážený a autoři upozorňovali na počtu nakažených i mrtvých v Brazílii, Rusku či asijských zemích, které jsou také vysoké.

Zcela zjevně a rád jim to přiznám, měl uvést důvod uplatnění zásady umělé izolace jevů.

Že brazilský prezident je totální šílenec, který odmítá pojem koronaviru vůbec uznávat a odmítá jakékoliv protiakce proti němu ví každý.

Stejně tak každý ví, že jsou země jako Irán, Turecko atd., kde také situace není nejrůžovější. Souhlas.

Ale myslím si, že žádného obyvatele toho nejužšího Západu – geopolitického i  geografického zajímá, jak jsou na tom země Evropské unie a jak jsou na tom USA, které se díky vtipnému sloganu Donalda Trumpa (který, což nevylučuji, stále může zvítězit v prezidentských volbách), tedy z oblasti, kam, ať si to přejeme či nepřejeme, patříme.

A abych trochu pokazil můj údajně zjednodušený proputinovský pohled na Rusko, tak se mně jeví jasné, že se spojily tři smrtící faktory, a proto tam nárůst byl veliký. Hlavní asi byl fundamentalistický pohled pravoslavné církve, kterou svého času kritizoval už Karel Havlíček Borovský. Ta se odmítla podřídit   restrikcím a tím i začal pád k nakaženosti. Mohu se mýlit ale stejně tak zdrojem epidemie mohlo být   nacvičování přehlídky na Den vítězství. No a konečně třetím zdrojem mohl být odpor liberálních skupin v Moskvě i Petrohradu proti jakýmkoliv omezením, které podobně jako v západní Evropě, odmítaly respektovat pravidla.

My v malé České republice víme, že rozhodující je faktor času.

Svého času jsem řešil situaci se svou dcerou i vnučkou, žijících v Liverpoolu. Chtěl jsem, aby se  vrátili do bezpečného Česka, ale nevyšlo to. V té době vlastně jen tuším 10 dnů běžela u nás ta prvá restriktivní omezení. A my už jsme se k nim festovně přihlásili. Tehdy byly bary a restaurace jako na potápějícím Titanicu plné. Tehdy zoufale má dcera nadávala na Borise Johnsona, že na to kašle. Stačila v té době prakticky prodleva pouhých 14 dní, ne více, upozorňuji, a rozdíl byl v tom, že dne Británie stále hromadí mrtvoly a my jsme v pohodě.

A i když Británie není už v EU, naprosto stejný scénář máme ve Francii, kde Macron klidně nechal proběhnout komunální volby a dnes neumí zastavit pandemii, či Španělsku i Itálii, kde pitomečkové pořádali slavností shromáždění k MDŽ o stotisících lidí. A skvělé a výživné bylo setkání nějakých fotbalových klubů Itálie a Španělska (nejsem fotbalista), které dovršily zkázu a čísla epidemie už jen rostla. Jo, takhle byli blbí. Vesele se setkával prezident Macron s premiérem  Itálie za přítomnosti davů  a Žluté vesty opět sveřepě bojovaly za svá práva (nebo smrt?)

VŠICHNI JSME STARTOVALI NA NAPROSTO STEJNÉ STARTOVNÍ ČÁŘE.

Západ blahosklonně se smál našim rouškám, pořádal veselé pikniky a ožíral se  v hospodách a ještě Evropský parlament posílal vzkazy, že máme odvolat svého premiéra.  

A možná nejhůře dopadá psychologicky Francie, kdy její prezident navrhl plán na podporu zemí postižených koronavirem částkou 500 mld. eur, za které by ručila celá Evropa. No platili bychom i té Francii.

Buďme upřímní a nalijme si čistého vína. Zcela rozhodně byl počáteční vstup do EU výhodný. Vzpomínám si na ekonomický  růst za vlády Jiřího Paroubka, který osciloval pomalu na hraně toho obvyklého čínského +6% . A ten růst převzala i vláda Topolánka a během roku jej Kalousek byl schopen překlopit v propad -5 %.

Už několikrát jsem to chtěl zdůraznit.

Nemá smysl líčit fantasmagorické plány, jak se bude rozvíjet Zelený úděl, či jak to bude s tou uhlíkovou neutralitu. Ne ta východní, ale ta západní Evropa je v rozvalu. 

Základ je vzpamatovat se na základě přirozených podmínek.

Samozřejmě, že by byla dobrá digitalizace, samozřejmě, že potřebujeme v oblasti životního prostředí udělat vše pro zachycování  vody, samozřejmě, že potřebujeme výsadbu smíšených lesů, ještě více čistěme vzduch.  Už i to by bylo skvělé.

Hlavně nevyšilovat.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

20.05.2020 18:58

Hlupáci na vysokých postech se najdou všude.Není to žádná specifikace třeba Brazilie,Íránu či Turecka.Najdou se i u nás.Jenom si občané ještě neuvědomili,že v takovém případě záleží na rychlosti reakce bez naprosto zbytečných debat na akademické bázi.Tím narážím na tu část lidí,kteří by nejraději o problému dva měsíce diskutovali a po dvou měsících by stejně nic rozumného nenavrhli.Pro staré členy EU jsme stále lidé druhé až třetí kategorie a budo to trvat i nadále.Měli bychom naše připodělané politiky donutit k referendu o dalším setrvání v EU.Ti se bojí jeho výsledku bez ohledu na jejich lež,že většina národa je pro členství.Velice rádi mluví jménem národa a hlásají jen slova partajních sekretariátů.Proto bychom si měli udělat pořádek nejdříve u sebe a teprve potom se strarat o to,co mají v Rusku,USA,Brazilii a jinde.Jsme v roli žáka,který chce poroučet učitelům.


 
Svědci covidovi a šíření strachu

Svědci covidovi a šíření strachu

Proč státy považují roušky za nástroj ochrany? Chtějí ukázat, že dělají aspoň něco. Mnoho „epidemiologů“ podporuje nošení roušek, protože to udržuje lidi ve strachu a v pocitu, že se musí něco dělat a tím zůstává zachován jejich status „zachránců“.

Martina Navrátilová čelí mediální kampani ze nesouhlas se začleňováním transsexuálů do sportu

Martina Navrátilová čelí mediální kampani ze nesouhlas se začleňováním transsexuálů do sportu

Známá tenistka Martina Navrátilová čelí mediální kampani kvůli tomu, že podepsala dopis, ve kterém více než 300 sportovkyň vyjádřilo nesouhlas se začleňováním transsexuálů do sportu. Ten následně atletky poslaly Radě guvernérů National College Athletic Association. Přitom tento požadavek je naprosto racionální, neboť muži, kteří se nechají přeměnit na „ženu“, porážejí své ženské soupeřky, protože fyzická kondice a větší síla jim zůstala. Podobně se před časem vyjádřila i spisovatelka Jane Rowlingová. Ta upozornila na muže, kteří se deklarují jako ženy, ale na dámských záchodech mohou znásilnit ženy.

Poslední domácí zprávy

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té...