• Pondělí, 13. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Markéta

Nový spojenec Šojdrové: už i zpěvák Klus bojuje za sirotky z uprchlických táborů
Počet návštěv: 811

Nový spojenec Šojdrové: už i zpěvák Klus bojuje za sirotky z uprchlických táborů

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Populární zpěvák Tomáš Klus se připojil k iniciativě Češi pomáhají, jejímž cílem je vzbudit u veřejnosti zájem o pomoc lidem, kteří utíkají před válkou.  

Snahu o přijetí sirotků z řeckých uprchlických táborů má většina české veřejnosti spojenou především s europoslankyní Michaelou Šojdrovou. Tato politička z KDU-ČSL již před rokem a půl přišla s nápadem, že by Česká republika měla přijmout 50 sirotků, pocházejících ze Sýrie, aby zlepšila svůj obraz v Evropě a „vyžehlila“ si tak v Bruselu to, že od začátku migrační krize odmítala přijímat uprchlíky na základě povinných kvót.

Její aktivita se však u vládních politiků, zejména pak premiéra Babiše, s velkým nadšením nesetkala. Kroměřížská europoslankyně však svou snahu nevzdávala, osobně se například zajela do řeckých uprchlických táborů podívat a někdy v únoru loňského roku přivezla do České republiky seznam sirotků, kteří by mohli být do naší země adoptováni. Pravda, bylo jich oproti původně avizovanému počtu 50 jen 14 a ne všichni byli ze Sýrie... Ani to však Andreje Babiše neobměkčilo a nejenom on stále razil myšlenku, že by bylo rozumnější, kdyby Česká republika přispěla finanční částkou na výstavbu dětských domovů či center pro tyto děti, vybudovaných v některé zemi na Blízkém východě.

Poté, co paní Šojdrová v loňských květnových volbách obhájila post europoslankyně, mi přišlo, že její úsilí o získání sirotků z řeckých táborů malinko polevilo. Ovšem tato myšlenka znovu ožila poté, co vloni na podzim samotné Řecko vyzvalo ostatní členské země EU, aby si děti, pobývající v jejich uprchlických táborech, rozdělily. Český ministr vnitra Hamáček následně vyzval řeckou stranu, aby nám zaslala seznam dětí, které by naše země mohla přijmout. Po několika měsících přece jen dorazila z Řecka odpověď, ze které však vyplynulo, že by se většinově nejspíš nejednalo o menší děti do 15 let, ale o „adolescenty před dovršením plnoletosti“, přičemž většina z nich by pocházela z Afghánistánu či Pákistánu (viz odkaz zde).

Vypadalo to, že prvotně proklamovaná snaha paní Šojdrové o adopci malých syrských sirotků vzala za své. Jenže chyba lávky... Hned poté, kdy trochu pominul strach z pandemie Covid-19 a pomalu začíná návrat k normálnímu životu, ožily i aktivity různých spolků pro „konání dobra“, jako například občanské iniciativy Češi pomáhají, která kvůli přijetí nejenom syrských sirotků na českou vládu již delší dobu tlačí. A jak jsem si dnes přečetl v jednom článku na Aktuálně, tato iniciativa nyní získala významného spojence v podobě populárního zpěváka Tomáše Kluse.

Jak jsem se ve zmíněném článku dočetl, někdejší držitel Českého slavíka se na ty Čechy, kteří správnost přijetí sirotků z uprchlických táborů zpochybňují, pořádně rozohnil: "Jak je možné, že řešíme to, jestli pomůžeme nějakým dětem? Mně je úplně jedno, jestli jsou z Íránu nebo třeba Afghánistánu. Mně to je úplně fuk, jsou to proboha děti. Nejvíc nechutné mi přijde to, že se tady z dětí a lidí, kteří utíkají před válkou, dělá politický náboj," prohlásil například.

S poslední citovanou větou pana Kluse bych určitě souhlasil. Otázkou ovšem je, kdo z této záležitosti zmíněný politický náboj především dělá. Nebyla to v první řadě paní europoslankyně Šojdrová? Pokud by šlo o nějakou iniciativu „zezdola“, kdy by se například některé české rodiny obrátily na naši vládu s žádostí, že by měly zájem nějaké děti z uprchlických táborů, u kterých by byly vyjasněné jejich rodinné vazby, adoptovat, proč ne. Ale jestliže prvně proklamovaným cílem jejího úsilí byla snaha, aby si naše země šplhla v Bruselu, tak se nelze divit tomu, že spousta lidí takovou iniciativu hodnotí negativně.

A když se navíc následně ukázalo, že v úvahu by přicházely především „děti“, kterým je víc než 15 let a tudíž by pro ně nebyla příliš vhodná adopce ani svěření do pěstounské péče, a jediným možným řešením by v jejich případě nejspíš bylo umístit je do speciálně vybudovaných ubytoven či center, má věc trochu jiný rozměr. A přece jen jsem přesvědčen, že i v zájmu těchto dětí či dospívajících by bylo nejvhodnějším řešením vybudovat taková centra v některé zemi Blízkého východu, neohrožené válkou, a na výstavbu těchto center finančně přispět. Jsem přesvědčen, že s něčím takovým by většina českých občanů neměla žádný problém.

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

26.05.2020 20:10

Problémem je,že Šojdrovou dalším zvolením do EP jí její voliči dali další náboj pro prosazení své vize.Jen pro úplnost.Lidé ve věku 15-30 let,které jsou vydávány za děti,těmi dětmi už nejsou.Nehledě k tomu,že provedení plánu Šojdrové odpodruje mezinárodnímu právu,které neumožňuje děti bez svolení domovského státu přijímat.Zvlášť,když je požadován jejich návrat zemí jejich původu.Lidovci ve své historii podporovali každou partaj,která je připustila k lizu.Vládli spolu s KSČ po celou dobu,vládli spolu s ODS,vládli s ČSSD a vlastně byli vždy ochotni vládnout s kýmkoliv.Po vládnutí s komunisty si přidali do názvu další tři slova po vzoru německé partaje a rázem z nich byla "demokratická strana".Podpora Kluse je pro ně víceméně iracionální.Tento bývalý zpěvák už se neuživí svým "uměním" a tak se připravuje na jinou životní dráhu.Mirja Mikkesh ho ve svém příspěvku popsal naprosto přesně.


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

26.05.2020 05:47

Problém nebude v tom jestli je oněm dětem patnáct, nebo šestadvacet. Problém je Tomík Klusů. Prostě se mu zauzlovalo básnické střevo. On sám nejlépe ví jak je těžké už desátý rok, objíždět republiku s pěti pěknými písničkami.


 
Podporujeme Viktora Orbána v kritice Evropské unie

Podporujeme Viktora Orbána v kritice Evropské unie

V poslední době sílí v řadě unijních zemí kritika Evropské unie převážně proto, jak přistoupila k řešení koronavirové pandemie, když tento problém z počátku vůbec neřešila, ba naopak kritizovala některé země za uzavření svých hranic.

 

 Smrt francouzského řidiče autobusu způsobili čtyři černoši, mluvit se o tom nesmí

Smrt francouzského řidiče autobusu způsobili čtyři černoši, mluvit se o tom nesmí

Poslední dny vzbuzují velké emoce zprávy o francouzském řidiči autobusu Philippe Monguillota, kterého k smrti ubili jacísi čtyři týpci. O původu, barvě kůže, jménech a tak dále dotyčných srabů se média úmyslně nezmiňují, natož aby zveřejnila fotku. Díky tomu naprostá většina normálně uvažujících má jasno, co asi tak byli ti hajzlíci zač. Pochopitelně se nemýlíme.

Demonstranti Black Lives Matters nějak zapomněli, kdo zrušil otroctví!

Demonstranti Black Lives Matters nějak zapomněli, kdo zrušil otroctví!

V posledních týdnech je evropsko-americká civilizace sužována demonstracemi proti údajnému rasismu, kdy radikální levicoví a protikřesťanští aktivisté prohlašují, že jsou mluvčími hnutí. Jejich výroky jsou často plné proti-bílého rasismu, nebo se otevřeně proměňují v útok na tradiční hodnoty evropsko-americké civilizace, jako je křesťanství.

Poslední domácí zprávy

Na levácích záleží

Na levácích záleží

Narodil jsem se jako levák. Nemohu za to. A přitom jsem za to celý život trestán. Zažívám diskriminaci na každém kroku. Jako všichni leváci....