• Pondělí, 13. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Markéta

Proč  když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?
Počet návštěv: 907

Proč když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

- Lubomír Man - Článek od - Lubomír Man -

Ještě před měsícem nebo snad ještě před týdnem, by mě to ani nenapadlo, ale když jsem se z médií dověděl, že Dominik Hašek z titulu své úspěšné hokejové kariéry zvažuje možnost kandidovat na úřad v zemi vůbec nejvyšší (čili prezidentský), a to tedy proto, že útočníkům soupeře, kteří se ocitli v blízkosti jeho branky šlo v důsledku jeho humpoláckého agresivního brankářského stylu prakticky o život, bácla mě ta myšlenka přímo mezi oči.

Dobrá. Takže když Hašek má za to, že sportovní reprezentační aktivita, kterou máte za sebou, je pro vykonávání úřadu prezidenta kvalifikací ze všech nejpotřebnější (jinak by přece na prezidentskou kariéru nepomyslel), a pozor – nikdo se mu za tento jeho názor nesměje a oficiální média si z něj pro něj žádná šprťouchlata nedělají, tak mi laskavě sdělte, proč bych na prezidenta nemohl kandidovat taky já. Zvlášť když jsem do veřejného světa vyšel z královny sportů, to je lehké atletiky, čili sportu klasičtějšího a vznešenějšího než je hokej, a tenhle sport jsem vážně a ze své vlastní iniciativy začal pěstovat už ve svých třinácti letech. Bez trenérského vedení jsem pak své sportovní kariéře pokračoval až do svých roků dvaceti sedmi a nejpravděpodobněji bych v ní pokračoval až do své invalidity či smrti , kdyby mi na mistrovství republiky na Strahově v roce 1957 a přímo v průběhu dálkařského finále nediagnostikoval tehdejší lékař atletického národního mužstva Dr. Trůbl infekční žloutenku, a doslova od doskočiště mě pak nechal odvézt na infekční oddělení nemocnice v Praze Motole.
Pravda, tím jsem se svým vrcholovým a reprezentačním sportováním musel na radu motolského primáře Souška končit, ale mám za to, že to, co bylo mezi jeho začátkem a koncem, z čehož bych pro začátek uvedl např. jen to, jak jsem dokázal vybrousit výškařský styl sweeney, mě na funkci prezidenta republiky kvalifikuje stejně oprávněně jak to činí sportovní kariéra brankáře Haška. Pravda, nebyl jsem olympionikem, při vyslovení mého jména neomdlévali všichni včetně babiček  z Kotěhůlek, ale neprohlásil snad Alva Edison že cennější je člověk ten, který se snaží, ale až na samý vrchol nedosáhne, než ten, který bez většího úsilí dojde až na špičku hory?
A právě u tohoto úsilí a houževnatosti jako kvality člověka, která vás ke snaze stát se prezidentem buď opravňuje, nebo neopravňuje, bych se rád zdržel. Nevím, kolik úsilí k dosažení svého sportovního vrcholu vynaložil brankář Hašek, ale dobře si to pamatuji já pokud jde o mě. Takže pane Hašku: Ve svých třinácti letech v roce 1943 jsem na okraji tehdejšího fotbalového hřiště S.K. Podklášteří v Třebíči víceméně sám zbudoval doskočiště s odrazovou deskou pro skok daleký a se stojany pro skok vysoký, písek do něj jsem v malém vozíku navážel z podkláštereckého tzv. středního vodovodního rybníka, vzdáleného od doskočiště dobrý kilometr, a bylo těch úmorných cest ode dna rybníka vzhůru strmým travnatým srázem na silnici a pak k doskočišti jistě ne méně než třicet. Tohle mé první doskočiště mám zdokumentované fotografiemi, takže je mohu v rámci své možné prezidentské kandidatury jak úřadům, k tomu příslušným, tak médiím, předložit. A víte, kolik dalších takových, řekněme soukromých doskočišť, jsem pak ještě vybudoval a vlastnoručně je navezl pískem?
Tři! A v souhrnu s tím prvním podkláštereckým tedy čtyři.
A na všech čtyřech  jsem samozřejmě trénoval. A protože jsem je měl všechny pár kroků od domů, ve kterých jsem právě bydlel, byly hodiny, které jsem skákáním u nich strávil, nespočítatelné. Výškařský styl sweeney, o němž jsem se už zmínil, jsem odkoukal od třebíčského atleta Požára a na svých soukromých doskočištích jsem jej zdokonaloval a piloval tak dlouho, až došlo k následující události. Už jako osmnáctiletý jsem se jednoho dne setkal u výškařského doskočiště spodního strahovského hřiště s naším snem a ideálem, jímž byl tehdejší a ještě nedávný český rekordman ve skoku vysokém Fiedler z Mladé Boleslavi. Jeho rekord čítal 197 cm a skákal stejným stylem jako já, tedy sweeneym. On právě trénink na své výšce (bylo to asi 185 cm), končil, a na řadě jsem byl já. Laťku jsem si snížil na 170 centimetrů, začal jsem skákat, ale všiml jsem si, že Fiedler neodchází a mé pokusy pozoruje. Nu a pak ke mně vykročil a zeptal se mě, kde  a od koho jsem se svého sweeneyho naučil. Odpověděl jsem mu, že odkoukaný jej mám od Požára z Třebíče, ale  jinak jsem se jej naučil sám.
„No nic, ptám se proto“ řekl nato Fiedler, „že tak krásného sweeneyho jsem v životě neviděl“.
Načež krokem velké atletické legendy ode mě odkráčel směrem k šatnám a já stál, zíral za ním a svět se se mnou točil tak útěšlivě, že ozvuky toho dávného  pohybu ještě dnes v těle tak trochu cítím.
Takže co, pane Hašku, který z nás dvou je víc oprávněn kandidovat na úřad prezidenta České republiky?

Lubomír Man

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

26.05.2020 05:53

"Za vším hledej ženu." Prostě znovu chce imponovat té své. Tak se přihodí, že se i král stane šaškem.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

25.05.2020 18:58

Tím oprávněným asi bude Hašek,když ho nepovolali do čela zbytečné Sportovní komise,či jak se Hniličkův projekt jmenuje.Vždyť Hnilička byl Haškovým náhradníkem a Hašek má tedy větší nárok.Stejné je to s Vámi,pane Mane.On je úspěšný olympionik a Vy jste musel sportování nechat ze zdravotních důvodů.Nakonec prezidentský kandidát Drahoš vytáhl ohromný trumf pro své zvolení.A tím bylo jeho umění zabít králíka.A nakonec je jedno,kdo byl a bude prezidentem.Při výběru kandidátů se musím smát této sestavě.Drahoš,Hašek,převlékač kabátů Pavel či někdo jiný?Tento národ si svou cestu k likvidaci posvětil podporou čtvrté říše SRN.


 
Podporujeme Viktora Orbána v kritice Evropské unie

Podporujeme Viktora Orbána v kritice Evropské unie

V poslední době sílí v řadě unijních zemí kritika Evropské unie převážně proto, jak přistoupila k řešení koronavirové pandemie, když tento problém z počátku vůbec neřešila, ba naopak kritizovala některé země za uzavření svých hranic.

 

 Smrt francouzského řidiče autobusu způsobili čtyři černoši, mluvit se o tom nesmí

Smrt francouzského řidiče autobusu způsobili čtyři černoši, mluvit se o tom nesmí

Poslední dny vzbuzují velké emoce zprávy o francouzském řidiči autobusu Philippe Monguillota, kterého k smrti ubili jacísi čtyři týpci. O původu, barvě kůže, jménech a tak dále dotyčných srabů se média úmyslně nezmiňují, natož aby zveřejnila fotku. Díky tomu naprostá většina normálně uvažujících má jasno, co asi tak byli ti hajzlíci zač. Pochopitelně se nemýlíme.

Demonstranti Black Lives Matters nějak zapomněli, kdo zrušil otroctví!

Demonstranti Black Lives Matters nějak zapomněli, kdo zrušil otroctví!

V posledních týdnech je evropsko-americká civilizace sužována demonstracemi proti údajnému rasismu, kdy radikální levicoví a protikřesťanští aktivisté prohlašují, že jsou mluvčími hnutí. Jejich výroky jsou často plné proti-bílého rasismu, nebo se otevřeně proměňují v útok na tradiční hodnoty evropsko-americké civilizace, jako je křesťanství.

Poslední domácí zprávy

Na levácích záleží

Na levácích záleží

Narodil jsem se jako levák. Nemohu za to. A přitom jsem za to celý život trestán. Zažívám diskriminaci na každém kroku. Jako všichni leváci....