• Pondělí, 13. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Markéta

Provokace nebo test ?
Počet návštěv: 1655

Provokace nebo test ?

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

Včera se na Pražském mezinárodním letišti v Ruzyni stala podivná, v civilizovaných zemích málo vídaná věc. Okolo deváté večer tam bez povolení, bez jakékoli komunikace a bez jediného slova do vysílačky suverénně přistál malý německý letoun.

Stroj typu  Mooney M20J-201MSE se švýcarskou registrací řídil, podle dostupných údajů německý pilot, ročník 1941. Odstartoval z německého Stuttgartu. Poté několikrát obletěl bavorský Ulm, a pak už prakticky přímo zamířil směrem do České republiky a rovnou na Prahu. 

Podle vyjádření pražských dispečerů: „Letoun bez povolení vstoupil do vzdušného prostoru letiště. Následně začal přistávat na hlavní dráhu 06 pražského letiště, která je však uzavřena.” I když se s ním pokoušeli spojit na nejrůznějších frekvencích, nereagoval. Použili také mezinárodní světelné signály, aby mu sdělili, že dráha, na kterou se hrne je uzavřena, ale odezvy se nedočkali. Nakonec zmatený germán bezpečně přistál.

V podstatě měl veliké štěstí. Díky končící koronavirové krizi je pražské letiště téměř bez provozu, a tak se v jinak přehuštěném vzdušném prostoru letiště s ničím nesrazil, ani toho moc ve vzduchu neohrozil. A opravovaná dráha 06 na kterou nekompromisně zamířil, měla na místě kde se nepracovalo stále ještě dostatek volného prostoru pro bezpečné dosednutí malého letadla.

Poté, co jeho letoun dovedli na stojánku, oznámil, že měl „technickou závadu”. K překvapení všech okolo se při tom zjistilo, že Němec u sebe nemá žádné doklady. Proto si ho převzala cizinecká policie. Ale tím jeho problémy zdaleka nekončí. Včerejší incident už totiž začala řešit také Policie ČR a Úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Zdánlivá banalita. Ale vyvolává spoustu znepokojujících otázek.  Jak se dostal až do Prahy? Měl povolení překročit hranici? Sledovalo ho naše Řízení letového provozu? Co naše protivzdušná obrana? Nekomunikující letoun míří do hlavního města…

To není na mávnutí rukou nad jedním zmateným německým staříkem. Záznam trasy letu svědčí o tom, že do Prahy mířil cílevědomě. Nebloudil. Nejsou tam kličky a kroužení, charakteristické pro ztrátu orientace. Ne, letěl jak podle pravítka. Kdyby měl skutečně závadu, tak měl cestou spoustu možností, kde s tím „seknout” a bezpečně přistát, aniž by vletěl do pražského řízeného prostoru a porušil tím vše, co jen porušit jde. Když pomineme travnatá sportovní letiště, na kterých sice bezpečně přistát mohl, ale třeba si, zhýčkán předimenzovaným, mezinárodním Stutgartem netroufal, tak musel cestou vidět přinejmenším dlouhou betonovou dráhu bývalého vojenského letiště v Líních a nepatrně stranou předlouhý „asfalt” letiště v Příbrami…

Pilot, který má všech pět pohromadě a „porouchanou vysílačku”, nevstoupí do řízeného prostoru mezinárodního letiště, nota bene na kraji hlavního města cizího státu, ani za nic. Pro přiblížení laikovi, je to podobné, jako byste pod okny okresního ředitelství policie vyjeli na červenou, přejeli chodce a pak přes něj ještě zacouvali….

Co to jen připomíná? Kdyby onen neznámý, postarší Němec dva dny počkal a uskutečnil svůj „husarský kousek” až osmadvacátého, mohl vyšetřovatelům tvrdit, že chtěl oslavit kulaťoučkých 33 let od přistání Mathiase Rusta poblíž Rudého náměstí v Moskvě. To byla podobná zvláštní causa, která se oficiálně nikdy nevysvětlila. Mladý německý pilot s Cessnou 172 suverénně a bez povolení přistál tehdy v hlavním městě velmoci, naježené zbraněmi na všechny strany. Velmoci, která o pár let dříve nekompromisně sestřelila jihokorejský, civilní dopravní Boening, který se jen otřel o její vzdušný prostor….

Podle neoficiálních vyjádření bývalých vysokých příslušníků PVO Sovětského svazu to byla domluvená habaďůra. Gorbačov prý tehdy potřeboval zlomit odpor „starých struktur” proti svým reformám a pacifikovat akutní hrozbu vojenského puče. Což bylo možné pouze rozsáhlou personální čistkou. Jen ta  záminka jaksi chyběla. A tak byl vypracován plán. Mladičký germán a mimochodem profesionální hráč pokeru, byl jeho součástí. Vyhecován k spektakulární akci přeletěl hranice SSSR a hned šup na nejbližší základnu KGB. Tam už čekali a pomohli mu zamaskovat letoun a počkat, až stíhačky a vrtulníky rozzuřené PVO zas sednou. Pak natankovat a přeskok na další, podobný, domluvený bod trasy. Až do Moskvy. A už mohly padat hlavy. I ty nejvyšší…. Historku mám z druhé, ale velice důvěryhodné ruky.

Ale zpět k včerejšímu incidentu. Ten totiž také a velice silně zavání habaďůrou. Buď provokací, nebo jakýmsi testem. Zkouškou, co si necháme líbit. Jak zareaguje armádní PVO, jaká bude činnost ŘLP… A možná i pokusným balónkem, jak se k tomu postaví čeští politici. Bude křik? Budou padat hlavy? Nebo aspoň, neveřejně, nějaká ta nóta? Anebo se vše v tichosti smete ze stolu a ponížená podřízenost Říši bude potvrzena (to víte, byl to Němec, tak to nerozmazávejte)?

Ale  kdyby už nic jiného, tak smýšlení značné části Němců o nás, o našem národě a státnosti ten včerejší incident ukázal dokonale. Nadrzo, bez povolení, ba i jakékoli komunikace s těmi východními „untermenschen” přistát v hlavním městě provincie. Pěkně středem. Bez ohledu na nějaký jejich provoz… To opravdu na nouzi nevypadá.

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

27.05.2020 18:47

Pan Vylíčil se s tím jihokorejským plete.To se neotřelo o vzdušný prostor SSSR a přes snahu o komunikaci(což museli udělat) se jihokorejské letadlo blížilo k vojenské základně.Ale to je dnes v podstatě jedno.Pro mne totiž včerejší incident je jen provokace a pokus o zjištění účinnosti PVOS.Ta se projevila jako nulová a zároveň tím dala na vědomí,že ze "spojeneckých" zemí si ve vzdušném prostoru českého státu může dělat každý,co ho napadne.Nakonec kolonii SRN nic jiného nezbývá.Toto nemohopu ani politici a ani vojáci nijak ukecat.Leda,že by se dodatečně "zjistilo",že na volání skopčáka nikdo nereagoval.Plně se projevilo,k čemu slouží naše "Armáda České republiky".Jen k podpoře vojenských akcí USA!Ochránit své občany nedokáže.A to ani před svými zrádnými spojenci.


 
Josef Andrle

Josef Andrle

27.05.2020 16:53

Pane Vylíčil, zjistěte si prosím, jak to bylo doopravdy s tím jihokorejským letadlem, to bylo trochu jinak,to američané zneužili toto letadlo a obětovali ty lidi pro špionáž a své zájmy.moc dobře si na to pamatuji,nebo dokonce se za tím civilním schovával jiný letouny naježený zbraněmi. A američané by udelali co?kdyby jim nad jejich raketovými sily letělo letadlo jen tak? Tak trochu uberte té nenávisti vůči RF.potažmo SSSR.


 
Podporujeme Viktora Orbána v kritice Evropské unie

Podporujeme Viktora Orbána v kritice Evropské unie

V poslední době sílí v řadě unijních zemí kritika Evropské unie převážně proto, jak přistoupila k řešení koronavirové pandemie, když tento problém z počátku vůbec neřešila, ba naopak kritizovala některé země za uzavření svých hranic.

 

 Smrt francouzského řidiče autobusu způsobili čtyři černoši, mluvit se o tom nesmí

Smrt francouzského řidiče autobusu způsobili čtyři černoši, mluvit se o tom nesmí

Poslední dny vzbuzují velké emoce zprávy o francouzském řidiči autobusu Philippe Monguillota, kterého k smrti ubili jacísi čtyři týpci. O původu, barvě kůže, jménech a tak dále dotyčných srabů se média úmyslně nezmiňují, natož aby zveřejnila fotku. Díky tomu naprostá většina normálně uvažujících má jasno, co asi tak byli ti hajzlíci zač. Pochopitelně se nemýlíme.

Demonstranti Black Lives Matters nějak zapomněli, kdo zrušil otroctví!

Demonstranti Black Lives Matters nějak zapomněli, kdo zrušil otroctví!

V posledních týdnech je evropsko-americká civilizace sužována demonstracemi proti údajnému rasismu, kdy radikální levicoví a protikřesťanští aktivisté prohlašují, že jsou mluvčími hnutí. Jejich výroky jsou často plné proti-bílého rasismu, nebo se otevřeně proměňují v útok na tradiční hodnoty evropsko-americké civilizace, jako je křesťanství.

Poslední domácí zprávy

Na levácích záleží

Na levácích záleží

Narodil jsem se jako levák. Nemohu za to. A přitom jsem za to celý život trestán. Zažívám diskriminaci na každém kroku. Jako všichni leváci....